Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Intre ape

In jos 
+21
pietricica
sicamin
Ionut
georgiana
Marga
costieanuconstantin
gabriela60
Mihai
doina
Carina
doinabacau
Doini
Rux
Karla
Tinkerbell
codruta
bubu
Vernil
stefana
penelopa
Myosotis
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeVin Mai 18, 2012 10:58 am

Oh, pai daca are 5 petale, ne-am linistit.
Trebuie sa fie specia care a purtat grefa grimpantului... Rosa canina, laxa sau multiflora (sunt cele mai frecvente)... sa vedem pozele si-i dam de capat.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeMar Mai 22, 2012 12:49 pm

Karla a scris:
Oh, pai daca are 5 petale, ne-am linistit.
Trebuie sa fie specia care a purtat grefa grimpantului... Rosa canina, laxa sau multiflora (sunt cele mai frecvente)... sa vedem pozele si-i dam de capat.
Da, pai asa cred si eu. Dar spini nu prea are. Si staminele sunt galbene cand se deschide floarea. Exista Rosa canina si fara spini si cu flori albe /
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeMar Mai 22, 2012 2:04 pm

Trandafiri pusi de doi ani. Tufele sunt mici si majoritatea intinse pe jos.

Camaieux de la Petrovic

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Honorine de Brabant - Petrovic

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Louise Odier -Petrovic

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Baron Giraud de l'Ain - Petrovic

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Glamis Castle - Hornbach

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Eden Rose - tufa are vreo 6 ani si dupa cum se vede anul asta e sub 1m inaltime.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Scepter d'Isle - Petrovic

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeMar Mai 22, 2012 2:54 pm

Daca intreb de maces alb,da exista
Ciudat dar la mine au si cei roz si cei albi.....6 petale(cel putin anul asta)
Ma mai duc sa numar o data majoritatea florilor
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeMar Mai 22, 2012 3:22 pm

Myo sunt superbi trandafirii tai, abia astept sa inceapa sa infloreasca odata si la mine
Cei de la Petrovic i-ai taiat tu dupa iarna asta sau n-au crescut ei mai mari? La mine Louise Odier s-a facut urias, chiar m-a luat prin surprindere, si acum trebuie sa mut plantele din jur Rolling Eyes
Camaieux si Baronul imi plac cel mai mult
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeMar Mai 22, 2012 3:32 pm

Oldier.mare?
La mine e un pic mai mare ca atunci cand l-am primit anul trecut,e drept ca a facut 3flori si mai are 2 boboci
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeMar Mai 22, 2012 3:43 pm

Hai sa zic ca nu e foarte inalt, cam 1,60 sa zic, dar s-a latit foarte mult si mi-a intrat peste un bujor si o tufa de geraniu. Si e extrem de florifer, are peste 50 de boboci (aici m-am oprit cu numaratul ca m-am plictisit Very Happy) deci va fi o splendoare cand va inflori.
Cred ca ai luat si tu butasi din el anul trecut, era plantat langa terasa. N stiu daca s-a prins, dar daca s-a prins o sa ai doi Louise Odier Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeMar Mai 22, 2012 8:47 pm

Carina a scris:
Myo sunt superbi trandafirii tai, abia astept sa inceapa sa infloreasca odata si la mine
Cei de la Petrovic i-ai taiat tu dupa iarna asta sau n-au crescut ei mai mari? La mine Louise Odier s-a facut urias, chiar m-a luat prin surprindere, si acum trebuie sa mut plantele din jur Rolling Eyes
Camaieux si Baronul imi plac cel mai mult
Ce sa tai ca n-au mai mult de juma de metru inaltime. Si niste crengi subtiri cat juma' de creion lasate pe jos.
Baronul si Camaieux imi plac si mie. Si imi mai place mult Cosimo Ridolfi care e movuliu. Dar asta are doua crengute subtiiiiiiri si lungi de vreo 15cm cu cate o floare in capat.
Din trandafirii de la Rosendirect cred ca am pierdut vreo 4 din pacate, din cauza mea. Si din cei pe care i-a avut Einstenitza de dat acum in primavara -din care parca ai luat si tu - am luat 4 si cred ca toti sunt dusi.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeMier Mai 23, 2012 12:34 pm

Carina nu stiu ce s-a prins din ce am luat de la tine,o sa vad abia cand si daca infloresc
I-am pus undeva pe sorturi,dar reusisera sa mi amestece in masina
Cand am scos peturile se prinsesera sa vad pana in toamna
Ciudat e ca trandafirul de langa terasa era mai intens decat ce LO meu
O depinde si de pamant,caldura si soare
Al meu e micut,a facut primele 2 flori si mai are boboci dar 50 de boboci..........o sa faca probabil in urmatorii ani(Elfu meu zice ca in urmatorii 10,da asa e el mai pesimist)
Myo,asa procent slab ai la trandafiri?
Imi amintesc ca aveai niste trandafiri,floribunde sau de parc ,cu rosu,orange si galben cu niste floricele mici ,dispuse in buchete,absolut spectaculosi
Ii mai ai?
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeMier Mai 23, 2012 1:46 pm

Myo, imi pare rau ca ai avut atatea pierderi. Si eu am avut emotii mari cu Maria Lisa de la rosendirect, cand am scos-o din beci in martie era verde si frumoasa, iar dupa ce am plantat-o nu stiu ce a patit, a inceput sa se usuce la foc automat. Am udat la ea de mi-au sarit ochii pana a dat in sfarsit un mugure verde iar acum are un lastar firav, dar totusi traieste.
Iar din cei 2 luati de la Es, unul a venit verde si frumos dar al doilea (si din vina mea, ca am ajuns cam tarziu la posta) a ajuns cu toate frunzulitele uscate si ramurile maro, am fost sigura ca e pierdut. Si pana la urma tot udandu-l de 3 ori pe zi a renascut iar acum arata chiar binisor.

Tink, eu am 6 trandafiri insirati pe langa terasa, unul din ei e Louise Odier, mai am Heritage (2), Abraham Darby, Veilchenblau si Zephirine Drouhin. Nu mai stiu din care ti-am dat dar daca infloreste vreunul din ei anul asta sa verifici dupa numele astea
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeMier Mai 23, 2012 2:01 pm

Carina eu stiu de Veilchenblau,chiar pe coltul terasei,de Oldier nu-mi amintesc
Oricum sa se prinda si vedem noi dupa aia
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeMier Mai 23, 2012 11:02 pm

Aia de care zici tu ii am de multi ani. Eu vorbeam de cei luati de la Petrovic in prima comanda, ca sunt mici.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeJoi Mai 24, 2012 8:41 am

Am inteles ce ziceai tu,Myo
Cum iarna a fost grea intrebam si de aia vechi
Erau extrem de spectaculosi
Eu caut in genul ala unii orange,am rosii,galbeni si roz pal
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeJoi Mai 31, 2012 9:10 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cu multa lipsa de bun simt......... nici macar nu s-a sinchisit ca m-amapropiat. Asta cred ca e altul ca parca e mai mic decat al de-l alergai ieri prin curte.


Si chestii mai placute - Cornelia - florile au 2-3cm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ciresul columnar a pierdut aproape toate ciresele din cauza ploilor

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Yucca - face flori bounce

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Coreopsis tinctoria (cred)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cam asa arata acum toti trandafirii mei de la Petrovic. Unii mai mici, chiar. Aici sunt Rosa gallica versicolor (Rosa Mundi) in stanga si R. gallica officinalis in dreapta. Au flori marisoare, cam 8-10cm.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]





Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeJoi Mai 31, 2012 1:44 pm

Serpi mai am si eu in gradina ca mai am materiale de constructii ,dar conditii sa le pun si piscina la dispozitie nu am Intre ape - Pagina 17 2945718842 .
Ciresii si la mine au facut doar cateva fructe ,dar pasarile au fost mai rapide decat mine la cules. Visini doar unul si-a pastrat fructele ca unul a facul molioza (?) si s-a uscat.
Trandafirii mie mi se par ca arata foarte bine pentru primul an.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeJoi Mai 31, 2012 3:26 pm

Io cred ca as face infarct daca as vedea o lighioana ca asta in gradina. Deja ca am gasit odata o târâtoare asemanatoare, un soi de soparla argintie fara labe, de vreo 20 cm lungime, nu stiu daca exista la noi... francezii le spun "orvée"... era cat pe ce sa ma mut inapoi la oras...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeVin Iun 01, 2012 9:56 pm

Karla draga, daca iti place natura, trebuie sa te obisnuiesti si cu lighioanele ei Wink
Uite, eu ieri tocmai am salvat un pui de liliac din ghearele cotofenelor aciuiate in bradul cel mare. Eram in casa cand le-am auzit facand galagie, apoi un ciripito-chitait ciudat, pe care nu-l puteam identifica. Am crezut ca e o pasare in trecere prin pomii mei. Dar cum strigatul acela era tot mai insistent, am iesit afara sa vad ce se intampla. In brad cotofenele sareau din craca in craca, dedesubt Fulguta si Ronnie se uitau nedumeriti la ceva pirat Asa am depistat bietul pui de liliac care striga disperat dupa ajutor. L-am luat cu un servetel (nu mi-a venit sa pun mana direct p el tongue ) si m-am plimbat prin curte, nestiind unde sa-l pun. Am vrut sa-l asez pe gramada de lemne, dar acolo faceau plaja la soare 2 gusteri verzi si frumosi. Mi-am amimtit ca soparlele pot manca soricei, asa ca am renuntat la idee. Cum poduri n-am, am ales sa-l pun pe garaj, la adapostul marului, ferit de ochii viclenelor cotofene. Mititelul, dupa ce l-am lasat acolo, a tacut.
Dupa o ora am vrut sa i-l arat si lui Florin, dar nu mai era acolo.
Stii, ma gandeam ca sunt o fericita fiindca am atatea vietati prin curte!! Wink
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeVin Iun 01, 2012 10:29 pm

Oh, pai asta e foarte adevarat, e semn ca gradina ta e sanatoasa si animalutele se simt bine.
La mine e frecventa mai mica la capitolul fauna.
Cu soparlele m-am obisnuit (aici sunt in culoarea pietrei, de nu le vezi... nu sunt verzi ca la noi), liliecilor le-a facut Natura 2000 un adapost in vechile cariere de piatra din apropiere, dar nu-i vezi niciodata.
Doar pasaroaiele ma viziteaza, rar cate un arici... O singura data mi-a sarit o vulpe de pe gramada de compost, nu'sh de unde aparuse, ca doar n-am gaini...
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeVin Iun 15, 2012 5:51 pm

Au inceput rosiile sa faca roduri, sper ca totusi voi manca o salata din ele, multumesc Myosotis Very Happy Intre ape - Pagina 17 1059784619 .
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeSam Iun 16, 2012 3:00 pm

Myo, ia uite rosiile de la tine in gradina Getei, vor sa depaseasca in inaltime clematitele Very Happy
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeSam Iun 16, 2012 5:57 pm

La mine rosiile sunt inca mici dar au flori multe si cateva roduri, bine ca nici nu as vrea sa creasca atat de mult in balcon,sa le vada vecinii sa- mi dea atacul Laughing .
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeDum Iun 17, 2012 10:47 am

Myo asemeni Karlei eu cred ca paralizam daca vedeam asa ceva la mine in curte.De cand am citit la tine si la Penelopa de serpi ma uit cu atentie peste tot cred ca ma obsedeaza.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeLun Iun 18, 2012 9:18 am

Myo mama ma bucur ca ai lighioana...[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre geodezia in Joi Iun 21, 2012 10:23 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeMier Iun 20, 2012 1:04 pm

Serpi sunt buni in gradina
Nu apar soareci sa-ti roada radacinile la plante si alunga si coropisnitele


Ultima editare efectuata de catre Tinkerbell in Lun Iun 25, 2012 10:39 am, editata de 1 ori
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitimeJoi Iun 21, 2012 6:46 am

multumesc Tink esti foarte draguta dar aum cred ca totusi sunt frumoase coropisnitele si soareci nu am in gradina.Brrrr..
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intre ape - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 17 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intre ape
Sus 
Pagina 17 din 20Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: