Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 2015 - vreme trece, vreme vine

In jos 
+19
Attila
stefana
mirela1995
Raluca G.
antonia2
Paulyna
simonaelena
popescugp
doinabacau
ella06
Dana Caras
Karla
Cora-Maria
geodezia
penelopa
leonor
duduta190578
laurabv
Myosotis
23 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 15 ... 19  Urmatorul
AutorMesaj
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMar Apr 21, 2015 9:40 am

Buna dimineata!Un hibi comun,ca fitosii nu vor la mine!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMar Apr 21, 2015 7:26 pm

Adica Nozomi a rezistat la ierni crâncene si a murit in iarna asta blanda? Doaaaamne fereste, ce figuri pot face plantele astea ...
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMar Apr 21, 2015 8:03 pm

A parut blanda, dar nu stiu ce s-a intamplat, caci si la mine multi trandafiri a trebuit sa-i tai de jos.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMier Apr 22, 2015 8:18 am

Duduta frumos si la mine au inceput sa infloreasca cei simpli
cei fitosi sper saraci sa isi revina ca iarna asta a fost tare naspa
aseara am reusit sa dau afara vasele pina in 20 de kile
mai am vreo 40 de 50 si 100 de kile
sper sa termin saptamina asta ca saracele plante sunt afectate
Pene si la mine toti dar toti au fost taiati de jos
dar le-au dat frunzulite de jos
daca nu au fost innegriti din prima dupa taiere au innegrit si ceilalti
asta este
am avut 2 neafectati
paul tronson si variegate de bologna barem asta e plin acum de Frunze si boboci creste inima in mine cind il vad
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMier Apr 22, 2015 8:57 am

Nu cumva apa excesiva din sol o fi de vina? Mi-a spus cineva ca balteste toata Campia Romana... Vreo ploaie acida?

Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMier Apr 22, 2015 4:49 pm

E posibil, dar la noi nu prea ajung vestile astea referitoare la natura/clima/mediu/etc. Toate tv-urile ne fac capul tandari numai cu morti, politicieni corupti, mincinosi si shaw-uri de kko.

Geo vreau sa stiu neaparat cat de mare e "sala" sau unde le tii si cu ce cari buduroaiele ? Ai motostivuitor ? Cum faci femeie ? 40 de vase de 100 kile  affraid
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMier Apr 22, 2015 5:09 pm

ehe Cind eram mai tinara aveam mai multe
si le caram singura pe toate
de vreo 5 ani a inceput sotul sa ma ajute
sala e de 12 m lungime cu 2 latime plus 2 camera ale fetelor care acum dupa plecarea lor au devenit ale florilor
asa arata cam 3/4 din sala dupa colt mai este o sala de 7 m pe 1,2 m si acolo e plin de buruieni
sa nu ma intrebi cit dau pe perdele cind le schimb ca imi vine sa ma iau cu miinile  de par sunt cam 30 de m de perdele ca nu pot sa pun intinse
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Apr 23, 2015 1:21 pm

aaaa, pai sala o stiam din poze, de-aia am intrebat ca nu intelegeam unde le inghesui
ai ocupat si camerele fetelor si inca un hol, asa iti incap
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Apr 23, 2015 2:05 pm

pai da am imprastiate si pe la bucatarie si la baie
aseara am scos mormanul de vase de pe sala
mai am citeva la bucatarie na vreo 15 vase mariiiiii si mici si la baie
sper sa le scot simbata pe astea
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMar Apr 28, 2015 7:53 am

neata
ce-i cu voi
ati plecat pe facebook sau ce ati patit
in fine la mine a plouat az noapte nu foarte mult dar atit cit a plouat a fost bine pt flori
au ridicat moatele in sus
degeaba am udat eu ca nu au fost asa vesele ca acum
asa ce ma bucur parca au prins viata
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMar Apr 28, 2015 9:34 am

Neata,innorat si bate vantul,e bine ca s-au inviorat rasadurile pe balcon,ieri si duminica am tot repicat,le-am pus in pahare de plastic.Pana pe 5 mai sper sa mai creasca sa le pun in pamant la tara.Vineri si sambata am sapat trandafirii de dulceata,aveau la balarii si o iarba intelenita de o puneam gazon nu era asa frumoasa,asa ca pe cele doua randuri de trandafiri am tarsit iarba aia nenorocita de am zis ca-mi ies ochii,si carat de pe loc de zicea barbat-meu ca am innebunit...a mai ramas intre randuri dar data viitoare sa o tarsesc daca am timp...acum sunt cam deselata nimeni nu intelege de ce ma chinui si cu trandafirii si cu rasadurile
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMar Apr 28, 2015 10:23 am

ce imi vine sa rid asa eram si eu
dar acum ii inteleg pe cei ca ei bine de tot
cit eram sanatoasa eram precum tancul mutam muntii
acum sunt precum balega
ce folos
tot cu o gura am mincat
nu isi adduce nimeni aminte ca am avut o rosie de 1 kil
nu intereseaza pe nimeni ca rosele mele au luat-o acum de la zero etc etc etc
doar eu munceam ca turbata
puneam rasaduri si fie ploua cind le puneam si raceam pe urma zaceam o luna fie beam apa rece si tot asa racem o luna
asa stau in virfu patului gradina vraiste si nu se mai supara nimeni pe mine
acum ma gindi ca am vreo 2 lastari de mur din aia fara tepi rasariti sa ii pun in gradina
macar aia cresc si in buruieni
ca trandafiri am pus capsuni am pus irisi am pus
la toamna asta fac  pun murii aia
munceam toata vara ca descreierata si venea o mana si se ...in rosiile mele si in munca mea .
.am si acum de 2 ani 50 de borcane de bullion plus pasta de ardei
cred ca o sa imi ajunga pt inca 3ani
asa ca si anul asta pas la gradina
am dat cu ierbicid
bine sotul a stropit
eu m-am dus dupa el ca am vazut ca da cu ierbicid pe vie si am reusit sa imi luxez piciorul sting
daca nu ma duceam imi topea si pomii si cspsunile si trandafiri
munca mea pe 6 ani o termina d-l sot intr-un sfert de ora
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMar Apr 28, 2015 3:29 pm

leonor a scris:
Neata,innorat si bate vantul,e bine  ca s-au  inviorat rasadurile pe balcon,ieri si duminica am tot repicat,le-am pus in pahare de plastic.Pana pe 5 mai sper sa mai creasca sa le pun in pamant la tara.Vineri si sambata am sapat trandafirii de dulceata,aveau la balarii si o iarba intelenita de o puneam gazon nu era asa frumoasa,asa ca pe cele doua randuri de trandafiri  am tarsit  iarba aia nenorocita de am zis ca-mi ies ochii,si carat de pe loc  de zicea barbat-meu ca am innebunit...a mai ramas intre randuri dar data viitoare sa o tarsesc daca am timp...acum sunt cam deselata nimeni nu intelege de ce ma chinui si cu trandafirii si cu rasadurile
2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 2945718842 suntem niste neintelese 
leonora, iarba poti s-o lasi intainsa pe cararea dintre trandafiri, pe post de mulci. Dai cu sapa numai in jurul trandafirului, faci asa un cerc liber. Poti sa omori buruienile daca le stropesti cu o solutie de otet/sare si putin detergent de vase. Cauta pe  net ierbicid bio. Lasa-i sa ramana asa mirati.
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMar Apr 28, 2015 7:19 pm

Fetelor eu va citesc cu drag in fiecare zi,dar nu ma bag ca nu sunt gradinareasa. Dar voi povestiti ca mie imi place si va doresc spor la treaba (si la cat mai putine sale...desalate Very Happy ).
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMar Apr 28, 2015 10:30 pm

Multumesc,de as avea ajutor din partea jumatatii mele...dar in schimb reprosuri ca umplu casa cu flori,mai nou ca cine a pomenit rasaduri la bloc,ca vezi doamne ne mananca ramele de la atata pamant,dar nu ma las e placerea mea si sa comenteze cat vrea,in schimb la tara trebuie munca de lamurire cu socrii ...
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMar Apr 28, 2015 10:40 pm

Da de cand umplutul casei cu flori e un defect? Iar de rasaduri la bloc am tot auzit ca doar tocmai asta e ideea,nu poti avea gradina dar ai rasaduri pe balcon ca sa o inlocuiasca cat de cat Very Happy
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMar Apr 28, 2015 10:56 pm

Rasadurile le duc la tara ca soacra-mea nici ea n-a auzit  si i-am zis ca vreau sa mananc legume puse de mine Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMier Apr 29, 2015 1:06 am

Maama Doamne, daca ar fi vazut ce aveam eu in apartament acum cativa ani, facea infarct  Wink Intr-un an am avut cateva sute de rasaduri. Erau prin toate camerele, bashca florile.
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMier Apr 29, 2015 9:12 am

Nu a iesit pe balcon sa le vada,ca sunt peste 300 fire...puse in ladite i-am zis ca n-au loc in masina Very Happy
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMier Apr 29, 2015 9:58 am

Socrii tai nu fac rasad ? Sau pun seminte direct in gradina ? Vecinele mele, pensionare, pun semintele direct in gradina. Acum au deja rosiile de 10cm. Eu ma flendur cu rasaduri si-s in urma lor. 
Lasa-i ca daca-ti ies tie legumele sa vezi la anul cum te roaga sa mai pui.
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMier Apr 29, 2015 12:08 pm

Nu au facut  in viata lor rasad,e mai comod sa  cumpere rasad si dupa se vaita ca au ardei amestecat...deja are puse rosii in gradina sunt mari dar lasa ca si ale mele o sa se faca mari.Anul  trecut inainte sa sape gradina am gasit rasarite prin ierbotenii rosii cherry mici unele aveau 3 cm inaltime le-am jumulit si le-am pus pe cateva randuri se uitau la mine cum ma chinui sa le pun nu credeau ca se prind si surpriza s-au prins toate,la cules inainte ca pana veneam eu de la oras  atentau la ele,soacra,cumnata le denunta mamaia,soacra soacrei Twisted Evil
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeVin Mai 01, 2015 9:33 am

Deci ,Leonora,eu am facut rasad de rosii pe balcon la bloc,iar cand le-am repicat le-am pus in paharute,in ladite si le-am dus la tara.Asa ca se poarta!
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeVin Mai 01, 2015 3:02 pm

1 mai muncitoresc trala lala tra la la tralalala
am tuns iarba in gradina si sotu cica vrea sa bage motosapa eu am zis ca e bine ca a facut gazon ca nu are cine sa iba grija de plante
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeLun Mai 04, 2015 4:08 pm

Hai, sa innod eu firul Ariadnei, ca de pe 1 mai ... pauza affraid
Eu, anul asta, cred ca voi pune cateva rasaduri de legume, ce mai ramane pe la vecini, ca n-am facut nimic cu mana mea si nici de cumparat nu prea am cum in momentul de fata... asta, ca sa nu-mi ramana goala tarlaua What a Face
In rest, las "permacultura" sa-si gaca treaba Laughing
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitimeMar Mai 05, 2015 2:04 pm

Eu pot sa-ti aduc rasaduri de rosii pitice de ghiveci. Chiquita Pot. Si de leustean Very Happy. Si menta frumos mirositoare, de Uliesti ( stiu ca ai in zona aromaticelor, dar ca asta nu ai queen ).

Au inceput sa incolteasca in microsera din balcon semintele de lufa pe care le-am adus de la Myo saptamana trecuta. Mai pun o tura la prins daca va intereseaza. Daca vreti seminte, cred ca mai are ea.
Sus In jos
Continut sponsorizat





2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: 2015 - vreme trece, vreme vine   2015 - vreme trece, vreme vine - Pagina 12 Icon_minitime

Sus In jos
 
2015 - vreme trece, vreme vine
Sus 
Pagina 12 din 19Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 15 ... 19  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Cine stie ... raspunde ... cine nu, sa-ntrebe, daaa ???-
Mergi direct la: