Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Nymphaea - Nufarul

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeSam Aug 09, 2008 1:47 am

Plante perene, cu viata lunga. Floarea dureaza 4 zile. Au nevoie de soare 4-6 ore/zi(ca si trandafirii) pentru a inflori. Am avut un Nufar (de-ncercare) intr-un "mini-iaz" improvizat. A inghetat in iarna si primavara nu a mai dat nici o frunza. Sad
Sus In jos
iulyan_c

iulyan_c


Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tg-Jiu
Data de inscriere : 04/08/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeLun Aug 11, 2008 12:43 am

Nymphaea - Nufarul Dsc05310
Nymphaea - Nufarul Img_0611
Sus In jos
iulyan_c

iulyan_c


Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tg-Jiu
Data de inscriere : 04/08/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeLun Aug 11, 2008 12:46 am

Probabil nu a fost suficient de adanca apa si a inghetat bocna daca a fost o iarna mai serioasa. Sau nu a avut destule substante nutritive in vas sau pe fundul mini-iazului. Din experienta proprie stiu ca se prind foarte usor si daca apa are suficienta adancime si sunt prinsi direct in pamantul de pe fundul iazului, nu au probleme de supravietuire iarna.
Sus In jos
iulyan_c

iulyan_c


Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tg-Jiu
Data de inscriere : 04/08/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeLun Aug 11, 2008 12:54 am

Nymphaea - Nufarul Pictur10
Nymphaea - Nufarul Pictur11
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeLun Aug 11, 2008 3:29 am

Sunt extraordinar de frumosi. Intr-adevar a inghetat apa din mini-iazul meu. Ar fi trebuit sa-l duc undeva, in subsol, dar n-am facut-o. Cat de adanc trebuie sa fie vasul pentru a putea tine nuferi iarna? Cat de inalt trebuie sa fie stratul de pamant din vas, ca sa traiasca nuferii ? Am facut o groapa si am sa pun vasul in ea. Asa va fi protejat de inghet :rley: sper...
Sus In jos
iulyan_c

iulyan_c


Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tg-Jiu
Data de inscriere : 04/08/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeMar Aug 12, 2008 10:01 am

Cu cât are mai mult pământ sau mâl cu atât creşte mai mare şi mai repede, întrebarea nu este cât pământ trebuie sa aibe ci câtă apa deasupra în aşa fel încât să nu ingheţe rădăcina. Eu cred că dacă apa are cel puţin un metru adâncime, nu mai îngheaţă până jos la rădăcină, indiferent cât de cruntă este iarna. Şi indicat este să se planteze în mâlul de pe fundul apei, ca să nu fie limitată întinderea, în vas se plantează numai dacă trebuie mutaţi iarna. Nu am încercat să-i stochez peste iarnă scoşi din apă, dar cred că trebuie menţinuţi la 4 grade în vasul în care sunt plantaţi, la întuneric şi umezeală, udaţi cât să nu se usuce pământul din vas.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeMar Aug 12, 2008 11:35 am

Aaaaaaaa, pai "vasul-iazul" meu are 90l si o adancine de vreo 40-50cm (dupa ochiul meu). Este un vas dreptunghiular. Crezi ca e bun sa pun 2-3 nuferi in el si sa-i scot iarna ? Acum imi vine ideea ca ar trebui sa ingrop un butoi din ala de plastic (maaaama ce groapa tre sa fac ..> ) mai mare si sa pun cativa nuferi in el .
Sus In jos
iulyan_c

iulyan_c


Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tg-Jiu
Data de inscriere : 04/08/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeMier Aug 13, 2008 10:27 pm

Daca tot sapi groapa, fa-o ca un iaz si ii plantezi pe fund, la 1 metru adancime si nu mai ai grija mutarii iarna, in plus se dezvolta bine in pamant, in vas este problema dimensiunii vasului. La mine s-a intins pe fundul baltii pe o raza de 2 m in cativa ani, florile au un diametru de 15 cm Shocked si fiind multe, in permanenta sunt 15-20 deschise. Mai bagi si 6 caraşi si ti-ai tras lac acasa :wv:
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeJoi Aug 14, 2008 3:08 am

Nu pot sa fac balta si nici nu ma prea trage ata. Stiu cat e de munca la chestia asta si pana o faci si mai ales dupa ce o termini. Mi-ar mai trebui vreo patru maini sau niste angajati . Si costa si destul de mult toata afacerea. Asa, un butoi cu 2-3 nuferi acolo, m-ar tenta.
Sus In jos
iulyan_c

iulyan_c


Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tg-Jiu
Data de inscriere : 04/08/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeJoi Aug 14, 2008 8:05 am

Conductele de apa se ingroapa la 60 cm in pamant ca sa nu inghete. Daca adancimea apei este de un metru eu cred ca radacina aflata pe fundul apei nu ar trebui sa inghete, chiar daca apa ingheata la suprafata, deci nuferii ar trebui sa reziste iarna. Sau mai este varianta mutarii peste iarna in beci.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeJoi Aug 14, 2008 11:49 pm

Pai de-aia ma gandeam la un butoi mai adanc. Aici, in zona mea adancimea de inghet e considerata la 8ocm. As putea sa-i car si in pivnita.... dar m-am saturat de carat ghivece, ca am cateva sute ... si inca nu am sera Neutral
Sus In jos
iulyan_c

iulyan_c


Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tg-Jiu
Data de inscriere : 04/08/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeMar Aug 19, 2008 12:12 pm

Fa o sera, baga si un butoi, ia si un nufar exotic [url]http://farm2.static.flickr.com/1283/852235306_ef9aacd790.jpg?v=0[url] si faci o lucrare ca lumea cyclops iti faci si loc de passiflore Very Happy.
Sus In jos
nico.agat

nico.agat


Numarul mesajelor : 59
Localizare : calarasi
Joburi/Distractii : flori
Stare de spirit : asa si asa
Data de inscriere : 13/06/2010

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeMar Iun 12, 2012 4:53 pm

eu am cumparat seminte de nuferi ,i-am polizat pana la culoarea crem ,samanta s-a inmuiat si a dat sa iasa ceva verde ,la un moment dat s-a ridicat la suprafata si nu a mai iesit nimic
ce trebuia sa fac ?sa nu il polizez pe toata suprafata ,sa fie putin greu sa stea la fundul borcanului?
stie cineva?
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeMier Iun 13, 2012 12:34 am

Le-ai pus in apa in borcan? Poate trebuia sa le pui in namol in ceva vas afara. Sa respecti cat de cat conditiile lor naturale. Apa trebuie sa fie oxigenata. In iazurile artificiale se pun plante oxigenatoare sau pompe de recirculare a apei.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeMier Iun 13, 2012 9:43 am

Decat sa te chinui cu seminte mai bine cumperi nuferi,se gasesc cam la toate magazinele de plante,albi,crem,galbeni roz,rosii si nici foarte scumpi nu-s
Am luat eu cu 20 parca ,pt niste prieteni
Le-am luat vreo 5 culori si cred ca am dat putin peste 100roni
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeLun Apr 21, 2014 8:38 am

Myo ,ai amenajat ceva iaz pentru nuferi ,la noua ta casa?
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 7:19 pm

Doar o baltoaca pentru rate. Dar nu e amenajata deloc. E plina ochi de apa de la ploile astrea si s-a cam marit, caci se macina malurile de la apa. E o gaura (cam 2,5m diametru si 1-1,5m adanca) facuta cu excavatorul care a facut groapa pentru fosa anul trecut. Ar trebui sa pun plante pe maluri ca sa se consolideze sau sa bat niste scanduri. Dar... candva... nu stiu cand...
In schimb tomberonul cu nuferii a stat in solar toata iarna. L-am extras de dincolo din pamant si l-am carat cu mine  jocolor  Nu-i pot pune in baltoc fiindca zicea Es o data ca ratele mananca frunzele de nuferi. Au frunze multe deja, caci in solar e cald bine ziua.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Nymphaea - Nufarul Empty
MesajSubiect: Re: Nymphaea - Nufarul   Nymphaea - Nufarul Icon_minitime

Sus In jos
 
Nymphaea - Nufarul
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: