Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Lamaiul - Citrus lemon

In jos 
+6
poxicuta
stefana
georgiana
doinabacau
penelopa
Myosotis
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 12:36 pm

...am uitat sa spun ca la doi(maximum 3) ani se schimba ghiveciul ,inlocuindu-se cu unul mai mare cu 10 cm la gura(si ,,jos,, sa fie mai mare)....deoarece daca nu se procedeaza in acest mod,lamaiul la un moment dat va stagna,producand -cu tot cu ingrasamant lamai mai plapande(tineti cont ca pentru o buna dezvoltare a unei lamai ii trebuiesc pe putin !!!!!25 de frunze!!!!....deci frunzisul are un rol esential,din aceasta cauza unii lamai nu fac decat 2-5 lamai,plus ca mai trebuiesc ,,alte,, pentru radacina si tulpina(crestere)...apropo de crengi....lamaiul face lamai incepand cu ramuri de ordinul 4,adica trebuie ,,ciupita,, o ramura la varf de trei ori pana ce urmatoarea ramura sa faca(asta se intampla in cazul celor altoiti)...cei din butasi fac (in functie de ramura din care provin) si mai repede...,,ciupitul,, ramurilor face bine si la dezvoltarea pe orizontala.....personal nu imi plac lamaii foarte inalti,(2-4m) ci cei dezvoltati,,globulos,,...de aceea eu tai mereu ramurile ,,lup,, care se indreapta,,cu tupeu,, pe verticala!...iar ingrasamant folosesc(cand mai gasesc!!)balegar de cal uscat in prealabil,macinat apoi si tinut in apa cateva zile la soare(asta si din lipsa de ...finante)...oricum este metoda ,,brevetata,, de olandezi in serele de citrice din Nederland!!!:)....dupa 10 ani,lamaii aflati in ghivece ,,mari,,nu se mai transplanteaza,ci se scoate doar pamantul de la suprafata,pana la radacini(fara a le vatama)si se inlocuieste cu unul nou....siiii FOARTE IMPORTANT!!!...NICIODATA nu se tin la soare direct!!!!!(eu ii tin sub bolta de vita-de-vie si le merge foarte bine(de ex. i-am dat unul soacrei si nu m-a asculta(deh:ce stiu eu,soacra are intotdeauna dreptate!!):)si la tinut toata vara in soare...frunzele erau galbui(dar am tacut!)...de facut i-a facut 4 lamai,...acum l-a bagat in casa...in primele tri zile NU A MAI RAMAS CU NICI O FRUNZA!!!!....acum ma intreaba ce sa-i faca...si eu tac....caci asa este barbatul facut...sa taca in fata soacrei!!!:)))
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 12:38 pm

....aaaa...de taiat se taie primavara,imediat cand se scot afara!!...si Myo...poti pune la doua saptamani ingrasamant!!!:))
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 05, 2011 3:41 pm

Da,si eu gandisem ca nu sta prea bine,lamaiul,de aceea l-am asezat chiar in coltul din stanga al pervazului,in stanga caloriferului,dar una din ramuri se intinde chiar deasupra lui...Il duc in balcon,dar astept sa se usuce pamantul,l-am udat ieri. Arbustul meu era un lastar de vreo 20 cm,cand l-am primit,e a treia iarna la mine,ceea ce imi confirma afirmatia ta ca pomii obtinuti din butasi,rodesc mai repede. Si in privinta soarelui iti voi urma sfatul si-l voi pastra vara in balcon,chiar langa geamul deschis,unde nu ajunge curentul. Pamantul din vasul care are diametrul de 20 cm,contine si mranita,iar apa de udat este mai mult de ploaie. In privinta butasilor,eu ingropam doua noduri si lasam unul afara,cu o singura frunza. Iar taiatul,ei bine,eul-am facut cam dupa ureche,si primavara,si in mijlocul verii,chiar si toamna tarziu,(in locul ...piscatului).Pe viitor o sa tin cont de sfaturile tale ,esti ca o enciclopedie deschisa,multumesc din suflet si iti doresc izbanda in tot ceea ce iti propui sa realizezi.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeMar Dec 06, 2011 12:18 am

Ma alatur doinei cu multumirile ! Habar n-aveam ca trebuie ciupite varfurile. Cred ca din cauza numarului mic de frunze nu cresc lamaile mele. In schimb am doua grapefruituri de vreo 14cm diametru cheers Dar nici copacul de grapefruit nu are decat cateva Suspect frunze.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeMar Dec 06, 2011 7:21 am

multumesc dancoman inseamna ca lamaiul meu chiar daca este pom mai are o sansa de altoire. Si daca am aflat ca-i place la racoare o sa-l duc in mansarda langa muscate.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeMar Dec 06, 2011 8:44 am

..Myo....m-ai omorat.....de vre-o 10 ani am pus samanta de portocal,mandarin si grapefruit in speranta ca voi gasii undeva(canva) o ramurica sa-i altoiesc....mai departe nu mai spun nimic....caci am inceput sa ..,,.plang,, No !!!!:)))))...ce sa fac.....daca n-am si eu noroc?????????:)))))........am uitat sa mai scriu ca pamantul pentru lamai este format dintr-un amestec de nisip,mranita,si pamant de gradina.....la mranita simpla nu ii merge f. bine....cu apa multa ii pot putrezii radacinile.....mai am ceva sa va spun si despre paduchii testosi....ei nu mor la temperatura joasa....bazandu-ma ca frunza poate rezista pana la -4 grade(-5?)am facut o experienta -lasand un lamai afara in frig....nici gand sa moara paduchii!!...tot la buretel cu sapun si(sau) spirt am ajuns......chiar in primavara am facut o experienta haioasa(eu imi si permit caci am mai multi lamai)...dupa ce stropesc cu insecticid(Mospilan)....astept eu bine mersi cateva zile sa...vad rezultatul....da de unde,erau parca,,,mai grasi,,...m-am suparat si direct la tubul de insecticid (spray) pentru gandaci si furnici am dat fuga(Raid???)....si (e adevarat ca de la vre-o 20 cm apucate sa ,,lupti,,...a treia zi erau ,,uscati,, toti.....da' nici ,,io,,n-am mai mancat dupa aceea lamai din el.....asa ca ii dau dreptate lui Myo.....cel mai bun insecticid este ,,buretele,,(in privinta ,,zama-i,,!!:) de tutun,urzici sau ardei....habar n-am cum se comporta....poate stie cineva de pe-aici si ne spune si noua!!!)
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeMar Dec 06, 2011 5:35 pm

Pai,daca-i iute clorofila,nu cred ca le mai place,i-o fi usturand si pe ei,limba!
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeMar Dec 06, 2011 5:42 pm

Iar in privinta faptului ca trebuie ciupit,eu procedez asa la toate plantele ,stiut fiind faptul ca majoritatea infloresc pe ramuri tinere,dar si ca asa putem influienta forma coroanei...
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 08, 2012 2:43 pm

Cam de la discutia noastra,lamaiul meu e in balcon,tot cu apa putina,si tot cu doua-trei frunze... Credeam ca il asteapta leandrii si pe el,dar astazi am observat ca are muguri noi,asa ca m-am linistit!
Iar din butasii infipti langa el,in vara,s-a pastrat unul singur. Este promis si il voi trece intr-un ghivecel separat,incercand sa pastrez cat mai mult pamant,in jurul radacinutelor!
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 29, 2013 8:01 am

Doar ca ,desi e verde,butasul de atunci si-a pierdut frunzele si nu i-au aparut altele nici pana acum!
Iar lamaiul mare,cu patru fructe acum,mai are tot vreo patru frunze...
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 29, 2013 9:30 pm

eu am un lemon cu lamai mici si verzi care in fiecare an ma rasplateste cu multe fructe fara sa-i fac  ceva in mod special Very Happy Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 20130929_212453
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 29, 2013 9:55 pm

Mi se pare mie,sau locuiesti la curte,Aura? Caci oricat de rasfatate ar fi plantele intr-un balcon,inchis si acela,nimic nu se compara cu aerul improspatat de adierea vantului,intr-o curte,intr-o gradina!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 29, 2013 10:21 pm

da dna.Doina locuesc la curte .Very Happy el a stat toata vara in gradina doar in seara asta l-am tras pe terasa ca prea ploua ...il mai las vreo 2-3 zile si apoi il bag in casa.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeDum Sept 29, 2013 10:52 pm

Sa fii sanatoasa si sa te bucuri de tot ce ai,Aura,iar lamaiul sa rodeasca multi ani,tot mai bogat!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeLun Sept 30, 2013 4:16 pm

Daca are lamai verzi si mici, nu-i limette?
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeLun Sept 30, 2013 7:47 pm

Tinkerbell a scris:
Daca are lamai verzi si mici, nu-i limette?
tot ce se poate...il am de multi ani si asa stiam ca-i spune.acum ca e lemon sau limette pt mine prea putin conteaza..il iubesc oricum flower 
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 02, 2013 1:55 pm

Limettele sunt un tip de lamai mai scumpe si cu mult mai multe vitamine si mai rare
Se folosesc la salate si in sosuri si dau arome mai fine ca lamaile
De asta accentuasem ca e limette,dar ma rog fiecare intelege ce poate
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 02, 2013 4:08 pm

Tinkerbell a scris:
Limettele sunt un tip de lamai mai scumpe si cu mult mai multe vitamine si mai rare
Se folosesc la salate si in sosuri si dau arome mai fine ca lamaile
De asta accentuasem ca e limette,dar ma rog fiecare intelege ce poate
am cautat info/google si cred ca ai dreptate.s-ar putea sa fie limette.pe mine m-a dus in eroare faptul ca devin galbene la maturitate.insa am o nelamurire si as vrea sa ma lamuresti tu;.ce-ai vrut sa spui cu.. "fiecare intelege ce poate.."
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 02, 2013 5:38 pm

Ai gustat fructul lamaiului tau la maturitate?
Gugalind sa vad si eu ce si cum, n-am reusit sa aflu diferenta intre lime si limette (in comert am vazut ambele denumiri). Citrus aurantiifolia (fruct foarte acid - lime) si citrus limetta (supranumita lamiie dulce - limette ) asa am gasit pe Wikipedia.fr. Dar pe alte pagini figureaza ca sinonime : lime sau limette.
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 02, 2013 7:15 pm

da dna Stefana l-am gusta cum sa nu..sunt mult mai acre .. Shocked 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 02, 2013 7:18 pm

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 20130929_212453  Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 20131002_191623
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 02, 2013 9:19 pm

Eu cand mergeam toamna la prietena mea in Grecia, mancam lamaile astea cu sare pirat  hai bine sa spun pana la sfarsit, faceam asta la un pahar de "beutura" drunken drunken drunken 
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 06, 2013 11:15 am

Frumos arbust,Aura!
Eu am adus lamaiul in casa si l-am asezat la un geam,mai departe de calorifer! M-am gandit ca e prea rece in balconul inchis,pentru evolutia fructelor,dar si pentru aparitia noilor frunze,sper!
Va rog,ce credeti,am facut bine?
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 06, 2013 11:17 am

Ah,l-am udat,apoi i-am servit o portie de fier,combinata cu putin ingrasamant pentru citrice!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 06, 2013 4:21 pm

dna.Doina eu lamaiul mare il duc intr-un depozit iarna unde are 5-7 grade temperatura.si putina lumina.apa nu-i pun decat f .putina spre primavara..nu-i cade nici o frunza nu se ingalbeneste nici o frunza si cand il scot in primavara afara deja are bobocei de flori la subsioara frunzelor formati...chiar daca-l tineti in casa nu-i trebuie caldura...doar lumina aer proaspat si racoare...parerea mea... Wink 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Lamaiul - Citrus lemon   Lamaiul - Citrus lemon - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lamaiul - Citrus lemon
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Citrus paradisi - Grapefruit
» Citrus mitis Calamondino

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Arbustive :: Citrice-
Mergi direct la: