Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaInregistrareConectare

Passiflora

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
doinabacau

Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Passiflora - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 06, 2011 2:41 pm

Eu am ,din vara asta,un puiut de alata si ma intreb daca o pot lasa in balcon,peste iarna. Edulis a crescut mult,dar nu a facut boboci si am tuns-o,iar coerulea nu se simte prea bine,i s-au ingalbenit si ramurile,nu doar frunzele.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

Numarul mesajelor : 5258
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 8:24 pm

Cam cate grade ai in balcon iarna ?
Am cam renuntat la pasiflore, adica ele la mine. Laughing Ma enerveaza stilul lor cuceritor. Se agata pe tot ce prind pe langa ele. Mai am doar doua. Una este inca afara. Ma uit luuuung la ea ca a crescut foarte mult si e intr-un ghiveci de 50cm diametru Suspect pe care nu prea stiu unde sa-l cazez. Culmea este ca abia acum in toamna am depistat ca florile ei sunt parfumate. Si o am de cativa ani buni. Banui ca este P. incarnata dar nu sunt sigura pentru ca am avut trei cu flori movulii. Incarnata, Purple Haze si Amethyst. La Incarnata am citit ca are flori parfumate, dar la celelalte doua, nu stiu.

0747*394*150
Sus In jos
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 9:17 pm

Myo, ai incercat vreodata sa calculezi cam cati bani ai cheltuit pe flori ? Partea trista e ca au renuntat florile la tine Very Happy ... Io am incercat odata exercitiul asta si nu mi-a iesit deloc bine, vreo cateva zile mi-am facut curaj singura ... ma gandeam la voi, care ati cumparat flori de prin toata lumea, si-mi ziceam ca unele dintre noi am fost duse rau de tot ... da' rau de tot ... sper ca ne-am mai revenit nitel, ca au trecut ceva ani. drunken Da' nu-s prea sigura Passiflora - Pagina 2 1059784619
Sus In jos
penelopa

penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 10:13 pm

Acum, mai depinde si de noroc, Vernilo! cyclops Uite, eu am 5 passi si n-am dat niciun ban pe ele pirat
Eu le tund drastic (las cam 50 cm) toamna cand le aduc in casa (balcon). Toamna asta am lasat si cativa lastari tineri care aveau boboci. Una (cea cu flori galbene, micute - de la Bubu) continua sa infloreasca in balcon. In final, isi vor pierde frunzele si, pana la primavara, se vor iti lastari noi din nodurile de frunze, dar si din radacina.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 07, 2011 10:35 pm

Paaaai, daca stai sa numeri foile la placinte, nu le mai mananci cocoana tongue
Ce importanta au banii ? Tu ai calculat cat dai pe parfumuri ? Dar pe intretinere, gaze si taxe imbecile confused Ca sa nu-mi aduc aminte ca am cotizat cat vreo "20 hibi de la Gommer" cand am fost in spital asta-vara dureri de cap
Pene, n-ai dat bani, dar ai dat plante. N-ai dat bani pe pasiflore dar ai dat pe alte plante.

0747*394*150
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 08, 2011 2:57 pm

Aşa e, Şefa! Pasiunea nu se măsoară în bani!
Mâine aştept comanda de la Sieberz pentru un afin "Reka" şi 2 chiparoşi albaştri Passiflora - Pagina 2 2147529457
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 08, 2011 8:22 pm

Bine, sa fie ca voi, sefelor! Passiflora - Pagina 2 1059784619 Nu va uitati decat la flori Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 08, 2011 11:37 pm

Acu' la ce sa ne mai uitam si noi Passiflora - Pagina 2 2945718842 ca doar nu mai suntem la prima tinerete lol!

0747*394*150
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeMier Noi 09, 2011 11:53 am

Myo, balconul meu are doua randuri de geam,iar unul este lawe, pentru protectia impotriva soarelui fierbinte si a gerului aspru. Cu toate astea,strellitzia si-a ars frunzele,vara cealalta,iar in iernile grele temperatura a scazut pana spre -6 gr,rar. Nu pot spune ca am pierdut flori,fiindca le ud extrem de putin. Iar passiflora alata e un pui de vreo 25-28 cm,nu l-am masurat. Deocamdata se simte bine,nu stiu mai tarziu... Cat despre frumoasa ta parfumata,ti-as sugera sa-i gasesti un loc,e pacat sa o pierzi!
Sus In jos
VreauSaStiu

VreauSaStiu

Numarul mesajelor : 7
Localizare : UnDEVA în România
Joburi/Distractii : fără
Stare de spirit : optimistă
Data de inscriere : 13/06/2011

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeVin Noi 11, 2011 2:44 pm

Am şi eu o întrebare, grozav de întrebătoare Question Din câte-am înţeles pe-acilea, unele passiflore îşi pierd iarna frunzele (doar dacă stau afară sau indiferent de locaţie ?) confused C-am şi eu câteva exemplare - diverse soiuri - şi deşi sunt toate în balcon, doar 2 dau semne de chelire (e drept că nu le-am tuns defel) Passiflora - Pagina 2 1953107120
Sus In jos
stefana

stefana

Numarul mesajelor : 1443
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeVin Noi 11, 2011 4:08 pm

Passiflora actuala, movulie, tot pierde frunze de la inceputul toamnei. Aseara am adus-o in interior de pe balconul deschis de la birou, mi-era teama ca o sa fie prea frig. Inca n-am taiat-o.
Pe cea alba am pierdut-o anul trecut cand am lasat-o intr-un un we pe balcon si a fost ger. Degeaba a avut ghiveciul mare, fara protectie serioasa nu a rezistat.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeVin Noi 11, 2011 10:04 pm

doina, P. alata este originara din bazinul Amazonului. Nu cred ca va sta bine la temperaturi mai mici de 10-15grd. C.Probabil stii ca are florile parfumate.
Majoritatea passiflorelor sunt plante vesnic verzi, deci n-ar trebui sa piarda frunzele iarna, decat daca sunt lasate in gradina. Sunt putine (din cate stiu ) care ar rezista la temperaturi sub zero grade.
P. coerulea - cam pana pe la -15.
P. incarnata - e data de zona 6 - 10, deci ar trebui sa reziste la noi. Pierde partea aeriana iarna si revine primavara.
Passiflora mea care inca este afara este Incense. Si asta e data tot de zona 6-10. E un hibrid din P. incarnata cu P.cincinnata. O tot cercetez si are frunzele inca in regula. Sa vedem maine cum o fi ca la noapte scade sub zero (zice la meteo).

0747*394*150

Ultima editare efectuata de catre Myosotis in Lun Noi 14, 2011 9:41 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Attila

Attila

Numarul mesajelor : 115
Localizare : Satu Mare
Joburi/Distractii : Electronist,pai cam multe de aceea nu ma anpac cu 24 de ore antro zi
Stare de spirit : veselie totala
Data de inscriere : 01/05/2011

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 12, 2011 12:22 am

Buna seara tuturori
EU am experimentat de toate feluriile si numai P. coerulea a rezistat vreo 2 ani la rand dar si acea anvelit bine altfel nu rezista
Nu va jucati cu ele ca ar fii pacat
Sus In jos
stefana

stefana

Numarul mesajelor : 1443
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 12, 2011 12:54 am

Las'ca am vazut caerulea de la tine asta vara Very Happy Ce mai face?
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 12, 2011 10:00 am

Multumesc,Myo si,tuturor!
Am si edulis,obtinuta din seminte,care iernat in balcon,anul trecut.E drept ca si-a pierdut frunzele,,dar si-a revenit. Inseamna ca o sa aduc parfumata alata la caldura,chiar nu m-as juca....
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 12, 2011 10:04 am

Attila,te rog,am un puit de thevetia peruviana. Il tin la un geam insorit,las pamantul sa se usuce intre doua udari si il pulverizez,o data cu murraya si vanilla,daca ai cateva sfaturi ,completari,m-as bucura pentru ajutor,iti multumesc!
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 12, 2011 10:05 am

Imi cer iertare,am vrut sa scriu puiut!
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeSam Noi 12, 2011 10:50 am

Intre timp,am pozat si passiflora alata:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 13, 2011 8:10 am

Vezi (adica, io sa vad pirat ), ce inseamna sa nu dai atentie denumirii plantelor??? ... am 5 passi diferite (2 prospaturi, de la Bubu), dar le tratez la fel pe toate Wink Peste iarna, le tin in balconul inchis, unde am, in general, intre 7-12 *C, in functie de cate grade sunt afara.
Asa cum am mai spus, am tuns passiflorele (am lasat cam 50 cm din planta), le mai ud din cand in cand (cand pamantul este foarte uscat), le pica aproape toate frunzele, dar ies in primavara cu ceva urme de frunze si cu 1-3 lastari noi.
Oricum, alta locatie nu am pentru ele What a Face
Asa cum noi, oamenii, trebuie sa ne adaptam la vremurile astea tampite, trebuie sa se adapteze si plantele la conditiile pe care le putem oferi! Rolling Eyes
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 13, 2011 1:47 pm

Cinci chirurgi, fosti colegi de facultate, dupa niste ani de practica, se intalnesc la un simpozion.
Spre seara merg impreuna la o bere si despre ce crezi ca discuta? Bine'nteles tot despre meserie.
1. Primul zice:"Mie, pe masa de operatie, imi plac contabilii - cand ii deschizi, inauntru totul este numarat, totul este ordonat."
2. Al doilea:"Eu prefer electricienii - cand ii deschizi, totul este codificat pe culori... nu poti sa te incurci."
3. Al treilea, zice: "Mie imi plac bibliotecarii - inauntrul lor, toate organele sunt plasate in ordine alfabetica... e usor de lucrat."
4. Al patrulea, se baga si el: "Mie imi plac aia din constructii - cu ei te-ntelegi usor daca mai raman ceva piese in plus..."
5. Al cincilea, isi da si el opinia: "Orice ati zice, baieti, mie imi plac politicienii - sunt cel mai usor de operat; astia, cand ii deschizi, n-au mai nimic inauntru... nici maruntaie, nici creier, nici fudulii, nici sira spinarii... Si unde mai pui ca au capul si curul piese interschimbabile - in orice ordine le-ai pune, functioneaza la fel.

Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 13, 2011 4:30 pm

Si eu le pastrez in balcon,dar asta e doar un lastar mai mic de 30 cm.

In alta ordine de idei,cred ca gluma ta Vernil,e... o cruda realitate...
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 14, 2011 9:36 pm

Incense e inca afara. Are frunzele verzi, frumoase. Le pipai in fiecare zi sa vad daca s-au muiat. Azi noapte au fost -3grade aici. E sub un acoperis de plastic si i-am tras si o "perdea" din folie pe o laterala. Voi ingropa ghiveciul si o las acolo. Am luat cativa lastari sa pun de rezerva. Americanii se vaita (pe forum) ca e una din cele mai invazive plante chiar si in zone cu ierni friguroase. Unul zicea ca i-e rusine de vecin, fiindca i-a umplut gazonul/curtea cu pui din passiflora lui.
Atti, am avut o passiflora coerulea mare, batrana, pe care am plantat-o in gradina. Atunci nu prea stiam multe despre plante. Cert e ca in primavara urmatoare nu a mai iesit nimic.

0747*394*150
Sus In jos
sicamin

sicamin

Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 15, 2011 10:15 am

Eu am o caerulea ,pe care o tin afara de vreo 3 ani. Am pus-o sub un par si se urcau lastarii pana in varful pomului.Avea flori pana tarziu in toamna. Anul trecut in primavara am mutato sub un tei . A crescut imensa ,isa nu a inflorit deloc. Nu stiu care e cauza. O las afara si anul asta ,iar in primavara am sa o tund ,ca are vreo 5-6 metri.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60

Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 15, 2011 2:47 pm

poate pentru ca ai mutat-o o fi suparacioasa cand umbli la ea
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitimeMier Noi 16, 2011 9:22 am

Sica, la tine merge afara fiindca e mai cald. De ce ai mutat-o daca ii mergea bine ?

0747*394*150
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Passiflora   Passiflora - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos

Passiflora
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Liane :: Passifloraceae-
Mergi direct la: