Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Intre ape

In jos 
+21
pietricica
sicamin
Ionut
georgiana
Marga
costieanuconstantin
gabriela60
Mihai
doina
Carina
doinabacau
Doini
Rux
Karla
Tinkerbell
codruta
bubu
Vernil
stefana
penelopa
Myosotis
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 20  Urmatorul
AutorMesaj
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 03, 2011 8:55 am

Karla, vi te rog in gradina Codrutei ca sa-mi explici mai bine, daca se poate, cum sa fac arcada? Nu prea am inteles cum sa-l directionez. Iti explic la mine in gradina ce nu am inteles.
Myo, poti muta, te rog, la mine in gradina dicutiile despre trandafir?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 03, 2011 9:22 am

Sigur ca da... cu ocazia asta privesc si gradina ta mai de aproape, am vazut poze noi Very Happy
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 03, 2011 12:40 pm

L-am rugat pe fii-miu sa ma indrume sa vad si eu gradina lui Myo, din satelit. Suuper se vede Very Happy si piscina si casa, basca parcarea betonata de la intrare.
Locatia este undeva la capatul unei strazi din Candeasca, situata la est de centrul comunei Belciugatele, este usor de gasit.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 03, 2011 4:13 pm

Eu, de abia am nimerit locaţia (la prima vizită) pe pământ, darămite de pe satelit Laughing
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 03, 2011 4:19 pm

Lasa Pene ca io era sa intru cu masina in balti ca o luasem la stanga in loc de dreapra si cand am revenit ..............am vazut si o nunta tiganeasca.....ocupasera vreo 2 strazi
ultima nunta tiganeasca (gen Satra) am vazut-o cu vreo 25 de ani in urma cand am fost si" evaluata".........2 cai de Sambata -atunci un cal de Sambata era 100000 de lei ceausisti si o Dacie era 70000(pret de baza) Very Happy
Codruta merita sa vezi gradina lui Myo,e feerica; sa vezi mai alea ratustele in piscina(cred ca Myo le duce la spalatorie ,asa erau de albe si de motate)
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 03, 2011 6:54 pm

Deci ,daca-i la "liber " vreau sa vad si eu gradina lui Myo ,de sus.
Daca nu ,astept sa o vad pe viu ,cind o fi sa fie .
Care-i "indicativul :?
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 03, 2011 9:14 pm

Te duci pe Google Maps si in caseta de acolo tastezi Candeasca . Pe strada Ion Dragnea, aproape de capatul ei. Pun eu imaginea in album acush
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 10:20 pm

Am incercat din nou sa vad gradina lui Myo. Nu ma pot apropia prea mult de gradina ei ca se incetoseaza imaginea. Dupa explicatiile voastre am dedus unde e piscina si une e parcarea betonata. Ratustele nu le-am vazut Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 10:30 pm

Las ca va pun eu poze, daca oi avea timp si daca or mai fi rate, ca multe au ajuns prin oale deja.
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 9:47 am

Myo, cum te lasa sufletul sa pui ratele in oale?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 12:20 pm

Măi, admino, mai treci, bre, şi prin grădina matale, nu vezi că a rămas codaşă?? Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 3:59 pm

S-o crezi matale tongue o fi aici codasa . M-a cam lasat aparatul d fotografiat ca v-as fi aratat gramada de pufuleti (puisorii). Ieri am pus rosii si ardei in gradina. Pe namolul asta. m boboci la niscai trandafiri,clematite. Lalelele aproape s-au dus. Si mi-a inflorit liliacul cu flori grena tivite cu alb. Are doua buchetele. Pe asta musai sa-i fac poza ca nu credeam ca va iesi ca pe eticheta.
Am de pus daliile si gladiolele in pamant. Le-am scos din pivnita de doua saptamani si le-am lasat in ladite, in ploaie. Sper sa nu putrezeasca pana le-o veni randul.
Ma enerveaza mazarea ca dupa ce a trebuit sa o pun tarziu acum creste cu incetinitorul. O s-o culeg in iulie dupa cum merge.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 4:18 pm

La mine mazărea este cea mai tare! A crescut ca nebuna şi, în curând, înfloreşte.
Tot ce-am pus în grădina de legume a răsrit. Mai nasol e că n-am reuşit să pun tot.

La liliacul ăla tivit cu alb să-i păstrezi eticheta să mi-o arăţi şi mie când ne-om vedea că vreau şu eu, neapărat, unul.
În we care vine, sper să pun şi eu gladiolele, tuberozele şi .... încă 70 bulbi de fresii (am uitat de ele) alt bonus de la Bakker la comanda cu hortensii. Intre ape - Pagina 3 1198068053
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 9:37 am

La mine nu stiu ce se intampla cu freziile. Al doilea an cand nu rasare nimic dar culmea ca bulbii nu se strica. Acum nu i-am verificat dar in anul trecut am facut-o de doua ori si toti erau tari dar nici un semn ca ar vrea sa rasara. Peste iarna au stat in pamant in gradina. Cam de o luna i-am scos si mutat in ghiveci. Aratau foarte bine dar tot degeaba, nu rasare nimic.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 9:56 am

Şi pentru mine fresiile sunt o enigmă. 😢
Într-un an am pus bulbii direct afară, în grădină. Au răsărit toţi şi au înflorit frumos şi bogat. În toamnă când am vrut să scot bulbii ... n-am mai avut ce scoate.
Acum, am pus o primă tranşă de bulbi într-un ghiveci mare, din care au răsărit o parte.
Fiindcă am primit bonusul ăsta de bulbi de fresii, am să mai încerc o dată şi varianta în pământ afară, dar voi mai pune şi în ghiveci.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 11:17 pm

Si eu am avut frezii inflorite, insa bulbii au disparut. Sa nu uit, am scos o parte din bulbii de lalea fitzosi si marea majoritate aveau puiuti. Bulbii erau olandezi. Deci se inmultesc singurei, nu dispar.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 12, 2011 9:20 am

Nu te-ai grăbit?!!!
Trebuia să-i mai laşi în pământ să se mai hrănească şi să mai crească.
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2011 9:33 am

Vernil a scris:
Sa nu uit, am scos o parte din bulbii de lalea fitzosi si marea majoritate aveau puiuti. Bulbii erau olandezi. Deci se inmultesc singurei, nu dispar.

Vernil, ai gasit si bulbii mari sau doar puiutii? La mine ori au disparut complet, ori am gasit doar puii. Bulbii mari parca s-au dizolvat complet.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 11:44 am

Poze din 16 mai
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Prima din stanga - inisor , doi - tomberonul cu nuferi care au si doua flori acum, 3 - liliacul tivit la care am apucat doar cateva floricele sa le mai pozez, ultimile doua - parte din pufuleti.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 10:16 pm

codruta a scris:
Vernil, ai gasit si bulbii mari sau doar puiutii? La mine ori au disparut complet, ori am gasit doar puii. Bulbii mari parca s-au dizolvat complet.

Scuze de intarzierea raspunsului. Erau impreuna, lipiti, si mama si copilul.

Pene, am pus bulbii imediat in pamant, acum doar i-am ridicat, unii erau cazuti rau in pamant.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 10:43 pm

Puisorii sunt mortali! MORTALI! ADORABILI! Ce mi-ar placea si mie... cand o sa ies la pensie, poate...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 10:45 pm

Cat despre frezii, loterie curata.... eu am plantat bulbii in ghivece.. vor soare si apa, da' nu stiu cand si cum si in ce proportii. Din 20 de bulbi doar trei mi-au dat flori, restul doar frunze... de atunci n-am mai incercat, duca-se!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 10:54 pm

Liliacul este mortal, Myo! Shocked ... cum ma faci tu sa nu dorm linistita Sleep
Puisorii sunt tare dragalasi! ... si, cand te gandesti ca vor deveni gaini pale
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 28, 2011 11:08 pm

liliacul l-am vazut prin cataloage... e o creatie recenta, foarte in voga...

Vor deveni gaini, Penelopa, da' vor face oua! héhé...
de doua lucruri mi-e dor: de omleta bunicii din oua de casa si de micii pe care-i mananci prin pietele românesti, pe fetele de masa in carouri patate de mustar... de manelele din boxe fac abstractie, pe vremea mea nu existau Very Happy
Sus In jos
codruta

codruta


Numarul mesajelor : 240
Localizare : Veldhoven - Olanda
Joburi/Distractii : xxx
Stare de spirit : oscilanta
Data de inscriere : 25/03/2011

Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 9:18 am

Liliacul e intr-adevar foarte frumos.
Cat despre puisori...nici nu vrea sa ma gandesc ca vor ajunge candva in oala.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intre ape - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intre ape
Sus 
Pagina 3 din 20Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: