Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaInregistrareConectare

Clematite

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMar Iul 26, 2011 6:10 pm

Marcotajul este sfant, merge sigur. Eu am trecut tija prin pamantul dintr-un ghiveci, special am procedat asa, sa nu uit ce opreatiune am facut ... ca pana la toamna sunt zile multe Very Happy
Iar cu semintele (am avut o multime anul asta) a fost simplu, puse direct in pamant,in apropierea clematitei mama.
Georgiana va avea un lastar de clematita alba-sidefata, aceea care infloreste printre primele. Am marcotat-o in ghiveciul unui hibiscus rosu, involt, pe care i-l promisesem. Norocul ei Very Happy
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMier Iul 27, 2011 3:50 pm

Da marcotajul e cel mai bun
Eu vreau niste seminte de Crystal sau poate un butas taiat in ziua aia si pus intr-un paharel cu putin nisip
Georgiana are norocoasa si merita o clematita frumoasa
Imn privinta clematitelor am turbat
A dat sfantul si si-a terminat Elfu fatuiala casei si la interior si la exterior si.............incep sa o "fardam" cu clematite
Pana una alta a tapat-o pe maica-mea de 2 grena si a mai cumparat el vreo 4..............cum casa n-are dect 3 fatade(daca sa o luam tehnic)...........sa vezi ce batalie va fi
In privinta alb -szidefatei ma duc sa ma mai zgaiesc in albului Vernilei sa vaz daca nu seamana cu simandicoasa mea (careia nu-i mai stiu numele)
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeSam Iul 30, 2011 8:36 pm

Eu am inceput sa ingras pamantul clematitelor cu zeama super-diluata de la gainatul pasarilor. Am pus la toti copacii de liliac, la trandafiri, la tufele de lonicera. Am urmarit cand anuntau ca incep ploile, ca sa vina si ele sa mai ude pamantul. Oricum, diluatia a fost extrem de scazuta, ca de incercare.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 2:46 pm

Si gainatul de unde l-ai luat?
Eu sunt mandra posesoare a unei oale pline de balega de cal(nu va spun ca si Pufarina pofteste la ea) si o s-o transform in ingrasamant
Mai vad eu de unde fac rost si de niste balega de vaca si de "guano"
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 10:50 pm

De la tara, dintr-un sat din Baragan ... Imi ofereau oamenii o gaina, ceva oua .... eu nu si nu, lasati-ma cu d-astea, eu vreau gainat de pasare si pamant de grajd ... Sa vezi ce ras i-a apucat, se prapadeau de ras ...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMier Aug 10, 2011 10:03 pm

Te inteleg Vernil
Am intrebat pt ca stiind ca esti citadina si nu-s sanse ca aio vreo crescatorie de gaini prin preajma nu stiam de unde ai facut rost
Ma gandeam ca ai vreun vecin/vecina intreprinzatoar/e si s-au apucat de combatut criza cu crescut gaini pe balcon si cand curata itio depun tie "ploconul" in gradina si ma revoltam
O sa spun o povestioara nostima
De la o vreme nu stiu cum se face ca la mine pe strada trec cam multe masini si tractoare si eu nu m-am mai putut bucura in tihna de adunatul balegilor de la cai din fata gardului mei
Sambata cand plecam spre Pene cand am ajuns cum ar veni in capul starzii mele(e rascruce si o troita)necaz mare..........tronat pe mijlocul strazi niste balegi superbe
A ras mama de mine ca sa nu-mi vine ideea sa ma dau jos din masina si sa le adun ca nu avem nici plasa,nici recipient acoperitr si nu indraznesc sa-i imput masina nsi sa anulez aromele bucatelor
Cand ne-am intors n-am mai avut noroc de "bunatati"
Si am de plantat o gramada de clematite..........
Sus In jos
Carina

Carina

Numarul mesajelor : 429
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 9:16 am

Eu am renuntat la gainat dupa ce mi-a explodat in fata un recipient cu minunata licoare affraid
M-am milogit cateva luni de maica-mea sa-mi dea si mie din amestecul pe care-l prepară ea ca sa ingrase rosiile si ardeii (dupa parerea ei florile nu merita asemenea rasfat), si am primit pana la urma un bidon de 2 litri, cu indicatia sa-l amestec in 20 litri de apa si sa pun la flori. Am vazut eu ca se ridica ceva bule in sticla, da nu m-am gandit ca fierbe chiar asa de tare si o sa-mi explodeze in fata cand am incercat sa desfac dopul. Noroc ca am facut operatiunea afara si nu in casa, ca pe urma cred ca ar fi trebuit sa ma mut Very Happy
Nu mai zic ce senzatii olfactive am incercat si cate bai am facut in ziua aia, ca tot mi se parea ca miros a gainat. Iar hainele au ajuns direct la tomberon, n-am mai reusit sa scot petele din ele. Asa ca pentru moment m-am intors la ingrasaminte chimice si incerc sa ma pun bine cu femeia de unde cumparam laptele, poate ma ajută cu ceva gunoi de grajd. Sa vedem ce-o sa iasa Cool
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 10:32 am

Carina mai bine te duci pe pasunile din jur
Pe unde pasc oamenii cai si vacile si mergi cu lopatica si cu niste pungi
Nu-ti trebuie mult ca se diluaza
N-ai niste vecini cu cotete de cai sa-ti dea niste gainat concentrat si sa-l dizolvi tu?
Pai gainatul diluat de la mama ta se zbatuse si fierbsese pe drum prin bunavoina postei romane
Trebuia sa-l lasi in apa rece la umbra sa se linisteasca si apoi sa-l deschizi incet incet cam cate 1.4 de rotire de capac
Bunica-mea avea un cazan acoperit unde lasa la macerat "guano" si nu reuseam niciodata sa ma apropii de zona ca mi se facea rau
Bunicamea se ducea legata la cap si la gura ,cu o galea ta cu apa in ea si luaz cu un polonic veci si punea in galeata aia cam 2 polonice si chiar redizolvat nu-i suportm mirosul si ma strambam
E amintiri de ale copilariei
Cand am devenit gradinar pe cont propriu am devenit mult mai temperata
Asta nu ma impiedica sa adun balegilesi sa le pun in gramajoare sa se usuce sa am de pus la copacei
In toamna asta am de pus 8 clematite si de mutat in jur de 20 de arbusti si vreio 30 de trandafiri
Iti dai seama ce desfasurare de forte
Am uitat sa amintesc ca mut si vreo 5 piersicuti si 2 castani comestibili,si ce mi-o mai cadea in mana
Fac provizii ca veverita
La mine vecinii aqu animale sin daca ii rog sa-mi vanda o roaba de balegar nu-i bai
Ce ma enerveaza e ca mi-l aduc cu zeama si cu paie si nu-mi palce
As prefera mai uscat ca-l diloz eu si daca e uscat nu pute asa rau
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 8:35 pm

Tink, in drum spre Pene, erau cateva balegi pe drum ... dar Alina m-a atentionat ca nu care cumva sa le iau de acolo ....
Sa stii ca nu e o idee rea sa produci pamant bun pentru legume si plante, mai ales daca ai o portiune nefolosita in spatele gradinii. Taranii nostri se folosesc de resturile de la vaci, cai si pasari de cand lumea ... Noi am aflat acum si incercam sa tinem pasul ...
Stii cate flori au clematitele mele ? Fara numar Very Happy Abia astept sa se deschida complet si sa vi el arat, ca merita. Probabil ca la inceputul lui septembrie le mai adaug ingrasamant si apoi gata, ma opresc. Repet operatiunea la primavara,
Sus In jos
penelopa

penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Aug 11, 2011 11:47 pm

Clematite - Pagina 9 2945718842 Ce-am mai ras, Carina, de experienta ta cu eco-bomba galinacee Clematite - Pagina 9 2945718842
Pai, eu la cat de alergica sunt la "parfumul" de gainat, cred ca ma internam o luna in spital Laughing

Dintre toate "materiile prime" prezentate de voi, as opta pentru balega de cal, asta avand un miros mai agreabil si cunoscut (pentru mine pirat ) . Numai sa-mi dati si mie niste retete. Very Happy
Sus In jos
bubu

Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 10:33 am

Fetelor am primit cadou o clematita, dar nu prea stiu ce sa fac, cand sa o plantez acum sau mai spre toamna ? Pana acum am pus numai primavara.
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:18 pm

Bubu, dacă e în ghiveci cu pământ, poţi s-o plantezi oricând, deci şi acim!
Eu tocmai am plantat una de la Tink care mi-a adus-o la întâlnirea cu Karla.
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:28 pm

Pai ei eu tot de la Tink am primit-o, si e identica cu a ta Very Happy .
Acu sa vad unde o asortez ca poate in weekend o pun in pamant.

Sa ma laud asta e clematita nr 37 Very Happy , dar sa vedem cate ies din iarna.
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 7:02 pm

Acum e momentul sa plantezi clematita, Alina. Bafta, e un numar norocos 37 Very Happy
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 9:05 pm

Si mie imi plac numerele cu 7, doar sunt nascuta pe 27 Very Happy . O plantez sigur sambata.
Sus In jos
Karla

Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 10:42 am

Si eu tot pe 27, ca sa vezi coincidenta...Very Happy
Sus In jos
stefana

stefana

Numarul mesajelor : 1443
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 11:04 am

Eu sunt a treia Very Happy tot pe 27 m-am nascut cheers
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 11:10 am

Ete, na!!! Şi nr. meu reprezentativ, conform unui calcul astrologic Very Happy , este 7, chiar dcaă m-am născut pe 6 şi am la nr. de telefon un grup de 666 ! Clematite - Pagina 9 2945718842
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 11:19 am

Clematite - Pagina 9 1317549515 buna poanta Pene.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 3:03 pm

iaca acu!
Clematitelor!
O sa zica lumea ca io numai clematite de acelasi fel fac cadou
sa specificati pt public ca a fost la cererea voastra:P
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 6:51 pm

Alina, cand te gandesti ca am zis la plesneala chestia cu 37, ca sa-ti fac curaj!
Ce va laudati atat cu 27 al vostru ? Eu sunt pe 29 si-mi place numarul asta teribil. Asa cum mi-a placut mirabelle - corcodusa galbena.
Sus In jos
bubu

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 9:20 pm

Da Tink, a fost la cerere, recunosc Very Happy .

Mai Vernil, si eu care te-am crezut Shocked .

O sa o plantez oricum. In alti ani, cand aveam clematite noi la ora asta nu le mai plantam,
le tineam peste iarna in ghiveciul lor si le plantam in primavara. De-aia am intrebat.
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeMier Sept 07, 2011 7:13 pm

Ma uit la clematitele mele si ma intristez cand vad cum se ofilesc frunzele. Cred ca pe unele dintre ele le voi taia.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60

Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Sept 08, 2011 4:56 pm

pot as spun si eu ca m-am nascut pe 27 ? da pe bune
spune-mi te rog vernil cum tai clematitele in toamna ca eu nu am decat una mova dar nu am taiat-o anul trecut si anul acesta nu i-a prea mers bine
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Sept 08, 2011 7:30 pm

Daca ai puterea sa lasi doar o treime din tulpina, atunci tunde-le Asa isi intareste radacinile si la anul vei constata ca face mai multe ramificatii. Eu le-am tuns doar odata, adica in al doilea an de cand le-am plantat, in primul an erau tare plapande si mi-a fost mila si frica sa nu le pierd ... Dar anul asta va fi a doua taiere, adica un an da, unul ba Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 9 Icon_minitime

Sus In jos

Clematite
Sus 
Pagina 9 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 17  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi-
Mergi direct la: