Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Dipladenia sau Mandevilla

In jos 
+10
duduta190578
nico.agat
doina
Tinkerbell
georgiana
doinabacau
penelopa
Carmen
ani
Myosotis
14 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeMar Oct 07, 2008 1:20 pm

Una din cele mai frumose si uimitoare liane. Din pacate florile nu sunt parfumate.Varietatea Alice du Pont (Mandevilla amabilis) are frunze mari usor creponate, verde inchis si flori roz mult mai mari decat Mandevilla sanderi. Aceasta din urma are frunze aproape lucioase, de un verde mai deschis, spre galbui si gabarit redus fata de Alice du Pont.
Au nevoie de cel putin o jumatate de zi de soare sau chiar ziua intreaga. Cresc bine in containere chiar si ingropate in gradina, de unde vor fi duse la adapost inainte de racirea vremii. Nu suporta curentii reci de aer. Sunt sensibile la "picioare reci si ude" .
Crescute in container, pot inflori aproape tot anul daca primesc ingrasamant, mult soare si caldura, ceea ce la noi nu se prea potriveste. Iernarea este aproape o provocare pentru un gradinar amator. Au predispozitie sau simpatie scratch pentru afide care le invadeaza cu prima ocazie.
Pe timpul sezonului rece au nevoie de un loc langa o fereastra cu cat mai mult soare (sudica de preferat) si cu lumina suplimentara in jur de 4 ore peste durata normala a zilelor de iarna. Un neon sau bec special deasupra plantei ar fi ideal, dar macar lumina utilizata obisnuit trebuie sa ramana aprinsa in apropiere.
Alta "problema" este udarea care nu trebuie intrerupta, dar pamantultrebuie sa fie mai mult uscat decat umed.
Varfurile lungi si subtiri care cresc dezordonat peste iarna, pot fi taiate.
Planta suporta taiere primavara (daca reusim sa o trecem iarna Suspect ) si vara.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeVin Oct 10, 2008 1:22 pm

Iata si frumoasa Alice du Pont
Dipladenia sau Mandevilla 100_6410
Sus In jos
ani

ani


Numarul mesajelor : 37
Localizare : Braila
Data de inscriere : 11/06/2008

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeVin Oct 10, 2008 5:18 pm

Este foarte frumoasa! Eu in doua ierni nu am ajuns cu dipladenia sanderi pana primavara. Acum am una rosea, mare si frumoasa, sa vad cum se va prezenta.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeVin Oct 17, 2008 9:30 pm

Ani, tu probabil ai Mandevilla sanderi., din care posed si eu un exemplar cu flori roz, dar care anul acesta nu a inflorit. Le trebuie foarte mult ingrasamant.
Madame Alice are musculite albe. Asa am cumparat-o. I-am administrat deja doua tratamente cu Mospilan. O sa-i mai administrez peste cateva zile un insecticid, altul cu care sper sa termin mustele. Macar pentru o perioada.
Sus In jos
Carmen

Carmen


Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 08/06/2008

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeMier Oct 22, 2008 3:11 pm

Cum trecem iarca cu dipladenia ?
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeJoi Oct 23, 2008 2:49 am

Cu greu :x La racoare si multa lumina. Cu insecticidul la-ndemana.
Sus In jos
Carmen

Carmen


Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 08/06/2008

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeVin Oct 24, 2008 5:33 pm

incurajator....
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeMier Noi 05, 2008 11:44 am

Am gasit in Hornbach niste ... chestii.. care arata ca niste ornamente pentru infipt/legat in/de ghiveci. "Chestiile" sunt lipicioase si sunt destinate reducerii musculitelor What a Face Am pus deja pe langa Dipladenia (care tot plina de muste este Suspect ) S-au lipit foarte multe musculite din primele minute.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeLun Oct 19, 2009 9:30 am

"Chestiile galbene", nu prea au dat roade, intrucat mustele erau in numar foarte mare. Intr-un final, Alice du Pont s-a dus.....numai dupa ce am infestat toate plantele cu musculita alba.
Am lasat ghiveciul cu radacinile (arata ca niste tuberculi de dalie Dipladenia sau Mandevilla Icon_cyclops ) afara, toata vara. A avut apa numai din ploi, atatea cate au fost.
La inceputul lui octombrie am constatat, cu bucurie, un mic lastar cu doua frunze, ce crestea dintr-una din radacini. Evolueaza foarte greu, din cauza frigului.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeLun Mar 07, 2011 9:27 am

Ei, uite, că n-am ştiut până acum că DDipladenia este, de fapt, Mandevilla, că nu mă mai omoram să prind şi eu planta.
Auzisem de mandevilla că e tare fiţoasă şi muscoasă, aşa că o ocoleam cât puteam. In vară, la o întălnire la GetaV, am căpătat 2 lăstari de Dipladenia, pe care i-am pus la prins împreună. S-au prins amândoi şi au trecut foarte bine iarna. Au lăstari lungi (i-am căţărat pe un băţ), au făcut, la un moment dat, şi nişte muscoaie negre , dar le-am venit de hac ... manual.
Nu ştiu ce culoare sunt dar, voi fi bucuroasă dacă-mi iese pasenţa cu ele.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeJoi Mar 31, 2011 8:22 am

Am achizitionat si eu doua dipladenii si le-am plantat in ghivece suspendate,mai marisoare,lasandu-le lastarii liberi. Pamantul contine nisip,dar si mranita. O sa incerc sa mentin solul moderat umed,servindu-le cu apa moale.
Myo,Alice du Pont e minunata,sa te incante iar!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous



Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeLun Apr 18, 2011 10:04 pm

Am o dipladenie de anul trecut, cand a inflorit foarte frumos...anul acesta in schimb s-a ramificat foarte mult, dar nici un boboc...azi am schimbat ghiveciul....ce sa-i fac sa ma incante din nou cu minunatiile de flori?
Cine stie de unde pot face rost de hormoni de inradacinare? Daca o butasesc as dori sa pastrez cat mai multi pui, pentru ca e adorabila.
Va rog ajutati-ma!
Multumesc
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeMar Apr 19, 2011 9:00 am

Te-aş ajuta eu, Adina, dar nu prea ştiu cum. Wink
După cum ai citit (cred) mai sus, sunt la început de experiment cu această plantă. Din butaşi e obţinută şi a mea, a trecut o iarnă bine, a crescut frumuşel şi s-a "ramificat" aşa cum spui tu, dar nu a apucat să înflorească.
Din experienţa mea de grădinar, îmi permit să-ţi sugerez ceea ce fac şi pentru mine. Adică, planta o muţi într-un ghivei mai mare şi completez cu pământ proaspăt, o dirijezi pe un suport sau o laşi să curgă (aşa cum face Doinabacau) şi, pentru înflorire, se fertilizează cu îngrăşământ pentru plante cu flori.
Hormoni pentru înrădăcinare găseşti la orice magazin fito.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeMar Apr 19, 2011 3:48 pm

am cumparat si eu acum doi ani un ghiveci pentru mama...vanzatoarea mi-a spus ca putem sa o plantam in gradina, a crescut frumos, avea florile grena inchis...dar a degerat peste iarna, mie mi-a vandut-o doamna de la florarie pe post de clematita....
dar imi place asa de mult, incat cred ca ma duc sa cumpar alta, dar o voi tine peste iarna in casa, ca sa ma bucur de ea
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeMar Apr 19, 2011 4:02 pm

Georgiana, tocmai mi-ai dat o idee: duc ghiveciul afară (când s mai încălzeşte) şi-l bag în pământ, în grădină. La toamnă, scot ghiveciuk şi-l aduc în casă, la iernat.
Să vezi ce mai clematită mi se face din ea!!! Dipladenia sau Mandevilla 2302975194
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeMier Apr 20, 2011 3:16 pm

Va anunt ca eu m-am razgandit,am replantat cele doua mandeville in ghivece cu diametru de douazeci cm! Asta deoarece ele iubesc atmosfera umeda,si voi pune ,curand,pietricele si apa in farfuriute,pentru a le rasfata un pic. In ghivecele suspendate nu prea reuseam.
Adina,pentru siguranta,eu as face marcotaj,e mai sigur. Oricare iti va fi optiunea ,eu iti doresc sa reusesti ,sa te poti bucura de minunatele lor flori,care aduc ,putin, cu cele de leandru.
Am o mica problema,eu nu le-am simtit parfumul discret,nu stiu de ce!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeMar Mai 03, 2011 10:49 pm

la mine dipla e ...........lanoasa
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 9:13 am

Am vazut tarziu,dar cred ca o solutie usoara ,dintr-o lingurita de spirt si doua de sapun lichid,intr-o jumatate de litru de apa,,le-ar veni de hac,dupa cateva stropiri.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeLun Mai 23, 2011 3:58 pm

Multumesc de reteta Doina
Diplele nu au miros sunt frumoase si atat
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 10:18 am

Se pare ca-i place la mine pe balcon Dipladenia sau Mandevilla 2783239913
Dipladenia sau Mandevilla 2435062000103663105S200x200Q85
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 2:11 pm

Cred că aşa va fi şi a mea, Doina, că e de la tine. ❤
Are boboci, iar când se vor desface, voi înfige şi eu poza aici. geek
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 3:51 pm

E o frumusete sensibila,la mine,cea rosie are cateva frunze ruginite la varf,desi e pulverizata si udata cu apa de ploaie. A inceput sa creasca,dar atat,.Am ciupit varful lastarilor,la 35-40cm de sol. Doar cea alba a mai inflorit sporadic. Am un fir roz,micut si as zice ca are un bobocel!
Sa va traiasca florile si sa va bucure cu gingasia lor!
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 8:11 pm

penelopa a scris:
Cred că aşa va fi şi a mea, Doina, că e de la tine. ❤
Are boboci, iar când se vor desface, voi înfige şi eu poza aici. geek
Pene , nu cred ca este asa , a mea este roz cumparata din magazin.
Lastarii de la Adda nu au facut radacini la mine si stiu florile sunt rosii .
Sus In jos
nico.agat

nico.agat


Numarul mesajelor : 59
Localizare : calarasi
Joburi/Distractii : flori
Stare de spirit : asa si asa
Data de inscriere : 13/06/2010

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeVin Noi 25, 2011 11:29 pm

am citit de la inceput ,am si eu una si i-au cazut toate frunzele ,o sa ma uit mai bine sa vad daca are ceva
la cele care i-au mai ramas
o sa urmez sfatul Doinei din Bacau , este intr-un ghiveci suspendat ,maine o mai tud si o mut
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitimeDum Noi 27, 2011 8:48 am

Nico,au cazut frunzele si la ale mele. E primul an in care le am,dar cred ca e ceva firesc,,primesc apa cat sa supravietuiasca(sper!) ,sunt in balcon. Iar daca nu ai mutat-o inca si o tii la rece,poate ar fi mai bine sa nu o deranjezi acum...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Dipladenia sau Mandevilla Empty
MesajSubiect: Re: Dipladenia sau Mandevilla   Dipladenia sau Mandevilla Icon_minitime

Sus In jos
 
Dipladenia sau Mandevilla
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» dipladenia galbena

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Apocynaceae-
Mergi direct la: