Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaInregistrareConectare

Portulaca grandiflora - Floarea de piatra

In jos 
AutorMesaj
Carmen

Carmen

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 08/06/2008

Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Empty
MesajSubiect: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitimeVin Iun 13, 2008 7:25 pm

E cineva care sta la casa ( sau la bloc ) si nu are flori de piatra prin curte, gradina, pe langa trotuar sau prin jardiniere ?
E una din florile mele preferate de gradina, care se inmulteste foarte usor singura.
Ale mele au inceput sa creasca in trepte, in sensul ca unele abia sunt puncte rosii prin pamant, altele deja au vreo 10 cm. In unele locuri e nevoie sa intervin pentru a le rari, caci se dezvolta mult mai bine daca au loc intre ele.
Abia astept sa infloreasca cele din productia personala. Au inflorit doar cele cumparate din piata, plante maricele din primavara.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

Numarul mesajelor : 5242
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitimeSam Iun 14, 2008 1:02 am

Sunt si printre preferatele mele. Pentru ca nu cer foarte multa atentie. Rezista bine la seceta si ce-i mai important, se autoinsamanteaza. Te scapa de grija rasadurilor.
Sus In jos
HERMYNNA

Numarul mesajelor : 7
Localizare : TG JIU
Joburi/Distractii : lectura, graninaritul si goblenul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 21/05/2010

MesajSubiect: Re: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitimeJoi Mai 27, 2010 12:16 am

am cumparat in primavara un pliculet de seminte si nu a iesit nici macar o plantuta!
Portulaca grandiflora - Floarea de piatra 439416
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis

Numarul mesajelor : 5242
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitimeJoi Iun 03, 2010 3:05 pm

In ce fel de pamant le-ai pus si unde ? In gradina, in ghiveci ?

0747*394*150
Sus In jos
HERMYNNA

Numarul mesajelor : 7
Localizare : TG JIU
Joburi/Distractii : lectura, graninaritul si goblenul
Data de inscriere : 21/05/2010

MesajSubiect: Re: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitimeJoi Iun 03, 2010 11:15 pm

De obicei primavara imi fac o mica rasadnita,unde pun semintele de flori si le acopar cu folie transparenta!
Sus In jos
doinabacau

Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

MesajSubiect: Re: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitimeJoi Iun 09, 2011 3:36 pm

Eu stiu ca portulaca grandiflora difera de cea obisnuita si nu e nici pe departe atat de spectaculoasa ca ea,,avand frunze verzi,mici,oval-lanceolate si flori simple,modeste.
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitimeJoi Iun 09, 2011 3:40 pm

Spun asta,pentru ca am cumparat din comert, floarea descrisa mai sus,sub acest nume si chiar m-am mirat ca e atat de neansemnata!
Sus In jos
amyracecilia

Numarul mesajelor : 1
Localizare : pitesti
Joburi/Distractii : asistent medical/gradinarit
Data de inscriere : 26/06/2011

MesajSubiect: Re: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitimeDum Iun 26, 2011 9:57 am

Eu am cumparat din piata un rasad la pahar(o singura plantuta era in pahar) in urma cu 1 luna de zile si am plantat-o intr-o jardiniera orientata catre sud in pamant de flori normal(de la florarie,,nu am mai adaugat deloc nisip!)si ii merge de minune!Acum planta are un diametru de ~25 cm si ce m-a uimit la aceasta floare de piatra ca intr-o singura planta ,florile sunt batute si de 3 culori diferite:alb,rosu corai si roz cyclam.Tot atunci cand am plantat-o,i-am ciupit varfurile lastarilor si s-a indesit extraordinar de mult!Ea este favorita mea acum!Am mai primit de la cineva din Serbia seminte de flori de piatra si le-am semanat in urma cu 3 saptamani ,au iesit toate si sunt tot 3 culori intr-o planta dar de data asta :mov,galben si rosu.O sa va spun peste o luna cand vor inflori cum sunt!
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitimeDum Iun 26, 2011 2:02 pm

Am intalnit si eu acest aspect,dar , la mine nu s-a intamplat. Un fir de portulaca,inmultit prin butasire,poate decora o suprafata apreciabila, incantand privirea pana la " sarutul otravit al brumii",ca sa citez un binecunoscut vers!
Sus In jos
duduta190578

duduta190578

Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

MesajSubiect: Re: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitimeMier Aug 03, 2011 6:23 pm

Am si eu la mama la tara,dar nu sunt batute.Se gasesc seminte de portulaca batute?
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 5:59 pm

Se gasesc seminte la plicuri,ilustrate cu flori batute,dar plantele obtinute au flori simple,de cele mai multe ori. Dar la inceputul verii, prin piete ,se gasesc si asemenea plante, inflorite, Parerea mea este ca butasii de varf,facuti toamna si trecuti prin iarna,asigura continuitatea florilor atat de dorite.
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitimeLun Aug 22, 2011 9:13 pm

http://doinabacau.sunphoto.ro/vara_2011_balcon_si_gradina/45189158

Asa arata zilele trecute, in ghivecele in care alta data erau leandri...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Portulaca grandiflora - Floarea de piatra   Portulaca grandiflora - Floarea de piatra Icon_minitime

Sus In jos

Portulaca grandiflora - Floarea de piatra
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi :: Flori anuale si bianuale-
Mergi direct la: