Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti

In jos 
+25
adrianam
Marga
doinabacau
DanaA
simonaelena
Lian
bubu
ghana
ella06
Karla
georgiana
stefana
aura
popescugp
costieanuconstantin
duduta190578
gabriela60
Paulyna
Dana Caras
geodezia
penelopa
leonor
laurabv
Doini
Myosotis
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 18 ... 30  Urmatorul
AutorMesaj
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mar 12, 2014 10:45 pm

Subscriu Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 2092491260 Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 2092491260 
Eu caut ceva pe net legat de proiectele astea europene...ferme de subzistenta. Trebuie sa fac rost de bani sa fac ceva serios...m-am saturat de servici pana il gat dureri de cap dureri de cap dureri de cap . Problema mea este ca terenul apartine de un municipiu  Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 1317549515 , si nu stiu daca e ok chestia asta.....ferma la oras dureri de cap 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mar 12, 2014 10:58 pm

Iti tin pumnii sa gasesti ce iti doresti!!!
Daca gasesti, sa ma anunti si pe mine!
Eu am teren in C-ta si la fel, apartine de municipiu..
Ufff eu as vrea sa-l vad, sa scap de el. Ma omoara si impozitele si fel de fel de oameni "buni" care imi fura pana si protectia si anunturile  Suspect 
Mai sunt si vecinii care planteaza diverse pe terenul meu.
Mai am eu un proces cu un machidon, care a "plantat" o casa pe un teren chiar din oras, si cu care ma judec din 2006  What a Face 
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mar 12, 2014 11:07 pm

Bafta Laura sa gasesti ceva, vezi pe intreprinderi individuale.. Sa stii ca e complicat cu fondurile astea europene.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mar 12, 2014 11:14 pm

Totul este complicat la noi, ca aici, in Olanda, "taranii" sunt cei mai bogati oameni. Belgienii spun de olandezi , ca acestia scot pe fund oua de aur  lol! 
Pamantul este acoperit de geamuri (sere) de nu ai loc sa arunci un ac, intre ele.
Toate sunt sustinute de stat sau de Uniune.
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mar 12, 2014 11:20 pm

La noi iti cer o gramada de acte, proiecte, etc plus o suma de nu stiu cat la suta din investitie sa-i ai in cont, nu zic cat costa actele de facut si te trezesti ca nu aproba.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mar 12, 2014 11:26 pm

Si aici te iau la puricat, dar te sustin, fiindca astfel, si statul castiga.
Este un schimb pe schimb din care fiecare este castigat.

Stiti deja ca eu imi doresc sa iau o ferma.. Daca se poate, cat mai deoarte de lume (atat cat se poate in micuta Olanda) si mi-ar placea sa am o plantatie de nuci si o pensiune de animale  Rolling Eyes  Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 1059784619  sunny 
Si pentru asta, va trebui sa am un proiect, sa fiu ca la carte, dar, tot as fi sustinuta de stat.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mar 12, 2014 11:32 pm

Si la noi te sustine statul - cu taxe, accize si impozite  jocolor 
Acu serios - cu fondurile UE depinde la ce masura intri. Cel mai bine este sa gasesti niste consultanti seriosi pe care ii platesti dupa ce primesti aprobarea pentru proiect. Altfel te plimbi de la ana la caiafa si nu rezolvi nimic. Nu cred ca are importanta de ce organizare tine terenul. Important e ce faci pe el si sa fie extravilan agricol.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mar 12, 2014 11:56 pm

Pai ala mare al meu, este extravilan dar tine direct de primaria C-ta si, cica, e mai complicat... scratch 
Ca sa nu mai zic de trecerea autostrazii care a pricinuit multe intazieri cu cadastru cu fel de fel..

Eu as vrea macar ca pun eoliene  monkey  numai sa fac ceva cu el , sa scap de el. dureri de cap 

Ma doare cand stiu ca eu sunt aici, cocotata intr-un apartament, intre fel de fel de otomani olandezi care gatesc si fac gratare pe balcon, dar in tara, am teren sa-mi pun si in cap.  dureri de cap
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 7:58 am

Myo ma tenteaza cel mai mult proiectele pe ferme de subzistenta, din 2014 se dau 15.000 Eur/an si iti dau banii la inceput sa faci eu ei proiectul....la sume mai mari nu ma bag, pt. ca acolo trebuie sa ai tu banii si de la ei ii primesti inapoi dupa ce ai facut deje proiectul din banii tai....in cazul asta trebuie sa te sustina o banca si la noi nici o sansa de asa ceva...


Doini te inteleg perfect...si eu sufar din cauza ca trebuie sa stau la bloc, dar deocamdata, pana mai creste Diana, nu am alta scapare...
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 8:41 am

Buna dimineata! Sa aveti o zi grozava si sa va mearga totul bine!   flower  Aici, soare, frumos. Imi place!  cheers
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 9:30 am

Buna dimineata. Azi e o zi splendida de primavara cu mult soare
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 9:43 am

Buna dimineata, si la mine la fel !
S-aveti spor si initiativa ! (va doresc si voua ce-mi doresc si mie  cheers  )
Ia uite au invadat ratoii stratul meu nou sapat. Ma duc sa pun batul pe ei  Suspect 
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 10:09 am

"Neata buna, dragilor!
Nu pot decat sa ma oftic ca e frumos afara, iar eu frec menta pe la serviciu (macar, miroase frumos  Razz )... si, cand ma gandesc ca rarez si we care vine  Neutral  .Voi profita, insa, apasata de sentimentul vinovatiei, de ziua de duminica, cand sut acasa de dimineata. Wink 
Am de plantat 5 trandafiri, 3 vite de vie, 2 pomi, o magnolie si o salcie, de pus arpagicul si mazarea... plus, mutari  Very Happy 
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 12:19 pm

In sfarsit soare si la noi  sunny 
Am sa stau toata ziua in gradina,am dezmusuroit cativa trandafiri plantati toamna trecuta si ce credeti ca de fiecare data reusesc sa rup lastareii aia mici si firavi  scratch 
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 3:36 pm

Dupa atatea zile fara lumina soarelui a inceput sa ne rasfete vremea  sunny  Chiar nu-mi aminteam ca vreodata sa fi fost zilele babelor absolut toate ploioase. Mereu se mai nimerea una cat de cat frumoasa.
Am inceput sa duc pe balcon ghivece din casa. Si ca intotdeauna ma intreb unde o sa le pun pe toate  scratch  pe suprafata de 5 mp folosita intensiv oricum. Deocamdata nu stiu ce sa fac cu bulbii de la zambilele cumparate din ianuarie incoace. Au fost frumoase florile, dar au ramas doar frunzele care se ofilesc din ce in ce mai mult si arata urat. Eu i-as strange pe toti intr-o cutie de plastic mai mare cu ceva pamant. In gradini ce se face? Asa arata acum o parte din fostele frumoase zambile
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] as preciza ca sunt cam 20  Embarassed 

Si inca o chestie: ce buruiana este asta care a rezistat intr-o jardiniera pe balcon cand a fost ger asta iarna?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

O intrebare pentru cei priceputi in ale trandafirilor:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Pe mititelul asta trebuie sa-l coafez in curand? A rezistat toata iarna in balconul unde era cam ca afara de frig si acuma... harst  Suspect Anul trecut nu m-am indurat sa-l tai prea drastic (asa cum ma sfatuise la Gradina Botanica) si a inflorit tare anemic. Deci, cat tai?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 4:01 pm

S-o luam pe rand! Wink 
- bulbii de zambile nu rezista, in ghiveci, pana la primavara urmatoare.De preferat ar fi sa-i plantezi intr-o gradina, afara. Eu am plantat, deja, zambilele expirate  Razz  primite de colegele mele de 8 martie:
- eu nu stiu ce buruiana e aia:
- trandafirasul trebuie, neaparat, tuns. Si eu am patit ca tine cu un trandafir de ghiveci, care a vegetat si peste iarna, iar afara n-a facut toata vara decat o floricica  pale  Acum il voi tunde, chiar daca e verde tot, cand il dau afara.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 4:38 pm

Deci ce zici, Pene, ai loc de o alta serie de zambile? Sau poate la Myo  scratch , ca tot trebuie sa ii duc albiziile (doar vreo trei au trecut iarna).
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 7:07 pm

i-ai pus ingrasamant trandafirului, Stef?
Sus In jos
laurabv

laurabv


Numarul mesajelor : 1123
Data de inscriere : 22/11/2011

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 8:58 pm

Paulyna a scris:
In sfarsit soare si la noi  sunny 
Am sa stau toata ziua in gradina,am dezmusuroit cativa trandafiri plantati toamna trecuta si ce credeti ca de fiecare data reusesc sa rup lastareii aia mici si firavi  scratch 

Eu stiu ca trandafitii plantati in toamna nu trebuie dezmusuroiti acum in nici un caz...mai incolo in mai sau iunie, cand au deja lastari mari( musuroiul protejeaza si de deshidratate ) king 
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mar 13, 2014 9:12 pm

Si eu stiu la fel, la ce am plantat in toamna nu umblu pana n-am lastari de 10-15 cm, chit ca au iesit frunzulite din musuroaie.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mar 14, 2014 8:28 am

Stef, buruiana aia daca are frunze mici mici (nu-mi dau seama din poza) si face flori mici mici albe, smulge-o repede ca se umple de musculite albe imediat.
Despre trandafirii pitici, un cunoscut al nostru comun (de demult) zicea ca se tund cu masina de tuns iarba.

Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mar 14, 2014 8:41 am

Buna dimineata, sa aveti o zi frumoasa cu spor la toate!
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mar 14, 2014 9:23 am

Fetelor stiu ca trandafirii nu se dezgroapa acum,am vrut sa vad daca s-au prins  scratch 
Si i-am rupt nitel,trandafirii sunt din aia bulgaresti cumparati de pe sunph,si erau amarati tare la plantare.
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mar 14, 2014 9:24 am

Buna dimineata!
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mar 14, 2014 9:50 am

Buna dimineata, o zi frumoasa va doresc si mult spor. Trandafirii luati de la Lottum asta toamna au mugurasi toti, s-au prins si au fost doar musuroiti.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti   Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Primavara, primavara, anotimp de-ndragostiti
Sus 
Pagina 6 din 30Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 18 ... 30  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» schimburi de primavara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Cine stie ... raspunde ... cine nu, sa-ntrebe, daaa ???-
Mergi direct la: