Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Despre orhideele noastre - discutii

In jos 
+16
DanaA
ghana
Tinkerbell
doinabacau
laurabv
aura
Doini
duduta190578
Myosotis
Vernil
gabriela60
bubu
georgiana
stefana
Marga
penelopa
20 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 12:14 pm

Of,of unde ma uit numai de vandele superbe ale lui Doini dau  Rolling Eyes  Ei ce sa faci nu putem toti sa ne mutam langa o sera din Olanda  Laughing  Si... ce ma bucur s-o reintalnesc pe doamna Stefana aici Very Happy  E o draguta si impartasim dragostea pentru orhideele pelorice.  Very Happy
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 1:48 pm

Pai sigur Cora, doamna Stefa este cea care mi-a deschis drumul catre orhidee. Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 1059784619  Din nefericire sta pitulita si prea tacuta printre peloricile ei frumoase, dar poate acum, vazand ca s-a marit gasca de iubitoare de orhidee, ne mai povesteste si despre ce fac frumoasele ei.

Cat despre Vandele mele, vor trece pe locul doi cand o vei arata pe minunea ta care a facut 3 tije bogate in acelasi timp  Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 1922459146 
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 2:12 pm

Nu,nu Doini , nu vor trece pe locul 2. Tot ale tale sunt mai multe si mai frumoase  Very Happy 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeLun Feb 24, 2014 2:25 pm

Ma faci tu sa ma simt bine, dar eu asa le-am luat, spre deosebire de tine care prin ingrijirea ta au inflorit bogat si minunat  cheers king 
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMier Mar 05, 2014 4:04 pm

Azi am comis-o!!! Am zis ca nu mai iau phale, dar am dat peste una cu flori galbene+ pete grena si am luat-o.
Maine ii fac poza si v-o arat.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMier Mar 05, 2014 4:08 pm

Bravo Pene!  Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 1059784619 cheers sunny 
Daca ai luat-o inseamna ca te-a sedus ea cu ceva..
Abia astept sa o vad  cheers 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMier Mar 05, 2014 4:16 pm

Si daca tot suntem la discutii, va rog sa incercati sa ma lamuriti si pe mine..
Observ ca Vanda asta
Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 33otkba
Pe zi ce trece culorile prind mai multa putere...
Inclin din ce in ce mai mult sa cred ca este Sanderiana Alba, iar ca in pozele gasite pe google, culorile sunt modificate..
Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 23rsvps
Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 33otkba
Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 2ik441e

Oare bat eu campii, fiindca imi doresc enorm sanderienele, mai ales pe cea roz... si ajung sa ma bucur ca s-a intamplat acea vorba; "unde dai si unde pica" sau....  scratch 
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMier Mar 05, 2014 5:22 pm

Bravo Penelopa ! Ura,victorie (pentru orhidiste)  Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 2302975194  De-abia astept sa o vad si eu ! Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 421221538 
Doini,eu nu cred ca e sanderiana alba,dar e dreptul tau sa iti imaginezi ce vrei  Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Cora-Maria in Mier Mar 05, 2014 8:00 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMier Mar 05, 2014 6:20 pm

Oricum este o frumusete deosebita, conteaza asa mult ca este sanderiana alba sau nu?
Vorbesc eu, care n-as putea sa o trec vara caniculara de la noi, cu toata bunavointa  clown 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMier Mar 05, 2014 7:42 pm

Nu conteaza numele!!!!   afro 
Idee este, ca eu imi doresc foarte mult Sanderiana Pink (stiti deja asta). Si, ma gandeam asa cum am spus mai sus, ca poate am avut parte de acea vorba: "unde dai si unde crapa"

Doamna Stefana, eu sper ca ale mele sa se simta bine pe perioada calda, fiindca vreau sa le mut pe balcon, unde au soare direct, doar pana la pranz.


Cora, ce-am mai ras!  Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 2945718842 auzi, E dreptul meau sa-mi imaginez si gata, am o Sanderiana Laughing  dureri de cap 
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Mar 06, 2014 3:28 pm

Desi mi-amm pus orhideea in gradina mea, o pun si aici, ca-i cu galben, si de-asta n-aveam:
http://penelopa.sunphoto.ro/Gradina_de_interior_2014/95905730
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Mar 06, 2014 11:04 pm

Spuneam ca seamana cu o draguta pe care mi-am dorit-o mult:
http://doini.sunphoto.ro/Phalaenopsis_si_Doritaenopsis/95712298

Dar a ta cred ca are culorile mai aprinse.. Nu? Imi place foarte mult! Sa fie sanatoasa si infloricioasa  cheers 

Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mar 07, 2014 4:55 am

ce frumoasa este orhideea ta Pene.Are niste culori asa intense.Sa-ti infloreasca cat mai mult si mai frumos.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mar 07, 2014 11:26 am

Multumesc, fetelor, de incurajare!  Wink ... inseamna ca o sa-mi mai cumpar  pirat 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeSam Mar 15, 2014 10:31 pm

Mi-am scos Cymbi in balcon si m-am hotarat sa nu-i mai bag in casa. M-am uitat si pe internet pe site-urile meteo si in urmatoarele nopti vor fi 8 C.  Sper sa le fie bine.  Rolling Eyes
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Mar 18, 2014 9:53 pm

Deci hai sa ne mutam aici Doini cu discutia despre vande ca ne-a gazduit destul DanaC in gradinita ei Very Happy 
Eu stiu mai de mult ca tu le dusezi zilnic dar desi eu nu fac asa nu mi-am permis sa-ti atrag atentia din urmatorul motiv. In experienta mea de orhidista am auzit multe sfaturi diferite,uneori contradictorii legate de ingrijirea aceluiasi tip de orhidee. Toata lumea, indiferent de metodele aplicate se lauda ca orhideelor le merge super. Si atunci de ce sa te confuzionez inutil daca nu faci ceva complet gresit?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Mar 18, 2014 10:18 pm

Cora, eu am tot interesul sa invat sa-mi ingrijesc orhideele, cu atat mai mult Vandele, ca na, stim pre bine cat sunt de scumpe, si doar nu am castigat inca la loto, si nici sufletul nu-mi este hain, incat sa-mi bat joc de propriile plante.. Le vreau santoase, iar eu sa fac corect tot ce depinde de mine!

Va sa zica, am gresit  Neutral 
Sa sti ca ceva in mine tipa de durere!! Le fac dus zilnic. Uneori, din diverse motive, mai sar cate o zi, dar...
Si mai este ceva care ma ingrijoreaza. Nu o fac dimineata la prima ora (am multe de facut la prima ora, pus ca dusul este ocupat... Etc....) 
Ma ingrijoreaza faptul ca Vandele mele "vechi" , pun in ghilimele pentru ca le am doar din octombrie pe cele luate la reduceri,, nu au inca radacini noi.
Am urmat sfaturile cu sfintenie si tot ce am citit, am respectat de asemenea.
Am facut rost de Atonik, de CropMax, desi stiti bine ca nu mi-a fost usor.. 
Dupa cele 3 portii de Atonik, eu nu am avut rezultate. Nu am nici macar un mm de radacina crescuta  scratch Nimic! 
Am facut-o ca la carte, exact cum si prospectul indica. 1ml la 1litru de apa, o data pe saptamana, repetat tratamentul de 3 ori.
Am folosit si Vit B1. Nimic! 
Bun, am facut mai apoi si tratamentul cu CropMax. 
Aici, nu stiu cat de mult a influentat, dar am frunzele frumoase, evident hidratate (cu exceptia uneia, cea visinie, luata la reducere si ea) de un verde ca la carte, nici prea verde (acel verde inchis) nici cu tenta galbuie (repet, cu o singura exceptie, pt ca asa am luat-o) 
Ba mai mult, acum, fac al 3 lea rand de frunze noi, de cand le am in posesie.

Dar, desi chiar nu ma intereseaza sa produca tije, pe mine ma ingrijoreaza radacinile lor, care au o tenta marinie, si pe alocuri, o tenta maronie.
Cand le ating radacinile, par a fi uscate, deshidratate. 
Sa nu uitam, ca le tin in baie. Au lumina toata ziua. Au umiditate, dar nu stiu cat de multa sau ma rog, daca este suficienta. Inca nu mi-am luat un aparat de masurat, dar na.. No coment...

Astept cu nerabdare sa vina caldura, incat sa le pot muta pe balcon, care este deschis.. Sper sa le priasca, fiindca si umiditatea la mine, este si pana la 90% 

Cand va tot spun ca vreau sa contactez echipa Anco, sa stiti ca nu glumesc, chiar vreau si simt ca trebuie si am tot dreptul sa o fac, fiindca nu cred ca sunt multi olandezi ca mine, nu ca m-as crede peste noapte olandeza, dar traiesc aici si vad cat sunt de "chibzuiti" si de.... Arici Laughing 

Chiar astazi ii spuneam lui Frenk, ca atunci cand imi voi reveni, vreau sa fiu voluntar la Anco, fiindca, fiind romanca, cred ca ma vor plati cu 5€ pe ora, asa ca prefer sa o fac doar cu sufletul  geek

Aa, baie le fac cam la 5 zile. Iar dusul zilnic, o fac chiar cu dusul. Le ud pana au radacinile flexibile si verzi.

Va rog din suflet sa imi spuneti unde si ce naiba fac aiurea.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Mar 18, 2014 10:22 pm

Vad ca e si Bianca oniline  Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 1059784619 
Bianca, zi si tu cu ce si unde gresesc?  Rolling Eyes
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Mar 18, 2014 10:24 pm

Draga Doini nu cred ca faci ceva aiurea. Repet nu consider complet gresit ca le dusezi zilnic. Daca zici ca le tot cresc frunze inseamna ca le merge bine. De ce tii neparat sa le creasca radacini noi? O sa-i prezint spre studiu cazul tau si Biancai,dar repet nu cred ca e cazul  sa-ti faci atatea probleme.
Dar trebuie neaparat sa-ti iei un aparat care sa-ti arata umiditatea.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Mar 18, 2014 10:29 pm

Ma Cora draga, imi fac griji, fiindca radacinile au tenta aceea maronie, cu textura lemnoasa.
Multe s-au uscat!
Pe prima mea Vanda, cea pe care am luat-o la pret intreg, am pierdut-o..
E trist! Si aici nu ma refer doar la cei 42 de euro ci la durerea mea emotionala, la frustrarea ca nu am reusit sa o salvez..
Am facut exact ce imi statea in putinta. Am imbaiat-o si am doftoricit-o asa cum am citit pe multe site-uri, nopti intregi..
M-am consumat emotional vazand-o ca se duce...
Cand Mariana noastra, Paunita cea cu gradina colorata m-a intrebat cum se simte Vanda mea fara radacini, si vazand ca ea a facut exact dpce faceam si eu, sau cand DanaA a anuntat ca are radacini noi, am inceput sa ma intreb unde gresec...
Ce nu fac bine?

Da si eu sper ca Bianca sa vada acest topic si sa participe la ajutarea Vandelor, in general.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Mar 18, 2014 10:31 pm

Aaa, am uitat sa va spun..
Avand mai tot timpul tableta cu mine, cand am mai fost prin magazine, am aratat poze cu radacinile Vandelor mele.
Angajatii, mi-au spus ca par afectate de apa, arse, etc...
Hmm  Neutral


Ultima editare efectuata de catre Doini in Mier Mar 19, 2014 1:35 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Cora-Maria

Cora-Maria


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : inginer chimist/orhidee
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Mar 18, 2014 10:36 pm

Aoleu,deci chiar n-a fost ok ca le dusai zilnic  Sad 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMar Mar 18, 2014 10:49 pm

Nu Cora! 
Se pare ca le-am saturat cu apa..
Acum, cum sa fac? 

Daca nu le ud, am impresia ca sunt chiar uscate. Daca le ud, mi se spune ca o fac prea des  dureri de cap 


Am omis sa spun ca de doua ori pe zi, deschid ventilatia geamului. Este geamul de asa natura, incat are partea de sus, cea pe care o puteti vedea si in diverse poze (partea neagra) drept aerisire. 
O pot actiona manual.
Iar cum vremea a fost chiar superba, am avut ziua deschis geamul si in baie si in camera unde le tin pe cele noi.

Apropo,  stiti unde am ajuns eu astazi ?  Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 2627208998
Sus In jos
puffy80

puffy80


Numarul mesajelor : 13
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : Gradinarit
Stare de spirit : :)
Data de inscriere : 14/03/2014

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMier Mar 19, 2014 11:18 am

Doini, scuze de intarziere.
Cand spui ca le faci dus, inteleg ca le uzi doar radacinile, nu si frunzele. Eu una ma feresc de udat frunzele pe timp de iarna de frica "crown rot"
Eu cred ca frecventa udarilor depinde de umiditate si de temperatura, precum si de activitate plantei(daca este in repaus, are cresteri noi, are boboci, etc). Eu acum le ud la 2-3 zile prin scufundare 30 minute in apa, cu grija sa le stropesc si radacinile aeriene care nu ajung la apa.Vara le ud zilnic si le pulverizez fin pe frunze cand e foarte cald1-2 pe zi.
Din cate an observat la ale mele, urmeaza cam toate urmatorul ciclu: flori-repaus-radacini noi-frunze noi--tija florala. Deci poate trece ceva timp pana sa vezi radacini noi.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitimeMier Mar 19, 2014 1:07 pm

Stai linistita Bianca  Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 1059784619 

Asa e, le dusez direct cu dusul, dar numai radacinile, nu si frunzele.

Cand pulverizez frunzele, las plantele la scurs cu susul in jos, pana se usuca toata apa de pe frunze. Dar, o fac destul de rar. Am facut-o in mod special in timpul tratamentului cu CtopMax.

Si eu am grija sa nu scufund adanc plantele, astfel incat apa sa nu patrunda la frunze, iar daca se intampla, iar le tin cu susul in jos, pana ma asigur ca s-au uscat. Si, de asemenea radacinile aeriene le pulverizez cu grija.
Discutia este doar pentru cele mici (vechi) ca pe cele mari (noi) nu le-am mai dusat ci doar scufundat radacinile.
Cele mari, stau in soare de la pranz pana la apus si poate ar trebui sa le scufund mai des, asa cum zici si tu, la doua zile. Nu?

Te rog, imi poti spune ce inseamna "crown rot"  Embarassed 

Cele vechi, dupa trecerea florilor, au produs frunze, cum spuneam si mai sus, iar acum o fac pe a treia, dar nici macar o radacina sau o prelungire a celor vechi. Niciuna din cele 10  Rolling Eyes 
Asta ma ingrijoreaza.  dureri de cap
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Despre orhideele noastre - discutii   Despre orhideele noastre - discutii - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre orhideele noastre - discutii
Sus 
Pagina 8 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Discutii despre diverse plante
» Orhidee
» Despre plante suculente in general

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Orhidaceae-
Mergi direct la: