Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaInregistrareConectare

Braga, dulce braga

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
penelopa

penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Braga, dulce braga - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 2:42 pm

Poxicuta, era sa fim colege de facultate Very Happy
Galatiul este orasul copilariei mele si dupa liceu am intentionat sa dau la facultatea de chimie alimentara. Am venit, m-am inscris dar am plecat la Bucuresti, la ASE Wink ... ma luasera mustrarile de constiinta fiindca la bac am avut presedinte de comisie un profesor de la ASE care, atunci cand m-a intrebat unde vreau sa dau si i-am zis de Galati, m-a certat ca nu par sa am mutra de inginer Very Happy .... ca, parca, de economist as avea Braga, dulce braga - Pagina 2 2945718842
"Agricultura" scrie pe fruntea mea ... dar, mai ales, pe mainile mele Braga, dulce braga - Pagina 2 2945718842 ... si, cand ma gandesc ca voiam sa ma fac actrita Braga, dulce braga - Pagina 2 1982394566
Sus In jos
Rux

Rux

Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 3:51 pm

Intre e voi discutati ,eu caut si caut reteta ! Parca a intrat in pamannt ! Dar ,nu disperati ,ca o gasesc eu ! Karla ,bautura este delicioasa ,te asigur. Mai mult este NATURALA ,fara nici un fel de articifii alimentare ,gen coloranti ,E -uri etc etc.
Sus In jos
poxicuta

poxicuta

Numarul mesajelor : 109
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : timida
Data de inscriere : 15/05/2011

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 6:52 pm

Am mai baut braga si de la Constanta, Slatina, si pe la targuri dar cea de la Galati este amintirea mea cea mai gustoasa!
Sus In jos
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 10:01 pm

Si eu am baut braga, in copilarie, adica acum fooooarte multi ani. Mi-a placut ca era rece, seamana putin cu socata, atunci cand i se pune prea multa drojdie. De fapt, in copilarie mancam si flori de salcam si-mi placeau la nebunie Very Happy . Important este ca inca retin ce faceam atunci ...
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:13 am

... mare scofala!! Eu retin si ce nu faceam atunci Braga, dulce braga - Pagina 2 2945718842

Hai, sa va dau reteta socatei mele: ( e de pe Net si adaptata de mine... Laughing )
Pentr un borcan de 10 l
- 12-15 flori mari de soc
- 1 kg zahar
- 4 lamai
- 8 g drojdie

Se spala florile de soc, se pun pe fundul borcanului, se adauga zaharul, zeama de la cele 4 lamai + cojile taiate felii. Se pune apa rece cat sa acopere "maclavaisul" din borcan. Se acopera borcanul cu un tifon si se lasa pana a 2-a zi la macerat, cand se pune drojdia si se completeaza borcanul cu apa rece. Se amesteca , se acopera borcanul cu tifonul, se pozitioneaza la loc cald si insorit timp de 2-3 zile. Se amesteca in borcan in fiecare dimineata si seara, se gusta mereu si cand se ajunge la nivelul de aciditate dorit, se strecoara, se pune in sticle si se da la rece.
Sus In jos
poxicuta

poxicuta

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:27 am

Daca am trecut la socata, eu fac o bautura cu gust de socata din ciuperca japoneza(cristale de apa) si este super!
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 10:16 am

Pai, atunci, Poxicuta, poate ne dai si reteta, ca socata adevarata tinde sa devina vin Very Happy ... si eu chiar nu agreez alcool de niciun fel. Wink
Sus In jos
poxicuta

poxicuta

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 11:54 am

reteta este simpla,: apa plata, stafide, cristale de Japonia , zahar si lamaie si in 24 ore este gata!
Importanta este ciuperca japoneza.
Sus In jos
costieanuconstantin

Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 2:26 pm

ciuperca japoneza e maronie , sub forma de stea !!!!?
noi , am facut a 2 tura de socata, nu o lasam sa se faca "" CIDRU "
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 2:39 pm

Costi, bine ca te regasesc.

Ultima editare efectuata de catre Vernil in Dum Iun 19, 2011 11:09 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
stefana

stefana

Numarul mesajelor : 1443
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 3:49 pm

"Ciuperca"japoneza- Kombucha- este de fapt o "colonie de bacterii si ciuperci, in jur de 12 specii de microorganisme, care traiesc in simbioza. Colonia formata se hraneste cu zahar si ceai negru sau amestecuri de ceai negru si plante medicinale, transformind ceaiul intr-o bautura terapeutica cu efecte vindecatoare" Am citat dintr-un articol din 2006 de pe site-ul Ziarului de Iasi. http://www.ziaruldeiasi.ro/naturist/leacuri-chinezesti-ciuperca-kombucha-o-uzina-biologica~ni46ek
Se prezinta ca un disc gelatinos pe care trebuie sa il pui intr-un ceai indulcit. O vreme am preparat si eu (o primisem de la Georgette), dar momentan este in frigider (nu stiu daca mai este valabila).
Sus In jos
poxicuta

poxicuta

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 5:10 pm

stef a scris:
"Ciuperca"japoneza- Kombucha- este de fapt o "colonie de bacterii si ciuperci, in jur de 12 specii de microorganisme, care traiesc in simbioza. Colonia formata se hraneste cu zahar si ceai negru sau amestecuri de ceai negru si plante medicinale, transformind ceaiul intr-o bautura terapeutica cu efecte vindecatoare" Am citat dintr-un articol din 2006 de pe site-ul Ziarului de Iasi. http://www.ziaruldeiasi.ro/naturist/leacuri-chinezesti-ciuperca-kombucha-o-uzina-biologica~ni46ek
Se prezinta ca un disc gelatinos pe care trebuie sa il pui intr-un ceai indulcit. O vreme am preparat si eu (o primisem de la Georgette), dar momentan este in frigider (nu stiu daca mai este valabila).

Cristalele japoneze sunt sub forma unor boabe de orez translucide , iar bautura se prepara cu apa nu cu ceai negru
Se pare ca sunt tot un amestec de ciuperci si bacterii prietenoase .
Sus In jos
stefana

stefana

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 5:21 pm

Poxicuto, ai disponibile "cristale" din astea?
Sus In jos
poxicuta

poxicuta

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 5:32 pm

stef a scris:
Poxicuto, ai disponibile "cristale" din astea?
sigur ca iti dau !
http://floridecires7.blogspot.com/2010/08/kefir-de-apa.html
pe blogul asta poti sa vezi reteta !
cred ca am disponibil 1 lingura, din care poti sa faci la inceput 1/2 litri si se inmultesc in timp!
Sus In jos
stefana

stefana

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 6:15 pm

poxicuta a scris:
cred ca am disponibil 1 lingura
Ti-am scris MP
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 12:16 pm

HM................io-s alergica la "ciuperci" si tot ce tine de ciuperci
De la un anume forum mi se trage
Eu imi aduc aminte de braga de la simigeria din piata Ovidiu(braga,covrigi dobrogeni calzi si mai ales iaurtul ala gros)
Am mai baut braga la Constanta dar nu-i ca aia din piata Ovidiu,din copilaria mea
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 6:24 pm

Scuze, nu am stiut unde sa scriu reteta, dar e tare usor de preparat si foarte buna acum, pe caldura. reteta am retinut-o dintr-o emisiune a unui tip care umbla prin lume si prepara tot felul de bunataturi. Fiindca ii place sa prepare mancare . Mie nu, dar trebuie sa ne hranim Very Happy
Este o prejitura racoroasa si f.f.usor de pregatit. Aveti nevoie de un blat (din comert) fie de tarta, fie de foi de prajitura, eventual puteti pune si piscoturi inmuiate in putin compot. Crema este super usor de preparat, pentru ea aveti nevoie de 250 gr zahar (pe care il caramelizati), 6 banane (mai mari), 150 ml lapte.
Primul pas: curatati bananele si puneti-le in blender impreuna cu 150 ml lapte.
Al doilea pas: caramelizati zaharul, luati-l de pe foc si amestecati-l cu maclavaisul de banane cu lapte. Pana se dizolva complet zaharul caramelizat, tineti cratita pe foc mic. Crema trebuie sa aibe consistenta unui iaurt. Dupa ce se raceste putin, turnati-o peste blat. Pe masura ce se raceste crema se mai intareste . Deasupra primului strat de crema,am pus mure, apoi alt strat de crema, dupa care fulgi de ciocolata (facuti de mine, dupa ce am vazut la minunea asta de tip bucatar). Prajitura nu mi-a luat mai mult de un sfert d eora, cu tot cu racitul cremei si cumparat produsele Very Happy Nu am luat in calcul spalatul vaselor, dar nu mai mult de 5 minute Very Happy
Data viitoare incerc sa fac crema din zmeura.
Sus In jos
Mihai

Mihai

Numarul mesajelor : 95
Joburi/Distractii : Gradinarit.......dupaureche
Stare de spirit : Confuza
Data de inscriere : 04/05/2011

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 6:49 pm

Pana pui nişte poze cu minunaţia asta ........te cred pe cuvant ca e buna.
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 10:13 pm

Pai aduc un platou la urmatoarea intalnire, poate apari si tu, ca eu nu am avut bucuria sa te cunosc face to face. Nici tu pe mine lol!
Sus In jos
Marga

Marga

Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Data de inscriere : 16/07/2011

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 2:13 pm

Fetelor am citit ce a-ti scris despre braga sa stiti ca bunica mea facea cind eram mici dar tin minte ca punea coja de lamiie si o facea in putina si o tinea la beci cind scotea dumineca numai se aburea paharul si ce gust nu am baut bautura mai buna.Chiar zilele acestea ziceam ca o sa caut reteta sa fac si eu.
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 9:47 pm

Fa tu< Margo, braga si, daca iese buna, poate prind curaj si fac si eu ... ca stiu ca-i sanatoasa! clown
Sus In jos
Marga

Marga

Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Data de inscriere : 16/07/2011

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 10:04 pm

O sa incerc Pene am o matusa care sar putea sa stie reteta care o facea bunica.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

Numarul mesajelor : 5258
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 31, 2011 11:27 pm

Iar am dat peste braga......... iar imi ploua-n gura....... daca nu scoateti o reteta sa stiti ca sterg subiectul .... altfel o sa mor de pofta bragii Braga, dulce braga - Pagina 2 1929889961

0747*394*150
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 21, 2011 7:49 pm

Myo si io vreau braga
E plina de B-euri !
Sus In jos
Doini

Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 22, 2013 10:11 pm

Pana la urma a facut careva braga?
Eu, inca poftesc la ea.., de cand m-am lasat de fumat poftesc la toate minunile!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Braga, dulce braga   Braga, dulce braga - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos

Braga, dulce braga
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: D-ale gurii :: Pofta buna !-
Mergi direct la: