Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Clematite

In jos 
+25
geodezia
anasstasia
Marga
doinabacau
gabriela60
gabi_gabriella
Carina
happy
Doini
gomez99
Karla
GetaV
Tinkerbell
Rux
stefana
penelopa
fefe03
HERMYNNA
Vernil
bubu
Mirela
Mada
Myosotis
miha
Hertha
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 1:23 pm

Ha! La primul search pe net am dat de fraza: seva ei iritanta...
E o clematis salbatica, ori botanica, repertoriata in 1763. Cica cersetorii vremii se frecau cu frunzele ei pe picioare, ca sa se raneasca si sa inspire mila...

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 1:50 pm

Very Happy Nu ştiu cum se face, dar în ultima vreme am parte numai de plante toxice (unde-i Daka să-mi spună de "puterea" acestor plante pirat ). Cum eu n-am de gând să le pasc, n-au decât să fie toxice cât vor ele.
Karla, poza e promiţătoare, să vedem şi de ce este în stare în realitate. pirat
Azi o plantez.

Voi planta şi Phloxul de la Cristina. Mulţumesc, Cristina, a sosit coletoiul. Clematite - Pagina 6 2422189467
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 2:18 pm

Din cate am citit, ar trebui pusa undeva sa urce pe un gard viu... cica ia amploare-rau. Se mai cheama "clematite des haies", clematita gardurilor vii sau "vita-de-vie a Maicii Domnului" (face fructe ca niste ministrugurasi)... cred ca e cea pe care o vezi pe zidurile vechi ale castelelor...

Insa te-ai scos, cica si iarna e decorativa:

Clematite - Pagina 6 800pxclmaefruits01

Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 2:48 pm

Sper ca nu este chestia aia cu spini mari (care pare mai curand suport pentru vița). Shocked
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 3:32 pm

Nu, Stef, ala trebuie sa fie "gardul viu" Very Happy
adica suportul... Dumnezeu stie ce-o fi.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 4:54 pm

Faur, ma bucur mult ca te reintalnesc. Si multumesc de pontul cu pietrisul, il voi pune in practica.

E superba ciufulita ta, Penelopa! Cu ocazia asta, vei putea spune ca stai la castel bom , dar trebuie sa mai astepti pana creste C.Vitalba ta de Corbeanca ... numai VIP-uri pe acolo, ca si clematita ta. Cand decolezii noaptea, pe matura, vei sa nu te impiedici de vreun spin ....

Karla, mi-ai ridicat mingea la fileu cu "gardul viu" si "ziduri vechi castele" Clematite - Pagina 6 2092491260 Aveam sa-i platesc o polita Penelopei Clematite - Pagina 6 1982394566

Si acum, sa-i multumim toti Herthei, mare iubitoare de clematite, pentru munca depusa :
C. vitalba H=7-10 m; infloreste in perioada iulie-septembrie; are flori mici, de culoare alb-crem, cu un diametru de 2-2,5 cm; expunere la soare sau la semiumbra; este foarte rezistenta la ger (zona 4, -30 de grade); este originara din Europa Centrala si sudica.

Pene, daca nu ma crezi, citeste mai mult aici

http://clematite.e-monsite.com/rubrique,grupa-c-t-z,74489.html

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 8:00 pm

Te cred, Vernilo, si ma bucur ca e de origine europeana, ca e rezistenta, ca are florile mici crem-verzui, dar nu stiu unde desfasor eu 10 m Rolling Eyes , ca am pus- pe gardul lui Gheorghe vecinu'. Are, insa, la mica distanta o paulownie, cred c-am s-o cocot in pom. Dar si pomul e mic acum.

Cum am mai zis, a iesit si clematita mov de la tine (mi-ai adus-o primavara trecuta). Florin i-a facut, deja, un suport pentru catarat. Wink
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 15, 2011 5:26 pm

Hai sa facem o recapitulare din ceea ce ar trebui sa stim despre clemtite|:

Se impart in 3 grupe, A, B si C.

Cele din grupa A infloresc printre primele si sunt foarte rezistente la ger, taierea ramurilor este optionala. Florile se formeaza pe ramurile vechi, iar tulpinile se taie optional. Cele mai cunoscute sunt C.Montana, C. Viticella si C. Alpina

Cele din grupa B infloresc de doua ori pe an, prima floare apare pe tija veche (mai-iunie), urmatoarea pe cea noua (august-septembrie). Foarte probabil ca florile involte sa fie simple la a doua inflorire. Tijele clematitelor din aceasta grupa se taie dupa prima inflorire, pastrandu-se din tija veche doar 3-4 noduri. Marea majoritate a clematitelor cu flori duble fac parte din aceasta grupa.
Dintre cele mai cunoscute merita amintite Crystal Fountain , hibrid japonez, flori duble, de culoare lila, cu un smoc de stamine in centru (este superba si foarte florifera, am un exemplar care a inflorit dupa 2 ani), Carnaby, Miss Bateman, Blue Angel, Ernest Markham, Mr. President, Red Cardinal. Ultimele trei le am si eu, sunt superbisime.

Merita sa achizitionam : C. Arctic Queen, flori duble, albe, infloreste incontinuu, Duchess of Edinburgh (ambele se preteaza la cultivarea in ghivece), De asemenea, par interesante C. Blue Light (flori duble, rezistente in timp)

Clematitele din grupa C infloresc doar pe ramuri tinere, o singura data pe an. Inainte de a intra in vegetatie, se taie sever tijele, lasandu-se 3-4 noduri. Sunt foarte rezistente la ger. Florile lor pot fi micute sau mari. Cele mai cunoscute sunt viticella, tangutica, orientalis. Din aceasta grupa mai fac parte C. Avant-Garde (foarte frumoasa, cu flori rosii duble, mijloc alb), .

Trebuie sa ne interesam de C. Mazury, hibrid polonez, exceptional de frumoasa (in poze Very Happy ) flori duble, liliachii, dar si de C. Romantika, flori simple dar au o culoare extrem de interesanta, violet inchis, spre negru, cu stamine galben-verzui. Cred ca ar pune in valoare orice alta clematita, prin contrastul culorilor.


Am avut o clematita din grupa B, Capitaine Thuilleaux care nu a trecut prima iarna, este printre varietatile care s-au comercializat la noi. Asa ca fiti atenti la ea, nu agreeaza gerul prea mare.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 10:01 am

Cred că Avant-Garde-aua mea face parte din categoria ... D Clematite - Pagina 6 2945718842
Are flori micuţe movuluii, uşor bătute în mijloc şi înfloreşte mereu (cu 2 valuri de vârf) până toamna târziu:
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/16546170
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 3:17 pm

Wow, Pene, ce frumoasa este!
Este posibil sa fii gresit eu cand am cautat informatiile. Sincer, nu ma ghidez prea mult dupa aceste grupe, acum din principiu nu mai cumpar montana sau alpina, ca am avut esec cu ambele.
Oricum, de retinut ca foarte important pentru clematite: au nevoie de ingrasamant in fiecare primavara sau pamant bun. Nu se sapa si se umbresc radacinile.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 2:51 pm

Ieri la Hornbach n-am gasit clematita aia ... "Mazurca" Clematite - Pagina 6 2945718842 sau, cum naiba-i ziceti voi!
De ciuda, mi-am luat o "Multi Blue" cu flori mov batute (asa sunt in poza Clematite - Pagina 6 1377187497

De inflorit, mi-a inflorit si mie "Presedintele" in toata splendoarea lui!
Anul trecut, fiined primul an, a facut 2 lulele - 3 surcele, dar anul acesta e demna de numele pe care-l poarta:
http://penelopa.sunphoto.ro/Gradina_2011/37364726
http://penelopa.sunphoto.ro/Gradina_2011/37364720
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 3:40 pm

Eu mi-am luat in primavara asta de la starkl 5 clematite printre care si Mazury. Din pacate asta arata cea mai amarata, dar restul au crescut destul de bine.
Una, Hania, mi-a inflorit deja si imi place tare mult culoarea, e intensa, iar floarea pare de catifea si e destul de mare.
Clematite - Pagina 6 2382811420107157489DVtEsn_th
Intre timp a inflorit prima floricica pe care a facut-o Jerzy, dar nu m-a impresionat defel, ce mi se pare deosebit la ea e ca pe 30-40cm, nu stiu cat are exact, a format 11 boboci, fiind plantata abia in primavara asta.
In rest, ma bucur ca mi-a dat din radacina Miss Bateman un lastarel mititel, mititel... cheers
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 3:46 pm

Pene, ti-ai cocotat Presedintele in copac ...
Cristina, ce culaore intensa are clematita Hania! Cand floarea se va deschide de tot, te rog sa-i mai faci o poza, ca merita. Iar tufele de caldurase sunt superbe.


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Dum Mai 22, 2011 4:09 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 3:55 pm

Multumesc Vernil. Am sa incerc sa-i mai fac o poza ca are deja cateva zile de cand i-am facut-o pe cealalta, dar e si la prima floare, iar planta e destul de fragila, nu prea poate hrani o floare ca sa arate bine, Cu toate astea imi place ca nu se decoloreaza in plin soare.
Daca o sa le mearga bine, poate la anul am sa vad si eu de la ele flori adevarate.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 4:15 pm

Hania seamana mult cu Warszawszka Nike, cel putin in poza Cristinei. Aceeasi culoare de catifea grena care nu se decoloreaza la soare, floarea foarte mare, stamine aurii.

A mai inflorit o intarziata, am crezut-o pierduta - Nelly Moser. Ca sa-mi dovedeasca dragostea ei, floarea este imensa, peste 20 cm, chiar daca tijele nu au ajuns la 1 metru drunken Din pacate, isi pierde culorile in plin soare.

Clematite - Pagina 6 040

Clematite - Pagina 6 038-1
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 22, 2011 4:40 pm

I-am mai facut o poza, dar fiind mica, petalele au stropi de noroi pe ele de la udatul meu cu furtunul.
Clematite - Pagina 6 2958693980107157489fgAXKN_th

E frumoasa Nelly Moser mai ales ca am inteles ca face tufa bogata.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 10:47 am

Hop si eu geek

din pacate eu dabea anul asta am descoperit clematitele....si Doamne ce imi mai plac lienutele astea !!!! In martie mi-am luat de la Brico Gladys Picard, Nelly Moser, Mrs. Cholmondeley Star of India si Pink Fantasy. usor dezamagita de evolutia lor, pt ca au inflorit doar Gladis Picard http://doini.sunphoto.ro/clematite/37370114 de Gladis am ramas socata de uratenia ei lol!
si Pink Fantasi http://doini.sunphoto.ro/clematite/37370111 si doar cate o floricica maxim doua Clematite - Pagina 6 2590272924
http://doini.sunphoto.ro/clematite/37370252
Norocul meu ca o doamna inginer Horticultor care vine primavara sa ma mai invete ce am de facut pomisorilor fructiferi si trandafirilor si mi-a spus sa nu am mari pretentii de la ele in primul an... si sa incerc sa depasesc dezamagirea de ma incearca Clematite - Pagina 6 57490470

Pe Mazury am comandat-o de la Stark, sanatoasa si frumos impachetata dar pana acum sufletul.....nici macar un bobocel Clematite - Pagina 6 2842128505

De la Hornbach mi-am lut-o pe Dr Ruppel, si este asa de harnicuta, este plina de bobocei Clematite - Pagina 6 57490470
http://doini.sunphoto.ro/clematite/37369911
http://doini.sunphoto.ro/clematite/37369920

Pe Montana Rubens, Montana Marjorie, Alpina, Polish Spirit, Jan Pawel II, le-am luat din piata florilor ( piata Cosbuc), maricele si dragute la fel ca cele de la hornbah, numai ca nu au fost 30 de lei ci 15
Clematite - Pagina 6 1317549515 , si inca o Gladys Picard, care era ea maricica, dar atat de incalcita si cu un pamant uscat....vai de mama ei....si, am luat-o de mila...si asa am devenit eu mama ei Clematite - Pagina 6 57490470 si draguta ma rasplateste cu bobocei care usor usor infloresc
http://doini.sunphoto.ro/clematite/37370250

gata cu vorbitul, va invit in gradinita mea
cheers
http://doini.sunphoto.ro/clematite
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 1:38 pm

Doiniţa dragă, am râs cu lacrimi când am văzut ce "minunăţii" de flori ţi-au făcut clematitele tale Clematite - Pagina 6 2945718842
Să ştii, însă, că horticultoarea ta are dreptate! S-ar putea ca la anul viitor clematitele să-şi scoată pârleala.
O "Pink-ă" de aia cred că am şi eu, dar am pus-o cam la umbră şi nu face decât 2-3 floricele în vârful lăstarilor care ajung prin thuia pe care obişnuieşte să se caţere.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 5:29 pm

penelopa a scris:
Dragele mele clematicioase Razz (Bubu şi Vernil), ieri am luat de la Hornbach Corbeanca o clematităăăăăă!!!
Ia, uitaţi, Vitalba se cheamă
http://penelopa.sunphoto.ro/alte_chestii/36832779
Ce-mi puteţi spune despre ea?!!
Daca e sa fiu rea .........e de aia de creste salbatica pe gardurile de la munte(un soi de salbaticiune)
Altfel e frumoasa si eu aveam de gand sa jefui un fir de prin padure si s-o pun pe gardurile din spatele gradinii sa nu se mai zgaiasca vecinii
In primul moment mi s-a parut Pixii si vroiam sa tip ca vreau si eu
Sa te bucuri de ea....vezi ca trebuie sa fie si parfumata
Un miros destul de puternic cand se face ea mare
Parerea mea e sa o pui in apropierea unui gard si sa o lasi sa-l imbrace
In principiu e o clematita rezistenta
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 5:49 pm

Clematite - Pagina 6 Mai2011286

UploClematite - Pagina 6 Mai2011289

aded with ImageShack.us
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 6:32 pm

Clematite - Pagina 6 Mai2011290

Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 10:59 pm

Mai oameni buni, investitia a fost , mranita ama pus i gropi, apa cat au ele nevoie, dragoaste le ofer, iar ele infloresc gata zbarcite??????
am ramas socata de uratenia unora!!!!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 9:16 am

Doiniţa, eu ştiu că, uneori, îngrăşământul în ecxes poate deforma floarea unei plante ... aşa cum, mmâncatul în exces poate deforma trupul unei femei Laughing
Dacă ai pus prea multă mraniţă la rădăcina clematitelor ?!!!
Sus In jos
happy

happy


Numarul mesajelor : 36
Localizare : Slobozia
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : increzator in viitor
Data de inscriere : 28/04/2011

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 2:52 pm

M-am conformat Pene,am venit dupa tine Very Happy Clematita mea ville de lyon a inflorit de un visiniu putred de frumos cheers Presidentul tau imi face cu ochiul,baga si tu o ramura prin pamant!
Clematite - Pagina 6 Th_3villedelyon
Mai am trei care sunt cu boboci,trebuie sa le mai duc la balta sa creasca bobocii sunny
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitimeMar Mai 24, 2011 3:07 pm

Tink, m-ai dat gata cu tufa de clematis!

Doini, ai putintica rabdare cu clematisulacum se adapteaza la tine. Vei vedea la anul ce frumos va fi!

Happy, bine ai venit la Club G! Frumoase combinatii de culori. Am si eu un Ville de Lyon, dar e tare puturoasa anul asta, am mutat=o de doua ori in primavara. O astept la anul.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Clematite - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Clematite
Sus 
Pagina 6 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi-
Mergi direct la: