Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Nerium oleander

In jos 
+19
Carina
georgy
duduta190578
sicamin
gabriela60
Marga
doina
gabi_gabriella
Vernil
codruta
Rux
Tinkerbell
stefana
bubu
GetaV
doinabacau
penelopa
Mada
Myosotis
23 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeDum Noi 24, 2013 9:49 am

Myo, decat sa moara leandrii repede (afara), mai bine mai incet in solar Nerium oleander - Pagina 12 2945718842 
Hai, ca am glumit! Eu zic ca incercarea, moarte n-are! Daca tot n-ai loc pentru ei, incearca sa-i infofolesti, ca pe smochini afara. Aici, in satul asta, toata lumea are leandri pe care-i baga la beci (care au) sau ii tin intr-o camera neincalzita. Cand ii scot primavara afara, arat ca niste arbusti uscati, dar dupa o vreme, sunt plini de frunze si de flori mari Shocked  , spre deosebire de amaratii mei cocolositi peste iarna.
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeDum Noi 24, 2013 11:29 am

Dna Myo,o sa inghete leandrii cu siguranta,pacat de ei,o vecina a lasat in gradina un leandru roz comun,vreo cativa ani ingheta si primavara ii dadea din radacina lastari noi,dar cand au fost geruri -25 nu a mai rezistat,a inghetat de tot.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeDum Noi 24, 2013 12:35 pm

Eu am lasat ani la rand,leandrii la tara,unde nu locuia nimeni .Erau in ghivece de 8-10 l si pamantul ramanea uscat. I-am pierdut atunci cand abia taiasem radacinile si ii scurtasem drastic,pana atunci,nu au avut probleme. Eu zic sa infasori ghivecele si o parte din tulpina ,cu straturi de hartie!
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeDum Noi 24, 2013 2:19 pm

Parerea mes este :daca pamantul este bine uscat si peste iarna nu il uzi si tulpinile sunt infasurate cu produse ce fac posibila o respiratie cat de cat( coceni,papura etc)chiar la temperaturi mai scazute ar trebui sa reziste .Asa se procedeaza si cu smochinul in unele zone unde temperatura nu este f.f scazuta,dar la - 25 grade afara nu vad cum o sa poata ierna,caci asta inseamna ca in solar va fi cam cca -20 grade daca nu este o posibilitate de incalzire cat de cat a solarului;succes.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeDum Noi 24, 2013 10:33 pm

eu ma gandesc sa-i si infofolesti putin gasesti tu cu ce.Am un vecin care are dafini(mai multi) si am vazut ca intr-un an i-a lasat afara iarna dar a ridicat cu folie ca o piramida in jurul lor.Eu pentru smochin mi-am adus de la tara niste coceni de porumb.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeLun Noi 25, 2013 11:48 am

hm ma uimiti eu credeam ca sunt plante mediteraneene ca nu rezista la frig ..eu am amariti mei pe sala bine anu asta i-am primit acu au cam 1 m si imi e tare frica pina ies in primavara cu ei
i-am primit mici mici si amariti nu credeam ca traiesc dar si-au dat drumu asa frumos ..vreo 2 chiar dadusera coltu da acum sunt mindri si frumosi au chiar increngatura cu 3 craci ..
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeLun Noi 25, 2013 6:05 pm

Gabriela,eu stiu sigur ca dafinul,chiar de-i ingheata partea aeriana,renaste fara probleme!
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeLun Noi 25, 2013 6:27 pm

Dafinul si smochinul da din radacina daca ingheta ,dar la -25 grade m-as mira sa reziste;lendrii insa sunt la radacina mai sensibili,si mai ales daca sunt in ghivece riscul este f mare.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeLun Noi 25, 2013 7:04 pm

La Bacau sunt temperaturi mai scazute,iar sora mea are un dafin in gradina,care renaste mereu,fara sa-l fi protejat.
Se stie ca plantele din ghivece sunt mult mai sensibile decat cele cultivate in gradina,iar leandrul e mult mai putin rezistent decat dafinul si smochinul.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeLun Noi 25, 2013 8:05 pm

Si eu am avut in gradina un leandru rosu este enorm dar mi-a fost frica sa-l las afara sa nu inghete .
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeMar Noi 26, 2013 6:11 am

E mai bine-asa,Marga!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeMar Noi 26, 2013 11:48 am

Cu ocazia acestei discutii, aflu ca pot lasa afara dafinul, precum smochinul. Acum l-am adus in casa, dar din primavara am sa-l plantez direct in gradina si acolo am sa-l las!!!!
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeMar Noi 26, 2013 11:51 am

ioi ai curaj ?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeMar Noi 26, 2013 1:22 pm

Pai, n-auzisi ce spun antevorbitorii mei??? Laughing 
Am un dafin destul de marisor, pe care nu l-am prea tuns. Asa ca, la primavara, il tund si-i pun butasii la prins, iar pe tac-su il cazez direct in pamantul de afara. Am sa-l protejez peste iarna ca pe smochini.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeMar Noi 26, 2013 1:26 pm

no eu nu am curaj ca am si eu unu batrin asa de vreo 7 ani da mi-e mila sa il dau la ger
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeMier Noi 27, 2013 3:03 pm

Si dafinul si smochinul,la noi ,la Bacau,isi pierd partea aeriana,dar niciodata nu le-ngheata radacina,neprotejati fiind,e un adevar pe care l-am verificat! Iar in gradina se dezvolta mult mai spectaculos,fata de ghiveci!
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeMier Noi 27, 2013 8:28 pm

Interesant este ca eu am un dafin care face pui din radacina si este la al doilea pui;pe primul l-am separat de mama si l-am replantat in alt ghiveci si vad ca nu are probleme dar sa aiba si ceva tuleie de radacini la separare( ca la puii de bulboase)
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Noi 28, 2013 5:26 am

Si la mine a aparut un pui la radacina dafinului,e firesc,doar ca se dezvolta extrem de greu.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Noi 28, 2013 7:30 am

aha deci la anu trebuie si eu sa separ puiul ..ma rog nu stiu cum o sa il scot ca este foarte apropae de mama si sa scot si mama din pamint e de munca ...puiul are si el 1 an si are deja 1m scratch scratch 
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Noi 28, 2013 7:55 am

Incearca sa-l ranesti cat mai putin,Geo,cred ca trebuie sa-i separi acum sau inainte de-a intra in vegetatie!
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Noi 28, 2013 8:33 am

in martie cind i-oi scoate afara ca acum ii am pe sala
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Noi 28, 2013 9:33 am

Cred ca si dafinul meu are cel putin un pui, dar trebuie sa-l tund, ca sa se ramifice, ca si-a cam pierdut frunzele la baza crengilor.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Noi 28, 2013 10:28 am

eu mulg foile de dafin pentru fiecare mincare
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Noi 28, 2013 11:58 am

Multumesc pentru raspunsuri. cazarea in beci stiu ca functioneaza de cand eram copil. Bunica ducea leandrii toamna si ii scotea primavara. Dar ea avea doi. Eu.... daca ii bag in beci nu mai am loc sa ajung la zacusca. Very Happy  Incaperea e destul de mica. 
Deocamdata i-am inghesuit intr-o camaruta in fanar. Daca n-as avea tone de trente si de obiecte, as avea loc destul. Numai ca nu ajung sa le ordonez sa stiu ce pot dona/arunca. Poate mai la iarna.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Noi 28, 2013 12:25 pm

La mine in beci este umezeala mare si mucegaieste tot (ca planta) ce duc acolo, in afara de nufarul pus intr-un butoi de plastic cu apa.
Ca urmare, trebuie sa ma rezum la atatea plante cate imi incap in balcon. Iarna asta am lasat cateva plante (brugmansii, fuchsii, aloe, kalanchoe etc. ) la voia vremii.clown 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Nerium oleander - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander - Pagina 12 Icon_minitime

Sus In jos
 
Nerium oleander
Sus 
Pagina 12 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Apocynaceae-
Mergi direct la: