Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Heliotropium arborescens - Vanilia

In jos 
5 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 10:13 pm

Din familia bumbacului (Boraginaceae) , genul Heliotropium cuprinde cca 250 specii.
Heliotropium arborescens este originara din Peru. Perena, creste sub forma de tufa usor lemnificata, de dimensiuni mici. Florile violet au un parfum asemanator vaniliei, de unde si numele. Nu rezista in gradina, la temperaturi scazute. Ierneaza la min.10grade C cu udare medie. Vara nu suporta seceta si soarele arzator al amiezii. Poate fi utilizata si ca planta anuala.
Heliotropium arborescens - Vanilia 100_8612
Sus In jos
dolion

dolion


Numarul mesajelor : 7
Localizare : undeva, candva
Joburi/Distractii : orice
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 19/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 5:19 pm

Mirosul de vanilie se simte in casa? Ar fi super sa miroasa toata casa a vanilie, mie-mi place!
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 10:45 pm

Se simte destul de tare, dar cand e cald. Eu n-am tinut-o in casa. Nici nu cred ca i-ar merge bine fiindca vrea foarte multa lumina. Vara trebuie neaparat scoasa afara la soare. Iarna ii trebuie un pic de repaos. Si e prietena buna cu musculita alba Evil or Very Mad Am vazut ca sunt folosite ca plante anuale in gradini, la borduri.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeLun Mar 28, 2011 6:11 pm

Myo,daca ai reusit sa o pastrezi.te rog sa ne spui si noua din experienta ta . Eu stiu ca e planta anuala,iar daca o tinem in ghiveci,ar trebui sa inradacinam butasi din varf de lastar. Suporta temperaturi scazute,pana in jur de sapte gr,iarna,in conditiile unui sol aproape uscat. Eu am primit planta in toamna,dupa ce inflorise,dar am pierdut-o. Astept un colet zilele urmatoare si sper sa ma pot imprieteni cu ea. Stiu ca se inmulteste mai usor prin seminte,dar...
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeMar Mar 29, 2011 12:56 am

Ah, de seminte nu am vazut /auzit pe nicaieri. Eu am tinut-o in veranda in care am majoritatea florilor. Acolo au fost si 2-3 grade in unele nopti. Nu arata prea bine. E mica si cheala. N-as avea de unde sa rup un butas. Anul trecut am scos-o mai frumoasa in primavara, cu mai multe flori. O am de 3 ani. Au fost de cumparat cu vreo 10lei ghiveciul, primavara trecuta in Hornbach. Probabil vor fi si anul asta.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeMar Mar 29, 2011 8:23 am

Eu am gasit pe sunphoto,la "dinadia" ,la un pret acceptabil. Cred ca asa ar trebui pastrata,cum ai procedat tu, Cu ajutorul Celui de sus,o sa te bucuri iar de frumusetea ei.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeMar Mar 29, 2011 1:29 pm

N-am văzut, n-am auzit de tufa asta vanilată, dar la cât pare de fiţoasă, oare chiar merită s-o avem?!
Convingeţi-mă! Rolling Eyes
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeMier Mar 30, 2011 8:21 am

Din cate am inteles eu, planta e de o modestie de basm,rasfatandu-ne cu frumusetea florilor delicat parfumate,daca ii indeplinim cateva cerinte: pamant gras, usor drenabil,apa ,pana la saturatie si soare cat mai mult. Cultivata in gradina,cred ca s-ar putea aduna seminte mai usor. Si cred ca toata vara,dupa inflorire,se pot face butasi,care ar putea trece mai usor peste iarna,la un geam sudic. Se pare ca fitele apar in anotimpul rece. Penelopa,cred ca te-ai imprieteni usor,cu ea,succes!
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeMier Mar 30, 2011 9:13 am

Imi cer scuze,am gasit heliotropium la "dianadia",am scris gresit,mai sus!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeVin Apr 08, 2011 3:24 pm

Pene ,vanilia merita si e si violeta
Eu am luat una de la Baumax,duminica
Nu mai stiu daca e din plantele de la reduceri sau la pret intreg si nici cat a costat,dar parca a fost 13 lei
A mea ew violet inchis,aveau si cu flori mai deschise
Am reusit si eu sa vac sa supravietuiasca una vreo 2-3 ani
Sper sa am noroc si cu asta,mai ales ca i-am schimbat ghiveciul si o tin in sera-solar
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeVin Apr 08, 2011 10:51 pm

Dupa ce-oi vedea-o, mirosi-o si pipai-o, mai vad! (vanilia Heliotropium arborescens - Vanilia 3839168801 )
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeSam Apr 09, 2011 9:32 am

De mirosit, miroase bine. Numai ca in curte, cred ca trebuie muuuuulte tufe si soare mult ca sa imprastie ceva parfum.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeSam Apr 09, 2011 9:04 pm

Myo tu ingropi vanilia in curte?
Eu am tinut-o mereu inghiveci pe terasa
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 1:17 pm

Băi, Elfiţo, când te aud cu "îngropi", deja văd planta băgată în mormânt!!! Sad
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 1:32 pm

Pai n-o in grop ,cum vrei sa- i zic?
Acu nu incepe si tu senzibiloseni de conducatoare de Matiz ca ma zbarlesc
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 9:41 pm

Nu, dar am vazut in Hornbach la vanzare, unele destul de mici si am citit nu mai stiu pe unde ca pot fi folosite ca plante anuale. Ar fi frumoasa o bordura de vanilii la un rond de trandafiri, cred.
Am sa pun una in gradina, anul asta daca apuc, ca am doua mici, rahitice rau.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 9:59 pm

S-AR PUTEA SA O GASIM LA bAUMAX LA REDUCERI
astia imi plac mie care fac reduceri masive
Eu am pus cateva crengute la marcotat,cine stie ma aleg pana mai in vara cu ghiveciul plin de "vanilosi"
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeMier Apr 20, 2011 3:29 pm

Trebuie sa va spun ca,desi am laudat modestia heliotropiumului,acesta nu se simte prea bine la mine si dupa ce i-am tot scurtat ramurile care se uscau ,de la varf catre baza, chiar si cele tinere,i-am schimbat locul de cateva ori,l-am dus in balcon. Aici e aparat de curent,are semiumbra si aer curat,bea moderat,dar nu da semne de multumire. Astept sa se hotarasca,nu fara emotii.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeSam Noi 12, 2011 11:18 am

...Si s-a hotarat,a fost extrem de zgarcit cu florile! Sper sa ajunga in primavara cu bine,are resedinta tot in balcon.

http://doinabacau.sunphoto.ro/E_toamna_iar/51463106
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeLun Noi 14, 2011 9:22 pm

Doina, nici eu nu-i dau de cap. Si am planta asta de vreo 4 ani. Face ceva flori dar nici pe departe sa ajunga "arborescens" . Cele doua vanilii firave, de ziceam mai sus de ele, le-am pierdut.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeMar Noi 15, 2011 10:01 am

In vara, am mutat un butas la tara,la semiumbra,acoperindu-l cu pet. S-a prins,a inflorit,dar adus in balcon,a murit! Am hotarat ca o sa ma axez pe plantele care supravietuiesc si infloresc in conditiile oferite de mine,verdeata e destula!
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 8:10 pm

Pentru ca in balcon,imi era teama sa-i pun apa si avea frunzele ofilite,ieri am adus-o la caldura si am udat-o bine. Astazi arata mai bine si pentru ca aveam doua plante in ghiveci,uneia i-am scurtat lastarii,pana unde erau semilemnificati,lasandu-i unul mic,mai crud.
Am pus lastarii in apa ,in care am si carbune,fara asteptari prea mari,dar nu-i puteam arunca,iar ghiveciul la vreun metru de geam. De-o fi sa ramana,bine,de nu,la fel...
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeSam Ian 21, 2012 6:46 pm

Fiindca stiu ca iubeste lumina intensa,am luat spathiphyllum de la fereastra si am poftit printesa care,plina de recunostinta,se acopera cu lastari noi! Sa vada cat o apreciez,o servesc tot cu apa de ploaie si minimum doua pulverizari pe saptamana.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 11:01 am

Eu m-am chinuit cu heliotropium ,a decedat saptamana trecuta
S-a tot uscat ,l-am udat,l-am bibilit,l-am giugiulit dar vad ca a decis sa ma paraseasca
Un singur helio am reusit sa pastrez vreo 2-3 ani,dar era un copacel de vreo 50cm
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitimeMar Ian 24, 2012 11:08 am

In tot acest timp nu ai reusit sa-l inmultesti? Cum l-ai pastrat peste iarna?Eu il am abia din vara trecuta si,desi l-am dorit nespus,nu m-a multumit,mai de loc,desi il admir!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Heliotropium arborescens - Vanilia Empty
MesajSubiect: Re: Heliotropium arborescens - Vanilia   Heliotropium arborescens - Vanilia Icon_minitime

Sus In jos
 
Heliotropium arborescens - Vanilia
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Arbustive-
Mergi direct la: