Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaInregistrareConectare

Flori de Hoya

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
doina

doina

Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Flori de Hoya - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 12:00 pm

Asa mi s-a intamplat si mie la Lacunosa , dar la mine a putrezit tulpina aproape de baza si cand am descoperit-o era deja prea tarziu.
Sus In jos
vickylucia

Numarul mesajelor : 229
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : gradinaritul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 13/07/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iul 17, 2011 6:42 pm

Vernil a scris:
S-au deschis complet florile lacunosei, miros a caramel ... insa nu tot timpul, parfumul vine in valuri. Acum trebuie sa urmaresc cat dureaza floarea, am inteles ca doar cateva zile. Voi vedea.

Flori de Hoya - Pagina 5 IMG_0111

Ce minunata este, dar din pacate n-o mai am si pe langa ea si multiflora si altele............. 😢 .
In schimb am boboci la compacta si am reusit sa achizitionez cv, mathilde ( doi lastari din care unul este spotedleaf) bounce
Asa ca....... un ochi plange si unul rade!
Sus In jos
stefana

stefana

Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iul 17, 2011 8:41 pm

Vicky, poti rade cu amandoi ochii Flori de Hoya - Pagina 5 3839168801 , o sa ai si multiflora si lacunosa. Spune daca te mai intereseaza si alte specii, ca facem noi rost.
In materie de hibi nu cred ca pot sa-ti trimit Passion, nu creste deloc, dar daca vrei Koenig sau galbui batut asa http://stefanaboji.sunphoto.ro/2010/23523073 ori poate un soi de roz matasos http://stefanaboji.sunphoto.ro/2010/23518366 sau rosu simplu o culoare catifelata, e suficient sa spui Very Happy
Sus In jos
bibacj

Numarul mesajelor : 60
Localizare : Cluj
Joburi/Distractii : fotografia, calatoriile
Stare de spirit : ....
Data de inscriere : 21/06/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iul 17, 2011 11:05 pm

Vickylucia iti pot oferi si eu hibi in scurt timp, sa mai creasca putin lastarii.

http://bibacj.sunphoto.ro/Hibi/39137581
Sus In jos
vickylucia

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 12:07 am

Multumesc fetelor! ❤ Flori de Hoya - Pagina 5 2422189467 Sunte-ti f dragute si ma simt f prost sa-mi spun doleantele, dar pentru ca -mi doresc f mult urmatoarele specii de hoya:: lacunosa, multiflora,,vanautensis, calistophila, polineura, heuschliana, magnifica, vitiensis, pubycalix chimera ( R.H. sau R.B.).Pot oferi la schimb urmatoarele specii de hoya: glabra, choucke, pubycalix silver pink, jungle garden, thomsoni, carnosa crimson quinn, meredithii, retusa, parasitica Laos. Hibiccus as dori lastari de galben deschis si roz, iar eu pot oferi Schizopetalus, Cancun, Bali, St. Tropez, Lisabon si altii. cat despre Passion, am o promisiune ca imi trimite cineva un pui; sper sa ajunga cu bine!
Sus In jos
stefana

stefana

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 9:26 am

Heuschkeliana o sa ajunga impreuna cu multiflora si lacunosa Flori de Hoya - Pagina 5 2480021943
Sus In jos
vickylucia

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 11:42 am

stef a scris:
Heuschkeliana o sa ajunga impreuna cu multiflora si lacunosa Flori de Hoya - Pagina 5 2480021943

Multumesc! ❤ flower
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

Numarul mesajelor : 5258
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 7:55 am

vickylucia a scris:
Multumesc fetelor! ❤ Flori de Hoya - Pagina 5 2422189467 Sunte-ti f dragute si ma simt f prost sa-mi spun doleantele, dar pentru ca -mi doresc f mult urmatoarele specii de hoya:: lacunosa, multiflora,,vanautensis, calistophila, polineura, heuschliana, magnifica, vitiensis, pubycalix chimera ( R.H. sau R.B.).Pot oferi la schimb urmatoarele specii de hoya: glabra, choucke, pubycalix silver pink, jungle garden, thomsoni, carnosa crimson quinn, meredithii, retusa, parasitica Laos. Hibiccus as dori lastari de galben deschis si roz, iar eu pot oferi Schizopetalus, Cancun, Bali, St. Tropez, Lisabon si altii. cat despre Passion, am o promisiune ca imi trimite cineva un pui; sper sa ajunga cu bine!
Doamne, Vicky vad ca ai pierdut si tu o gramada de hoya. Si la mine cam bate vantul prin colectia de Hoya. Noroc cu Stefana ca m-a cadorisit cu un pui de multiflora ca si pe aia o pierdusem, printre altele. Unele care erau pe duca am mai reusit sa le salvez punand din nou la inradacinat butasi. Dar flori nu am decat la pubicalyx din cand in cand cate una si la carnosa care are foarte multe anul asta.

0747*394*150
Sus In jos
Marga

Marga

Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Data de inscriere : 16/07/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 8:19 am

Am primit si eu un puiut de hoia bela in iarna dar nu vrea sa creasca deloc ,nu stiu ce nu-i place .Acum am dato afara si a facut citeva frunzulite. Flori de Hoya - Pagina 5 1953107120
Sus In jos
vickylucia

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 9:02 am

Am pierdut, intr-adevar multe specii de hoya, dar tot nu ma linistesc,pt ca imi plac mult Evil or Very Mad . As dori sa recuperam plantele pierdute si sa colectionam altele noi prin schimburi, pentru ca este in avantjul tuturor ( sper)! Flori de Hoya - Pagina 5 1239631719
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 3:27 pm

Am si eu de la Vernil si de la Pene niste Hoya butasi,dar sunt lenesi rau la facut mustati
Am hoarat sa nu le mai bag in seama ,dar maine ma duc sa le caut de "oo" Very Happy
Sus In jos
doina

doina

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 8:52 pm

Acum Motoskey-ul are 2 flori Flori de Hoya - Pagina 5 2659249480103663105S200x200Q85 si se simte mirosul in balconas dimineata
Sus In jos
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 5:07 am

Ce ma bucur, Doina! Motoskei este una dintre varietatile care infloresc incontinuu si florile lor sunt mai mari decat ale Carnosei.
Si Lacunosa si-a dat drumul si nu se mai opreste din inflorit. O astept de 2 ani ... Iar parfumul ei este inegabail, se simte mai ales pe inserat. Nu inteleg misterul ei, pe masura ce floarea trece, parfumul ei incepe sa semene cu cel de narcisa ... Nu va zic ca se amesteca cu mirosul florilor de Motoskei, care aminteste de miere ...

Am pierdut si eu o multime de varietati de hoya, insa nu mai vreau sa-mi extind colectia, imi sunt suficiente cele de acum. Macar sa le vad inflorite pe toate care inca sunt in crestere (Cembra, Inconspicua, Serpens, Paziae, Retusa). Pana nu ajung mature, nu mai tai nici un butas din ele. Toate florile se formeaza pe tulpini noi, deci le las sa creasca.
Sus In jos
doina

doina

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 8:38 am

Poza.....Flori de Hoya - Pagina 5 2659249480103663105S200x200Q85
Sus In jos
penelopa

penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 3:41 pm

Marga a scris:
Am primit si eu un puiut de hoia bela in iarna dar nu vrea sa creasca deloc ,nu stiu ce nu-i place .Acum am dato afara si a facut citeva frunzulite. Flori de Hoya - Pagina 5 1953107120

O să-şi dea drumu', Marga, hoya ta, dar trebuie să ai răbdare... mai ales, cu înfloritul. Hoya bella mea a tot crescut vreo 2 ani, a făcut şi mici pedunculi florali, dar picau fără să mai înflorească. Abia după ce n-am mai mişcat-o un an din locul ei m-am trezit cu flori.
Acum, toate hoyele mele au făcut păduchi lânoşi.
Le-am scos afară, le-am spălat, le-am curăţat, dar nu le-am stropit (încă) cu niciun insecticid.
Am văzut că şi bella se face frumoasă după un duş zdravăn.
Sus In jos
vickylucia

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 10:20 pm

Ai grija Pene, cu lanosii, pentru intra si in pamant si disatrug hoyele si nu numai.........se muta si la alte plante, Eu am pierdut asta-iarna mai multe si de aceea asta primavara le-am schimbat pamantul si le-am stropit cu un insecticid de la Compo, numit Axoris si apoi am ametecat fastac cu mospilan ( i fiola + 1 plic la 2 litri apa) si le-am stropit din trei in trei zile- de trei ori si nu mai vad nici musculite albe si nici lanosi.
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 11:03 pm

Sunt exasperata! :x Am gasit lanosi pana si pe frunzele amaryllis-ilor pale De calandive, ce sa mai zic??? ... de la ele au inceput ! 😢
Am sa merg in cautare de insecticide, ca degeaba le spal cu apa+alcool+sapun.
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iul 24, 2011 5:14 pm

De cand au inceput sa produca nectar florile hoyei, eu il culeg si il mananc. E foarte dulce Very Happy Florile Lacunosei nu fac nectar, sau cel putin nu l-am remarcat pana acum, florile ei fiind foarte mici comparativ cu cele de la Motoskei. Pana acum, cea ma productiva este Multiflora, poate si fiindca are flori neincetat.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60

Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Data de inscriere : 03/07/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iul 24, 2011 7:58 pm

care sunt lanosii chestia aia alba ca un puf ce apare pe frunze si pe tulpina?
mi-au aparut si mie pe o violeta si nu stiu cum s-o curat
iar la o orhidee i se albeste suprafata pamantului si am vazut ceva musculite negre
eu am tot curatat si aruncat pojghita aceea alba dar azi am vazut ca a aparut din nou
Sus In jos
stefana

stefana

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iul 24, 2011 9:17 pm

gabriela60 a scris:
care sunt lanosii chestia aia alba ca un puf ce apare pe frunze si pe tulpina?
mi-au aparut si mie pe o violeta si nu stiu cum s-o curat
iar la o orhidee i se albeste suprafata pamantului si am vazut ceva musculite negre
eu am tot curatat si aruncat pojghita aceea alba dar azi am vazut ca a aparut din nou
Lasa substratul de orhidee sa se usuce mai bine. Nu o sa sufere daca o lasi vreo 10 zile neudata (daca e vorba de phalenopsis). Albirea se poate produce si de la sarurile depuse.
Lanosii sunt niste ghemotoace albe cam cat o gamalie de fosfor de la chibrite. Daca le zdobesti intre degete ramane ceva galben.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 27, 2011 4:21 pm

Io hoya obisnuita am atarnat-o spre nord in cosul unui trandafir si alta am pus-o sub visin(agatata) sa vaz la iarna cum se umple de flori
Sus In jos
duduta190578

duduta190578

Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 27, 2011 9:38 pm

Stef,imi plac tare mult florile dumneavostra.Frunzele de violete sunt puse direct in pamant cu pet in cap,sau initial au fost lasate in apa la inradacinat?Multumesc.
Nu aveti lastari de hibiscusi de vanzare?
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 9:58 am

Duduţa, noi pe aici, la Club, nu prea le avem cu ... "vânzarea"! Dar, dacă avem de dat, dăm din tot sufletul ... necondiţionat. Wink
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 8:28 pm

Tinkerbell a scris:
Io hoya obisnuita am atarnat-o spre nord in cosul unui trandafir si alta am pus-o sub visin(agatata) sa vaz la iarna cum se umple de flori

Asta clasica, adica carnosa, nu infloreste iarna, dar daca o tii mai la racoare (10 grade) la vara sigur va inflori.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 2:25 pm

Mirabelle si Pene hoyele de la voi si-au facut radacinute si acu sunt toate intr-un ghiveci suspendat in visin
Le astept sa infloreasca
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Flori de Hoya   Flori de Hoya - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos

Flori de Hoya
Sus 
Pagina 5 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Liane :: Hoya-
Mergi direct la: