Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 SA AFLAM...

In jos 
+5
geodezia
adrianam
gomez99
Myosotis
Mery
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
inuktikut

inuktikut


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : gradinarit, citit, iesirile in natura
Stare de spirit : variabila
Data de inscriere : 27/01/2016

SA AFLAM... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SA AFLAM...   SA AFLAM... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 09, 2016 12:44 am

Vin si eu cu o problema la care nu am reusit sa gasesc raspunul. Stiu ca in cazul plantelor obtinute din seminte hibride F1 nu putem obtine prin propagare din semintele lor plante identice cu ele. Nu stiu insa daca in cazul plantelor G9 se pot obtine plante identice din parinti (desigur, din seminte). Nu reusesc sa gasesc mai multe informatii despre ce inseamna acel G9.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

SA AFLAM... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SA AFLAM...   SA AFLAM... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 09, 2016 3:29 am

Unde ai vazut g9 ? Asa sunt prescurtate ghivecele de 9cm. Din F1 ies aceleasi plante in general. Dar cu cat avansezi la F2 F3 ... pierd din caracteristicile de rezistenta la boli, din vigoare, productivitate etc. Depinde si de planta.
Sus In jos
inuktikut

inuktikut


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : gradinarit, citit, iesirile in natura
Stare de spirit : variabila
Data de inscriere : 27/01/2016

SA AFLAM... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SA AFLAM...   SA AFLAM... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 09, 2016 9:42 pm

:)) tare natafleata sunt! E adevarat ca g9 am vazut numai la furnizori de plante, nu si de seminte. Nu stiu de ce nu am facut legatura Razz. Multumesc frumos de raspuns. Referitor la semintele F1, peste tot pe net am gasit informatii care sustineau ca nu ies din semintele hibrizilor plante identice cu parintii. Oricum, daca cumparam seminte F1 ne putem da seama dupa plic, de obicei scrie pe el.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

SA AFLAM... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SA AFLAM...   SA AFLAM... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 09, 2016 10:40 pm

Scrie obligatoriu pe toate care sunt hibrizi. Majoritatea legumelor de pe piata sunt hibizi, adica F1. Daca iei semintele de la rosii ies tot rosii, de la castraveti tot castraveti, etc.. Diferentele apar la caracteristici.
In loc de g se mai foloseste si P pentru ghivece, tot asa urmat de o cifra. Am impresia ca P e pentru pahare, cele patrate. Nu stiu sigur.
Legumele la a caror denumire nu apare F1, sunt soiurile, adica cele la care nu a intervenit mana omului sa faca incrucisarile (hibridarea).
Sus In jos
gomez99




Numarul mesajelor : 416
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : nu/nici macar
Stare de spirit : proasta
Data de inscriere : 28/04/2011

SA AFLAM... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SA AFLAM...   SA AFLAM... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 09, 2016 10:56 pm

F1 e de obicei un hibrid instabil. adica daca folosestis eminetele, ai sanse mari ca din ele sa iasa plante cu caractere recesive. de asta se si pune in vinzare, ca producatorul de seminte sa isi pastreze sursa.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

SA AFLAM... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SA AFLAM...   SA AFLAM... - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 09, 2016 3:09 pm

Am si eu o intrebare, pot folosi apa incalzita (apoi racita ) la centrala termica la care am montat un filtru cu polifosfati, pentru udarea plantelor ?
De cand ni s-a schimbat sursa de apa a orasului de la apa de suprafata ( Dunare ) la apa de profunzime ( puturi de mare adancime ) am probleme cu violetele pentru ca este apa foarte dura.
Sus In jos
leontina




Numarul mesajelor : 100
Localizare : bihor
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 05/05/2015

SA AFLAM... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SA AFLAM...   SA AFLAM... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 24, 2016 11:51 am

Buna ziua.
Doamnelor as dori sa va intreb, daca nu va deranjez, cum se intretin florile strobilanthes si tibouchina, pt. ca tot cumpar dar nu am noroc de ele se usuca repede, cauza nu o stiu si daca are cineva de vindut?
Sus In jos
Continut sponsorizat





SA AFLAM... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SA AFLAM...   SA AFLAM... - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
SA AFLAM...
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Cine stie ... raspunde ... cine nu, sa-ntrebe, daaa ???-
Mergi direct la: