Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Intre ape

In jos 
+21
pietricica
sicamin
Ionut
georgiana
Marga
costieanuconstantin
gabriela60
Mihai
doina
Carina
doinabacau
Doini
Rux
Karla
Tinkerbell
codruta
bubu
Vernil
stefana
penelopa
Myosotis
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul
AutorMesaj
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeSam Mar 31, 2012 9:06 am

Eu am avut demult gramezi de cactusi si nu mi-au inflorit niciodata
Si ca sa le fac in ciuda, i-am dat si...au inflorit la noile stapane
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 9:23 am

Repede, repede vreo doua poze
Stelata - are vreo 10-15 flori
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Asta este unul din cei trei Juniperus "Sky Rocket". Toti sunt la orizontala. Dupa cum spune numele trebuiau sa fie drepti spre cer ca o racheta. Acum nici nu stiu ce sa le fac. Cred ca trebuie sa-i tai. Dar imi e mila.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ieri am ramas fara macesul mare. L-am chemat pe unul cu drujba in ideea de a-l micsora si toaleta intr-un fel. Ieri dimineata arata asa

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Toata crengaraia aia era orientata spre in sus, dar din cauza zapezilor s-au rupt multe si au ajuns spre orizontala.
Taranul cu drujba zice - "taiati-l doamna de tot ca da din nou. La ce sa-l mai tineti ca asta nu e bun de nimic". N-am avut loc de-ntors ca era si barbatu-meu prezent si omu de curte, toti trei de aceeasi parere.
Eu il ocrotesc de 12 ani si ei l-au facut praf intr-o clipita. Probabil m-au si blagoslovit ca s-au intepat. M-am dus si am bocit in casa. Acu e gardul chel. O sa creasca la fel peste alti doispe ani, daca mai creste.
Atata stiu, atata ii duce capul - daca te deranjeaza ceva - distruge si ai scapat de problema. No No No


Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 5:08 pm

Hai, Myo, fii barbata! Pai si eu am taiat un urcator rosu al unei vecine, toata lumea il admira cand inflorea! Dar avea mai toate tijele principale negre-negre, doar la baza, cam 10 cm, ramasesera verzi. Din minunea aia de urcator au ramas doar 2 tije verzi, restul am retezat. Si inca alte 2 lonicere mature, erau uscate. Tot am taiat, fiindca stiu ca asa mai e o sansa sa isi revina.
Si urcatorii mei sunt taiati de la baza, cel galben are o tija ceva mai inalta, de vreo 25 cm, in rest, taiat tot. Au reizstat f.bine urcatorii de la Alina si de la Karla, fiindca au fost taiati de la baza, acum au ramuri maricele.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 6:43 pm

dar daca nu ar fi rupti nu ar merge sa pui mai multi tutori si sa-i legi de ei pana se indreapta?
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeJoi Apr 12, 2012 8:18 am

Nu stiu. I-am mai indreptat anul trecut dupa o furtuna groaznica, dar atunci nu au fost atat de aplecati. I-am tras cu cabluri de niste tarusi infipti in pamant. Acum o sa-i las asa pana dupa pasti, ca n-am timp de ei.
Vernil, am taiat si eu trandafirii si alte alea care erau uscate, rupte ca sa le curat. Dar asta e altceva. Am sa fac o poza sa vezi ce a ramas in locul macesului. L-au taiat la 2cm de pamant. Absolut toate tulpinile.
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeJoi Apr 12, 2012 10:35 am

sa vezi ce revigorare puternica o sa aiba in vara !!!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeJoi Apr 12, 2012 11:00 pm

Myo, zic ca si Costi, la vara o sa ne arati poze cu noul tau maces. Fiindca am procedat la fel cu un urcator, acum 3 ani.
Sus In jos
anasstasia

anasstasia


Numarul mesajelor : 124
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit, lucrez goblenuri
Stare de spirit : incerta
Data de inscriere : 11/02/2012

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeDum Apr 15, 2012 9:28 pm

O regenerare nu cred ca ii va face rau, iar in 3 ani cred ca va fi la fel de mare. Macesii cresc foarte repede.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeJoi Apr 26, 2012 10:03 am

N-ajunge in trei ani cum a fost, dar nu mai conteaza. M-am resemnat in cel priveste Very Happy

gabriela60, ma intrebai ce fel de rosii am. Am rosii tip "cherry" de 3 feluri - Tiny Tom, Cherrolla si unele galbene sub forma de para, dar tot cu fructul mic. Rasadurile de la ultimele doua au crescut mult in inaltime. Deci cred ca se fac lungi, dar nu stiu cat ca nu scria nimic pe plic. Sunt puse cam in acelasi timp, dar Tiny Tom au ramas pitice. Sunt cam la 1/3 din inaltimea celorlalte.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeJoi Apr 26, 2012 11:25 am

Tiny sunt mici mici
Parca stiam ca-s de alea de ghiveci
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeVin Apr 27, 2012 1:37 pm

Eh, eu le pun in solar. Am numai vreo 10 ca atatea seminte au fost. Mai vrei salcia galbena creata
?
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeVin Apr 27, 2012 4:40 pm

Am pus si eu la ghiveci,pana la toamna
Daca n-o pofteste altcineva ,musai, as vrea-o!
Dar din pacate eu nu-s in Bucuresti in urmatoarele 2 saptamani,mai poti s-o tii pana la o intalnire ulterioara?
Prin iunie as avea de unde sa-ti dau si butasi de Bordeaux(au suferit enorm asta iarna si pana in iunie nu cred sa vad flori de la ei
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeSam Apr 28, 2012 12:25 am

Salcia e in pamant in gradina, deci cand se iveste ocazia atunci o scot. E destul de marisoara. Daca mai vrea cineva, mai am una sau chiar doua, cred.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeSam Apr 28, 2012 8:31 pm

Am pus si eu la ghiveci 4 crete si vreo 10 simple(cam cate 2-3 in ghiveci)
Alea crete sunt ca niste mici bonsai,absolut fantastice
Tot zic sa scot de pe un mal si unele d-alea parfumate
Maine sa dau o fuga si sa iau niste crengutze,poate se prind asa
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeDum Mai 13, 2012 6:30 pm

Am apucat sa fac niscai poze prin curte.
Heleborus australis
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sambucus nigra "Aurea" - soc auriu
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ultima bula din "Boule de neige"
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ville de Lyon - a fost prima care a inflorit
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Un gymnocalycium
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aeonium arboreum cv. "Kiwi"
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeDum Mai 13, 2012 6:58 pm

Clematita e de vis!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeDum Mai 13, 2012 7:03 pm

Ei, uite, ca ceva mai isca si prin orgada ta pirat
La cata gradina ai tu, eu zic ca nu strica ca juniperus aia sa-i lasi sa se tavaleasca pe jos jocolor
Iti iei alte "rachete", mai performante Intre ape - Pagina 16 2945718842
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeDum Mai 13, 2012 10:27 pm

Arata ca naiba asa indoititi. O sa-i tai cand o sa ma obisnuiesc cu ideea. Unul din ei chiar se usuca. E rupt acolo unde s-a indoit.

Uite si una din poloneze inflorita in ghiveci. E Nina care trebuia sa fie putin mai spre roz. Florile sunt foarte mari.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Myosotis in Mar Mai 15, 2012 7:28 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeLun Mai 14, 2012 10:24 pm

N-am apucat sa fac poze, dar am un trandafir tip "maces" cu floarea alba, de provenienta dubioasa. scratch A aparut intr-un loc unde am avut un grimpant galben care a murit. Cand l-am scos am sapat destul de adanc sa scot si radacinile portaltoiului.
Incerc sa-l descriu, poate Karla are vreo idee in legatura cu soiul. Floarea e alba si putin mai mica decat la maces, are stamine galbene, se deschide dimineata si seara se aduna sub forma de boboc. In dimineata urmatoare, iar se deschid. Nu stiu daca asa fac si macesii. E si usor parfumata. Infloreste pe ramurile vechi si a crescut aproape vertical.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeMar Mai 15, 2012 2:34 pm

Myo s-ar putea sa fie un double
Nu-mi mai amintesc exact cum;unii infloresc cu 2 randuri de petale la inceput si dupa aia cu un singur rand si-s mai parfumati decat macesii(cel putin la mine)
Esti sigura ca e Nina?
Am si eu una la fel ,dar e sub alt nume venita si e foarte alba cand ar trebui sa fie alb cu striatii roze
Ciudat e ca Golden Delight in loc de o floare galben intens ,a facviut una galbuie pal si cu roze pe mijloc
La clemmatite "nina" n-am gasit nimic si totusi e ca a mea
Vezi daca trandafirul tau nu semana cu "La Nina" de la MEILLAND(mare un macesi)
Sau cu Sourire d' Orchidee- a lui Croix
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeMier Mai 16, 2012 9:57 pm

Clematita e de la polonezi si e "Nina". E inca in ghiveciul cu care a venit. De-aia e asa decolorata.
Asta e trandafirul pozat seara. Floarea are 4 petale (parca) si vreo 4-5cm diametru.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeJoi Mai 17, 2012 9:52 am

As zice ca e maces adevarat
Myo te cred ca zici ca-i Nina
Eu ziceam ca probabil are alta denumire,pt ca eu n-am gasit nici o clematita sub numele asta sau e una foarte noua si n-o au decat polonezii
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeJoi Mai 17, 2012 4:55 pm

Myo, eu zic ca din cauza soarelui puternic, clematita ta s-a decolorat. Vad o floare (in partea dreapta, sus) cu urme de lila. Asa ca mai bine gandeste-te ce clematita lila ai cumparat tu.
Daca va arat clematita mea Piilu, ziceti ca vorbesc aiurea. Are muuuulte flori, mici-mici-mici, iar culoarea e un mov sters, spalacit. Dar stiu sigur ca acolo era Piilu. Insa sta aproape de 3 trandafiri care, mai mult ca sigur, ii consuma mineralele. La toamna o mut undeva, mai la umbra.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeJoi Mai 17, 2012 7:12 pm

Myosotis a scris:
N-am apucat sa fac poze, dar am un trandafir tip "maces" cu floarea alba, de provenienta dubioasa. scratch A aparut intr-un loc unde am avut un grimpant galben care a murit. Cand l-am scos am sapat destul de adanc sa scot si radacinile portaltoiului.
Incerc sa-l descriu, poate Karla are vreo idee in legatura cu soiul. Floarea e alba si putin mai mica decat la maces, are stamine galbene, se deschide dimineata si seara se aduna sub forma de boboc. In dimineata urmatoare, iar se deschid. Nu stiu daca asa fac si macesii. E si usor parfumata. Infloreste pe ramurile vechi si a crescut aproape vertical.

Trebuie sa fie o Rosa Sericea (asta inseamna trandafir matasos) ori o Rosa omeiensis. Ambele apartin categoriei Pimpinellifolia.

Problema e ca Rosa sericea are vreo 4 subspecii botanice si Rosa omeiensis tot atatea (de precizat ca unii o considera ca o subspecie a primei)...

Portul vertical e un indiciu important, ar trebui sa vedem macesele... nu pare a avea spinii aia rosii nebuni, pe care-i au subspeciile pteracantha... ori ii are si nu-i vedem in poza?
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitimeVin Mai 18, 2012 7:48 am

Am uitat de spini si am gresit si cu petalele. Floarea are 5 petale. Fac azi poze cu floarea si cu spinii.
Multumesc Karla.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intre ape - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 16 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intre ape
Sus 
Pagina 16 din 20Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: