Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Empty
MesajSubiect: Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului   Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Icon_minitimeDum Aug 28, 2011 11:20 am

Familia Ranunculaceae

Dintre numeroasele specii, in cultura sunt hibrizi de "Ranunculus asiaticus" numit in engleza si 'Persian buttercup' . Acesta este o planta ierboasa perena cu o inaltime de cca 45cm si flori simple.
Pentru utilizare in gradini si ca flori taiate au fost selectate cultivaruri ca "Bloomingdale' , "Tecolote" , "Picotee" , etc. Acestea au flori mari, unele de forma bujorilor, in culori stralucitoare si inaltimi cuprinse intre 20 si 50cm. Florile tin pana la 6 saptamani. La 'Tecolote' apar pana la 25-30 de flori la o planta, in conditii optime de crestere.
ATENTIE - cresc in gradini unde vara este secetoasa si iarna blanda, cu temperaturi mai mari de -10grd C.

Tuberii

Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Bulbi_11
se inmoaie timp de 24 ore in apa inainte de plantare. Nu se mai uda decat dupa rasarire.
Daca sunt plantati in toamna (sep-nov) infloresc in martie. La sfarsitul lui iunie cand florile s-au trecut si planta da semne de ofilire, se scot din pamant si se pastreaza intr-un loc uscat pana toamna cand se planteaza din nou.
Daca sunt plantati primavara devreme infloresc in iunie, iulie.

Imagini cu ranunculus

Informatii de cultivare
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Empty
MesajSubiect: Re: Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului   Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Icon_minitimeDum Aug 28, 2011 3:44 pm

Cred ca toata lumea iubeste aceasta verisoara a bujorului,un pic mai pretentioasa,as zice,si pentru faptul ca grifele,cum se mai numesc tuberii,au dimensiuni reduse. Desi planta iubeste soarele,temperatura ridicata o face sa intre in repaos vegetativ,chiar daca nu a inflorit. Pentru a nu avea probleme cu umiditatea,,e bine sa adaugam nisip ,pentru drenarea apei.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Empty
MesajSubiect: Re: Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului   Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Icon_minitimeLun Aug 29, 2011 8:42 am

sunt foarte frumosi acum inteleg de ce-i plac nurorii mele
o sa incerc sa-i gasesc si sa vad cum se comporta
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Empty
MesajSubiect: Re: Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului   Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Icon_minitimeLun Sept 05, 2011 8:19 am

mi-am luat 2 pungi cu cate 10 ranunculusi
sper sa mearga si sa-mi iasa si sa infloreasca
o sa urmez sfaturile lui Myo pentru ca am vazut ca pe plic nu scrie chiar tot
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Empty
MesajSubiect: Re: Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului   Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Icon_minitimeLun Sept 05, 2011 10:45 am

gabriela, succes maxim ! Ii pui in gradina sau in ghivece?
As zice sa nu-i plantezi pe toti odata. Poti pune cate 5 la doua saptamani, de exemplu, ca sa-ti infloreasca pe rand.
Ranunculusii din magazine sunt din cei mai "pitici" . Au pana in 25cm inaltime si florile cam de 8cm.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Empty
MesajSubiect: Re: Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului   Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Icon_minitimeLun Sept 05, 2011 5:11 pm

da ai dreptate scrie pe ei ranunculus asiaticus si inaltimea de 25 cm dar cum sa-i pun pe rand nu trebuiesc toti pusi in toamna?conteaza diferenta de zile?
as vrea sa-i pun in gradina tu ce ma sfatuiesti sa-i pun in gradina sau in ghiveci? a...mi-am adus aminte ca mai scrie pe plic banutei chinezesti adica sunt cu floarea asa de mica?
si din aia cu floare mai mare de unde pot sa iau? scratch
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Empty
MesajSubiect: Re: Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului   Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Icon_minitimeLun Sept 05, 2011 5:12 pm

daca-s asa mititei cred ca merg mai bine in ghiveci dar se pun tot in toamna?
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Empty
MesajSubiect: Re: Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului   Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Icon_minitimeLun Sept 05, 2011 8:49 pm

Daca grifele se tin in apa,pentru hidratare,eu cred ca e mai bine sa fie plantate primavara,cand temperaturile pozitive le permit sa si lastareasca.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Empty
MesajSubiect: Re: Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului   Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Icon_minitimeMier Sept 07, 2011 8:20 am

Doina, s-a rezolvat cu acordul.
Gabi, poti sa-i plantezi incepand din septembrie si pana in martie. Daca ii pui in martie infloresc in iunie, iulie. Poti sa pui si in gradina ca sa vezi daca rezista.
Numele ala de "banutei chinezesti" cred ca este o inventie a celor care i-au ambalat/vandut. Nu cred ca au flori cat banuteii pe care ii stim noi. Nici Ranunculusul salbatic, crescut in natura nu are flori asa mici. Astia cumparati sunt hibrizi, deci trebuie sa aiba flori mai mari.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Empty
MesajSubiect: Re: Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului   Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului Icon_minitime

Sus In jos
 
Ranunculus asiaticus - Piciorul cocosului
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi :: Flori anuale si bianuale-
Mergi direct la: