Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Intre ape

In jos 
+21
pietricica
sicamin
Ionut
georgiana
Marga
costieanuconstantin
gabriela60
Mihai
doina
Carina
doinabacau
Doini
Rux
Karla
Tinkerbell
codruta
bubu
Vernil
stefana
penelopa
Myosotis
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 20  Urmatorul
AutorMesaj
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 27, 2011 9:01 am

datorita ploilpr din ultimul timp dimineata beau cafeaua la calculator si am avut timp sa vad gradina lui myo dintre ape
este frumosa si foarte mare ai o putere de munca super..adica si flori multe si frumoase si solar si animalute ai destul de lucru si-ti faci si timp pentru altele( forum) felicitari sincere
eu ma plang de o gradinuta mica
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 27, 2011 3:29 pm

Mihai a scris:
Stai linistit,asa sunt doamnele de aici.
Se exprima scurt şi la obiect,fara fasoane.
Nimeni nu are nimic cu nimeni,aici este o mare fraţie .
Cred!

P.S.Daca mut hreanul intre pomii fructiferi ce se intampla?
E de bine , e de rau?Nu le mai ataca bau-bau,se coc mai repede,ce se petrece?
Doamne,Ariciule cat calm si energie pozitiva degaji
In privinta hreanului am citit pe undeva (nu ma intreba unde ca habar n-am,niciodata nu reusesc sa-mi notez chestiile astea) ca se ocupo de "curatarea" pamantului din zona (ciuperci si gajganii)
Tot ce-mi aduc aminte e ca nu era vreo flintic de revistuta "stiinta pt fraieri"
In privinta "Mamei Natura"
Eu una am intalnit pe forumuri tot felul de "mame si mume" si am greturi la specimenele respective
Cum madama in cauza se simte sifonata am ales s-o ignor,deci nici macar nu trebuie sa-mi raspunda
Nu cred ca nu este membra a unor forumuri pe care le cunoastem cu totii si am o vaga banuiala ca deja mai are un nick acilea
Problema ei/lui
In privinta permaculturii..........eu experimentez de vreo 10 ani cu rosiile(cherry) si-s.......permanente
De cativa ani incerc cu telina si cu varza si cu patrunjelul de radacina
Ma indoiesc ca ar functiona cu vinetele,ardei sau rosile mari
Nici macar chestia aia cu "a cultiva in cvartale si in alternanta nu prea tine si am incercat-o in cateva randuri
Ce am spus e doar din experienta gradinii mele,poate la altii functioneaza,asa ca nu ma acuzati ca dau cu paru'


Ultima editare efectuata de catre Tinkerbell in Mier Iul 27, 2011 4:17 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 27, 2011 4:15 pm

Noi am pus gunoi de grajd si paie, da numarul gropilor este in functie de marimea suprafetei.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 27, 2011 7:19 pm

Azi am facut "insecticid" pentru solar.
Reteta:
- un ibric plin cu ardei iuti
- un ibric plin cu frunze de pelin
- 6 ibrice cu apa.
Se dau la blender ardeii iuti, frunzele de pelin si un ibric de apa si apoi se dau in fiert impreuna cu restul de 5 ibrice de apa.
Reteta avea ca unitate de masura o ceasca. Dar am zis ca nu-i destul material. O sa va spun daca au disparut musculitele albe, ca pentru ele am stropit.
Amestecul poate fi folosit omorarea afidelor, musculitei albe si ca repelent impotriva melcilor, serpilor si iepurilor.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 27, 2011 9:09 pm

Myo sa ne tii la curent. Ar fi super sa mearga, o sa incerc si eu dar nu stiu de unde sa iau pelin.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 27, 2011 10:09 pm

Myosotis a scris:
Azi am facut "insecticid" pentru solar.
Reteta:
- un ibric plin cu ardei iuti
- un ibric plin cu frunze de pelin
- 6 ibrice cu apa.
Se dau la blender ardeii iuti, frunzele de pelin si un ibric de apa si apoi se dau in fiert impreuna cu restul de 5 ibrice de apa.
Reteta avea ca unitate de masura o ceasca. Dar am zis ca nu-i destul material. O sa va spun daca au disparut musculitele albe, ca pentru ele am stropit.
Amestecul poate fi folosit omorarea afidelor, musculitei albe si ca repelent impotriva melcilor, serpilor si iepurilor.
Cam ce inseamna ''se dau in fiert'' din momentul clocotirii cam cate minute ai mai tinut solutia pe foc si cu ce ai pulverizat?
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 6:32 am

Nu m-am uitat pe ceas. Dar nu l-am lasat mai mult decat un ceai. Max. 3min. L-am strecurat si l-am pus in pompa de 5 l .
Am mai facut anul trecut numai din ardei iuti. Numai ca nu m-am tinut de treaba. Am stropit numai de doua ori cam la o saptamana. Trebuie stropit cam la 3-4 zile si de mai multe ori pana dispar lighioanele de tot.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 7:57 am

Multumesc pentru raspuns, am sa-l incerc si eu pentru musculita alba de pe tomate.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 9:00 am

.. şi, dacă n-am blender, cum storces ardeii? Very Happy
ps. am întrebat la modul cel mai serios, Myo, n-am făcut mişto Wink
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 2:26 pm

Ii dai prin masina de tocat.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 3:21 pm

stef a scris:
Ii dai prin masina de tocat.
Da, o idee bună, Ştef! Wink
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 5:09 pm

cu manusi chirurgicale , ca altfel vreo 3 zile iti aduci aminte de toate neamurile !!!!!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 10:57 am

Ştiu, Costică, că tot vreo 3 zile mi-am amintit de neamuri atunci când am făcut dulceaţă de ardei iuţi, chiar dacă folosisem mănuşi. Twisted Evil
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 11:28 am

Şi, uite cum "creşte" grădina Adminei cu subiectul ăsta trăsnet iniţiat de ea !

Păi, atunci, să analizăm mai departe:
După ce-am mai citit eu una-alta şi pe forumul ăla "soft", am ajuns la o "definiţie" personală pentru permacultură. pirat
Io zic că,
Permacultura (adaptată la grădini) este o selecţie de practici bazate pe principii ecologice şi biologice, inspirate din natură, astfel încât grădina să fie în armonie cu natura, să placă ochiului şi să dea rezultate maxime cu efort minim din partea omului. Rolling Eyes

Nu cred că permacultura poate proiecta mediul astfel încât acesta să se autosusţină!!
Păi, fără intervenţia omului, n-ai cum să ceri grădinii să răspundă necesităţii tale de frumos şi sănătos, dar şi cu rezultate scontate!

Ziceai, Myo, că permacultura înseamnă cultură permanentă.
Cum pot unele culturi să fie permanente dacă nu le "perpetuează" omul??? ... păi, plantele anuale care ies din seminţe ce nu rezistă iarna la noi în pământ afară, cum devin ele permanente dacă nu facem noi răsaduri???
Cum se autofertilizeasă plantele dacă nu intervenim noi?? Ce, crezi că dacă laşi libere raţele printre plante şi aruncă "fertilizantul" direct pe plantă, n-o arde??? De aia trebuie să pună omu' găinaţu' la macerat şi să-l facă soluţie diluată cu care să hrănească plantele!!
Sau, ce, dacă laşi urzicile să crească printre plante, sunt ele în stare să-şi împrăştie în jur calităţile curative pentru sănătătea plantelor vecine?? Nu trebuie să facă omu' maaceratu' de urzici??
Dacă am în vedere că lângă planta aia (euphorbia .. nu ştiu cum) de îndepărtare cârtiţe şi-a făcut ditamai muşuroiul o cârtiţă, nu cred că plantele intercalate între ele se apără reciproc. Cred mai degrabă că se acceptă reciproc.

De aia zic io că termenul de "permacultură" e puţin forţat şi nu prea corespunde realităţii. Twisted Evil
De altfel, unele practici ale "permaculturii" au fost folosite de oameni încă din cele mai vechi timpuri.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 7:31 pm

Hai sa filozofam..... Intre ape - Pagina 7 2945718842 din putinul ce l-am inteles eu cu putinul ce l-ai citit si tu .....

penelopa a scris:

Io zic că,
Permacultura (adaptată la grădini) este o selecţie de practici bazate pe principii ecologice şi biologice, inspirate din natură, astfel încât grădina să fie în armonie cu natura, să placă ochiului şi să dea rezultate maxime cu efort minim din partea omului. Rolling Eyes
Nu e numai o selectie de practici, ci un mod de viata. Aleg sa traiesc in armonie cu pamantul. Asta inteleg eu.
penelopa a scris:

Nu cred că permacultura poate proiecta mediul astfel încât acesta să se autosusţină!!
Păi, fără intervenţia omului, n-ai cum să ceri grădinii să răspundă necesităţii tale de frumos şi sănătos, dar şi cu rezultate scontate!
Ziceai, Myo, că permacultura înseamnă cultură permanentă.

Cei care au "inventat" termenul, zic ca vine de la "permanent agriculture" . E o cultura permanenta in sensul ca nu mai umbli la straturi, randuri, etc. Toata treaba se desfasoara cam ca intr-o padure. Cu de la sine putere.
penelopa a scris:
Cum pot unele culturi să fie permanente dacă nu le "perpetuează" omul??? ... păi, plantele anuale care ies din seminţe ce nu rezistă iarna la noi în pământ afară, cum devin ele permanente dacă nu facem noi răsaduri???

Tocmai la ideile astea trebuie sa renuntam. Ca daca nu fac eu - omul - nu merge nimic. Complet gresit. Daca te uiti in jur o sa gasesti o mie de exemple. plante la care omul nu intervine cu nimic si totusi ele rodesc si ne ofera hrana. Ca noi le-am dat uitarii, asta e altceva. Ai socul, visinul, corcodusii. Le faci ceva ca sa rodeasca ? Apropo de soc. Din frunzele lui se face o solutie care omoara afide, tripsi omizi si trateaza patarea neagra.

penelopa a scris:

Cum se autofertilizeasă plantele dacă nu intervenim noi?? Ce, crezi că dacă laşi libere raţele printre plante şi aruncă "fertilizantul" direct pe plantă, n-o arde??? De aia trebuie să pună omu' găinaţu' la macerat şi să-l facă soluţie diluată cu care să hrănească plantele!!

Ratele si gainile circula libere printre plante, dupa cum stii si n-a murit nici o planta de prea mult fertilizant geek

penelopa a scris:
Sau, ce, dacă laşi urzicile să crească printre plante, sunt ele în stare să-şi împrăştie în jur calităţile curative pentru sănătătea plantelor vecine?? Nu trebuie să facă omu' maaceratu' de urzici??

Acu' sa nu exageram. N-a zis nimeni ca omu' tre' sa stea cu burta la soare afro

penelopa a scris:
Dacă am în vedere că lângă planta aia (euphorbia .. nu ştiu cum) de îndepărtare cârtiţe şi-a făcut ditamai muşuroiul o cârtiţă, nu cred că plantele intercalate între ele se apără reciproc. Cred mai degrabă că se acceptă reciproc.

Cred ca crezi bine , dar plantele se cultiva "amestecate" pentru a nu se imprastia usor bolile/daunatorii. Nu ca s-ar scuipa reciproc cu diferite zemuri de protectie.

penelopa a scris:
De aia zic io că termenul de "permacultură" e puţin forţat şi nu prea corespunde realităţii. Twisted Evil
De altfel, unele practici ale "permaculturii" au fost folosite de oameni încă din cele mai vechi timpuri.

Au fost si inca mai sunt folosite, dar din motive total diferite fata de ceea ce sustine permacultura. Diferenta sta in modul in care privim relatia cu pamantul si roadele pe care ni le ofera.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeDum Iul 31, 2011 9:09 am

Asat nu-i "filozofeala" ce facem noi aci pirat ..... e "logica, tu Admino! Laughing .... atat de logic, incat, tot cam neconvinsa am ramas What a Face
Oricum, tu da-i inainte cu permacultura, ca io oi lua din ea ce-mi convine, indiferent de ce parere am! geek
Acum, daca tot ai zis de frunzele de soc, nu dai si-o retea ... ceva, mai ales ca e materia prima de care dispun din abundenta. Wink
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeDum Iul 31, 2011 3:44 pm

penelopa a scris:
Acum, daca tot ai zis de frunzele de soc, nu dai si-o retea ... ceva, mai ales ca e materia prima de care dispun din abundenta. Wink
Am gasit eu aici niste indicatii: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Se face un decoct de frunze si dupa filtrare se adauga ceva sapun lichid.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeLun Aug 01, 2011 8:14 am

N-am "analizat" toate retetele, dar la aia cu soc, ceva imi pare in neregula. 230g de frunze sunt multe ca volum. Daca le fierbi o jumatate de ora in jumatate de litru de apa, cu ce mai ramai ? scratch Trebuiesc incercate.
Reteta pe care am gasit-o eu zice sa pui 500g de frunze de soc in 3,5 l de apa si sa fierbi tot 30min. Dupa care, completezi apa pierduta prin fierbere, strecori si spreiezi.
Se pot adauga 10g de sapun fulgi sau 10ml sapun lichid si 5ml de ulei de cocos pentru un litru de solutie.
Sapunul - agent de umectare. Uleiul de cocos - agent de pulverizare (imprastiere) . Asta din urma nu stiu daca il gasim pe la noi.
In legatura cu sapunul - la orice solutie de stropit, se poate adauga o mica cantitate de sapun fulgi sau lichid - ideal ar fi sa fie vegetal - pentru a ajuta la "lipirea" solutiei de frunzele plantelor. In loc de sapun se mai foloseste si albus de ou. Unul la 10l de solutie. Sapunul/albusul au cam acelasi rol pe care il are aracetul la zugravit.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeLun Aug 01, 2011 8:31 am

Păi, în cazu' ăsta, voi folosi un albuş de ou eco Very Happy de la găinile vecionei.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeMar Aug 02, 2011 11:38 am

Din ciclul - permacultura pentru toti:
- alaltaieri, am fost plecata, obligata de probleme cu tata si am uitat ladita cu castraveti-rasad sub o banca unde o pusesem pentru umbra. Ratele i-au gasit deliciosi. Am mai gasit vreo doua tulpinite si paharele cu pamant Intre ape - Pagina 7 2590272924
- ieri, ecopuii de gaina mi-au halit cu spor toate rosiile perma-coapte din gradina, aflate pana la inaltimea ciocului Intre ape - Pagina 7 2302975194
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeMar Aug 02, 2011 1:34 pm

... deci, se mai confirmă un principiu al permaculturii: "rezultate maxime cu eforturi minime" pirat adică, o să ai raţe şi pui eco, fără să mai faci eforturi pentru hrana lor Intre ape - Pagina 7 2945718842
Sus In jos
Mihai

Mihai


Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Gradinarit.......dupaureche
Stare de spirit : Confuza
Data de inscriere : 04/05/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeVin Aug 05, 2011 10:06 pm

Se pare ca vi s-a "taiat" de cultura asta permanenta sau ce o fi....................
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeVin Aug 05, 2011 11:21 pm

Mie mi s-a cam rupt, Mihai, nu tait! Intre ape - Pagina 7 2945718842
Dar Myo e inca tare pe pozitii! king
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 2:18 pm

Ba vad ca da roade,o sa-i aiba permanent poftitori la castraveti si rosii.........pana ajung pe varza geek
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Aug 18, 2011 11:24 am

Va salut dragi gradinari !
Am lipsit motivat si probabil voi mai lipsi o vreme.
Mihai, nu mi s-a taiat cu permacultura, m-au taiat altii pe mine What a Face Am trei gauri super in burta de vreo 5 zile. Acu' stau cu ochii in tavan, asteptand ca timpul sa vindece ce-i de vindecat.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intre ape - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Intre ape   Intre ape - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intre ape
Sus 
Pagina 7 din 20Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: