Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaInregistrareConectare

Flori de Hoya

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 11 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
Marga

Marga

Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Flori de Hoya - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 9:33 pm

Prima este cu frunze subtiri dupa cum ai zis tu Vernil si eu am tot comparat cu ale voastre sa pot sa-mi dau seama ce este .Mine o sa le pun in pamint cred ca nu este destul banutul de turba ca prima are si o frunzulita noua.Multumesc frumos.La a doua mai vedem.
Sus In jos
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 12:57 pm

Inseamna ca este Multiflora, adica o minune de hoya, are flori ca niste stele cazatoare. F.important, sa nu stea in curenti de aer si sa nu o uzi des, sa se usuce pamantul intre doua portii de apa.
A doua sigur este australis, are flori minunate, dar infloreste greu. Abia astept sa le vad inflorite la tine, sunt minunate!
Sus In jos
Marga

Marga

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 1:51 pm

Multumesc mult Vernil o sa tin seama de sfaturile tale .
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 3:21 pm

As completa ceva la ce spune Vernil. Sa incerci sa desfaci putin materialul care tine banutul, eventual sa-l scoti si sa pui numai pamantul cu plantuta in ghiveci. Ghiveciul sa fie cat mai mic, apropiat de marimea banutului. Spor la crescut !

0747*394*150
Sus In jos
Marga

Marga

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 3:36 pm

Myo multumesc frumos le-am aranjat deja. Sotul spune ca sint tacanita toata ziua stau si bibilesc florile.Dar ce sa va spun cind vede avizele de la posta face ca trenul in gara saptamina asta am de primit doua cel cu trandafirul si unul cu leandri.Asa ca trebuie sa fac cumva sa nu le mai vada.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 5:48 pm

Eh, ce crezi ca numai tu te ascunzi Very Happy , si noi facem cam la fel. Mai pe fata, mai pe ascuns, asta e.

0747*394*150
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 6:08 pm

Marga stai si pandesti din timp postasul si-i iesi in fata sa nu mai ajunga pana la tine
Dupa aia zici ca erau prospecte
Eu am mnegociat cu mama sa ajunga la ea pachetul
As nu-l vede nici elfu si nici tata
Sus In jos
doina

doina

Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 6:10 pm

Marga a scris:
Dar ce sa va spun cind vede avizele de la posta face ca trenul in gara saptamina asta am de primit doua cel cu trandafirul si unul cu leandri.Asa ca trebuie sa fac cumva sa nu le mai vada.
La mine acasa nu are cine sa-mi contabilizeze pachetele dar nu va spun ca acum vre-o 2-3 ani mi-a spus o fata de la posta ca se intrebau unele de ce tot trimit si primesc pachete iar de cand au aflat despre ce e vorba au inceput sa imi ceara sfatul cand au probleme cu plantele si nici nu se mai uita pe avize pachetelor la ce scriu eu ca contin si trec din start 'plante' bounce
Sus In jos
Marga

Marga

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeLun Ian 16, 2012 8:46 pm

Nu mai zic de fetele de la posta paream o ciudata pina le-am zis ce primesc si la unele chiar le-am dat si plante si nici nu ma lasa sa stau la coada acum imi fac pina ajung eu hirtiile. Sint foarte suparata ca astazi am trecut pe linga o florarie si am vazut un lamii cit mine de inalt numai cu 80 de lei si avea si fructe am vrut sa-l inghesui la unul in taxi dar cu toate ca am zis ca-i platesc mai mult nu a vrut sa-l inghesuie in masina .Cred ca la noapte nu pot sa dorm sa fac cumva sa ma duc sa-l cumpar.
Sus In jos
penelopa

penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeMier Ian 18, 2012 10:03 pm

Voi ati scapat usor cu fetele de la posta! Very Happy Pe mine ma taxeaza de cate ori trec pe la ele, cu seminte si lastari de flori pirat
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 19, 2012 12:10 am

Marga a scris:
Nu mai zic de fetele de la posta paream o ciudata pina le-am zis ce primesc si la unele chiar le-am dat si plante si nici nu ma lasa sa stau la coada acum imi fac pina ajung eu hirtiile. Sint foarte suparata ca astazi am trecut pe linga o florarie si am vazut un lamii cit mine de inalt numai cu 80 de lei si avea si fructe am vrut sa-l inghesui la unul in taxi dar cu toate ca am zis ca-i platesc mai mult nu a vrut sa-l inghesuie in masina .Cred ca la noapte nu pot sa dorm sa fac cumva sa ma duc sa-l cumpar.
Super ieftin daca e 80 lei. Nu ai un carucior din ala de carat sacose, poate il poti duce asa.

0747*394*150
Sus In jos
Marga

Marga

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 19, 2012 9:14 am

Myo e la celalat capat de oras cred ca mi-ar trebui 2 zile sa ajung acasa cu el .Astept expozitiile o sa-mi iau de acolo doi lamii.Fac economii pina atunci.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 19, 2012 6:42 pm

Marga mai bine vb cu un taximetrist ma intelegator
Da scaunul din dreapta cat poate de in spate,si lasa si spatarul in spate si tu ii pui o patura pe scaun sa nu-i murdaresti tapiteria si inca un prosop pe ghiveci ca sa nu ii zgarii bordul,il legi cu centura sa nu se cletine si tu stai in spatele soferului
Crede-ma ca eu am transportat asa un lamai de la Bucuresti la Snagov (si masina mea e destul de mica)
Am transportat si Ponsettia cand era mica(cam 1.75m,ca acu are 2,5m.varfurile ajung pe acolo),Liriodendronul care avea cam tot asa
Daca ii zici ca-i mai dai 5 peste comanda o sa vrea
Te uiti si tu la mutra lor si iei unu mai intelegatori,ii zici ca ai patura de invelit si nu-si murdareste nika
Daca nu reusesti,poate gasesti un nene cu o dubita
E pacat,80 lei e chiar ieftin pt un lamai cu fructe
Sus In jos
Marga

Marga

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Ian 19, 2012 7:48 pm

Crezi ca il mai gasesc ca era deja arvunit de o tinara dar doamna a zis ca primul venit cu banii primul servit .Drum nu mai am asa de repede o data pe luna merg cu actele firmei la biroul contabil asa ca pina luna viitoare nici o speranta de aceea nici nu am riscat sa mai merg a doua zi.
Sus In jos
penelopa

penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 20, 2012 9:36 pm

Stiam ca la hoya (in general), nu se indeparteaza "coditele" care au inflorit si scuturat, fiindca tot pe ele apar noile inflorescente.
Dar la Multiflora, aceste codite se ingalbenesc (la mine ) si cad pale Ce-i drept, apar altele noi pe crengute noi, dar as fi vrut sa ramana si cele vechi, asa cum se intampla la carnosa.
Sus In jos
stefana

stefana

Numarul mesajelor : 1443
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeVin Ian 20, 2012 10:23 pm

Destul de rar raman si produc alte flori, dar de regula cad, cam asa cum se intampla la hoya bella.
Sus In jos
sicamin

sicamin

Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 21, 2012 10:40 am

Hoya carnoasa a mea ,desi o aveam de cativa ani ,nu a mai vrut sa traiasca.Eu cred ca ceva ia mancat radacinile ,ca in pamant nu mai avea deloc radacini si nici nu era ud pamantul sa fi putrezit.Am recuperat cateva fire sa vad daca mai pot sa o prind.
Flori de Hoya - Pagina 8 Th_P6060562
Sus In jos
stefana

stefana

Numarul mesajelor : 1443
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 21, 2012 11:49 am

Si veterana mea a dat semne in toamna ca se duce Neutral . I-am taiat ceva ramificatii (le-am pus in apa) si am lasat una singura ca avea pedunculi abia formati. Ramificatiile au radacini zdravene, iar ce ramasese in ghiveciul "batran" si-a mai revenit Flori de Hoya - Pagina 8 1982394566 .
Momentan este tot pe balcon, unde sunt acum 6 grade (dar au fost si 2 grade) dar n-am mai udat-o cam de multisor. Traieste din umezeala aerului din jur.
Adineauri am verificat-o si cred ca trebuie sa o aduc in casa, daca vreau sa face flori la vara queen . Sa vad unde o inghesui scratch
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 21, 2012 12:42 pm

Sica, hoya traieste foarte mult timp fara radacini. In mod sigur au putrezit cu mult timp in urma.
Anul trecut carnosa "a prins" temperaturi de -2grd , in veranda inchisa. A avut frunzele aproape galbene toata iarna trecuta. Imi pare rau ca nu am pozat-o pentru comparatie. Acum e in zona "calda" si are toate frunzele (aceleasi de anul trecut) verde inchis. Plantele astea sunt uimitoare.
Mai am o hoya fungii de la Stef, care vara trecuta a fost 8o% uscata. Am pus-o de prin septembrie la inradacinat. Cele doua frunze care au fost galbene si deshidratate, acum sunt aproape de culoarea normala, verde inchis.
Hoya Bella (una din ele) este iar la inradacinat. Pentru a mia oara dureri de cap

0747*394*150
Sus In jos
doinabacau

Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeSam Ian 21, 2012 6:34 pm

Cu vreo doua luni in urma ,primisem si eu lastari de hoya bella. I-am plantat si ,spre surprinderea mea,au format boboci,insa tot pulverizand fragilele ramurele,cred ca s-au suparat si au inceput sa cada,nu stiu daca ajunge vreunul la maturitate!
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 6:12 pm

Poate era mai bine sa rupi bobocii, daca erau butasi inradacinati recent.

0747*394*150
Sus In jos
GetaV

Numarul mesajelor : 95
Joburi/Distractii : Flori
Stare de spirit : Happy
Data de inscriere : 07/03/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 6:23 pm

Sica ,o carnosa iti dau eu
Sus In jos
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 7:00 pm

doinabacau a scris:
Cu vreo doua luni in urma ,primisem si eu lastari de hoya bella. I-am plantat si ,spre surprinderea mea,au format boboci,insa tot pulverizand fragilele ramurele,cred ca s-au suparat si au inceput sa cada,nu stiu daca ajunge vreunul la maturitate!

Este una dintre cele mai dificile hoya, in afara faptului ca se umple rapid de lanosi, ii pica frunzele cand te astepti mai putin. Fie a stat in curenti de aer, fie nu a primit suficienta apa, fie nu a avut suficienta lumina. In 5 ani am avut 5 hoya bella cumparate ca plante mature si toate, absolut toate au murit. Singurul ei avantaj este ca infloreste incontinuu. Asta daca apuca sa traiasca incontinuu Cool
Sus In jos
sicamin

sicamin

Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 9:56 pm

Getav Flori de Hoya - Pagina 8 1059784619 Nu e graba .Cand vii prin Timisoara
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 12:21 am

Vernil a scris:

Este una dintre cele mai dificile hoya, in afara faptului ca se umple rapid de lanosi, ...................

si acarieni ....
Ultima pe care a trebuit sa o reinradacinez zilele astea avea un segment de tulpina uscat. Exact primul intre radacini si restul plantei. Frunzele erau deshidratate. Culmea ca radacinile erau albe, pareau in regula.

0747*394*150
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos

Flori de Hoya
Sus 
Pagina 8 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 11 ... 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Liane :: Hoya-
Mergi direct la: