Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Arbusti decorativi si compacti

In jos 
+9
popescugp
bunica
sicamin
Karla
Carina
Myosotis
Tinkerbell
penelopa
bubu
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 10:24 am

Karla ,o vecina de-a mea si-a plantat cateva glicine chiar langa casa si a pus langa fundatie o tabla ,pana la 1,5 m .A spus ca radacinile se vor dezvolta doar in directia opusa si nu vor merge sub fundatie. Eu am plantat-o langa un gard ,dar e inca mica si poate o mut si eu langa terasa.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 10:42 am

Merci Marga, probabil asta e solutia... pâna la urma, radacinile n-or fi agresive, crengile or fi alea care distrug totul in cale Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 31, 2013 1:40 pm

Vreau sa va cer parerea, ca eu singura nu reusesc sa ma hotarasc Very Happy .

Am plantat toamna trecuta un caryopteris Summer Sorbet si sunt foarte incantata de cum arata frunzisul lui variegat cu galben-auriu, efectiv lumineaza in jur.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Asa de mult mi-a placut ca am inceput sa caut ceva asemanator (ca frunzis) si pentru marginea stratului. Am pus o salvia Icterina, dar din pacate e mai mult cu crem decat cu galben.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Dupa multe cautari am gasit Lonicera Lemon Beauty, dar este un arbust care pe unele siteuri e data de 1m inaltime, pe altele chiar la 2 m. Teoretic se poate tunde si mentine la inaltimea dorita (in cazul meu 30-40 cm). Credeti ca am sanse sau ma voi chinui degeaba ? Sa caut altceva ?
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 31, 2013 4:17 pm

Frumoasa lonicera asta, dar cam "dezorganizata" Very Happy 
Daca vrei ceva mai compact, la marginea stratului ar merge si buxus variegat si il tunzi cum iti place. Sau poate un euonymus variegat, am vazut soiuri cu frunzele alb-verde sau galben-verde, dar si asta trebuie tuns in forma ca se poate face prea mare

Daca vrei o perena care sigur nu trece de 30-40 cm, ai putea sa pui sedum spectabile mediovariegatum, eu am pe marginea unui strat si arata foarte bine, plus ca are avantajul ca face si flori. In poza mea a iesit cam galbejit, dar in realitate contrastul e mai mare intre verde si galben si arata foarte bine
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
bunica




Numarul mesajelor : 9
Localizare : prin lume
Joburi/Distractii : plante
Stare de spirit : tanara
Data de inscriere : 30/11/2012

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 31, 2013 4:18 pm

Karla ,cred ca este Physocarpus op darts gold .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 31, 2013 4:26 pm

Eu as pune mai degrana un frunzis auriu simplu. Un frunzis asemanator, si ca forma si ca amestec de culori si nu le mai vezi.
Ideal al fi un frunzis albastrui, ca Hosta Halcyon, insa nu stiu daca merg hostele la tine (la mine nu merg decat in ghiveci).

O sa arunc un ochi deseara in cursul de peisagism al lui Pierre Nessmann, 1/3 din volum e dedicat combinarii frunzisurilor. Sigur gasesc ideea justa.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 31, 2013 4:27 pm

Ha! Merci, bunica...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 31, 2013 10:12 pm

Multumesc

Carina, euonymus variegat cu galben am pus, dar nu-i asa galben-auriu frunzisul, o sa caut sedumul de care mi-ai zis.

Karla nu m-am gandit ca daca pun ceva la fel nu le mai vad, acum ma gandesc s-ar putea sa ai dreptate. Hosta nu pot pune, e soare toata ziua, nu cred ca ar rezista.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 8:50 am

Hostele batute de soarele asta se ard. Chiar si cele comune. 
Karla, cred ca glicina este tinuta din taieri, sa nu "atace" peretii casei.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 12:26 pm

Probabil ca da, Myo...

Am studiat aseara problematica asortarii frunzisurilor... nu e asa de simplu.
Pacat ca nu e tradusa in româna cartea asta, ar fi atat de utila multora; imi dau seama rasfoind-o ca nici nu avem vocabularul specializat pus la zi in româna, unii termeni sunt intraductibili.

In mare, inainte de a incepe orice tentativa de asociere a frunzisurilor, trebuie vazut in ce categorie se clasifica.

Exista mai multe criterii de clasificare:

A. dupa forma:

-frunze inguste si alungite (cum sunt cele de rozmarin, garoafe, salcie, dafin etc)
-frunze largi/late (hosta, ligularia etc)
-frunze in forma de ace (marar, nigella, coreopsis verticillata etc)
-frunze palmate ( ex: palmier)
-frunze decupate (delphinium, lupin, aconit, unele varietati de geranium etc)
-frunze palmatilobate; adica cu lobi in forma de evantai, sau ca degetele unei maini (vita-de-vie, hydragea quercifolia, platani, etc)
-frunze cizelate (acer palmatum, artemisia, santoline etc)
-frunze in forma de panglica (carex, iris, hakonechloa etc)
-frunze graminiforme (stipa tenuifolia, pennisetum, miscanthus)
-compozite; mai multe frunzulite= o frunza, (cum e cazul ferigilor, mahonia, salcam etc)

B. dupa textura
-frunze vernisate; sunt cele cu epiderma lucioasa, care reflecta lumina ca o oglinda, hedera de ex.
-frunze satinate; sunt cele care au doar o pelicula stralucitoare, care absoarbe mai putin lumina, fara reflexie, cum sunt cele de choisia;
-frunze cerate; sunt cele ale caror pelicula superficiala atenueaza purin culoarea frunzei, cum e cazul agavelor, aloe, sedum etc.
-frunze nervurate, cu nervuri foarte vizibile, cum e cazul rodgersiei sau castanilor;
-frunze gofrate, cu suprafete mate si cu reliefuri sau asperitati, cum sunt cele de gunnera de ex.
-frunze pufoase, cele care au o suprafata in plumetis, cum sunt cele de stachys sau salvia oficinala;
-frunze in forma de solzi (dificil de tradus termenul "écailleuses"), o textura ca o tesatura abstracta deci, cum sunt cele de thuya sau cupressocyparis...

C. mai exista o clasificare in functie de tipul de decupaj (contur) al frunzelor:
-contur liniar, net (cum sunt cele de cottinus)
-spinoase (osmathus, mahonia, scaietii decorativi)
-dantelate (lunaria rediviva de ex.)

Trebuie tinut cont, in asocierea arbustilor si de silueta plantei.
Care siluete sunt diferite:
-tapisanta (in forma de covor)
-tufa
-coloana
-platou orizontal (cum sunt cele de cornus controversa sau c. kousa)
-cascada (plângator spunem noi)
-trunchi (cum sunt cele de bambus)
-sculptate (pentru arbustii care se ptreteaza la sculpturi verticale: cuburi, sfere, conuri, perete vertical, nori, ondulatii etc)

Abia acum putem trece la combinatii...
Principiul combinarii e cel obisnuit: ori faci combinatii contrastante, ori combinatii armonioase.
Combini formele, texturile, culorile si siluetele, bineinteles.

Revenind la cazul tau, Bubu: tu ai dori o combinatie armonioasa (armonie de culori, variegat galben-verde).
Daca armonizezi culorile, trebuie sa contrastezi obligatoriu formele, texturile si siluetele plantelor.

Ai un frunzis decupat (corecteaza-ma daca ma insel), de textura mata si cu silueta in forma de tufa.
Deci propunerea Carinei, aceea a sedumului (textura cerata) ar merge: diferenta de textura s-ar vedea, ar crea efect.
Un plus de efect vizual ar avea daca ai varia si forma frunzelor...
- cu una in forma de panglica (cum e irisul acela cu frunze variegata, am uitat cum il cheama)
- cu o forma de frunze cizelate, cum ar fi cimbrul acela auriu, Golden King)
- cu o forma de frunze graminiforme, cu ar fi carexul bicolor
-cu frunze cu contur liniar, ca melissa oficinalis Aurea
Daca mai variezi si silueta, ai inca un plus: cu una sferica de exemplu, cum ti-a propus Carina buxusul variegat (doar ca buxusul e cu alb?) sau cu un euonymus tapisant.

N-am pus poze, insa o sa pun deseara sa ilustrez toate astea (nu am timp in dimineata asta)... toate astea sunt larg detaliate in carte, totul face 100 de pagini cel putin, fara a numara listele de plante clasate pe nuancier de culori; deci daca cineva e interesat de ceva anume sa spuna...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 1:30 pm

Vai de capul meu, n-am crezut ca-ti dau atata de lucru. Multumesc mult. Toate variantele propuse imi plac, sa vad si ce gasesc din ele. La cimbru ma gandisem si eu, dar la restul nu.

Am de gand sa le incerc pe toate pana gasesc combinatia perfecta Very Happy .

Inca o data multumesc.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 01, 2013 2:16 pm

Cred ca trebuie sa alegi si in functie de cat de invaziva este planta. Sa creasca/inmulteasca mai greu. Sa nu ai in fiecare an de lucru cu ea. 
Daca continui asa in cativa ani, Alina, o sa ai o gradina buna de dat exemplu la studentii de la peisagistica Very Happy .

Referitor la glicina, nu cred ca este la fel de periculoasa precum Campsis. Am avut din amandoua. 
In cei vreo 10 ani, glicina s-a cocotat in copacii alaturati, s-a infoiat foarte mult, dar nu a lastarit din radacini pe nicaieri. In schimb, campsisul (luleaua turcului) in afara de cresterea in lung si lat, incepuse sa scoata lastari, din pamant, la cativa metri departare de tulpina initiala.
Am vazut acum ceva ani, un Campsis care efectiv cucerise o zona foarte mare. "Muma padurii" era pe o alee in spatele unei case, vis-a-vis de casa, sprijinita pe gardul si acoperisul unui garaj de autobuze. Curtea casei respective, vreo 2000mp era plina de lastari si lastarasi de campsis. Radacinile erau intinse din alee pe sub toata casa. Gardul casei respective, (unul scund, model vechi din fier forjat) aflat la strada principala (perpendiculara pe alee) era efectiv imbracat de tulpini de campsis care inglobasera barele de fier in tulpina de lemn. Cei care cumparasera casa, de la o batrana, au muncit zile in sir cu drujba si alte unelte sa curete gardul. In curte, chiar nu reuseau sa scape de lastari. Nu stiu cum au scos-o la capat.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 03, 2013 4:49 pm

Habar nu aveam ca e asa de invaziv campsisul... eu n-am incercat-o niciodata, ca nu ma omor dupa ea, nu stiu de ce.
Insa glicina e periculoasa in alt sens, bratele plantei, ramurile, sunt cele care au o forta colosala, nu radacinile. Sunt capabile sa sugrume sau sa deformeze un grilaj metalic; insa cand urca in alti copaci recunoaste materia vegetala si nu-si sugruma suportul, dimpotriva, il ajuta sa supravietuiasca... cum am explicat alta-data Penelopei, e o forma de inteligenta vegetala...

Am adus pozele pentru Bubu...

Cateva duo-uri de forme/culori contrastante:

lungi si alungite+graminiforme:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



decupate-graminiforme in armonie de culori ( e cea mai apropiata de ce vrei tu, Alina):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



contur liniar-contur decupat/dantelat,  culori diferite:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



diferenta de forma (panglica- decupata), diferenta de textura (mata-cerata), contrast de culori:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 03, 2013 4:52 pm

Un contrast si de silueta, orizontal-vertical, nu numai de forma si culori:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 03, 2013 4:53 pm

Karla multumesc ,am invatat ca glicina nu este ..tortionara"
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 03, 2013 5:03 pm

Cateva compozitii o idee mai complexe:

Siluete diferite (trunchi, sfera, tufa), forme diferite( cizelate, decupate, ace):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Contrastele ce le mai uzuale sunt intregi -decupate, mate-lucioase, largi-fine etc.... tema pentru acasa: identificati tipul de frunze cheers  (glumesc, bineinteles)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]





[Trebuie sa fiti
înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Si o armonie de galben- auriu, à propos de cariopterisul Alinei:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 03, 2013 5:05 pm

Asa e, GP, deloc tortionara ci protectoare Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 03, 2013 5:28 pm

Inca o precizare, ca mi-a atras atentia termenul "peisagistica"... nu e corect dupa parerea mea, insa am verificat, de teama sa nu ma insel.

Cuvantul care desemneaza domeniul de studiu/creatie a peisajului se formeaza adaugând sufixul -ism, ca pentru jurnalism.

Peisaj (paysage, fr.) - peisagism (paysagisme) - peisagist (paysagist) pentru persoana

la fel ca:

jurnal - jurnalism - jurnalist

"Peisagistic/ peisagistica" e un atribut substantival (acela care raspunde la intrebarea care? ce fel de?), cuvant derivat din " peisagist" si care contine deci doua sufixe succesive, peisagistic. De exemplu, putem vorbi de o "creatie peisagistica", "valoare peisagistica", "impact peisagistic" etc, in mod analog creatiei jurnalistice, valorii jurnalistice etc.

Insa referitor la domeniul tehnico-stiintific al peisajului, vorbim de o scoala de peisagism, notiuni de peisagism, un capitol de peisagism etc.

Francezii merg si mai departe in utilizarea lingvistica: au tendinta sa elimine complet cuvantul "peisagistica" (paysagistique) inlocuindu-l cu peisager/peisagera, mai fluid si mai pur (cu un singur sufix)...

Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 03, 2013 10:06 pm

Multumesc pentru efort Karla, e mult mai clar acum. Iar cateva poze (compozitii) imi plac foarte mult.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 04, 2013 3:05 pm

Adica se poate construi o gradina din tonuri de verde, inaltimi diferite, cate o pata de culoare si parfum de o floare ce-si deschide petalele ...
Sus In jos
poxicuta

poxicuta


Numarul mesajelor : 109
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : timida
Data de inscriere : 15/05/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 08, 2013 12:31 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
xanthoceras sorbifolia, obtinut de mine din seminte, are peste 3 ani, nu vrea sa infloreasca !
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeMier Oct 09, 2013 9:22 am

Interesant topic!!!
Eu sunt fascinata de arbusti, dar voi, deja, stiti asta!!!

Voiam sa confirm "cosmarul" care-l poate declansa o "luleaua turcului" (Campsis) intr-o curte!!! affraid  M-am chinuit vreo 2 ani cu un lastaras de Campsis sa-l prind si sa-l aclimatizez la mine. Apoi, dupa un an de cumintenie, s-a desfasurat ca o imensa caracatita affraid  Asa cum spunea si Myo, ii ies lasari prin toata curtea, pe o raza de 5 m, numai dupa 2 ani de expansiune cheers  Eu extermini tinerii lastari, ea ii scoate din nou!!! La un moment dat, aveam senzatia ca planta asta este o "fiinta" extraterestra care ma cotropeste pirat  Aceeasi senzatie o am si acum, motiv pentru care, la primavara, cand "caracatita" nu va mai avea frunze, ii voi elimina toate "progeniturile". Voi lasa doar una care a patruns pe sub aleea betonata si, printr-o mica crapatura, s-a dezvoltat o alta caracatita (mai mica) care s-a urcat pe magazia cu beci. Ma gandesc ca beciul are multa umezeala si, poate, caracatita mai absoarbe din umezeala. Mai las cateva ramuri si la caracatita-mama, in rest distrug tot!!!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeMier Oct 09, 2013 9:32 am

Cat despre Glicina, ce sa spun??? Chiar mi-am dorit una, dar biata de ea, dupa ce a dat viata unui mar batran caruia i-am scurtat (drastic) ramurile, a murit!!! Acum, ma bucur de un mar tanar, cu niste mere mari si rosii, gustoase si zemoase, dar pe care nu pot sa le culeg de pe ramurile noi si subtiri, ca nu ma pot urca in pom si nicib scara n-o pot rezema de aceste ramurici incarcate cu fructe. Mai culeg cateva mere, de pofta, cu "hotoaica".Very Happy 
Mizand, insa, pe inteligenta acestei plante, cred ca mai fac o incercare cu una, plantand-o la radacina unui corcodus batran, pe care se poate catara fara probleme, fara sa trebuiasca sa dea viata corcodusului, fiindca acesta e, inca, viu Very Happy 
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2013 6:55 am

Pentru cules merele se poate taia un pet ,care se leaga de un arac rigid si se impinge fructul,pana cade in el.
Luleaua turcului si glicina isi extind radacinile la suprafata,iar daca sunt atinse si ranite ,lastaresc,noi avem o asemenea problema intr-o gradina de la marginea careia am taiat niste salcami.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2013 6:56 am

doinabacau a scris:
Pentru cules merele se poate taia un pet ,care se leaga de un arac rigid si se impinge fructul,pana cade in el.
Luleaua turcului si glicina isi extind radacinile la suprafata,iar daca sunt atinse si ranite ,lastaresc. Noi avem o asemenea problema intr-o gradina de la marginea careia am taiat niste salcami.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Arbusti decorativi si compacti
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi :: Arbusti, tufe-
Mergi direct la: