Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Vande frumoase :p

In jos 
+9
bubu
laurabv
penelopa
DanaA
Melania
Dana Caras
geodezia
Brindusa
Doini
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 6:39 pm

Vande frumoase :p - Pagina 2 1059784619 Cu drag!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 7:53 pm

Dana, mai am o rugaminte  Rolling Eyes Te rog frumos, le spui tu fetelor cu ce sa stropeasca preventiv Vandele impotriva paianjenilor? 

Eu nu cunosc numele produselor din tara, si nu as vrea sa dau informatii neprobate.. 

De asemenea, te rog sa le spui cu ce sa stropeasca pentru lanosi. 

 Vande frumoase :p - Pagina 2 2422189467  Vande frumoase :p - Pagina 2 1922459146  Vande frumoase :p - Pagina 2 2422189467
Sus In jos
Melania

Melania


Numarul mesajelor : 9
Localizare : Tg. Mures
Joburi/Distractii : flori, natura, ski
Stare de spirit : Vesela
Data de inscriere : 28/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 8:09 pm

Da, as avea nevoie de ceva info despre insecticide, acaricide si fungicide.

Am mai avut probleme in trecut cu paianjenul rosu la niste plante si au fost afectate destul de grav.
La orhidei (Phaelanopsis) nu am avut daunatori, decat la una singura. Am scapat foarte repede de "atacatori", nu stiu exact ce era, ceva albicios si lipicios. Am spalat-o, am curatat-o si am urmarit-o cateva saptamani, dupa care nu a mai avut nimic.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 8:37 pm

Eu doar de lanosi m-am lovit, dar pe acestia i-am nimicit cu armele mele preferate: lupa, scobitoare si spirtul Laughing 

Eu nu va pot sfatui ce produse sa cumparati din mai multe considerente: nu folosesc, si nici nu cunosc numele produselor din tara.

Melania, si zicea ca ai mai gasit doua locuri luminoase? Laughing Bun  cheers 
Brindusa scumpa de ea, a pus ochii pe una rosie, 
Marius a ramas cu o dorinta de Omega 3 Laughing adica Vanda Nitaya Salmon, 
Oana o vrea si ea pe Himba Gold, colegele ei am luat-o razna si ele, 
Colegele surorii mele care imi/va  trimit coletele mai departe prin tara, deja fierb de curiozitate, fiindca nu le pot vedea, acestea fiind impacehate Laughing  

Acum, astept cu inima lesinata,  mailurile Vioricai si al Monica, si dupa ce le vor vedea si vor fi cu siguranta prinsa in mrejele lor exotice Laughing Ca sa nu spun radacinile bascacarate,  cred ca se mai pune de un transport Laughing  Danele mele, cat mai pot rezista, nu stiu,.., dar, nu cred ca prea mult  lol!  Vande frumoase :p - Pagina 2 1239631719


Ultima editare efectuata de catre Doini in Mar Apr 29, 2014 10:05 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2014 9:18 pm

Boboceii pot fi afectati si de la condensul format in cutia inchisa.
Doini, tin sa te anunt ca himba gold e parfumata, e un parfum rafinat si fin. In schimb isi pierde toate radacinile, am emotii privind viitorul ei, acum e in regres. Sad 
Cat priveste rezistenta la alte vande, greu o pot stapani!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 12:28 am

Se face condens? Eu folosesc acei pufuleti speciali, plus ca vedeti bine ca cutiile sunt cu aerisiri speciale. Sunt cutii pt plante.  Rolling Eyes 

Stiu inca de cand am luat-o pe Himba Gold ca este parfumata. Oricum mi se pare o minunatie de model. 
Asemena culori.. Hmm cam greu de intalnit.  Chiar este o planta de colectie. Dar intr-adevar, spre deosebire de alte modele, Himba a fost cea care a avut radacinile mai subtiri. 

Si la mine a pierdut din cele subtiri, dar, pe atunci si eu eram foarte confuza cu dusurile zilnice, sau nu... In fine.. Ideea este ca acum cele groase au incepu sa se prelungeasca.  Mare bucurie bounce  

Mi s-a spus sa le scufund cate 5-10 minute pe zi, pe Vandele cu radacini mai subtiri, dar nu am facut-o. Mi-a fost teama sa nu le zapacesc.. Si uite, s-au uscat multe. 
Dar cum arata mai exact! De ce ai emoticonul cu lacrima?  Vande frumoase :p - Pagina 2 1059784619 

Tu tot o data pe saptamana le scufunzi! Eu o fac la 4-5 zile, plus pulverizari zilnice. Toate, dar chiar toate au radacini noi. Frunze noi au inceput sa faca si din cele noi, carora li s-au trecut florile. 

In schimb, am o problema cu una pe care mi-a blegojit-o soarele. V-am mai spus asta. A stat o zi intreaga in bataia lui, si tind sa cred ca ea spre deosebire de surorile ei, este mai pretentioasa, fiindca de atunci, arata ca o sorcova Laughing Tot e bine ca imi  face o frunzulita noua.  cheers 

In schimb, Sanderianei Pink i s-au uscat 3 bobocei din farful tijei.. La fel si celei noi care are trei tije uriase..( Cea unt cu picatele mov. ) Ca sa fiu paranoica, poate m-au injurat invidiosii  geek 

Dar, am si maxime bucurii.  Din cele luate o data cu ale tale, am doau care imi fac noi tije!   bounce 

Ca sa nu mai spun ca panaramele de pe ebay s-au apucat si ele sa faca radacini noi.. Uite asa au inceput sa imi fie draci si sa sper ca voi avea niste minunatii de hibrizi intr-o buna zi, ca acum sunt embrioni de hibrizi Laughing  ok, scumpi si anemici embrionii astia, dar poate cu flori interesante ca in poze  Rolling Eyes  

Cat priveste rezistenta ta la alte Vande, te felicit! Eu nu ma pot abtine, saptamanal ma apuca bataiala daca nu imi mai iau ceva Laughing 
Mi-ar placea tare mult sa o ai si tu pe cea pe care ai si identificat-o si ai comentat-o pe Flickr. 

Vezi tu Dana,  esti martora calitatii plantelor trimise de mine.. Modelele aste, putin probabil sa le gasiti pe piata din tara.. Iar de calitate plantelor, stiti ca am mai vorbit si pe forumul de specialitate.. Piata romaneasca, nu isi permite sa liciteze la bursa plante de caliate superiora.. In tara ajung plantele de calitate inferioara..... Stim cu totii ca este vorba de puterea de cumparare.. Si aici nu ma refer  doar la orhidee. Ci la cam tot ce se aduce din Olanda! Ce gasim noi aici in gradinarii si ce se gaseste pe piata romaneasca?! Aici sunt standuri speciale cu bulbii anului..  
Vad si compar ce se gaseste in Hornbach-ul de aici, si ce gaseam in tara. Ca sa nu mai spun cat de mare poate fi departamentul de gradinarie.

Revenind la orhidee, eu apreciez caliatea, modelele deosebite, noutatile. nu mocaciunile. Am facut asta, la inceput, luand ce gaseam.. . Riscul unei plante reduse, este un consum de energie, se stres, de nervi de timp si daca nu esti dedicat salvarilor, pierzi si npbanii. Eu nu voi mai face astfel de prosti...  Pai eu nu sunt zgarcita de fel, nu sunt cercetator biolog,  nu am timp sa astept mult si bine, si sa nu stiu ce astept,  plus ca eu sunt  atrasa, de spectaculos si din nefericire de cele mai multe ori, de cele mai scumpe lucruri  dureri de cap , ce sa fac, ma atrag pus si simplu  dureri de cap Important este eu sa fiu fericita, planta mea sa fie frumoasa iar eu sa ma simt zen.  farao 

Sa iti spun ce de planuri am Laughing cat de mult imi doresc sa imi fac iar de cap Laughing . Sa iti spun ca vreau sa fac singura gauri cu bormasina?  clown Sa iti spun cum pregatesc terenul pentru un drum la sera de Catt?  bounce 

Si ca sa inchei lunga scriere, Cosmin imi spunea in urma cu cateva zile, ca el si Brindusa ar da orice sa aibe prieteni pasionati de pasari in Germania, ca sa le poata trimite modelele de pasarile si de calitatea dorita.   cherry  drunken Wink 

Cum ar fi sa ma apuc de alergat dupa diverse rate motate nu oricum, gaste canadiene eventual, ca egiptene au, si sa le trimit prietenilor mei Laughing Pai nu? Oricum zilnic ajut o pereche de lisite carora li se scufunda cuibul si risca sa isi piarda ousoarele. Am invatat diverse de la ei, pasarile din parc ma cunosc. Gata! Jap jap bag niste bobocei printre Vanute  geek
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 6:50 am

Doini niste oua printre vande ar merge foarte bine sa stii:))) asta este citire de la Cosmin:))) si putin de la mine:)) Ouale pot sa fie si printre papucei sau alte frumuseti:)
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 8:09 am

Doini, uite cum fac eu cu vandele acum: ele stau afara si ziua si noaptea acum, le scufund cam un minut intr-un butoi cu apa de ploaie de 2 ori/zi, zilnic, asta in loc de pulverizare, o data/saptamana le las in butoi 30 de minute, cu toate astea, mi se par deshidratate radacinile. Ma gandesc ca ele sufera, trecerea asta de la aerul umed din sera, in aer liber unde se usuca rapid de la vant. Oare sa le tin mai mult la scufundarile zilnice?
Ma gandesc ca dupa ce vor cadea radacinile vechi, vor creste altele noi si se vor acomoda cu noul mediu. Cel putin asa am patit cu vandele mai vechi, cand le-am cumparat, au pierdut radacini la greu, acum au radacini noi si sanatoase si nu sunt deshidratate.
De asta ma abtin cu achizitionarea altor vande, vreau sa vad cum evolueaza astea si apoi cu siguranta voi mai vrea altele!!!
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 9:28 am

Eu folosesc un insecticid cu tripla actiune Perfect Plant Vande frumoase :p - Pagina 2 Prod_protectie-totala-pp_th, pentru toate orhideele noi aduse in casa, preventiv. Aveti grija, florile se pateaza!

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 10:43 am

Vazand topicul "Vande frumoase", am intrat sa le vad si eu ... intr-adevar, "vandele" sunt frumoase si ... tinere  tongue  Doar DanaC este o "vanda" mai cu experienta ... de viata  Very Happy , asa cum sunt eu la capitolul "Alte flori"  Vande frumoase :p - Pagina 2 2945718842 
Sus In jos
Melania

Melania


Numarul mesajelor : 9
Localizare : Tg. Mures
Joburi/Distractii : flori, natura, ski
Stare de spirit : Vesela
Data de inscriere : 28/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 30, 2014 8:50 pm

Dana,
Si eu am folosit acel produs 3 in 1, e foarte eficient. Acum mi s-a golit tubul si vreau sa cumpar altul, sa-l am in casa pentru orice eventualitate.
Am gasit cateva remedii naturale, pentru daunatori. Daca credeti ca puteti sa le puneti in aplicare... mie mi-e cam greu sa ma apuc de facut decocturi si alte minuni, nu prea imi permite timpul, nu ca nu ar fi ele bune.

Din pacate inca nu pot posta link-ul  scratch 
Nu inteleg de unde politica asta....
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 2:02 pm

DanaA, scuza-ma ca raspund cu intarziere.

Nu stiu cat de cald este noaptea la tine, ca sa le ti afara... Apa din butoi, nu este rece nu? 
Eu a and atat de multe, uneori apa din recipiente se mai raceste si cand realizez, chiar ma sperii, stiind clar ca apa trebuie sa fie calduta! 

Hainsa iti spun un "secret" sau ma rog, o idee pe care tu stand la casa, tinandu-le afara poate o poti aplica..
In sera, ele stau deasupra unui pat de muchi. Acesta este ibibat de apa si ofera permanet umiditate radacinilor! Sau, tine-le deasupra unor ligheane  Rolling Eyes 
Uite-te te rog la pozele de la Expozitia de orhidee din Keukenhof, la standul cu Vandute. Vei observa jos, sub ele, ca au o piscina.. Repet, tu stai la casa, le ti afara, cred ca le poti ajuta cu astfel de artificii.
De asemenea, mai am o idee pe care de altfel am observat-o in gradina tropicala si pe care eu o folosesc. Agata bureti care retin apa. Poti vedea in pozele din albumul "Pentru o zi am fost in paradis" imaginile cu acei bureti atarnati pe langa Vande. 

Si daca bate vantul prea rau si usuca radacinile, le mai arunci cate un minut in butoi.. Zic si eu  Rolling Eyes 


Si eu am pierdut radacini, si nu doar de la Homba, ci si de la Sanderiana Red, de la Nitaya Salmon, de fapt de la cele care au avut radacini subtiri. Cele subtiri s-au topit iar cele groase s-au subtiat.. Dar, la doar o luna dupa ce le-am luat (ma refer la cele luate din tura voastra) au inceput sa se prelungeasca radacinile.  (Ieri ii aratam asta DaneiC pe skype  geek ) 
Prima mea Dark Chocolate Brown (am doua) acum pe langa prelungirea radacinilor groase, ii creste si o frunze. 
Sunt convinsa ca au nevoie de un timp de acomodare. E normal. La Phale nu este la fel? 
Efectiv ma durea stomacul cand vedeam cei 3 bobocei ai Sanderianei Pink cum se ofilesc.. Dar, singura mi-am spus ca pot fi tije care sa se opreasca din evolutie. Le iubesc, le ingrijesc asa cum reusesc.. Intreb, invat, experimentez si nu ma pot opri din facut liste  dureri de cap Am un mini album pe tableta cu pozele unor hibrizi de Sanderiana, de imi vine sa fac tumbe numai numai sa gasesc pe cineva care sa mi le dea.

Apropo, am descoperit exact nu ele Minunatiei mele pe care am numit-o eu Sanderiana Alba.. Este un hibrid, asa cum sambata va si spuneam.. 
Este un hibrid din: Vanda Rasri Gold x Vanda Sanderiana Alba
Si a iesit : Vanda Rasri Gold Green  Vande frumoase :p - Pagina 2 421221538 
https://www.flickr.com/photos/38645690@N07/3610335588

Cand ma eliberez, voi posta poze cu ea, ca s-au mai deschis boboceii. 
Am cateva poze cu ea si pe Flickr Wink
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 7:18 pm

Melania a scris:


Din pacate inca nu pot posta link-ul  scratch 
Nu inteleg de unde politica asta....

Este politica celor care gazduiesc forumurile gratuite, ca si Clubul nostru  cheers 

Imi pare rau ca nu am avut timp, ca inca de ieri iti postam eu link-urile  Vande frumoase :p - Pagina 2 1059784619 
Presupun ca vroiai sa ne mai arati ce face Vanduta draguta  geek 
http://melaniaioana.sunphoto.ro/Superba_Vanda

Vad ca s-au mai deschis din florice,  bounce  sunny 

Brindusa, atunci ma duc sa "adun" oua  cyclops si le trimit cu primul transport, ca tot ma intreba chiar acum o domna pe SunPhoto la taraba mea, cand mai trimit Vande, ca draguta ar vrea si ea  cheers 

Apropo, as trimite si Cattleya,  data viitoare  queen
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 7:36 pm

Si florile Vandutelor Brindusei, s-au mai deschis:  cheers 
http://brindusan.sunphoto.ro/1-_Orhidee_Vanda

Iar acestea sunt Vandele Monicai  cheers 
http://monica181.sunphoto.ro/Vanda_Doini
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 8:45 pm

Foarte frumoase, sa va bucurati de ele, la fel cum ma bucur eu de ale mele! Vande frumoase :p - Pagina 2 1982394566 
Doini  Vande frumoase :p - Pagina 2 2627208998 Vande frumoase :p - Pagina 2 2302975194 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 8:49 pm

Vande frumoase :p - Pagina 2 2627208998 Vande frumoase :p - Pagina 2 2627208998 Vande frumoase :p - Pagina 2 2627208998 
Am omis sa atasez si Vanda Vioricai.
http://vioricap.sunphoto.ro/vanda
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2014 9:01 pm

Cu insecticidul de la Perfect Plant pot da si pe radacini?
Azi fetele au fost la aer in mar:))
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 02, 2014 6:35 am

Ce ai cu radacinile? Au paduchi?  jocolor  geek  Razz  Vande frumoase :p - Pagina 2 2627208998 
Lasa radacinile in pace!!!!  Pe ele sa le stropesti doar cu apa de ploaiei!, pentru ca ai Wink si doar cand simti ca vor asta  Vande frumoase :p - Pagina 2 2627208998 Atentie! Udatul in exces, duce la moartea sigura a radacinilor!
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 02, 2014 6:41 am

Doini a scris:
Ce ai cu radacinile? Au paduchi?  jocolor  geek  Razz  Vande frumoase :p - Pagina 2 2627208998 
Lasa radacinile in pace!!!!  Pe ele sa le stropesti doar cu apa de ploaiei!, pentru ca ai Wink si doar cand simti ca vor asta  Vande frumoase :p - Pagina 2 2627208998 Atentie! Udatul in exces, duce la moartea sigura a radacinilor!

Au niste insecte mici mici si negre care stau fix la baza ramificatiilor radacinilor! affraid 
Ieri au facut 2 dusuri dar au stat afara si umiditatea a fost ridicata Very Happy 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 02, 2014 6:51 am

Nu te cred  Vande frumoase :p - Pagina 2 1992828207  Vande frumoase :p - Pagina 2 2945718842 Glumesc! 
Poate scapi de insectele mici si negre, prin udarile zilnice ale radacinilor  Vande frumoase :p - Pagina 2 2627208998
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 02, 2014 6:54 am

Eu perseverez cu udarea sa speram ca o sa plece scarboseniile!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 02, 2014 7:05 am

Bine spus scarbosenii! 
Uite ce, eu am o teama (subiectiva) de chimicale! Sper ca fetele sa te sfatuiasca la randul lor!!! 
Ma intreb ce naiba de scarbosenii or mai fi si astea?!   affraid   What a Face
Sus In jos
Brindusa

Brindusa


Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradina
Stare de spirit : cu bobocii dupa mine
Data de inscriere : 27/04/2014

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 02, 2014 7:13 am

Doini a scris:
Bine spus scarbosenii! 
Uite ce, eu am o teama (subiectiva) de chimicale! Sper ca fetele sa te sfatuiasca la randul lor!!! 
Ma intreb ce naiba de scarbosenii or mai fi si astea?!   affraid   What a Face

Nici eu nu folosesc chimicale  Neutral 
Sunt mici, extrem de mici si negre,,rotunde affraid Sper sa plece de pe vanda mea ca de nu ...
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 02, 2014 7:31 pm

Nu se desprind cu mana ?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 02, 2014 7:59 pm

Poate sunt oua de ceva  Suspect scratch cyclops 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Vande frumoase :p - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vande frumoase :p   Vande frumoase :p - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Vande frumoase :p
Sus 
Pagina 2 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Orhidaceae-
Mergi direct la: