Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina albastra

In jos 
+9
sicamin
penelopa
geodezia
doinabacau
Carina
Tinkerbell
gabriela60
bubu
Karla
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mar 24, 2013 8:12 am

Karla m-ai molipsit si pemine cu albastrul asa ca mi-am comandat niste delphinum albastri.Nu am avut niciodata in gradina asa ceva si este un inceput.Abia astept sa-i primesc.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mar 24, 2013 10:52 am

Bine ai facut, Gabriela. Albastrul face gradina mai frumoasa. Sa ai grija cu delphinium-ul, ca atunci cand e tânar melcii ti-l pot mânca, apoi cand mai creste, nu le mai place Very Happy

Si o sa vezi ca daca tai florile ofilite de la baza, iti mai infloreste inca...

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 9:48 am


Am gasit cateva masive din combinatii simple... pâna la urma, decat sa te chinui sa ai masive inflorite tot anul, e mai avantajos sa asociezi florile dupa perioada de inflorire, ai asigurate mase inflorite la maxim (cu conditia sa ai o gradina suficient de mare).

albastru primavara:

Gradina albastra - Pagina 4 Image6x



vara:

Gradina albastra - Pagina 4 Image7nb


(un ageratum in 40 cm, "Danube bleu", unde s-o gasi) si salvia farinaceea;

toamna (liriope si asteri):

Gradina albastra - Pagina 4 Image8mj


Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 11:33 am

Dar toate variantele acestea nu se pot combina intr-un masiv astfel incat sa ai flori toata vara ?
Eu n-as putea lasa o zona sa infloreasca primavara si acolo sa nu mai vad nimic pana anul viitor, oricat de mare ar fi gradina.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 12:24 pm

Ba da, bineinteles, e ceea ce facem noi de fapt: combinatii ca sa avem flori toata vara. Insa ideea e sa ai flori din abundenta si primavara, si vara si tomana si eventual, un peisaj de vis iarna...

Asta e un masiv care tine fara probleme 3 sezonuri:

Gradina albastra - Pagina 4 Image99t



Ai choisia auriu care face flori parfumate primavara si toamna, lavandele care coloreaza in august, plus frunzisul argintiu si forma sferica, plus anthemisul care infloreste catu-i vara de lunga. E bine facut, nimic de zis, texturile sunt bine alese...

In schimb, astea sunt doua masive special primavara si special toamna (in restul timpului nu sunt prea spectaculoase, insa pot fi ameliorate cu anuale sau frunzisuri colorate; de exemplu, in cel de primavara eu as smulge miosotisul si mi-as planta gradina de aromatice: numai cate varietati de salvie si cimbru colorate exista, te doare capul)...

Gradina albastra - Pagina 4 Image8xh



Gradina albastra - Pagina 4 Image9mp



Insa dintre cele doua tipuri de masive, care-ti taie respiratia?

Am vazut masive de primavara de sa mori cu zile, magnolii, ciresi japonezi si arbusti de primavara langa bulbi si sezoniere, de-ti vine sa mori... eu daca as avea o gradina mai mare, n-as ezita. Oricum, un megamasiv de toamna tot imi fac in campul primariei daca ma lasa primareasa: sigur intru altfel in iarna dupa ce respir un asemena peisaj Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 1:02 pm

Ultimul imi place, e genul de combinatie care ma da pe spate. Ai idee ce plante sunt pe acolo ?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 1:22 pm

Pai in primul plan sunt persicaria purpurii si salicaria mov (Lythrum virgatum "Queen Rose")... in rest sunt plantele specifice de toamna, plantate in valuri, adica in tuse ca pe paleta unui pictor: diverse tipuri de sedum, aster novi-belgii (Audrey, Fellowship, Beechwood Charm), physostegia virginiana (Bouquet rose)... si bineinteles, graminee cat incape. Stipa gigantea, penisetum, miscanthus.
Fara ele masivul nu ar arata asa de bine: ele sunt cele care capteaza lumina in spice.

O sa deschid un subiect cu graminee, ca e prea vast ca sa explic aici si oricum sunt planta tare la moda, merita descoperite mai de aproape.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 1:39 pm

Ah, si uitam: poti sa creezi si niste efecte optice speciale, depinde ce vrei sa obtii. Poti aduce de exemplu masivul mai aproape daca plantezi varietatile inchise la culoare in fundal si pe cele deschise mai aproape. Astfel faci sa avanseze planul din spate. Efectul e si mai vizibil daca ai culori complementare.

N-am alt exemplu la indemâna decat asta: culoarea rosie a arbustilor din spate, accentuata de verdele crud, faca ca planul din spate sa "avanseze":

Gradina albastra - Pagina 4 Image111q



Daca vrei, dimpotriva, ca spatiul sa para mai mare, deci sa extinzi viziunea, atunci pui culorile tari, eventual grupul complementar (aici violet-galben) in fata, iar pe cele palide le duci in spate:

Gradina albastra - Pagina 4 Image222p



Intelegi ce vreau sa spun?
In peisajul care ti-a placut, peisagistul a vrut un spatiu in care sa se plimbe pe jos, pâna la banca din arrière-plan (ala e punctul de contemplare)...

daca ai, cum e cazul meu, de acoperit o pajiste pe care o privesti de la distanta, e important de stiut ce efect vrei sa dai: sa aduci masivul mai aproape, sau sa-l duci la orizont. Eu as vrea mai degraba sa maresc distantele, deci as planta asterii albastru-inchis-violet in fata, si cei bleu-pal si alb in spate... pâna atunci mai vad, ca mai am timp sa ma razgandesc Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Karla in Lun Mar 25, 2013 5:45 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 3:56 pm

Mie nu mai poate sa-mi taie nimic respiratia, ca e deja taiata de ... gripa Gradina albastra - Pagina 4 57490470
In schimb, imi place enorm peisajul cu casa aceea batraneasca, numai ca nu-mi dau seama ce sunt tufele alea mari, cu flori alben de langa casa Gradina albastra - Pagina 4 1953107120
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 4:54 pm

Imi plac la nebunie pozele pe care le pui, dar si explicatiile aferente. Pacat ca nu stiam toate astea cand m-am apucat sa-mi amenajez gradina.
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 5:09 pm

Pene ,iar ai gripa ? parca si luna trecuta ai mai trecut printr-o raceala zdravana.
Sanatate multa ,ca acusi vine primavara si incepi cu gradinaritul.
Si mie i-mi plac mult pozele dar eu deja am un amalgam de flori in gradina si nu le-a venit inca randul sa amenajez cumva.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 5:41 pm

pai, ala e un arbust, si e alb, Penelopa...
E asta:

http://www.plantes-shopping.fr/articles/exochorda-macrantha-the-bride.html
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 8:52 am

Imi place arbustul, desi n-am mai auzit de el pana acum Very Happy
E posibil ca pe la noi sa se cheme altfel Wink
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 8:57 am

Habar n-am cum se cheama la noi, ca de-aia am pus linkul. Francezii ii spun "buisson de perles", tufa de perle...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 9:44 am

sicamin a scris:
Pene ,iar ai gripa ? parca si luna trecuta ai mai trecut printr-o raceala zdravana.
Sanatate multa ,ca acusi vine primavara si incepi cu gradinaritul.
Si mie i-mi plac mult pozele dar eu deja am un amalgam de flori in gradina si nu le-a venit inca randul sa amenajez cumva.
Da, Sica, am devenit mai sensibila la raceli in ultima vreme Neutral
Acum mi se trage de la lucru in gradina in primele zile ale saptamanii trecute, cand a fost cald si bine, mai ma incingeam, mai ma dezbracam, si uite-asa.... am racit. pale
Nu-mi place deloc sa am probleme cu nasul!!! Ma enerveaza si-mi strica tot cheful de viata pirat
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 9:47 am

Karla a scris:
Habar n-am cum se cheama la noi, ca de-aia am pus linkul. Francezii ii spun "buisson de perles", tufa de perle...
Daca nu gasesc "buisson de perle", poate ma voi multumi cu "tufa de boule de neige" pirat Si-asa , cred, ca mi s-a uscat singurul arbust "bulgaras de zapada" pe care-l aveam si l-am mutat anul trecut.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeMar Mar 26, 2013 1:40 pm

Karla a scris:


(un ageratum in 40 cm, "Danube bleu", unde s-o gasi) si salvia farinaceea;

Ageratum inalti eu am obtinut din seminte
Aia pitici ii obtin mai greu,ca nu se gasesc mereu de cumparat
Ma tenteaza in fiecare an sa pun de aia inalti intr-un masiv si pe margini sa-l completez cu piticoti ca sa nu se vada crengile la aia inalti
In general am luat seminte vilmorin albastre,bleu,roz si lila sa obtin plantutele de ageratum
Anul trecut am avut unele nemtesti ,sa vad daca mai am sau daca macar aflu marca
In fiecare an zic ca ma apuc de un jurnal al gradinii
Anul trecut incepusem unul cu ce seminte am pus ,dar nu m-am tinut de el
In privinta "zambilelor motate",eu n-am decat 2 nuante de albastru si albe
Sunt ani in care se inmultesc foarte frumos si dupa aia dispar,raman doar cateva exemplare (sa ma umple pe mine de draci)
Chiar sunt exemplare bicolore ,bleumarin si cu varful alb sau sunt doar photoshopate?
Pe "motzate eu le-am combinat cu scilla si le-a placut
Le plac zonele insorite si cam neumblate
Am de gand ca sub Paulownii sa pun bulboase de primavara
Am inceput un colt cu scilla si in toamna il completez si cu motzate sau poate mai incolo cand motzatele intra la reduceri (ghivecele cu florile trecute)

Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 08, 2013 4:35 pm

Vreau sa va intreb de o planta despre care s-a discutat la topicul acesta : ceratostigma. Am luat si eu anul trecut una, am plantat-o in gradina, am protejat-o peste iarna cu frunze uscate. stiu ca apare greu primavara, dar cam cand apare ? Sa stiu daca mai astept sau iau alta.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 10, 2013 3:44 pm

Mai ia-ti una, Alina (nu-ti mai zic Bubu, ca ma gandesc la scarmaza mea de catelus mic si negru Very Happy) , pentru siguranta Wink
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 15, 2013 1:35 pm

Asa m-am gandit si eu, Pene, ca tot n-a iesit.


O plantuta noua in gradina mea, veronica Georgia Blue

http://alinap.sunphoto.ro/primavara/88426708


E foarte vesela si albastra, sunt curioasa in schimb cat dureaza inflorirea.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 16, 2013 9:09 pm

Si pentru ca tot imi place veronica asta si infloreste o data cu muscari, am gasit locul potrivit sa mai pun una Very Happy .

http://alinap.sunphoto.ro/primavara/88473358

Tot acolo am si un iris pitic bleo, inca nu e inflorit, si o campanula.

Incet-incet rezolv eu stratul asta, ca vreau numai flori albastre.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 17, 2013 9:42 am

Am si eu un coltisor cu Veronica, e o planta eleganta si nepretentioasa. Nu stiu de ce, la mine infloreste mai tarziu, abia acum au aparut frunzele. In momentul asta, gradina mea e imbracata in galben, muuuult galben si ca o pata de culoare, absolut intamplator, cateva lalele mov. Anul asta voi avea multe lacramioare inflorite, acum sunt la stadiul de bobocei, toate.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeSam Apr 20, 2013 7:47 am

am pus anul trecut niste zambile din acelea obisnuite si jumatate din gradina mea a fost un covor albastru(erau mai mult albastrui).Acum am facut rost si de unele albe dar vor inflori la anul.Abia astept insa sa-mi infloreasca delphiniumii sa-mi dea o pata de culoare albastra si celeilalte gradini.A...am uitat ce era mai important ca mi-am luat un trandafir albastru albastru(eu sper sa fie ca in poza).Tot m-am molipsit de la voi cu albastru.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeSam Apr 20, 2013 11:02 am

Ei, Gabriela, felicitari pentru achizitii, dar trandafirul albastru nu s-a obtinut inca... probabil e un mov-albastrui Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 03, 2013 1:34 pm

Inca o plantuta cu flori bleu, polemonium Stairway to heaven. Este o varietate care prefera semiumbra, dar sunt si varietati de soare.


http://alinap.sunphoto.ro/primavara/88895030


Momentan este micuta planta si mai ales cotropita de myozotis, o sa mai eliberez zona dupa ce se trec florile myozotisului.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina albastra - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina albastra
Sus 
Pagina 4 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Sa am si eu gradina uite gradina lui Geo
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: