Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 General - citrice cultivate in container

In jos 
+4
Attila
stefana
dolion
Myosotis
8 participanți
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMier Iun 18, 2008 11:43 am

Rutaceae
Arbore
Flori – albe, foarte parfumate, ianuarie-noiembrie
Frunze – verde stralucitor, lucioase, tot timpul anului
Amplasament – foarte luminos; vara in exterior in soare sau usor umbrit
Temperatura – min. 10oC
Inaltime – pana la 1,5m in ghiveci
Ingrijire – dificultate medie, sol foarte bine drenat, ingrasamant cu cantitate mare de potasiu saptamanal in timpul fructificarii, apa doar cand solul este uscat la suprafata, iarna se uda rar. La transplantare, nu se deranjeaza radacinile plantei.
Inmultire – seminte primavara, vegetativ prin butasi, vara

Flori parfumate
General - citrice cultivate in container Citrus10


Ultima editare efectuata de catre Myosotis in Joi Sept 08, 2011 2:19 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeVin Iun 27, 2008 2:50 pm

Cu prima ocazie o sa merg la Romstal Pantelimon cu aparatul foto. Sa va arat ce monstri de lamai au acolo la vanzare. Se afla in ghivece cu diametrul de 1m si inalte cam tot asa. Tulpina e groasa cam de 20cm la baza. De inalt, cred ca are vreo doi metri si coroana este pe masura. Pretul nu l-am putut afla, ca as fi fost curioasa sa-l stiu. What a Face
Sus In jos
dolion

dolion


Numarul mesajelor : 7
Localizare : undeva, candva
Joburi/Distractii : orice
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 19/03/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 4:24 pm

Buna ziua, tuturor! Sunt nou venit pe forum, l-am ales deoarece imi place gradinaritul.
Referitor la topic: am plantat samburi de mandarine si mi-au iesit cinci plantute, din care am ramas cu una. Sunt sanse sa ajunga la maturitate si sa faca fructe? Sunt probleme deosebite in ingrijirea ei?
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 10:10 pm

Din experienta mea, atentie cu apa. Si temperaturi nu prea ridicate iarna.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 10:29 pm

Lamaiul obtinut din seminte ajunge la maturitate, face si fructe, dar....dupa muuulti ani ...in jur de 15. Asta daca e ingrijit cum trebuie. De mandarin nu stiu. N-am auzit pe nimeni sa aiba copacel mare obtinut din seminte.
Exista si citrice care fructifica usor, ma refer la plante obtinute din seminte. De ex. Citrus histrix.
Sus In jos
Attila

Attila


Numarul mesajelor : 115
Localizare : Satu Mare
Joburi/Distractii : Electronist,pai cam multe de aceea nu ma anpac cu 24 de ore antro zi
Stare de spirit : veselie totala
Data de inscriere : 01/05/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 12:03 pm

Dolion nu vreu sa te supar dar lasa semintele pentru copii
Am ancercat si eu dar ce am de cam de 10 ani anca nimic si am altoit ceva portocala si deja dupa al 2 ani a fructificat.
Anca ceva la mine an iarna asta era dezastru la citrice eram suparat rau aveam niste plante ca murea vecinul de ciuda (asta numai asa zic )dar erau mari si anul acesta cam prin februarie lea apucat raia si asa de plin era ca a trebuit sa spal cu wapul adica cu ce se spala masina ca era plin maro .
Deja credeam ca sau dus toate si sa vezi ce putere are natura acum cateva zile am observat ca a anceput batul acela sa scoata ceva verde am sa va facc si poza ceva miraculos nu mi venea sa cred de acum ancolo am sa le tin separat si la frig toata iarna anca nu stiu cum dar trebuie ca eram tare necajit daca le pierdeam mai ales ca cine stia povestea lor antelege .
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 2:41 pm

Attila, nu ne spui "povestea" lor? Ca eu nu-mi mai amintesc scratch
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 1:13 pm

Attila, mă faci să mor de ciudă!!!
Lămâiul meu cu care mă lăudam pe TM, şi-a pierdut toate frunzele după iarna care tocmai a trecut, apoi crengile au început să se usuce. L-am scos afară după ce i-am schimbst pământul dar, nerăbdarea nu mi-a dat pace şi ... l-am aruncat.
Acum vreau să fac rost de alt lămâi dar tot unul altoit.

Din seminţe am (încă) un grapefruit de vreo 6 ani, dar a crescut urât şi nici vorbă de flori sau fructe.
Aşa că, şi pe ăsta îl trimit la ... plimbare, în cerurile plantelor. What a Face

Dolion, dacă nu te plictiseşti aşteptând mandarine în propriul copac, ţine-l numai pentru ... "variaţiune" florală.
Sus In jos
Attila

Attila


Numarul mesajelor : 115
Localizare : Satu Mare
Joburi/Distractii : Electronist,pai cam multe de aceea nu ma anpac cu 24 de ore antro zi
Stare de spirit : veselie totala
Data de inscriere : 01/05/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 3:48 pm

stef Draga sa vad sa am un pic de timp si am sa povestesc
Am adus cu chin si vai din grecia cand aveau 1,3 metri
penelopa daca ai deja un portaltoi de ce nu altoiesti cele din seminte venite trebuie doar altoit cum am facut eu la una an care am mandarina ,portocala la mijloc si lamai an capatul cealalt si face fruct nu jucarie
Cat despre acele care sunt din seminte eu anca nu am vazut nici macar floare
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 4:05 pm

Dragă Atti, nu sunt atât de pricepută pe cât par General - citrice cultivate in container 2945718842
Aşa că, prefer de-a gata! Very Happy
Sus In jos
Attila

Attila


Numarul mesajelor : 115
Localizare : Satu Mare
Joburi/Distractii : Electronist,pai cam multe de aceea nu ma anpac cu 24 de ore antro zi
Stare de spirit : veselie totala
Data de inscriere : 01/05/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 5:25 pm

Pai daca asa crezi hai ca fac o oferta
Daca ami trimiti una eu ati altoiesc daca vrei numai ca am sa-ti trimit anapoi numai la toamna ca dupa altoire trebuie sa stea antrun loc nemiscat cam 3 luni .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeVin Mai 06, 2011 9:39 am

Lasă, că eu oricum ajung la tine în iunie (doar am fost prima care a răspuns invitaţiei tale pe TM Wink ) şi vedem la faţa locului ce e de făcut.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeVin Mai 06, 2011 12:54 pm

Pene daca pleci cu grepul la altoit la Atilla o sa am si eu de unde sa iau altoi
Am avut vreo 10 portocali,mandari,pomelo si grepfruit din seminte
Din pacate unii au murit,altii i-am facut eu cadou ca nu mai aveam loc
Acu iaca plang dupa ei ca n-am ce altoi
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 11:59 am


Eu am un pui din samanta si daca doreste cineva pentru portaltoi,il ofer cu plcere!
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMar Dec 06, 2011 8:37 pm

Continui aici discutia de la lamai ca sa nu zapacesc topicul acolo.
Grapefruitul l-am cumparat in urma cu 4 ani din Brico. Am luat atunci si un Calamondin. Au fost foarte scumpi, dar mari.
Din Calamondin am strans o data peste 1kg de fructe. L-am pierdut s-au mai bine zis l-am lasat sa piara. Au dat lastari din port altoi. Era Poncirus. Dupa ce am taiat de cateva ori lastarii si m-am codit o vara-ntreaga pe care sa-l salvez, am hotarat sa pastrez Poncirusul. L-am plantat in curte in urma cu vreo saptamana. Nu arata prea bine , dar sper sa traiasca.
Folosesc pamant pentru citrice din comert. Cred totusi ca am gresit dimensiunile ghivecelor. Am pus copaceii in vase prea mari prea din timp.
Ca informatie generala, citricelor nu le plac ramele in ghivece.
@dancoman - daca reusesc sa revigorez grapefruitul (are vreo 10 frunze saracul Sad ), in primavara iti dau creanga pentru altoit.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMar Dec 06, 2011 10:23 pm

rabdarea este mama intelepciunii...si peste doi-trei ani....e bine sa isi ,,revina,,si....noi sa fim sanatosi si...voiosi!!!....sunt interesante diferentele la baza frunzei intre diferite citrice,era bine sa le vedem pe undeva,caci multi nurecunosc mandarinul,sau portocalul,saug..... si....habar nu am (inca!) ce este poncirusul!!??:)
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMar Dec 06, 2011 11:08 pm

Aaaaaaaaa cum de ti-a scapat ? Este Portocalul de gradina Very Happy Poncirus trifoliata, rezista pana la -30, face flori parfumate si fructe necomestibile. Este folosit foarte mult ca portaltoi.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMier Dec 07, 2011 7:45 am

aveti dreptate ca lamaiul meu pe care l-am primit ca lamai si care n-a facut nici o floare in viata lui dar a facut lanosi anul trecut, are la baza frunzei o alta bucatica mai mica o sa-i fac azi o poza poate-mi spuneti voi ca n-o fi lamai dar are si tepi
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMier Dec 07, 2011 9:41 am

Poncirus are frunzele cu trei degete. De-acolo - trifoliata.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMier Dec 07, 2011 9:51 am

Oare, cu niscaiva protecţie, putem planta în grădină un Poncirus de-ăsta pirat
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMier Dec 07, 2011 9:58 am

Maaahh, n-auzi ca rezista pana la minus 30grd ? Nu-i trebuie protectie. Nu stiu cat de mult ii place pamantul din gradinile noastre. Eu i-am pus mult pietris cu nisip in groapa.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMier Dec 07, 2011 12:01 pm

..eu am in familia lui Poncirus o planta care(cica!) se foloseste drept condiment....Ruta....dar are un gust,zici ca mesteci vre-o 10 pastile de algocalmi...,!!!!groaznic...imi inchipui ca daca si fructele lui Poncirus sunt la fel de ,,imbietoare,, ca nu va avea succes pe la noi...am citit ca totusi poti face marmelada din ele...si ptr. gabi...sigur nu este lamai!!(daca are o alta ,,frunzulita,, in dreptul petiolului,gen,, inimioara,,...lamaiul nu are,mai repede este portocal,care are ghimpi mari,sau grapefruit....la mandarin este lunguiata(frunzulita de la petiol)
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMier Dec 07, 2011 2:00 pm

La Poncirus m-ar interesa florile şi parfumul lor ... nu fructele.
Am şi rută, dar şi pe-asta o ţin mai mult de decor, că soţului nu-i plac mirodeniile exotice în mâncare. Pun foarte puţin ca el să nu observe.
În poza de mai jos, ruta este tufa a 2-a, începând din dreapta:
http://penelopa.sunphoto.ro/Gradina_de_legume_si_aromatice/44544064
Sus In jos
Vizitato
Vizitator
Anonymous



General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeMier Dec 07, 2011 10:21 pm

vezi ca nu esti chiar atat de ,,rea,,....il otravesti incetul cu incetul(cu ruta!!) Laughing Laughing Twisted Evil Twisted Evil
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitimeJoi Dec 08, 2011 4:40 pm

multumesc dancoman am gasit ala mai mare are sub forma de inimioara si mai am unul cam de 1m 20 care are lunguiata deci numai lamai nu am eu
Sus In jos
Continut sponsorizat





General - citrice cultivate in container Empty
MesajSubiect: Re: General - citrice cultivate in container   General - citrice cultivate in container Icon_minitime

Sus In jos
 
General - citrice cultivate in container
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre plante suculente in general

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Arbustive :: Citrice-
Mergi direct la: