Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita Danei Caras

In jos 
+17
adrianam
duduta190578
puffy80
Paunita
DannyElle
bubu
aura
ella06
DanaA
laurabv
Cora-Maria
Myosotis
popescugp
penelopa
leonor
Doini
Dana Caras
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul
AutorMesaj
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Aug 07, 2014 4:16 pm

Doini am preferat mereu sa stiu ca am o planta sanatoasa, cu radacini in regula chiar daca pierd florile mai repede. De cele mai multe ori (cred ca in 90% din cazuri), nu le-am pierdut. Mai am phale cumparate la inceputul lui martie, carora le-am schimbat imediat scoarta si sunt inflorite si acum, cu tije mult mai lungi decat cum erau cand le-am cumparat. Dar au fost cazuri cand am pierdut florile si tijele care se formau la unele bulboase, mai repede decat ar fi trebuit(una galbena, asta iarna).  Am pierdut florile atunci, dar am o planta sanatoasa, viguroasa si plina de pui, acum. Stiu ca se spune ca nu trebuie sa umbli la flori cand sunt inflorite, si cu toate astea eu imi asum riscul de-a pierde florile pe moment. Cum am spus, de cele mai multe ori am avut noroc si la fel voi face si-n viitor.

Sa stii ca nu se intampla nimic daca tii la udat phalele mai mult de 15 minute. Eu am ghivece pe care le tin mai bine de o ora in apa pentru ca au o scoarta care se imbiba mai greu.
Am inceput sa folosesc ingrasamantul diluat dupa ce in primul meu an am reusit sa ard radacinile la toate phalele (eram plina de zel!), asa ca acum prefer sa-l pun mai diluat. Radacinile arse se vad si acum foarte urat, chiar daca au crescut altele frumoase. Vezi? Macar aici fac ceea ce-am citit si eu la altii, si recunosc ca-i bine!

Sa stii ca si unii dintre dendrobeii mei (si nobile si phale) s-au facut urati. Au ramas fara frunze, s-au stafidit, au ramas ca niste bete. Dar, din betele acelea au crescut si cresc tije. M-a uimit si pe mine treaba asta pentru ca si eu credeam ca-s pe duca. Asa ca s-ar putea sa fii si tu uimita la un moment dat de aparitia tijelor. Da Doamne!

Conditiile de la tine sunt categoric ideale pentru orhidee, spre deosebire de conditiile care sunt la mine, mai ales acum cu caldurile astea!

A inflorit! Cora se lauda cu trei tije incarcate cu flori, Aura cu trei pui o data, eu cu...TREI flori! Oricum sunt mai multe florile decat radacinile(doar doua!) asa ca e bine si asa draga de ea, e o eroina!   [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Aug 07, 2014 7:50 pm

superba!!!da,nu am inteles eu bine sa..cum 3 radacini..asa ai cumparat-o sau asa a ramas..
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Aug 07, 2014 8:11 pm

Este tare frumoasa si merita multe vorbe bune, draga de ea! Felicitari Dana!  cheers Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1059784619 sunny queen 

Ai foarte mare dreptate in privinta schimbarii. Adevarul este ca alegem plantele in functie de modelul florilor, si putini sunt cei care isi asuma riscul de a pierde florile, schimbad imediat substratul..
Eu am o fobie  dureri de cap De cele mai multe ori cand am schimbat substratul, am facut-o prea tarziu si am pierdut acea planta. Cea mai recenta pierdere la phale, este cea mica, fistic, luata de la gradina tropicala. Pacat!

Cand am vazut cum isi pierde Dendro Phala frunzele si ramane asa chel, mi-am amintit ca si tu ai unul, numit "uratelul" dar mi-am mai amintit ca uratelul a facut flori anul asta! Asa ca, nu, nu-mi pierd speranta. Al meu, a facut dragutul trei puisori.

Astazi am luat un nou produs impotriva lanosilor. Sper sa scap de ei!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 15195598  Am mai sters si frunzele si tijele cu dischete demacheante imbibate in spirt diluat.

Felicitari inca o data pentru Vanduta asta! Chiar si cu numai trei flori, ea a avut atata dorinta sa te bucure, si ne bucuram si noi pe langa tine!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2302975194 

Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Aug 07, 2014 8:51 pm

Multumesc Fetelor! Sunteti dragute! Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 
Aura a avut metri de radacini, dar am "reusit" s-o fac, sa ramana fara. Si fara o bucata de tulpina. Cu tote astea, e o scumpa si o draguta ca a facut cateva floricele. Sincer, nu credeam ca va reusi.
Doini, da sunt uratei la un moment dat, dar traiesc si fac floricele. Si acum e inflorit Uratelul meu.
Eu am avut noroc, nu am avut probleme cu lanosi, niciodata. Sper sa scapi repede de ei, definitiv!
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeVin Aug 15, 2014 4:39 pm

Cumparata azi din Lidl, 30 lei.  [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeVin Aug 15, 2014 11:48 pm

cambria???frumoasa foc!
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeVin Aug 15, 2014 11:53 pm

Da e frumoasa foc intr-adevar si gratis ca sa zic asa.
Dar Aura, e cattleye nu cambrie !  Laughing 
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeSam Aug 16, 2014 9:32 am

ups!vezi ce ma pricep??si eu care credeam ca le-am invatat  Embarassed ...eee..sunt novice tb.sa ma intelegeti..
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeSam Aug 16, 2014 12:46 pm

Multumesc Aura  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2422189467 , azi toate florile sunt vestede. Ieri a stat prea mult in caldura si oricum florile nu aratau prea bine, dar planta e viguroasa si are niste radacini...
La Lidl, sunt multe "cambrii" cu 30 lei, parfumate si arata foarte bine plantele. Nu-i de ratat ocazia!
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeDum Aug 24, 2014 12:42 pm

Au inflorit si ele!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dendro grena, a vrut si el. Dar a ramas cu un singur bobocel. Poate el se va deschide...sau poate nu.

Doini, iti place Harnicuta mea? Te pup ca mi-ai trimis-o asa de harnica!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 De frumoasa, nu mai spun!
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeDum Aug 24, 2014 4:34 pm

Imi place tare mult si ma bucur enorm pentru tine Gradinita Danei Caras - Pagina 26 421221538 

Ieri am fost la gradina tropicala si am vazut o Vanda pe care trebuie s-o avem si noi.  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeDum Aug 24, 2014 4:42 pm

Merci Doinita!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998  Pai daca trebuie, o s-o avem!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2147529457 
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeLun Aug 25, 2014 8:45 am

Ce de activitate la tine, felicitari ! Very Happy 
La mine vara e test de supravietuire, nu de inflorire  Laughing 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeLun Aug 25, 2014 9:29 am

Multumesc Cora!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 
Si la mine isi iau "concediu" majoritatea!  Laughing  Dar o merita din plin unele dintre ele! Altele, trandavesc!
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeLun Aug 25, 2014 10:50 am

Merita, merita odihna e bine venita !
Dana, toata admiratia pentru tine si balconul tau !
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeLun Aug 25, 2014 1:38 pm

Multumesc frumos, Myo! Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998  Ma simt mult mai bine acum! Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1982394566
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeMar Aug 26, 2014 5:54 pm

asa cum ti-am mai spus;ai doctoratul in orhidee.ce sa mai zic,,,,doar te, si le admir! applause
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeMier Aug 27, 2014 8:57 am

Multumesc Aura Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 , esti tu prea draguta, dar eu stiu ca abia am trecut de examenul de capacitate! Laughing
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeJoi Aug 28, 2014 2:23 pm

Atunci eu sigur am vreo doua restante Laughing
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeSam Aug 30, 2014 6:31 pm

Doini, restante cred ca avem toti! Twisted Evil Dar trecem noi si de ele!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2147529457

Stie ca e una dintre preferatele mele, asa ca ea ma rasfata iar cu flori iar eu sunt fericita! Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1982394566 E burrageara Nelly Isler [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeSam Aug 30, 2014 6:45 pm

E, uite ce frumusica este! Numai mirosul ei nu ma atrage Razz clown
Am vazut cateva exemplare la Gradina Tropicala, si ma gandeam la tine stiind ca o placi mult pe mandra Nelly Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998

Hai sa-si tina florile mult si bine, si sa te fericeasca cu parfumul ei Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1992828207
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeSam Aug 30, 2014 7:29 pm

Multumesc Doini  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 , nu are inca parfum dar stiu ca urmeaza si mie imi place!  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 1992828207
Si trebuie sa rectific ceva. Zygo e foarte parfumat, dar nu in primele zile. Se cam termina si floricelele lui. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeSam Aug 30, 2014 7:37 pm

De parfumul celor trei Zygo pe care-i am, imi este si mie dor  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 Unul dintre ei, mirosea 100% a piper proaspat macinat, iar ceilalti doi aveau un parfum minunat.  Gradinita Danei Caras - Pagina 26 2627208998 

Acum sunt pusi pe crescut puisori, lucru care ma incanta, spre deosebire de una din cele doua Nelly pe care le am.. Am una fara radacinute.. o dadacesc in speranta ca va face cateva  Rolling Eyes
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeSam Aug 30, 2014 7:47 pm

Sa creasca mari si sa infloreasca repede! In cateva luni 4-5, ar trebui sa ai flori! Nelly daca are radacinile compromise...e mai greu s-o pui pe picioare. Mult noroc! Sa se faca bine si sa faca cateva tije (neparfumate, pentru tine!)
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitimeSam Aug 30, 2014 8:05 pm

Asta cu neparfumate, m-a facut sa-mi stropesc monitorul Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita Danei Caras   Gradinita Danei Caras - Pagina 26 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita Danei Caras
Sus 
Pagina 26 din 30Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: