Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaInregistrareConectare

Clematite

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17  Urmatorul
AutorMesaj
bubu

Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 24, 2012 1:42 pm

Karla multumesc.

Cu teoria stam bine, practic greu de gasit multe din plante. Nu numai trandafiri se gasesc greu Very Happy . Salvie am pus si eu, acum caut campanule. Dar mi-a ramas pata pusa pe Consolida aia, mi-a placut la nebunie cum vine cu trandafiri. La floare seamna cu Delphinium numai ca-i mica 30-40 cm si atat de albastra.
Sus In jos
Carina

Carina

Numarul mesajelor : 429
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 24, 2012 3:15 pm

Tu consolida zici la nemtisorul anual? Cum de nu ti-o fi rasarit ca eu nu mai scap de el. Am pus acum 4 ani un plic si de atunci rasare singur in fiecare an, doar ca eu am avut un mix de seminte si au iesit vreo 3 nuante de albastru, alb si roz, deci e cam varza cu cromatica Very Happy .

Daca vrei flori albastru poti incerca si cu polemonium sau ageratum daca-ti plac
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 24, 2012 3:20 pm

Da cred ca ala e nemtisor salbatic, sau anual, are frunze asa cam ca mararul.
Sus In jos
Karla

Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Mai 24, 2012 5:03 pm

Si perovskaia merge, mai ales ca rezista la seceta; la fel lavanda, daca gasesti din aia pitica (doar ca trebuie sa o tai in forma de sfera ca sa fie decorativa, altfel e asa-si-asa)
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeLun Mai 28, 2012 5:01 pm

Stiam eu ca am pe undeva o poza salvata. Asta e si se cheama consolida regalis

http://www.wildstauden.ch/pflanzen/bilder_db/ConsolidaRegalis2008.jpg

Si ca sa revenim la clematite albastre, ca de acolo plecase discutia Very Happy , mi-a inflorit o poloneza, Rhapsody

Clematite - Pagina 15 2942539510083929397S200x200Q85

E chiar albastra, fara pic de mov. Dar n-o scot sa o plantez unde vreau o acoperitoare de sol albastra. Cred ca acolo o sa pun Arabella.
Sper sa fie la fel de albastra ca Rhapsody.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

Numarul mesajelor : 5258
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeLun Mai 28, 2012 8:45 pm

Mai era la polonezi una Emilia Plater care ziceau ca merge si ca acoperitoare de sol.
http://e-clematis.com/pl/p/Clematis-Emilia-Plater/298

0747*394*150
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeLun Mai 28, 2012 9:23 pm

Myo asta e minunata. Dar inseamna sa mai facem o comanda la polonezi Very Happy . Nu ca nu am lista pregatita. Daca stau sa ma gandesc am 2 liste, pt 2 comenzi.
Sus In jos
Carina

Carina

Numarul mesajelor : 429
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeMar Mai 29, 2012 8:53 am

Pe Emilia Plater am luat-o si eu tocmai ca s-o fac acoperitoare, o sa-i fac poze cand infloreste

Iar consolida mea seamana cu poza ta dar are spicele mai compacte, cred ca e consolida ajacis. Frunzele sunt tot ca mararul
http://macarina.sunphoto.ro/Vara_2011/41035332
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeMar Mai 29, 2012 11:26 am

Imi place si asta. Pot sa te rog de cateva seminte din cea albastru inchis ? Multumesc.
Sus In jos
penelopa

penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeMar Mai 29, 2012 3:24 pm

Iti strang si eu seminte de nemţişori albaştri, Bubulino! Am si o variantă sălbatică, tot albastră.
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeMar Mai 29, 2012 9:18 pm

Mersi Pene. A iesit si la mine ceva unde am semanat, acu sa ma lamuresc daca mi-a iesit planta sau buruieni.
Sus In jos
stefana

stefana

Numarul mesajelor : 1443
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeMier Mai 30, 2012 9:02 am

Saptamana trecuta in gradina la GetaV
Clematite - Pagina 15 2340713660101198585S200x200Q85 Clematite - Pagina 15 2094682080101198585S200x200Q85 Clematite - Pagina 15 2494277330101198585S200x200Q85
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeVin Iul 06, 2012 11:33 am

In mod ciudat anul asta unora dintre clkematite le merge exceptional(alea mai tinere) la alea mai batrane nu le merge asa grozav
Au florile cam pipernicite
Sus In jos
duduta190578

duduta190578

Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeMar Aug 28, 2012 10:37 pm

D-na Mariana,clematita de la dvs a mai facut 2 floricele,multumesc Clematite - Pagina 15 1059784619 !!!
Clematite - Pagina 15 80173644ygtyuzr

Sus In jos
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeMier Aug 29, 2012 11:30 am

Ma bucur mult, Duduta! Ti-am oferit toate plantele cu drag.

Chiar te rog sa-mi spui daca acei lastari de hoya i-ai cumparat sau i-ai primit cadou. Ca pe mine m-a cuprins disperarea cati "iubitori" de plante apar si efectiv ii jecmanesc pe ceilalalti. Primesc pe albumul de pe sunphoto tot felul de cereri de cumparare ... Am vazut ca o "iubitoare" de hoya vinde un butas de thompsonii (are maxim 6 frunze) cu 20 ron. Mai, dar chiar nu mai e rusine ? Pai atat a costat o planta matura ... Ca sa nu mai zic ca nici macar nu scrie numele varietatii corect ... Si mai pune si poze cu florile altora ...
Imi cer scuze, dar mie imi este clar ca ne meritam soarta, unii ne fac de tot KK-atul peste hotare, dar si aici sunt destui. Cred ca d-aia nici nu-mi vine sa mai urmaresc forumurile, mi s-a luat de tot si de toate.

Sa te bucuri de flori, Duduta!
Sus In jos
duduta190578

duduta190578

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeMier Aug 29, 2012 9:57 pm

D-na Mariana,butasii i-am primit de la 2 persoane,nu am dat nici un ban pentru ei!
Multumesc mult pentru tot!
Sus In jos
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Aug 30, 2012 2:56 pm

Atunci e OK, Duduta. Ca ai aratat la hoya niste plante ce vroiai sa le cumperi, unele erau mult prea scumpe pentru cum aratau, altele ptr. varietatea lor comuna. Daca mai exista oameni si fac daruri, asta e si mai bine.
Sunt extrem de dezamagita cand observ ce inseamna pentru unii "dragostea pentru plante".
Si la mine au prins destul de multe din clematitele puse la inmultit, prin marcotaj, le-am separat de planta mama si astept sa vad reactiile in urmatoarele saptamani.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Aug 30, 2012 10:01 pm

Este foarte frumoasa clematita,la primavara o pun in gradina!
Am si eu cumparate anul acesta 2 dar nici una nu a inflorit pana acum,una alb-roziu si una mai spre rosu!
Tocmai de asta am spus ca as vrea sa particip la comanda comuna,pentru ca mi s-au parut si mie scumpe plantele de hoya,si eu vi le-am aratat ca sa-mi spuneti cum e pretul pentru ca eu inca nu ma pricep la aceasta planta.Am butasii in apa,o parte au deja firicele de radacinuta,sper sa am noroc si sa mi se prinda!
Toate urarile de bine vi le transmit!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeSam Sept 01, 2012 12:34 pm

Cine se pricepe la tangutici?
Eu am o varietate galbena cu floarea destul e mare.Trebuie sa vad de care tangutica e?
Am mai primit niste clematite ,dintre care o miss bateman pe care vreau s-o pun sa urce pe gutui;trunchiurile sunt cam goale si ar merge numai bine
Se pare ca ma apuc de zugravit casa si o sa scap de schele
Deja caut oferte de pergole si sper sa am fatada de sud ornata cu clematite si trandafiri
Cam adormite!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeDum Sept 16, 2012 9:27 am

Zisesem ca sa pun stop achizitionarii clematitelor ca sunt vreo 30 si ceva,dar credeti ca am rezistat
Mi s-a legat de mana o miss Bateman ca era cam stinghera si la reduceri si am zis ca e ultima pe anul asta,ca de acum nu mai iau decat varietati duble
Ca sa nu ma lase in pace ,Elfu ' mi-a mai aduc vreo 4-5 clematite si vreo 10 trandafiri,floribunde in special
Cica imi lipseau din gradina si trebuie mascate tulpinile la Th si urcatori
Ce sa fac daca barbatii cacei s-au apucat de achizitionat flori(si taica-meu a venit cu 2 la ghiveci)
Acu am probleme cu spatiul locativ pt plantutze
Pe Miss'a as parca-o in niste gutui ca se urce pe trunchiurile lor si sa le impodobeasca,pe alta albastra as face pereche cu un trandafir urcator micde culoarea sampaniei
si inca vreo 2 le-as urca in niste meri de vara pe care nu ma indur sa-i tai ,dar au niste trunchiuri urate
Ce fac insa cu inca vreo 2,are sa sacrific caprifoiul care tina umbra cateilor si sa plantez clematitele?
Sa le pun pe un stalp de apa,desi acolo e cam pietris
Eram tentata sa pun una si s-o intind pe atelier dar nu ma lasa ai mei ,cica le stric acoperisul
In toata aceasta dilema ,Elfu m-a bagat in ceatza si mai rau ,ca cica mai are de primit inca vreo 5-6 clematite
As mai avea varianta sa le plantez cu ghivece undeva aleatoriu si apoi sa le pun la locul lor cand fac pergolele dinspre sud
Asta sa nu mai zic ca mai am de plantat 1 magnolie(nu ma inteleg cu mama asupra locului) ,vreo 4 citysusi,2 prunusi cu frunze rosii si vreo 4 spireea;fara sa mai vorbim de trandafirii care vreau sa-i mut(cei batrani),plusi pui ,plus arbusti de-a lungu gardului si ceva copaci
+ceva paulownii si catalpe
lNu stiu cu o fi pe la voi ,da io intai ud o zi intreaga si dupa aia pot sa sap gropi sau santuri,daca nu ma apuc de acu nu mai termin nici la Craciun
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

Numarul mesajelor : 5258
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeDum Sept 16, 2012 10:59 am

Si daca te apuci tot te apuca Craciunul cu atatea. Ca sigur ti se mai agata ceva de mana pana atunci. Sa fii sanatoasa sa le poti ingriji. Ca uite tare mi s-ar mai agata sio mie cate unele dar buzunarele striga a goliciune. Si pe de alta parte de-abia ma descurc si cu ce am.
Revenind la clematite, la mine nu prea le merge bine. Amalea de la polonez de asta primavara plantate in niste ghivece ca nu stiu unde sa le pun sa fie si la vedere si cat de cat putin adapost pentru ele.

0747*394*150
Sus In jos
penelopa

penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeLun Sept 17, 2012 2:39 pm

Nici clematitelor mele nu le-a mers bine vara asta!
The president a inflorit o singura data destul de putin (comparatic cu anul trecut), Multiblue tot o singura data, iar restul (care au scapat de curiozitatea cateilor) au facut 2-3 flori anemice Cele de la polonezi au venit cu boboci si astia au fost toate florile lor. Ma rog la Doamne-Doamne sa reziste, macar, sa nu moasra si, poate, la anul, vor fi mai viguroase si mai productive.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeLun Sept 17, 2012 5:30 pm

De ce nu le pui pe langa masa ?
Aia cu buzunarele e si la mine,da nu-s cum se face ca mereu se agatza
Sus In jos
clematite

clematite

Numarul mesajelor : 152
Localizare : Mehedinti
Joburi/Distractii : liber profesionist
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 07/10/2012

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeLun Oct 22, 2012 8:59 am

Bucura-te, esti fericita daca toata familia iubeste florile. Sunt atatia alti iubitori care nu au intelegere in familie.

Am pus niste poze pentru cei care nu mai au spatii libere prin gradini.
Poate mai gasiti idei de plasare. Wink
http://clematite.sunphoto.ro/Clematite_pentru_balcon

Pentru cei care doresc informatii suplimentare despre clematite, am postat destul de multe pe
https://sites.google.com/site/clematitedevanzare/
Daca pot fi de ajutor, cu orice informatie despre aceste minunate flori, nu ezitati sa intrebati.
Totul este preluat de pe situl producatorului polonez.
Daca visati la o anumita clematita, sa stiti ca in primavara mai aduc si alte varietati, in functie de propunerile voastre

Va urez o zi placuta si o saptamana cu realizari.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitimeJoi Noi 22, 2012 9:57 am

Am inca flori la unele din clematite
E drept ca sunt floricele mici si la baza plantei
Ville de Lyon ar fi una si alta ar Pink Fantesy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 15 Icon_minitime

Sus In jos

Clematite
Sus 
Pagina 15 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum