Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 oare cum se numeste planta aceasta?

In jos 
+21
Irina ilas
nico.agat
gabriela60
Marga
Carina
duduta190578
costieanuconstantin
doina
gabi_gabriella
bibacj
GetaV
Vernil
geodezia
Doini
Mirela
Tinkerbell
gomez99
stefana
penelopa
doinabacau
Myosotis
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 3:57 pm

stef a scris:
De la o planta mai speciala am plimbat si eu semintele prin geanta multe luni. Le-am semanat intr-un tarziu intr-un paharel in ideea ca or incolti cateva din ele si le replantez in gradina blocului, iar mai departe s-or descurca ele. E vorba de Banul papei (asa se cheama, Pene, da? ca de la tine este). Numai ca s-au dezvoltat TOATE Shocked si acum ar trebui sa le repic Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Rolling Eyes
Stef.........se numeste Banii Papei sau banii lui Iuda(popular) sau Lunaria(stiintific)
E foarte invaziva
Daca vrei sa dai ,as vrea si eu cateva plantute cu flori violet(eu am doar cu flori albe)
Iti dau seminte la toamna sau daca gasesc vreun puiut(celellate sunt palalai de 70-80cm sau chiar 1m si nu se mai prind)
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 4:15 pm

Da' nu puteai să iei de la mine planta asta ... că am lanuri întregi pe movila din faţă.
Lasă-le pe ale Ştefanei, că îţi dau plante măricele ieşite din seminţele căzute de anul trecut. Şi aşa va trebui să mai smulg din ele.

În ceea ce priveşte planta mea necunoscută, da, este de pădure, fiind crescută din pământul adus de la pădure şi pus la baza unui tei ... tot de la pădure. Wink
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 6:33 pm

pai eu ce ziceam?
Sus In jos
Mirela

Mirela


Numarul mesajelor : 51
Localizare : x
Joburi/Distractii : a
Stare de spirit : x
Data de inscriere : 06/06/2008

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 7:46 pm

penelopa a scris:
Nu ştiu ce, puii mei, am făcut că mi-am trimis mesajul ... în neant!!! :x

Mai încerc odată ... cu atenţie! Wink
Deci, ce plantă e planta mea ?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Planta ta se numeste popular pecetea lui Solomon, iar denumirea stiintifica este Polygonatum odoratum.
Are multiple proprietati terapeutice.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 9:10 am

am primit floarea asta de la o batranica din Dunavat ( Delta) dar nu stiu cum o cheama oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 1953107120
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 9:16 am

Pare o Hosta, popular crin de toamna. Face niste flori albe.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 9:20 am

cu denumirea data, am cautat-o pe net, si asa este!

multumesc Stef flower
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 9:32 am

Mulţumesc, Mirela!
Între timp, îmi spusese şli Happy pe sunphoto cum se cheamă necunoscuta mea , dar aveam ceva îndoieli vis a vis de .. "peceta" lui Solomon! oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 2945718842
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 9:35 am

stef a scris:
Pare o Hosta, popular crin de toamna. Face niste flori albe.
Hosta e, Ştef! La mine, la ţară în Brăila, îi spune "crin de 23 august" ... că în jurul datei respective înfloreşte. ❤
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 08, 2011 11:26 am

nu are nimeni justicia alba si niste pachistachis ? ca ma pun pe plins .dau la schimb brugmansia alb ca am prinsa
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 08, 2011 11:55 am

Geo, nu am justita alba, daca vrei iti trimit roz. Numai nu plange.

Hosta mai este cunoscuta si ca "augustina", tocmai ca infloreste in august. Daca ar inflori pe 23 august, i-am zice "comunista augustina" lol!
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 08, 2011 1:09 pm

am roz . multam Verni ...da caut din asta de juma de an
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 9:23 am

Vernil a scris:
Geo, nu am justita alba, daca vrei iti trimit roz. Numai nu plange.

Hosta mai este cunoscuta si ca "augustina", tocmai ca infloreste in august. Daca ar inflori pe 23 august, i-am zice "comunista augustina" lol!

Ai să râzi, Vernil, dar la mine, în zona Brăila-Buzău, chiar aşa-i zice hostei: Crin de 23 August! geek
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 9:30 am

Acum, să vă pun şi eu cunoştinţele la încercare! pirat
Care-cum ştiţi, ce nume poartă planta asta de grădină?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Seamănă cu Jaleşul (Urechiuşa iepurelui), dar nu răsare! 🐰
Diferă şi frunzele care sunt mai fine (nu aşa "blănoase" ca cele de Jaleş) şi florile care, deşi au aceeaşi culoare (mov intens, aproape ciclame), formatul este altfel.
Fetele care au văzut-o în grădina mea au spus că o ştiu de "Catifeluţă", dar când dau pe Google, mă duce la Panseluţă, căreia i se mai zice şi ... catifeluţă Shocked
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 1:33 pm

la noi creste prin griu .. nu am mai vazut-o de mult timp ca dau oamenii cu ierbicide .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 2:07 pm

Dacă face parte din flora spontană, atunci creşte valoarea ei în ochii mei! ❤
Haideţi, aflaţi-i numele, că vreau să-i dedic un topic. Very Happy
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 4:33 pm

Cum ma pricep eu mai bine Very Happy am pus intrebarea pe un alt site (specializat in flora spontana, dar inca in constructie) si am obtinut raspunsul. Deci io habar n-aveam, trebuie sa recunosc Embarassed
Ar fi Lychnis coronaria / Curcubeu , face parte din familia garofitelor. Popular i se mai zice barba imparatului sau floarea cununii.
Sus In jos
GetaV




Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Flori
Stare de spirit : Happy
Data de inscriere : 07/03/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 27, 2011 9:07 pm

Geo, pachystachys am eu ,daca vin la Timisoara ti-o las acolo sau ti-o trimit daca vrei
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 28, 2011 2:21 pm

stef a scris:
Cum ma pricep eu mai bine Very Happy am pus intrebarea pe un alt site (specializat in flora spontana, dar inca in constructie) si am obtinut raspunsul. Deci io habar n-aveam, trebuie sa recunosc Embarassed
Ar fi Lychnis coronaria / Curcubeu , face parte din familia garofitelor. Popular i se mai zice barba imparatului sau floarea cununii.
Constat că botaniştii noştri populari şi-au cam pierdut imaginaţia!!! 😢 Cunosc câteva plante la care le spune "Barba împăratului" .... parcă, numai împăraţii au barbă Twisted Evil
Dar alte "bărbi" ce-au?!! pirat

În orice caz, nu cred despre "Catifeluţa" mea că e o plantă sălbatică şi nici că ar avea ceva în comun cu vreo barbă!! king
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 28, 2011 2:26 pm

Pai nici nu e "salbatica", am vazut chiar ca se comercializeaza (nu stiu pe unde era 7 lei planta in oferta). Pentru mai multe detalii despre ea [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 28, 2011 3:12 pm

Merci, Ştef, de link!
L-am studiat.. e, într-adevăr, vorba despre Catifeluţa mea , căreia am ales să-i zic "Floarea cununii", dar cel mai mult, din ce scrie despre plantă, îmi place asta:
"Frunzele bazale sunt peţiolate, oblong-lanceolate, spatulate .... " oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 2945718842
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 29, 2011 10:33 am

Draga Geta V mi-a trimis Doina din Bacau pachistachis .multumesc mult .ba e salbatica Pene barba ta .. o sa ajungem ca nemtii de la atitea ierbicide sa comercilaizam sunatoarea pe post de raritate sau musetelul .. nu auzi ca crete prin griu ... de frumoasa e frumoasa ce nemtisorul nu e frumos sau mazarichea sau lianele salbatice din care au derivat clematitele si ce frumos miroase lianele salbatice sau macii nu ati vazut ce frumosi erau prin griu alta data lanuri intregi de iti lua ochii ... si ce frumos se unduiau .. da de cind cu ierbicidele ioc frumuseti naturale .alerg cu sacul in spinare pe cimp dupa o polomida sa o dau la georgica sa se faca mare sa il tai .. nu mai e ca ierbicideaza oamenii griul si porumbul ... asta e o sa ajungem ca spaniolii sa cumparam pamint ca inteleg ca asa fac ei cu cultura de capsuni cumpara pamint il fertilizeaza si ce mai fac cultiva capsuni fac productia si pe urma la reciclare iar cu pamintul altul la rind si nu numai ei ..
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 29, 2011 11:47 am

.........d-aia-s asa de gustoase toate ....
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 29, 2011 1:21 pm

da parca au ngust de elastic .. eu nu imi dau seama cum vine asta ca daca te duci pe linga ele miroase de iti lasa gura apa si dupa ce maninci 1 capsuna 2 parca nu mai au nici un gust .tot asa si cu fructele ...mie imi lasa gura la pere ... ma si daca nu am incercat tot felul de pere din comert asta iarna si tot asa miroseau si pe urma parca erau iasca fara gust .... ca si la tarani acu daca intrebi zice ca e rominesc si pe urma teapa ... nu are gust ... cred ca si din cauza virstei ma gindesc unde ...
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 29, 2011 1:34 pm

Acum am citit,lychnis coronaria e o planta de cultura ,destul de indragita! Infloreste neobosita ,pana in toamna,daca se rup florile trecute.Iubeste soarele si rezista la seceta. si,ce e important,e bienala!
La cea din camp ,petalele inguste ies dintr-un fel de bulb si frunza e ingusta.
Sus In jos
Continut sponsorizat





oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: oare cum se numeste planta aceasta?   oare cum se numeste planta aceasta? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
oare cum se numeste planta aceasta?
Sus 
Pagina 2 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Cine stie ... raspunde ... cine nu, sa-ntrebe, daaa ???-
Mergi direct la: