Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Bujor ITOH

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Bujor ITOH Empty
MesajSubiect: Bujor ITOH   Bujor ITOH Icon_minitimeDum Feb 02, 2014 10:56 am

Bujor intersectorial ( Itohs ) - hibrizi între bujorul copac (Paeonia sufruticosa) si bujorii erbacei . Sunt de de viata lunga și cu o pregătire inițială corespunzătoare ar asigura succesul in gradina. Florile lor sunt mari, la fel ca bujorii copac, iar frunzele sunt ca cea a bujorului copac , de asemenea . Tulpinile lor mor în toamna și trebuie să fie tăiate din nou la fel ca la bujorii erbacei .

Bujorii Itoh au avantaje fata de ceilalti bujori :

Au tulpini puternice și sunt în măsură să dețină floarea în poziție verticală .
Creștere viguroasă și foarte floriferi , de până la 50 de flori pe o plantă , atunci când sunt maturi .
Culori cum ar fi galben, portocaliu , sunt culori de flori disponibile pentru acest soi .
Ei au frunziș atractiv sanatos .

Amenajare și întreținere bujori Itoh :

Plantat în plin soare și în sol bogat , bine drenat .
Sapa o groapă 50 cm adancime si 50 cm latime .
Pot beneficia de amestec de sol din 2 parti sol de gradina , 2 părți compost și 1 parte turba . Dacă aveți drenaj slab , se adaugă nisip și perlit .
Un îngrășământ cu eliberare lentă cu mult fosfor, adăugat la plantare asigură o dezvoltare rapidă a rădăcinii .
Evitați un nivel ridicat de azot , în orice moment și aplicarea toamna târziu de îngrășământ .
Plantati radacinile alungite paralel cu solul , la o adancime de 5 cm .
Udare , imediat după plantare .
În timpul sezonului de iarnă , acoperiti ​​cu mulci de paie pentru a preveni dezghețarea și re - înghețarea.
Se ingrijeste ca si un bujor erbacee .
Acesta este poreclit cu afecțiune " Itoh " , după Toichi Itoh, hybridizator care a creat primul aceste plante . Aceste plante fi divizate/inmultite ca si bujorii erbacei ( cu un pic mai mult efort ) .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Bujor ITOH Empty
MesajSubiect: Re: Bujor ITOH   Bujor ITOH Icon_minitimeMier Mar 05, 2014 3:49 pm

Daca nu pui si-o poza cu un astfel de bujor, nu te cred!  pirat 
Pana una-alta, am comandat la Anthesis un bujor ierbos, cu flori batute, galben cu mijloc grena, parfumate, numit Bartzella.
Ma gandesc acum pe unde sa-l plantez, ca am mai comandat unul (nici nu mai stiu cum e) la Maria-Clematite  monkey 
Sus In jos
 
Bujor ITOH
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Paeonia-bujor arbustifer

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi :: Arbusti, tufe-
Mergi direct la: