Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gardenia

In jos 
+5
doinabacau
gabriela60
penelopa
Vernil
Myosotis
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeVin Mar 11, 2011 9:06 pm

Familia Rubiaceae ca si cafeaua. Sunt cunoscute aprox. 150 specii de gardenia. Gardenia jasminoides, este originara din S Chinei si Japonia. Are frunze lucioase, flori parfumate si o multime de mofturi . Rolling Eyes
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeDum Mar 13, 2011 5:28 pm

Ambele gardenii au stat in repaus, la 5 grade, la o fereastra nordica. Numai o gardenie s-a umplut de lanosi, de o saptamana incerc sa o curat. Partea proasta este ca frunzele au inceput sa cada, dupa ce s-au uscat pe margini. Azi am observat ca exemplarul bolnav are doi muguri.
Si fiindca primavara si-a facut aparitia, am scos afara gardenia sanatoasa. Stiu ca ele se simt bine la racoare, sper sa nu le fie prea rece la 1 grad C. Voi vedea cum evolueaza si va tin la curent.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeDum Mar 13, 2011 9:44 pm

Mai bine o scoteai pe cea bolnava. daca ii cad frunzele s-ar putea sa sufere si din alt motiv decat lanosii. Incearca sa-i faci un dus si stropeste-o cu spirt medicinal. Eu am patit- iarna asta si cu arborele de cafea. S-a umplut de lanosi. Acum arata groaznic. Dar l-am cercetat azi cu amanuntul si nu pare sa mai aiba vietati.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeLun Mar 14, 2011 1:13 pm

Şi pe mine m-au bântuit lânoşii în iarna asta! 😢 ... dar nu la Gardenie.
Deşi bătrână, gardenia mea n-a făcut păduchi niciodată, dar a mai cochetat cu păianjenii. Very Happy
E greu cu lânoşii ăştia că, până nu-i elimini manual, nu faci nimic cu soluţiile
Acum, n-au găsit altceva decât Coleusul care, fiind aşa sensibil, nici nu pot să-i curăţ cu mâna.

Vernil, presupun că nu-i foarte mare gardenia ta. Aşa că, încearcă, mai întâi, să ştergi lânoşii cu beţişoare de urechi înmuiate în spirt medicinal, apoi îi tragi un duş cu apă nu prea rece.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeVin Mar 25, 2011 2:40 pm

Pene, am curatat scarbosii de lanosi. Sigur acestia apar din lipsa ventilatiei. Iar acum, aceasta gardenie are doi boboci care se vor deschide in cateva zile, sper. Mai mult, e plina de frunzulite noi. Imi voi face curaj si voi tunde cracile prea mari, care si-au pierdut frunzisul, dar dupa ce trec florile.
Oricum, gardeniile mele au stat afara de marti, impreuna cu 2 azalee si 2fucsii. Arata exceptional, parca zambesc ... Azi scot si cymbidium. Unul are tija cu flori, micuta, dar are. Ce bine, aerisim si noi plantele. Very Happy
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 1:12 pm

help!
am o gardenie la care in ultimul timp cred ca-i cad din boboci(nu toti) si am vazut ca are ramuri cu frunze decolorate
din discutiile voastre am ajuns la concluzia ca are nevoie de fier dar la farmacie i-au dat sotului meu 2 pastile de ferro-folgamma
oare nu-i fac rau daca dizolv in apa si o ud?
a..au si vit b in ele
si pentru ca veni vorba de fier oare si la hortensii este valabil diagnosticul?
cand am pus-o in pamant era albastra,apoi a devenit roza iar anul acesta vad ca se cam decoloreaza si ea si frunzele
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 8:33 pm

Se gaseste un ingrasamant cu fier (chelati de fier), sigur cel pentru plante acidofile are si fier. Daca nu, mergi la un magazin fitosanitar si spune provlema ta, sigur iti vor da ceva. Cand am cerut chelati de fier, mi-au dat un Atonik pe baza de plante, care s-a dovedit f.f.bun. Nu mai stiu cum ii zice, scuze.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeMier Ian 04, 2012 8:37 pm

Am gasit cateva informatii interesante despre gardenia, m-am gandit ca nu se supara nimeni daca selectez cateva si le las aici, la topicul dedicat acestei plante minunate.

"Important este ca planta sa fie protejata si de curentii de aer puternici. Adaugati peste pamant un strat de 5-7 cm de materie organica, pentru a se pastra umiditatea solului. Gardenia nu tolereaza aerul uscat (nivelele joase de umiditate). Plasati langa ghiveciul cu gardenii o tavita cu apa. De asemenea, stropirea foliajului este o metoda buna, desi uneori nu e bine sa stropiti si bobocii. Umiditatea crescuta ajuta si la prevenirea infestarii cu paienjeni rosii.
In timpul zilei gardenia prefera temperaturi de 21-22 C. Temperaturile din timpul noptii sunt foarte importante pentru procesul de inflorire; daca acestea cresc mai mult de 15-16 C, chiar si pentru cateva nopti la rand, nu vor mai aparea alti boboci. In plus, gardenia nu suporta schimbarile bruste de temperatura, si nici curenti de aer, fie ei calzi sau reci. In concluzie, orice schimbare in mediul in care sta planta va duce la caderea bobocilor.
De asemenea, pamantul trebuie sa fie mereu jilav. Udarea este foarte importanta pentru ca de ea depinde numarul de boboci pe care il va avea planta la maturitate. Daca gardenia dvs. are multi boboci dar este udata prea putin, majoritatea bobocilor vor cadea inainte de a se deschide. Prin urmare, cand planta imboboceste este bine ca pamantul sa fie mereu umed; suprafata sa trebuie sa fie mereu jilava la atingere. Udati planta de sus in jos, adica turnati apa pe pamant, nu in tavita ghiveciului. Daca gardenia trebuie udata frecvent, asta nu inseamna sa ii lasati radacinile sa stea in pamant imbibat cu apa. Drenajul este foarte important. Frunzele si bobocii gardeniei cad atunci cand planta e udata prea abundent. Aceleasi efecte le are si udarea la intervale prea lungi de timp (cand pamantul din ghiveci e deja uscat), numai ca in acest caz procesul e mai lent - frunzele pot sa cada si la 1-2 saptamani dupa ce planta a fost udata din nou.
Prelevati butasi din vlastarele tinere si viguroase - operatia se efectueaza intre lunile ianuarie si martie. Taiati-i lungi de 8 cm si tratati-le partea inferioara cu hormoni rizogeni, apoi plantati-i intr-un amestec de nisip si turba, in parti egale. Pentru a obtine o inradacinare corespunzatoare, folositi o ladita pentru multiplicare, asezata la 18-21 grade Celsius, la adapost de razele soarelui, si mentineti amestecul usor umed. Plantele obtinute din butasi infloresc dupa 2-3 ani.
Plantati arbustul intr-un ghiveci de plastic, care sa aiba neaparat gauri pentru scurgerea apei - acestea sunt perfecte pentru ca pastreaza umezeala continuu. Gardenia se transplanteaza in mod normal o data la 2-3 ani, dar se poate si mai devreme, daca radacinile au consumat tot spatiul din ghiveci. De asemenea e bine sa transplantati gardenia intr-un ghiveci mai mare primavara, pentru a-i da posibilitatea sa se dezvolte.
Uneori, in functie de sursa, apa de la robinet poate schimba pH-ul pamantului. Cu alte cuvinte, pamantul devine alkalin in loc sa ramana acidic, si in acest caz planta e afectata de boala numita cloroza. Frunzele capata o culoare palida, uneori chiar galbena, iar venele raman verzi. Daca se intampla acest lucru, problema se poate corecta prin adaugarea de sulfat de fier in pamantul din ghiveci, care se gaseste in magazinele specializate. Amestecul obisnuit care se utilizeaza este de 1,2 g de sulfat de fier la aproape 4 litri de apa. Gardenia se uda cu aceasta solutie o data sau de doua ori pe saptamana, timp de o luna, sau pana cand planta s-a insanatosit.
Sunt multe insecte care pot ataca gardenia daca nu sunt folosite masuri preventive sau de control.Cele mai daunatoare sunt puricii plantelor, afidele, paienjenii, fluturii albi si coleopterele.
Iarna plantele se pot pastra in stare de semi-repaus la 15-16 gr. C, situatie in care se diminueaza udarile. Este necesar ca lumina sa fie naturala, de buna calitate. Daca vreti sa pastrati planta in vegetatie este posibil ca ea sa-si deschida bobocii mai repede, datorita faptului ca temperatura ii accelereaza dezvoltarea."
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 9:13 pm

Multumim,Vernil,niciodata nu stim suficient!
Pentru ca anul asta nu a mai avut loc la geam,gardenia mea nu s-a clintit. Are cativa boboci care nu si-au schimbat aspectul.O ud moderat ,adaugand uneori si putina infuzie de urzici.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 1:45 am

Ma bucur ca iti sunt de folos informatiile, Doina! Cam la fel se comporta si gardenia mea, sta pe loc, cu cativa boboci incremeniti. Nici nu se deschid, dar nici nu mor. Si nici nu am cum sa-i adaug putina lamaie la urmatoarea udare, ca deja am facut asta si am uitat de lamaie ...
Sper sa reziste pana la primavara, sa o scot in gradina, direct in pamant. Cand a stat asa s-a dezvoltat si a inflorit frumos.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 1:49 pm

Dureaza 45 zile de la aparitia bobocilor si pana la deschiderea florii. Nici la mine nu prea misca si frunzele sunt tot spre un galbui.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 1:58 pm

La mine au stat in sera rece pana dupa Revelion 2 dintre ele si una a stat in casa cam de la inceputul lui dec
Alea de statura in sera sunt cu frnzele verzi si cu bobocii mari,aia de casa e mai galbuie si mai ogarjita
Ar trebui sa infloreasca cam la vremea asta
maine le vizionez
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 6:24 pm

Myosotis a scris:
Dureaza 45 zile de la aparitia bobocilor si pana la deschiderea florii. Nici la mine nu prea misca si frunzele sunt tot spre un galbui.

Pai au trecut aprox. 2 luni si bobocii sunt incremeniti in faza asta. Stiu ce urmeaza, raman asa, pana la primavara, cand se vor ingalbeni si vor pica.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 7:42 pm

Vernil baga niste ingrasamat pt plante acidofile si o sa-si dea drumul
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeVin Ian 13, 2012 6:50 pm

Am pus, Tink, dar se tot neclintiti raman. Mi-e teama sa nu ard radacinile de la prea mult ingrasamant. Sunt bucuroasa ca nu se ingalbenesc frunzele. Inca ...
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeVin Ian 13, 2012 10:30 pm

Eu am intr-un ghiveci mai mare 5 plante.De cand le-am bagat in casa(au stat afara toata vara) ,au inceput sa li se ingalbeneasca frunzele ,apoi se maroneau si cadeau. Doua plante sant aproape uscate ,iar 3 mai au cateva frunze pe ele.Bobocii au cazut primii ,iar acum ma gandesc sa scot plantele care au ramas ,sa le mut in pamant proaspat,ca poate mai salvez ceva.Plantele le am de vreo 3 ani si au inflorit in fiecare an.
Gardenia Th_P1060456
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeSam Feb 25, 2012 12:23 pm

Pentru ca se cam ingalbenisera frunzele si bobocii ramasesera pe ramuri,eu i-am inlaturat,am udat-o bine si astept .Afara s-a mai incalzit,cand se va usca suficient pamantul din ghiveci,o voi scoate in balconul inchis.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeSam Feb 25, 2012 6:39 pm

Eu sunt ferm hotarata sa scot afara o multime de plante. Asta se va intampla cand nu vor mai fi noptile asa friguroase, adica dupa 21 martie, de echinochtiu.
Scot afara muscatele, ferigile, fucsia, azaleea, gardenia. In fiecare an am procedat asa si au inflorit abundent. La mine ambele gardenii sunt cu bobocii incremeniti in faza de asteptare de mai bine de 2 luni ... Si au avut parte de suficienta caldura. Ele vor la aer, simt ca vine primavara.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeDum Mar 11, 2012 3:13 pm

Am folosit (o singura data) chelatii de fier din oferta de la Gomez, am udat gardeniile, azaleea si hibiscusii. Rezultatul a fost rapid si uimitor, s-au format boboci la cativa hibi, iar o gardnie are bobocii gata sa plesneasca. Mai astept cateva zile si repet tratamentul. Multumesc, Gomez!
Iata poze cu bobocii gardeniei:
Gardenia IMG_0376
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeLun Mar 12, 2012 9:45 am

Vreau si eu chelaaaaati!!!! pirat
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeLun Mar 12, 2012 11:13 am

Superba gardenia,eu am avut cumparata in toamna una mica,avea boboci dar s-a uscat treptat cu totul!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeLun Sept 02, 2013 8:25 pm

Pana la urma, si fara chelati, Gardenia mea s-a pus pe treaba: afara din primavara, dupa ultimile ploi, parca a renascut Gardenia 143494439 
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_de_interior_2013/92413463
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_de_interior_2013/92413462
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_de_interior_2013/92413460
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeLun Sept 02, 2013 8:42 pm

A ta este ca un arbust de mare. Sa-ti traiasca, ca e foarte frumoasa. Tu le faci vraji, ceva, cum sa infloreasca hibi care sta mai mult la intuneric, cum sa-ti creasca asa mare o gardenie.
Am si eu 2, una e maricica, e mare mancatoare de gainat, ca cica asta o ajuta la mentinerea aciditatii solului. Una sta afara, cealalta, mai mica, pe balcon. Ambele au facut flori, dar s-au ingalbenit rapid. Probabil de la caldura.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeMar Sept 03, 2013 5:53 am

Nu cred ca a fost caldura de vina...sa fi ramas vreodata fara apa?
Gardenia suporta temperaturi de la cateva grade,la cele mai ridicate,iubind si soarele,daca nu e la apogeu.
De toata lauda,gardeniile voastre!
La mine e multa inghesuiala si oriunde le-am pus,le-am deranjat,s-ajung la alte plante si au renuntat la boboci-de cateva ori. Sa vad ce-aduce toamna,stiut fiind ca diferenta de temperatura e favorabila aparitiei bobocilor!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitimeMar Sept 03, 2013 5:35 pm

Iubeste sa stea la aer. Daca poti sa ii gasesti un loc langa o fereastra, asa cum sta si una de-a mea. Cum o mut de langa fereastra, ingalbeneste frunzele ...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gardenia Empty
MesajSubiect: Re: Gardenia   Gardenia Icon_minitime

Sus In jos
 
Gardenia
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gardenia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Arbustive-
Mergi direct la: