Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Fallopia aubertii (Polygonum aubertii)

In jos 
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Fallopia aubertii  (Polygonum aubertii) Empty
MesajSubiect: Fallopia aubertii (Polygonum aubertii)   Fallopia aubertii  (Polygonum aubertii) Icon_minitimeSam Iun 21, 2008 2:41 pm

Polygonaceae
Liana, viguroasa cu crestere rapida (pana la 6m pe an)
Frunze: mici, verde inchis, decorative, se pierd dupa primul inghet
Flori: albe, delicate, in panicule lungi de 20cm, iulie-octombrie
Amplasament: soare sau partial umbrit
Temperatura minima: -25oC
Dimensiuni: acopera repede suprafete mari
Ingrijire: usor, suporta solurile sarace si uscate, dar creste mai repede in soluri fertile, umede. Prefera locurile insorite. Se tunde cand devine foarte mare, sau pentru curatare. Acopera cu usurinta garduri inalte, pergole, ziduri. Este expansiva.
Inmultire: butasi semilemnosi, vara
Fallopia aubertii  (Polygonum aubertii) 100_5710
Sus In jos
Vizitator
Vizitator
Anonymous



Fallopia aubertii  (Polygonum aubertii) Empty
MesajSubiect: Re: Fallopia aubertii (Polygonum aubertii)   Fallopia aubertii  (Polygonum aubertii) Icon_minitimeLun Noi 29, 2010 9:27 pm

Eu am vazut exemplare superbe de Fallopia pe gardurile care margineau autostrazile in Germania, mai exact, intre Freiburg si Karlsruhe. Mi-a placut la nebunie! Se intinde foarte bine si arata excelent in combinatie cu Parthenocissus (vita canadiana). Toamna este un adevarat spectacol intre florile albe ale Fallopiei si frunzele rosii ale vitei canadiene.
Am propus aceasta planta unei prietene, ca sa ii acopere o balustrada inestetica. In primavara, cand o voi ajuta sa realizeze amenajarea, voi atasa si o poza.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Fallopia aubertii  (Polygonum aubertii) Empty
MesajSubiect: Re: Fallopia aubertii (Polygonum aubertii)   Fallopia aubertii  (Polygonum aubertii) Icon_minitimeLun Noi 29, 2010 11:14 pm

Intr-adevar produce o sumedenie de flori mici, albe care acopera ce e de acoperit Cool .Arata ca o spuma alb-galbuie. Pacat ca nu sunt si parfumate. Mai are o "calitate" , creste repede, mai ales daca are ceva umezeala si umbra la picioare. Eu o am langa un umbrar mai mare. Si inca ceva. Spre deosebire de multe plante (trandafiri, euonimus, kerria, etc) care au avut mult de suferit iarna trecuta, din cauza alternantei zilelor calde / zile geroase, Fallopiei nu i-au inghetat ramurile.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Fallopia aubertii  (Polygonum aubertii) Empty
MesajSubiect: Re: Fallopia aubertii (Polygonum aubertii)   Fallopia aubertii  (Polygonum aubertii) Icon_minitime

Sus In jos
 
Fallopia aubertii (Polygonum aubertii)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi :: Liane-
Mergi direct la: