Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita lu` Doinita :))

In jos 
+22
Paunita
costieanuconstantin
Cora-Maria
Dana Caras
DanaA
Paulyna
simonaelena
ella06
popescugp
Karla
aura
ghana
bubu
duduta190578
leonor
penelopa
geodezia
stefana
georgiana
laurabv
Doini
Myosotis
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40
AutorMesaj
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 8:58 am

Nelly Isler, e o splendoare parfumata! N-o lasa acolo, merita s-o ai! Mult noroc la cumparaturi! Azi poti face ce vrei tu, ca doar a castigat Olanda!  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 2147529457 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 2:24 pm

Doar la atat am visat si doar la stadiu asta raman. La vise.
Am fost cu Brutulica la medic. Are artroza si un ligament la genunchi pare a fi rup. Nu-si dau seama cu exactitate.
Factura a fost exact cum banuiam. 220,30€  What a Face 
Saptamana viitoare ma duc iar cu el la medic sa vedem cum il ajuta tratamentul.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 8:10 pm

Doini iti tin pumnii sa raspunda la tratament.


Babeta mea are de toate (inclusiv artroza) dar mergem inainte si speram sa facem 15 ani.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 8:32 pm

Multumesc Bubule! Stau cu ochii pe el ca pe butelie, ca topaie de pe canapea de parca n-ar avea nimic, tampitul ca-mi da asa emotii.

Mai spune-mi te rog ce tratament ii dai fetei tale pt artroza?
Eu as vrea sa-i dau pe langa tratament, ulei de peste si cartilagiu de rechin.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 10:28 pm

In sfarsit, pot spune in gura mare ca am gasit niste "masti" pe gustul meu pentru paharele orhideelor.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si daca tot ne arata Aura Amaryllisui ei, sa-i mai arat si eu pe ai mei. Celui roz i s-a trecut floarea, dar mai are o tija in crestere.


Ultima editare efectuata de catre Doini in Mar Iun 24, 2014 10:32 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 10:31 pm

Am uitat sa va arat si Miltonia. 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Dana C, pai cum facem ca a mea nu miroase  Suspect
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 10:32 pm

Mastile imi plac mult, chiar foarte mult .  Si amarylissi la fel   Very Happy
E frumoasa si miltonia (cu miltoniile nu prea sunt eu prietena)  Rolling Eyes 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 10:38 pm

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 2302975194  Ma bucur ca iti plac. Sunt foarte usoare, lucru care ma avantajeaza, si sunt dintr-o tabla ordinara, dar cu gust imbarligata cat sa fie de efect. 
Imi doream extrem de mult genul asta de masti. Acum ca le-am gasit, nu-mi ramane decat sa cumpar cateva saptamanal, ca pe toate o data imi va fi greu  dureri de cap 

Daca reusesc sa "ingrasi" bulbii de Amaryllis, imi voi mai lua, ca imi plac foarte mult.
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 10:46 pm

Sunt scumpe rau mastile astea?
Sus In jos
DanaA

DanaA


Numarul mesajelor : 451
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Bibilitul florilor!
Stare de spirit : Increzatoare
Data de inscriere : 17/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 10:54 pm

Superbe mastile! Si amarylisii sunt febletea mea! Mi-a inflorit si mie unul alb cu marginuta roz.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 10:58 pm

Pe cand inca nu aveam orhidee, dar rasfoiam una din cartile de plante pe care le am, ma uitam lung la pozele cu Miltonii. Doamne cat de mult imi placeau. Asemanarea lor cu panselutele care de asemenea imi plac foarte mult, m-a sedus si asa am si ramas.. Sedusa de mine!  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 2627208998 

Ieri cand imi stropeam orhideele impotriva lanosilor (am fost cotropita) am ajuns sa ma intreb daca voi avea sansa sa-mi vad papuceii infloriti?  scratch  Stiu ca sunt destul de figuranti, nu? 
Daca Miltoniile sunt pretentioasa la reinflorire, parca nu mi-as mai lua, desi una grena nu am  geek si asa ce as mai vrea.
Ok, m-am prins, cand vine seara, ma apuca tremuriciul  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 2627208998 si bat campii cu dorinte  Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 2627208998 
Cum ne numeam? Dependentii anonimi?  dureri de cap 

In seara asta am citit si eu topicul de muscate fitoase.. Candva am descoperit o sera de muscate, pe autostrada dintre Rotterdam si Delf. Asa ce as lua si eu cateva, ca nici nu-mi vine sa cred ca anul asta bate vantul in balconul meu.
Din toate cele de anul trecut, nu am reusit sa trec peste iarna decat o Passi si o Clematita  dureri de cap , cele doua ghivece de leustean si cam atat. Trandafirii i-am donat, bujorii si ei.. Am ramas cheala si urata  affraid  Razz 
Cuprinsa de virusul Vandelor, nu mi-am luat si eu cateva floricele sa-mi fac balconul frumusel.. Candva in primavara am luat cateva panselute si doar cu ele am mai ramas...
Tot ma bate gandul sa scot orhideele in balcon, ca vine si la mine caldura, dar imi este frica de ploi. Si cum copertina nu am, atunci sa nu dau in alte belele...  dureri de cap Parca ma ved cum stau cu umbrelele la orhidee  clown 


Nu sunt scumpe Cora, pana in 2.50€ dar am multe de luat si se va simti la portofel  What a Face
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMar Iun 24, 2014 11:06 pm

Pai ce mai stai Dana, aratani-l si noua, ca sa avem cu ce ne fudulii  cheers 

Daca ne strangem mai multe doritoare de Amaryllis, eu as face la toamna sau la primavara  scratch o tura la fermierul de unde mi-am luat cativa care au ajuns mai apoi "amaratii" de i-am trimis Aurei la resuscitat, o data cu Amaryllisul ala rosu si cu Vandutele.
Asa in magazine sunt scumpi. 8€ bulbul.

Am pus eu o data un link al unui magazin online american, daca nu ma insel si aici, dar si pe forumul de orhidee, cu mascute de acest gen. Ma rog, acelea erau mult mai frumoase, dar pastreaza ideea, ceea ce ma incanta teribil ca am gasit chiar ce-mi doream. 

Va amintiti mastile de la expozitia de la Keukenhof de anul asta? Erau niste galetuse de tabla cu un maner cu care le puteai agata. Am gasit o singura astfel de galetusa, dar era o masura mai mare fata de ce avem noi nevoie si era si strident colorata, dar tare faina si ideea acea, de a le agata de garduri de sarma.. Eu asa vreau sa le agat pe ale mele in balcon.
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMier Iun 25, 2014 5:28 am

Cora,genul acela de masti s-au gasit la Ikea,acum vreo doi ani,doar ca in sus erau usor franjurate
Poate o sa pozez una si sa ti-o arat . Cum la Ikea stiu ca se repeta marfa ,ai sanse sa le gasesti acolo,la voi. Adica de unde le-am luat si eu.
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMier Iun 25, 2014 6:32 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] -incearca!e foarte bun!ti-l recomand cu incredere.
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMier Iun 25, 2014 6:44 am

Si daca tot i-mi arati ce amarylisi bestiali ai,poate faci un gest nobil si-mi mai trimiti...dar alte culori,bineinteles..si daca zici ca gasesti mai ieftni in toamna, atunci astept toamna,candvoi lua si lalele,sunt superbi amarylisii tai!da sa-ti iei unul bordo sa vezi splendoare...miltonia e frunoasa,dar nu il are pe vino'ncoa, cel putin pt.mine  flower aaa mastile sunt faine rau...romantice...vezi cand le ia rugina ia-ti un spray auriu,sau care imita bronzul,sau cupru si te joci cu ele.. Sunt versatile! cheers 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitimeMier Iun 25, 2014 8:17 am

Dragul de Brutulica, sa se faca bine cat mai repede! Scumpa rau factura dar macar sa se vada rezultatele!
Superbi crinii tai, elegante mastile, nasoala treaba cu lanosii, miltonia roz si grena nu-i mai dificil de inflorit ca cea galbena  Laughing. Daca nu-i parfumata miltonia, inseamna ca nu-i identica cu a mea! Si eu mai am cu roz, doar frumoase si atat! Succes la insufletirea si infrumusetarea balconului!

-------

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita lu` Doinita :))   Gradinita lu` Doinita :)) - Pagina 40 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita lu` Doinita :))
Sus 
Pagina 40 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: