Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaInregistrareConectare

Gradina albastra

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Karla

Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina albastra - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 1:22 pm

Mai exista geraniumul "Blue Sunrise" care are in plus frunzisul auriu, deci ar merge numai bine... insa am impresia ca floarea bate bine in mov...

Gradina albastra - Pagina 2 Imagesssf

L-am comandat eu, sa vedem la anul ce da.

Deci inul peren trebuie smuls in fiecare an si tratat ca o anuala?

Sus In jos
bubu

Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 1:22 pm

Alta planta cu flori bleo pe care vreau sa o incerc e veronica longifolia Blauriesen, in locul campanulelor inalte care mie nu-mi rezista caldurilor din vara.

Dracocephalum argunense Blue Carpet am luat eu, dar sa vedem cum o sa fie.
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 1:28 pm

Inul peren rasare foarte usor din seminte, daca pui cateva toamna, anul urmator infloreste. E si foarte prolific, semintele se imprastie si iti apare peste tot.

Eu asa procedez, smulg primavara tot ce nu-mi place cum arata, de obicei las plantele tinere. In plus, pentru a prelungi perioada de inflorire il curat de capsulele cu seminte, destul de plictisitor, dar asa infloreste toata vara.
Sus In jos
doinabacau

Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 2:38 pm

Ceratostigma necesita soare plin si apa cu moderatie. Din cate imi amintesc eu,am citit ca e si putin invaziva.
Toate plantele mentionate sunt binevenite intr-o asemenea gradina...
Sus In jos
Karla

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 4:41 pm

Aia am plantat-o eu, veronica Blauriesen, cred ca o vezi pe undeva pe langa Sandra Renaissance. Eu te-as sfatui sa o plantezi in grup de 3 ca singura nu face niciun efect.

O sa incerc si eu intr-un colt, inul acela. Ceratostigma mi-e teama sa nu vrea aciditate, si eu am calcar... ai idee, Doina, cam ce pamant necesita?
Sus In jos
Karla

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 5:08 pm

Ha! Am gasit un kit de plante albastre la o pepiniera on-line:

http://www.jardindupicvert.com/4daction/w_partner/massif_bleu.11745

Are toate detaliile in partea dreapta a paginii, e si ceratostigma inclusa in kit (o numesc plumbago chinezesc).

Vad ca ei au inclus doua veronica "Blauteppich" ...
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 9:10 pm

Veronica spicata Blauteppich e draguta, dar e o planta scunda, arata mai mult spre acoperitoare de sol, exceptand perioada in care infloreste. Era sa o smulg in primavara, am crezut ca-i buruiana Very Happy . Cu tot cu spicele care formeaza inflorescenta nu trece de 20 cm.

http://alinap.sunphoto.ro/vara_2012/74971107

In toamna asta am mutat-o mai in fata ca o acopreau garofitele, sunt mai inalte ca ea.
Sus In jos
Karla

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 19, 2012 9:34 pm

Bof, nu prea valorizante veronicile astea. Si nici inflorirea nu e prea lunga (chiar daca Blauriesin pare remontanta daca suprimi spicele ofilite, insa am descoperit asta destul de tarziu)
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 20, 2012 11:40 am

Da, cam asa e, toate sunt remontante daca le inlaturi spicele. Eu vreau sa o incerc pe cea inalta ca poate se vede mai bine, astea pitice aproape nu le observi.
Sus In jos
doinabacau

Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 20, 2012 12:08 pm

Din ce am citit,nu e pretentioasa,accepta toate tipurile de sol!
Sus In jos
gabriela60

gabriela60

Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 22, 2012 7:57 am

am vazut la Pop Geo niste delphinium,nu stiu daca am scris bine, albastri superbi(are mai multe nuante).
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 22, 2012 9:03 pm

Inul se autoinsamanteaza la o prietena ,la mine nu vrea nici chip
La ea e pamantul mai putin ingrasat
La plantele albastre as adauga si vinca,pana prin iunie e in top,dupa aia mai putin
Imi plac e gradina in albastru -galben
Eu as fi bagat mai multe clematite in fundal,ca bolta
Sus In jos
gabriela60

gabriela60

Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Data de inscriere : 03/07/2011

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 26, 2012 8:22 am

am vazut la clematite niste irisi albastri in mai multe noante de albastru, superbi.Dar vad ca majoritatea florilor albastre sunt cam de primavara.
Sus In jos
geodezia

geodezia

Numarul mesajelor : 3541
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Data de inscriere : 07/06/2011

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeMar Noi 06, 2012 9:40 am

agnitusul meu albastru
plus ca acum am gasit si un liliac californian albastru Victoria parca il cheama la Clematita pe care cica trebuie sa il tin in casa ca nu rezista afara
mai e wisteria
si bineinteles clematitele
din rose rapsodi in blue acel faimos viechenblue si mai sunt citiva da mi-e lene sa caut
flori mai rare albastre
Sus In jos
Karla

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 2:28 pm

Cunoaste cineva planta aceasta, Meconopsis betonicifolia, "macul albastru de Himalaya"...

Gradina albastra - Pagina 2 2005n01964

Gradina albastra - Pagina 2 Images1fp

Se pare ca e foarte complicata intretinerea lui, e o planta de altitudine care e greu de aclimatizat. A incercat-o cineva?
Sus In jos
Carina

Carina

Numarul mesajelor : 429
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 5:04 pm

Eu am avut un pui de mecanopsis de la Levi. De fapt e impropriu spus un pui, ca avea cam 1 cm, deci era mai mult bebelus Very Happy Din pacate nu m-am descurcat deloc cu udatul, cred ca trebuia sa ma inarmez cu o pipeta ca sa reusesc ceva, asa ca l-am pierdut urgent. Si Levi spunea ca foarte greu se obtin rasaduri din seminte, a mai incercat si anul trecut si n-a reusit.
Probabil la anul o sa incerc sa iau o planta mai mare daca voi gasi pe undeva. Stiu ca are nevoie de conditii speciale, pamant cu mult humus, destul de umed, umbra vara si lumina iarna ... Tare complicat, dar la ce culoare are sunt dispusa sa mai incerc o data
Si apoi ma gandesc ca daca vine din Himalaya poate ii place si la Brasov, ca e tot la munte Laughing
Sus In jos
Karla

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 8:00 pm

Merci Carina.

Eu am citit ca semintele se raspandesc direct pe pamant umed ca sa rasara, cand temperatura solului nu coboara sub 12 grade Celsius.

Sper sa-ti iasa la Brasov ca ii place altitudinea, cica creste la 3200-4000 de metri si e pe cale de disparitie in mediul sau natural din cauza de supra-exploatare; ciudat, ca e o planta relativ usor de procurat... Frantuzii zic ca trebuie sa-i vezi florile macar o data in viata, atata e de frumos.
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 8:37 pm

Eu am pus seminte de cateva ori si tot ce mi-a rasarit s-a uscat.
Sus In jos
Karla

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 8:51 pm

Eu cred ca am un singur loc mai umed in gradina, unde imi putrezesc toti bulbii si ceva mai umbros vara. Insa nu-mi fac prea mari sperante, la calcarul care zace in pamant...

Am dat pe net de o gradina in Quebec, mai la nord de Montréal, unde creste ca din apa, cica e invaziv pe frigul ala Very Happy

Sus In jos
Carina

Carina

Numarul mesajelor : 429
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 9:05 pm

Eu am multe zone umede in gradina, chiar prea multe, asa ca poate as reusi sa aclimatizez niste maci din astia albastri. Partea proasta e ca n-am prea gasit pana acum plante sau seminte de vanzare sau poate n-am stiut eu unde sa caut.
Bubu, tu de unde ai cumparat?
Sus In jos
Karla

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 05, 2012 11:35 am

in Franta se gasesc chiar in godet de 9 cm pentru 5 euro, mai ieftin daca cumperi cate 3, doar cat sa-l plantezi:

http://www.promessedefleurs.com/vivaces/vivaces-par-variete/pavots/pavot-bleu-de-l-himalaya-meconopsis-betonicifolia-p-1203.html

Semintele se gasesc la orice granetier...
Cand plantezi din seminte trebuie sa astepti doi ani, ca in primul nu infloreste; apoi, trebuie mentinut pamantul umed in timpul verii, un adaos de turba ar putea ajuta (am citit pe la altii). Trebuie suprimate florile ofilite cat mai repede: urcarea in seminte epuizeaza planta si o omoara foarte rapid.

Daca cineva vrea sa-l planteze, eu ma ofer sa procur plantele...

Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 05, 2012 1:09 pm

Seminte am luat 2 ani la rand din Auchan, pe urma n-am mai vazut.

Daca mai apar prin magazine dau de stire.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 11:05 pm

Am vazut la hornbach in primavara, da 'erau scumpi
Am luat si eu da n-a iesit nimic
Sus In jos
Karla

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 1:32 pm

Am impresia ca pâna la urma, in gradina albastra agapanthele sunt de neinlocuit...

Gradina albastra - Pagina 2 Agapanthesmassifbrehatz

Gradina albastra - Pagina 2 M4811223p1143131princla

Cred ca merita efortul, chiar daca trebuie scoase din pamant la venirea frigului. Pâna la urma, la fel facem si cu daliile...

Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 3:07 pm

Super imagine, arata splendid coltul cu agaphanthe. Oare ce durata de inflorire au ?

In primavara o pun si eu in gradina, merita incercat.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Gradina albastra   Gradina albastra - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos

Gradina albastra
Sus 
Pagina 2 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: