Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

In jos 
+9
ghana
bubu
popescugp
duduta190578
georgiana
Doini
penelopa
Vernil
Paulyna
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 4:42 pm

Draga de tine, pana acum am bazait cu cicada prin gradinita ta clown 
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 5:37 pm

Lasa, Doini, ca si insectele fac parte din gradina;) 
Dupa ce am vazut filmuletul Karlei, sunt convinsa ca am vazut si insecta prin plantele mele.Wink 
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 6:00 pm

Pene, eu sunt convinsa ca ai auzit-o, de vazut eu nu am vazut-o la Corbeanca dar o auzeam de ma luau pe mine bazdaganiile  Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 2945718842 

Facem ce facem si iar vorbim despre barzaunele asta Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 2945718842  in gradinita Paulynei lol! 
Apropo, Paulyna, daca tot vorbim despre asta in gradinita ta, tu nu o auzi? In Dobrogea ar trebui sa fie cu siguranta!
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 7:06 pm

De obicei cicadele fac zgomot in perioada de imperechiere care coincide cu secerisul.
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeMar Aug 20, 2013 7:48 pm

affraid  si tot o tineti cu cicadele,n-am auzit-o,poate nu-i stiu bazaitul,la noi e concert de broaste,cand e vremea lor e placere sa stai afara noaptea,avem Dunarea aproape.
Sus In jos
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeMar Aug 20, 2013 9:17 pm

Cicadele se aud in zona padurilor sau lizierelor si sunt tare enervante,pe cand concertul broscutelor,minus tantarii, este o placere ,precum si cantatul greierilor.
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeMier Aug 21, 2013 8:44 pm

Ce seceta fetelor,mi s-au uscat multe perene, si frunzele strugurilor cad deja de parca ar fi toamna,n-a plouat de mult pe la noi.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Aug 22, 2013 12:52 am

N-a prea plouat pe nicaieri de mult. Strugurii mei sunt deja dulci. Majoritatea, ca nu par a fi acelasi soi toti.
Cicadele vietuiesc in pamant de unde ies o data la 17 ani, fix toate in acelasi timp. Inca nu s-a aflat cum se-ntampla fenomenul.
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 06, 2013 10:57 am

Liniște si pace in grădina mea,o întrebare am in grădina crini asiatici care s-au inmultit când pot sa scot bulbii ca s-ai mai raresc,menționez ca au tulpina încă verde.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 06, 2013 11:11 am

Cred ca poti sa-i scoti acum. Ma orientez dupa cei care vand. Vezi ca au oferte de crini acum, pentru plantat toamna. Probabil ii scot pe la sfarsitul verii.
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 06, 2013 12:22 pm

Așa m-am gândit si eu,dar e prea verde tulpina,după inflorire i-am tăiat cam la jumătate,după câte am înțeles ca bulbul se hraneste din tulpina.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 06, 2013 6:37 pm

Eu nu i-am taiat. Au capsule cu seminte in capat. Dar n-am privit atent tulpina sa vad cat de verde este.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 06, 2013 10:38 pm

La mine, unor crini li s-au uscat tulpinile (sper sa nu li se fi uscat si bulbul pale ), iar la altii, asa cum spune si Paulyna, le-am scurtat tulpina, care-i verde si acum. Nu-i las sa faca seminte, ca mi-e teama sa nu le secatuiasca bulbii. In schimb, am seminte de la un hemerocalis mov Wink  Nici nu stiam ca face seminte pirat  ... cand am vrut sa rup tijele florale uscate, cu niste capsule in varf, am descoperit "comoara" Very Happy 
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 06, 2013 11:30 pm

Pai si ? baga-le in pamant, ce mai stai ? Semintele crinilor trebuie plantate cat mai proaspete. Isi pierd repede capacitatea de germinare.
Dai si la fata un movuliu, daca ies.
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 07, 2013 1:37 pm

Abia aștept si eu sa am hemerocalisi in grădina,ca la strada am fulva destui,cresc in nestire nu-i baga nimeni in seama,dar am pus niste trandafiri in strada,si după o luna am găsit doar gropile,i-au trebuit cuiva probabil  Shocked
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 07, 2013 11:31 pm

Paulyna, eu am rezolvat problema florilor la poarta: am pus irisi mov-albastri (din cei banali care se gasesc prin toate cimitirele Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 57490470  ) de care nu se mai atinge nimeni ... doar copilutii obraznici care trec pe langa gard atunci cand sunt infloriti. Imi plac ca arata bine la poarta si cand nu sunt infloriti.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 07, 2013 11:35 pm

Myosotis a scris:
Pai si ? baga-le in pamant, ce mai stai ? Semintele crinilor trebuie plantate cat mai proaspete. Isi pierd repede capacitatea de germinare.
Dai si la fata un movuliu, daca ies.
Bine ca mi-ai zis! Wink  Intentionam sa le pun in pamant abia la primavara.. monkey 
Binenteles ca vei avea si tu hemerocalis mov! Wink 
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Sept 12, 2013 9:57 pm

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 2422189467
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 13, 2013 6:23 am

S-aveti bafta cu semintele,doamnelor!
Cat despre tije,chiar de nu fac seminte,se pare ca ajuta la inmultirea crinilor,bujorilor,asta fiind motivul pentru care se lasa pana prin septembrie...
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeVin Sept 13, 2013 9:18 am

Asta stiam ca se lasa tijele,si se taie dupa inflorire sa se maturizeze bulbul,si chiar se inmultesc,am multi puisori iesiti linga.
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 28, 2013 5:59 pm

Demult nu am scris aici,am comandat de la Plantshop levantica,echinaceea si salvie,am zis sa le pun intre trandafiri,vad ca este la moda.
Primind pachetul era o salvie inca inflorita,si mi-a picat fisa am langa via mea de la marginea satului salvie crescand aiurea,eu crezand ca salvia care o comandasem era diferita.
Am luat ustensila de gradinareala si am scos mai multe tufe si le-am pus in pamant.
La anul vad diferenta dintre cea cumparata si cea de pe camp.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: