Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Aventuri prin curte

In jos 
+5
laurabv
Dana Caras
Doini
penelopa
Brindusa
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 1:03 pm

Brindusa a scris:
penelopa a scris:
Napii aia nu te invadeaza? pirat 

Nu sunt cartofii porcesti aia care fac florile galbene, sunt napi de cultura: roz , rosii, galbeni. O sa fac poze sa-i vedeti si voi Very Happy 
Chiar sunt curioasa  tongue 
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 1:07 pm

penelopa a scris:
Brindusa a scris:
penelopa a scris:
Napii aia nu te invadeaza? pirat 

Nu sunt cartofii porcesti aia care fac florile galbene, sunt napi de cultura: roz , rosii, galbeni. O sa fac poze sa-i vedeti si voi Very Happy 
Chiar sunt curioasa  tongue 

Mangoldul iar e o leguma tare buna  Very Happy 
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 1:43 pm

E plin de viata in gradina ta! applause applause applause 
Mi-ati facut pofta cu ridichile alea, noroc ca am si eu in gradina!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 1:55 pm

de dragul ratustelor,...mai ca m-as muta si eu la tara...mi-as umple curtea cu boboci de rata  bounce 
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 2:39 pm

... da, dar trebuie sa tii cont ca bobocii de rata se transforma in niste rate galagioase care fac multa murdarie prin curte. Din acest motiv, in copilarie, parintii mei au crescut rate doar 2 ani.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 3:02 pm

Dana Caras a scris:
Doini s-a intamplat minunea?  Laughing 
Cred ca da Laughing  te rog sa-mi mai faci pofta si cu rosii din acelea mari si carnoase, cum mancam eu in Delta. Si fireste insotite de telemea de oaie (daca se poate tot din zona mea, Dobrogea  geek ) 
Sa te ti atunci ce decolteu voi avea Laughing 

Deci Brindusa, te-ai prins, vreau musai sa manac rosiile alea maari, care ajung sa catareaca si 1 kg . Nu stiu cum se numeste soiul.. Rolling Eyes  dureri de cap Mama mama ce pretentii pe capul meu  dureri de cap
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 3:05 pm

Aventuri prin curte - Pagina 2 2945718842 Aventuri prin curte - Pagina 2 2945718842 Aventuri prin curte - Pagina 2 2945718842 
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 3:46 pm

aura a scris:
de dragul ratustelor,...mai ca m-as muta si eu la tara...mi-as umple curtea cu boboci de rata  bounce 

Aura daca vrei un boboc sa-mi spui:)) Avem si rate mute, cuminti si fara galagie Very Happy 
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 3:49 pm

penelopa a scris:
... da, dar trebuie sa tii cont ca bobocii de rata se transforma in niste rate galagioase care fac multa murdarie prin curte. Din acest motiv, in copilarie, parintii mei au crescut rate doar 2 ani.

Daca sunt rate lesesti nu fac galagile si nici mizerie mare, ratele saxoane sunt mult prea lenese ca sa faca mizerie Very Happy , alergatoarele indiene sunt intr-o miscare continua deci nu au timp de palavre si nici de mizerie, ratele romanesti- aici e problema, ele sunt cele mai murdare dintre toate Suspect 
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 3:50 pm

DanaA a scris:
E plin de viata in gradina ta! applause applause applause 
Mi-ati facut pofta cu ridichile alea, noroc ca am si eu in gradina!

Plin de viata!
Eu acum am trecut la spanac de o saptamana Laughing 
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 3:53 pm

Doini a scris:
Dana Caras a scris:
Doini s-a intamplat minunea?  Laughing 
Cred ca da Laughing  te rog sa-mi mai faci pofta si cu rosii din acelea mari si carnoase, cum mancam eu in Delta. Si fireste insotite de telemea de oaie (daca se poate tot din zona mea, Dobrogea  geek ) 
Sa te ti atunci ce decolteu voi avea Laughing 

Deci Brindusa, te-ai prins, vreau musai sa manac rosiile alea maari, care ajung sa catareaca si 1 kg . Nu stiu cum se numeste soiul.. Rolling Eyes  dureri de cap Mama mama ce pretentii pe capul meu  dureri de cap

Doini este soiul Portocalii de Corbeanca care sunt atat de dulci si bune incat eu le mananc direct de pe vrej Aventuri prin curte - Pagina 2 2627208998 
Anul trecut cea mai mare rosie din gradina a fost din soiul asta si a avut 1,400kg
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si am si din alea mari de 1 kg rosii si facem rost si de branza din zona Dobrogea!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 5:36 pm

Vai mor ce pofta!  Aventuri prin curte - Pagina 2 2627208998  Aventuri prin curte - Pagina 2 1982394566  dureri de cap Dar e bine, nu ma plang ca de la cupa D oricum, ajung la Pamela Amderson direct  Aventuri prin curte - Pagina 2 1922459146 
 Aventuri prin curte - Pagina 2 2945718842
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 9:00 pm

Doini daca nu o fi gata pana aterizezi tu pe meleaguri romanesti, fac pachet in vara si te infrupti cheers 
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 9:07 pm

Penelopa asa arata napii mei:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asa arata rosiile acum, o sa infloreasca si nu am timp sa le pun in pamant No 
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 9:10 pm

Salcamul meu mult iubit:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 10:17 pm

Ca sa nu depasesc masura, acum servesc:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 10:19 pm

Este superb salcamul  cheers Mi-l doresc si eu  clown Dar nu pe balcon  geek
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 10:21 pm

Brindusa a scris:
Doini daca nu o fi gata pana aterizezi tu pe meleaguri romanesti, fac pachet in vara si te infrupti cheers 

Sa sti ca asa va fi Wink Simt eu  cyclops
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 10:30 pm

Eu acum servesc branza cu ceapa verde, prima masa din zi si ultima pale 
Doini cu mare placere daca vreodata vrei salcam galben o sa-l ai si sa stii ca nu este departe momentul cheers 

Pana acum am primit pachete primul cu flori de la tine altele au fost cu gaste, rate, gaini m-am plimbat cu ele prin metrou de se hizlea lumea la mine ca la urs dureri de cap  dar ma apuc de facut imediat Aventuri prin curte - Pagina 2 421221538 
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 10:36 pm

Sa va arat si un hibiscus de fapt singurul pana ieri cand am primit unul din partea unei prietene. Nu stiu daca are nume sau nu, fetele care se pricep poate ma descurca si pe mine:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 10:58 pm

Activitate nu gluma, in ograda cu boboci  Very Happy 
Brandusa, seminte de rosii grasane ai de dat la pofticiosi ? Sau rasaduri poate ai de vanzare ? Cum sprijini rosiile daca zici ca se fac asa mari, nu se rup vrejii ?
Ratele mele lesesti sunt aventuroase rau in curtea asta. A trebuit sa le recuperez de pe la vecini in mai multe randuri, pana am rugat un alt vecin, de le-a smuls penele mari de la aripi . Dincolo, unde am stat nu au zburat niciodata in alta curte sau pe strada.
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 11:21 pm

Bine ai venit!

Am de dat seminte, rasaduri am si din alea dar depinde de care, daca vrei portocalii de corbeanca am, inima de bou ros si rosie am, Kristinica care este de bulion am, buzau 22 am. Ce anume vrei? Ce gust cauti? Very Happy 

Nu am avut probleme cu ruperea vrejilor, le-am legat bine si au fost plantate dupa ce am pus parii in pamant. Rosiile cherry in forma de para(perunele) au avut peste 2 metrii in inaltime si am adunat de pe ele odata 2 kg de mititele:))

Noi nu le smulgem penele le taiem remigele principale(primele 10 pene din aripa) si nu mai vor sa evadeze. Am avut si noi cateva care umblau hai-hui!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 11:36 pm

Brindusa a scris:
Eu acum servesc branza cu ceapa verde, prima masa din zi si ultima pale 
Aha, de ceapa verde am uitat  clown '

Brindusa a scris:
Doini cu mare placere daca vreodata vrei salcam galben o sa-l ai si sa stii ca nu este departe momentul cheers 
Sa te auda Dumnezeu  cheers 

Brindusa a scris:
Pana acum am primit pachete primul cu flori de la tine altele au fost cu gaste, rate, gaini m-am plimbat cu ele prin metrou de se hizlea lumea la mine ca la urs dureri de cap  dar ma apuc de facut imediat Aventuri prin curte - Pagina 2 421221538 

Uite ce, eu chiar as vrea sa va trimit oua, sau de ce nu, sa va aduc si acum cateva.. numai sa-mi spuneti cum naiba sa fac  Rolling Eyes  Ma pot duce in parcul unde am si filmat anul trecut uriasa gasca de gaste [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]   dar, stiu eu oare, cum sa aleg oul bun de oul clocit? Suspect  Pai daca mi se saprge oul clocit in mana sau in masina, mai rau  affraid affraid affraid printre vande  affraid  affraid  affraid  Razz 
Mi-ar placea sa aveti oua de gaste canadiene. Sunt foarte frumoase, nu?
Uite cate Canadience [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cyclops 

Mai am o idee. Ii spuneam si lui Cosmin ca aici langa mine, este o casa, in curtea careia sunt niste rate mari, de zici ca-s lebede  Suspect  Suspect  Suspect  Laughing glumesc, dar sunt mari nene  king 
Uite: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nenea asta, are si o pereche de rate lesesti, dar nu am apucat eu sa le fac poze.. As putea macar sa intreb daca nu are un ou de dat  clown  Ce zici(eti)  geek
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 6:30 am

Doini gaste canadiene vreau eu ca sa fca imprinting pe boboci, iei oual din cuib si atat nu trebuie ales.
De oua de rate lesesti poti sa vorbesti ca as vrea sa am si eu olandeze Very Happy 
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 8:12 am

Sunteti mortale cu ouale voastre  Aventuri prin curte - Pagina 2 1992828207 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aventuri prin curte - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Aventuri prin curte   Aventuri prin curte - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Aventuri prin curte
Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: