Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Bougainvillea - Floarea de hartie

In jos 
+7
GetaV
penelopa
geodezia
doinabacau
Tinkerbell
ani
Myosotis
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 08, 2011 7:42 pm

Lastarii mei de bouga , de care v-am povestit la alt topic nu stau in camera incalzita ci in cea neincalzita dar nu cred ca a scazut temperatura sub 15 grade.
Gabriela , eu am avut rata de inradacinare peste 80 % la lastari de bouga recoltati si pusi la inradacinat in pastile de turba in luna septembrie.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 08, 2011 8:25 pm

Semilemnificati si cu sau fara pet in cap ?
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 08, 2011 9:02 pm

Cei de anul acesta au stat in apa fara pet.
Cei de care spuneam ca am avut rata buna de inradacinat ( tot semilemnificati ) in septembrie i-am pus in pastila de turba cu pet in cap.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 02, 2012 12:47 pm

Lastarii de bouga pusi in apa au facut radacina D-na Doina?
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 03, 2012 10:28 pm

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 33d8s5vLastari de buga pusi direct in pamint cu pet pe data de 7 11 2011 Se vad mustatile prin gaurile ghiveciului.Fara banut de turba.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 03, 2012 10:32 pm

Sunt destul de groase tulpinile. Ai pus si nisip in amestec ca se vad ceva graunte albicioase ?
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 03, 2012 10:33 pm

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 3013n29pus in aceiasi zi in banut de turba cu pet tot lemnificati fara frunze.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 03, 2012 10:34 pm

nu am pus perlit.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 04, 2012 8:44 am

duduta190578 a scris:
Lastarii de bouga pusi in apa au facut radacina D-na Doina?
Da Duduta , pe unul l-am pus in pamant zilele trecute iar doi pusi in apa mai tarziu au inceput sa infrunzeasaca si sa nu mai arate ca uscati dar inca nu au radacini ci doar puncte albe pe tulpina.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 04, 2012 9:49 am

Am avut si eu de la cineva vreo 3 lastari,i-am pus in pamant cu pet in cap,dar mi-au mucegait si au putrezit,cu toate ca am aerisit si am presarat si un fungicit pe pamant!Nu am avut noroc si tare mi-am dorit!
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 04, 2012 11:55 am

Elena sa stii ca eu am avut noroc unul este pentru Sica si ceilalti trei sint dati la fete de pe sunphoto pentru ca si ele mi-au trimis mie alti puiuti . Dar daca mai pun si fac radacini cu cea mai mare placere te anunt.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 04, 2012 12:20 pm

Duduta si ale mele sunt deja date dar mai am de unde sa tai si voi pune si pentru tine dar cam peste 2-3 luni.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 04, 2012 3:30 pm

Nu pot decat sa va multumesc doamnelor,oricum daca mai pot gasi lastari incerc si eu din nou in primavara.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 8:23 pm

Eu nu am scurtat-o,dar am o promis lastari. Tot zilele astea,am adus-o la caldura,oferindu-i loc la un geam insorit,asteptand sa-si devanseze inflorirea.
Pe cea mica am pastrat-o in casa,luand doar patru-cinci cm din ea.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 10:39 pm

Sa-mi ziceti si mie cand e bine de pus la prins
Ale mele s-au transformat in niste liane
Singura pe care am avut-o la mine,aia alba vad ca-i tare prapadita,celelalte sunt cu flori,cu grengi lungi sau cu boboci
Butasi semilemnificati se pun in nisip sau in pamant?
Trebuie sa-mi procur musai pastile de turba?
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 3:34 pm

Tink eu am avut cea mai mare rata de inradacinare in luna septembrie cu butasii pusi in pastile de turba si microsera.
Acum am niste butasi in apa si-i astept sa faca radacinidar desi cred ca doar spre primavara vor face radacini pentru ca sunt la rece.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 5:42 pm

Doina eu am pus si anul trecut in apa si nu s-a prins nimic,e drept ca am pus ce am taiat toamna
Ai pus ceva hormoni de crestere in apa?
Oricum ma voi stradui sa pui in pastile de turba sa mai prind
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 11, 2012 8:02 am

citesc ca am pus is eu in pamint 2 lastari de o luna .. poate poate
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 11, 2012 10:36 am

Tink , n-am pus nimic in apa dar am avut rabdare .Toti butasii si-au pierdut frunzele si au inceput sa arate ca niste uscaturi dar i-am lasat in apa si dupa vre-o 2 luni au inceput sa se hidrateze, sa apara puncte albe pe tulpina si sa le dea frunze.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 7:55 am

Eu nu ma impac cu pastilele de turba,parca nu se aduna in jurul butasului! si fiindca nu stau prea mult pe ganduri,cand am o idee,am piscat varfurile la bougainvillea si am pus singurul butas obtinut,in apa. Asta, deorece udata si la caldura,incepuse a lastari!
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 7:56 am

Eu nu ma impac cu pastilele de turba,parca nu se aduna in jurul butasului! si fiindca nu stau prea mult pe ganduri,cand am o idee,am piscat varfurile la bougainvillea si am pus singurul butas obtinut,in apa. Asta, deorece udata si la caldura,incepuse a lastari!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bougainvillea - Floarea de hartie   Bougainvillea - Floarea de hartie - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Bougainvillea - Floarea de hartie
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Portulaca grandiflora - Floarea de piatra

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Liane-
Mergi direct la: