Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Pelargonium

In jos 
+11
Marga
duduta190578
vickylucia
gabriela60
doinabacau
bubu
Tinkerbell
Vernil
stefana
penelopa
Myosotis
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeMier Oct 12, 2011 9:21 am

Vaaai, Sefa Myo??? ... la "familia "muscatelor de pe prima pagina a Clubului ai pus un desen cu o ... Floarea Soarelui Pelargonium - Pagina 5 1922459146 ... sau si ea face parte din aceasta familie ? Pelargonium - Pagina 5 3248139268
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 13, 2011 9:40 am

Buna dimineata,credeti ca daca mai tund muscatele acum si pun la inradacinat se mai prind?Eventual sa le tin in apa pana fac mustati?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 13, 2011 11:19 am

O parte din butasi vor face mustati, dar o mare parte din ei vor muri. Dar, daca tot tunzi muscatele, mai bine pui butasii la prins decat sa-i arunci Very Happy
Eu le duc pe toate in balconul neincalzit (7-10*C), la lumina si le las netunse pana in primavara, cand le scot afara. Am "reintinerit" cateva, renuntand la ele si punand la prins butasi de varf, dar asta am facut-o la inceputul lui septembrie. Tinerele "reintinerite" am sa le tin la caldura mai multa. pirat
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 13, 2011 6:27 pm

Duduta nu le pune in apa ci in pamant cu mult nisip si se prind in proportie de 90-95%
E si recomsandat sa tai muscatele daca le bagi la iernat
Daca au boboci,baga-le pe o veranda sau un balcon inchis ,chiar si neincalzit
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 13, 2011 7:53 pm

Asa am sa fac,multumesc,ii pun direct in pamant.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 13, 2011 8:20 pm

Sa-ti fie de bine si sa te bucuri de muscate superbe
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 13, 2011 8:27 pm

Multumesc,la fel!
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeDum Oct 16, 2011 7:02 pm

Cine regreta ca nu a tuns muscatele si se teme ca nu vor inradacina lastarii de varf,sa scurteze planta mama,dupa plac si sa o pastreze,va inflori pe lastarii noi,la fel ca una noua!
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeDum Oct 16, 2011 8:20 pm

Asa am facut,am scurtat muscata,dar nu am aruncat nici planta mama.In schimb am primit niste lastari saptamana trecuta pe care i-am plantat ,si nu stiu cati voi reusi sa pastrez.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 17, 2011 7:11 pm

Si eu am niste lastari in apa,mi-a daruit cineva muscate mari,din gradina,si dintr-una am pastrat doar cativa butasi. Eu obisnuiesc sa pun un carbune in apa,impiedica proliferarea bacteriilor,si schimb apa zilnic,daca nu uit....
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 17, 2011 10:16 pm

Doina sa stii ca-i poti pune si in nisip sau chiar direct in pamant
daca partea taiata sau rupta e pudrata cu carbune e si mai bine(carbunele e antiseptic)
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeMar Oct 18, 2011 9:40 am

Gata, m-am hotărât! Butaşii de muşcate îi pun la prins direct în pământ cu nisip, într-o jardiniera care va sta în camera încălzită a căţeilor ( camera centralei clown ) ... asta, ca să nu mai zici, Tink, de ce nu pun ceva şi în camera căţeilor Very Happy
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeMar Oct 18, 2011 11:00 am

Pune soro si acolo,ce catei nu merita casa cu flori?
Si pune-l si pe Florin sa-ti faca cateva rafturi si fa sera si pt catei
Le ecologizezi si lor casuta
A terminat taica-meu de dublat acoperisul la atelier(izolat) si o sa-mi duc si acolo ceva flori
Azalee,gardenii si muscate
Acu imi trebe soba cu gaze si acolo
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 9:20 pm

[quote="Tinkerbell"]Doina sa stii ca-i poti pune si in nisip sau chiar direct in pamant
daca partea taiata sau rupta e pudrata cu carbune e si mai bine(carbunele e antiseptic)[/
quote]

Multumesc,Tink,dar nu am spatiul necesar,dar observ ca lastarii fac radacinute,mai astept un pic si ii infig intr-un ghiveci unde mai este putin loc!
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Noi 03, 2011 12:06 pm

In timp am adunat cateva muscate cu frunze mirositoare. Citisem ca se pun la dulceturi sau alte conserve pentru a le da o aroma deosebita. Nici una din mirosicioasele mele nu mi se parea ca are vreo aroma pe care sa o asociez cu asa ceva (ba chiar una miroase a tamaie drunken ).
Ieri insa am gasit una ale carei frunze mi s-au parut ca ar fi exact cum trebuie: un miros chiar de coaja proaspat rasa de lamaie. Am sterpelit un butas (acu regret ca n-am luat mai multi, dar poate mai gasesc planta luni, cand ajung iar prin zona) si l-am pus in apa. Credeti ca e momentul sa faca radacini direct in pamant acum? Sau sa-l las tot in apa o vreme?
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Noi 03, 2011 6:30 pm

Las=o in pamant, dar si la caldura.Stef. Sigur va prinde radacini.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Noi 03, 2011 7:22 pm

indrusaimul se pune in dulceata de gutui dar n-am mai mancat dulceata cu frunze de muscata de cand eram tanara
acum am 2 lastari de indrusaim si unul s-a prins
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeVin Noi 04, 2011 9:19 pm

Indrusaimul meu a crescut imens.Toata vara l-am tinut afara ,dar la umbra unui pom. Anul trecut avea vreo cativa cm (multumesc Stef) si acum a depasit 1.50 . L-am tuns inainte de al aduce inauntru.
La sotul meu ii place mult cum miroase si de cate ori trece pe langa el ,pune mana pe frunze. Vad ca ii place unde este ca a inceput sa-i dea multi lastari.
https://s811.photobucket.com/albums/zz35/minescun/gradina%202011/?action=view¤t=PB010281-1.jpg
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 8:24 am

Si eu multumesc Sica pentru indrusaim deci asa mare se va face? Pai pot sa fac la dulceta de gutui. Si un lastar de leandru a facut vradacina aici trebuie sa-ti multumesc si tie si lui Pene ca am primit de la amandoua si i-am pus impreuna la inradacinat.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeDum Ian 01, 2012 4:33 pm

Desi iarna asta, muscatele mele, au conditii mai bune decat iarna trecuta (si nici n-a venit, cu adevarat, iarna), nu stiu ce mama lor nu le convine , ca au chelit in masa Embarassed In plus, cele tinere puse la prins prin septembrie-oct. s-au cam uscat bounce
Din primavara, schimb "tactica" cu ele pirat
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeDum Ian 01, 2012 4:37 pm

La mine au chelit cand le-am adus de afara. Nu credeam sa le mai vad vreodata cu frunze. Insa am avut Atonik si le-am aplicat cateva doze, si-au revenit spectaculos. Cred eu ca muscatele nu suporta inghesuiala si lipsa curentilor de aer.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeDum Ian 01, 2012 5:39 pm

Le gasesc eu si Atonik, dar inghesuiala trebuie s-o mai suporte si ele 2-3 luni acolo Cool
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeDum Ian 01, 2012 5:52 pm

Eu am rarit frunzele,se patau si se uscau mereu! In primavara ,apar altele,cu siguranta!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mar 20, 2012 8:46 pm

M-am pricopsit (contra cost What a Face ) cu 2 prospaturi pirat
- una, aleasa de sot (cica, n-am asa, portocalie Pelargonium - Pagina 5 2945718842 )
http://penelopa.sunphoto.ro/Muscate_-__2011/66660857
- una, aleasa de mine Pelargonium - Pagina 5 1922459146
http://penelopa.sunphoto.ro/Muscate_-__2011/66660854
Amandoua is luate de la Hornbach Corbeanca, la 10 lei/buc., dintr-o multime de muscate frumoase, grase si tentante!!! Wink
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitimeSam Apr 06, 2013 9:32 pm

Sus In jos
Continut sponsorizat





Pelargonium - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Pelargonium   Pelargonium - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Pelargonium
Sus 
Pagina 5 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Diverse verzi :: Geraniaceae-
Mergi direct la: