Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei

In jos 
+9
ghana
bubu
popescugp
duduta190578
georgiana
Doini
penelopa
Vernil
Paulyna
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 07, 2013 2:34 pm

Multumesc, asta-mi lipseste la colectie Very Happy .

Foarte bine arata Novalis, al meu ma scoate din sarite asa ca in toamna il marit.
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 07, 2013 11:08 pm

superbi si crinii si trandafirii. Ce nu stiu eu este care crini se pot planta toamna sa reziste peste iarna in pamant.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 07, 2013 11:59 pm

asiaticii rezista
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 08, 2013 7:03 am

multumesc, si cu ceilalti cum se face,se pun primavara si se scot toamna ?
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 08, 2013 9:46 am

Ghana toti crinii pe care-i am nu i-am scos niciodata si nu au degerat,unul il am de vreo 7 ani s-a inmultit si mi-a facut o tufa frumoasa[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 08, 2013 9:50 am

Un coltisor din gradina mea    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 08, 2013 5:38 pm

Paulyna a scris:
Ghana toti crinii pe care-i am nu i-am scos niciodata si nu au degerat,unul il am de vreo 7 ani s-a inmultit si mi-a facut o tufa frumoasa
Nu se compara clima dobrogeana cu cea din nordul tarii. Cultivatorii recomandat sa scoatem bulbii din pamant toamna. Oricum, orice bulboasa are tendinta de a se afunda in pamant, asa se pierd o multime de soiuri de lalele sau narcise, zambile.

In gradina mea nu au rezistat decat crinii asiatici, ceilalti, marea majoritate, s-au pierdut. E posibil sa fie si din cauza solului, prea calcaros, din cauza melcilor care au o mare pasiune pentru bulbii de crini.
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 08, 2013 6:01 pm

Probabil este si clima este mai blanda,am pierdut si eu bulbi de lalele si narcise dar din cauza cartitei care ma viziteaza cam des !!!Poze de azi:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 08, 2013 6:39 pm

Sunt superbi leandri iar mititelul e un dulcic
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 08, 2013 7:00 pm

Dintre leandri, parca Provence si Rubis (din ce am vazut in albumul tau) au florile cele mai mari. Asa este?
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 09, 2013 9:16 am

Da au flori mari,si nu au parfum.Doina, pisica Marfuska (cu s de la soricel)se numeste,are o pasiune pentru ghivecele cu flori acolo isi face siesta,mai si rastoarna cate unul!


Ultima editare efectuata de catre Paulyna in Vin Aug 09, 2013 5:18 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 09, 2013 2:34 pm

Cred ca pisicilor le plac florile .... nu stiu ce sa zic ... mie nu-mi plac pisicile, dar le ingrijesc. Ele in schimb, ma plac pe mine si florile mele. Deja am gradinita de pisoi in gradina mea muncitoreasca. Si miauna toata noaptea, in loc sa doarma. Cand tac ele, incep greierii. De fapt, cred ca ei canta toata noaptea, dar de la miorlaituri, nu-i mai aud.
Voi aveti greieri ? Ca pe mine m-au exasperat ... E "madrigalul greierilor" ...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 09, 2013 4:14 pm

Paulyna, florile de la avatarul tau sunt rudbekii sau carciumarese?
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 09, 2013 5:12 pm

Penelopa sunt rudbekii,imi plac foarte tare,infloresc incontinuu si ies primavara urmatoare din semintele cazute.
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 09, 2013 5:17 pm

Vernil a scris:
Cred ca pisicilor le plac florile .... nu stiu ce sa zic ... mie nu-mi plac pisicile, dar le ingrijesc. Ele in schimb, ma plac pe mine si florile mele. Deja am gradinita de pisoi in gradina mea muncitoreasca. Si miauna toata noaptea, in loc sa doarma. Cand tac ele, incep greierii. De fapt, cred ca ei canta toata noaptea, dar de la miorlaituri, nu-i mai aud.
Voi aveti greieri ? Ca pe mine m-au exasperat ... E "madrigalul greierilor" ...
Pisicile mie imi plac,dar si cateii am unul zapacit alearga incontinuu mi-a stricat o gramada de flori,de greieri ce sa zic stau la tara si  sunt o gramada,iti mai intra in casa si atunci ascultam serenade vrem nu vrem!
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 09, 2013 5:21 pm

Rudbekia am si eu, insa a mea deja s-a uscat o tufa , si ii culeg semintele .
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 09, 2013 8:10 pm

Eu am semanat semintele in mai multe etape,si am flori mai tot timpul,am si eu tufe deja uscate.
Sus In jos
ghana

ghana


Numarul mesajelor : 294
Localizare : Botosani
Stare de spirit : se poate si mai bine
Data de inscriere : 05/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 09, 2013 10:46 pm

aha,o sa tin minte
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 10, 2013 12:12 am

Vernil a scris:
Cred ca pisicilor le plac florile .... nu stiu ce sa zic ... mie nu-mi plac pisicile, dar le ingrijesc. Ele in schimb, ma plac pe mine si florile mele. Deja am gradinita de pisoi in gradina mea muncitoreasca. Si miauna toata noaptea, in loc sa doarma. Cand tac ele, incep greierii. De fapt, cred ca ei canta toata noaptea, dar de la miorlaituri, nu-i mai aud.
Voi aveti greieri ? Ca pe mine m-au exasperat ... E "madrigalul greierilor" ...
Vernil ce ai fi facut daca ai fi trait in Grecia, unde din cate stiu ai fost asa ca, nu cred ca nu te intrebai ce Dumnezeu de insecte bazaitoare fac zbomotul acela permanent....., dar ce-i drept ziua.., si cu cat e mai cald cu ata fac mai mult zgomot.., si daca te apropiai de zona de unde bazaiau se opreau... scratch 
Ei bine, eu am avut sansa sau mai bine spus obsesia sa le depistez..., nu mi-a fost deloc usor dar am reusit cheers 
se numesc Tzitzikas in greaca si Cicada Europeana este numele barzaunelui
Si asa arata [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][url=http://postimg.org/image/r0ewpolux/[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/url]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 14, 2013 12:14 pm

Foarte interesant, Doini! Imi aduc aminte ca am mai vorbit pe un alt forum despre insecta asta, despre care eu credeam ca e o pasarica monkey si m-a uimit cat de greu ajunge la maturitate . Am inteles ca ciclul este de 15 ani. Nu-mi place "taraitul" ei persistent si strident (imi inteapa timpanele, parca), dar acum ca am aflat despre existenta ei, o accept cu mai multa indulgenta.
N-am vazut-o niciodata, dar am auzit-o si vara asta in gradina.
Cu greierii sunt familiarizata inca din copilarie. Imi plac si nu ma supar nici cand intra in casa. Asta nu inseamna ca atunci cand ii gasesc nu-i scot afara Wink  
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 14, 2013 12:36 pm

Si pe mine m-a şocat insecta respectiva cand am fost prima data in Thasos, nu reuseam sa-mi dau seama de unde vine zgomotul ala persistent. Pana la urma am intrebat-o pe proprietara pensiunii si ne-a spus de tzitzika ... dragut nume, m-a amuzat Very Happy De vazut n-am reusit s-o vad niciodata

Cat despre greieri si eu am invazie anul asta, de fapt e primul an cand ii aud la mine in gradina. Si ce e mai ciudat e ca-i aud si ziua, nu doar seara sau noaptea. Cred ca e anul greierilor
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 14, 2013 12:44 pm

Da, bravo Pena, asta am omis sa adaug ca bazaitoarea se poate auzi si pe la noi in zilele toride!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 10:41 am

Foarte frumoasa gradinuta ta, Paulyna, leandrii sunt superbi. Si eu visez la leandri si maslini, insa imi trebuie o sera inainte...

De insectele astea vorbiti?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sunt omniprezente in Provence, francezii le spun "cigales"...
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 17, 2013 12:44 pm

Da Karla, despre ea este vorba. Este Cicada Europeana
Sus In jos
Paulyna

Paulyna


Numarul mesajelor : 501
Localizare : Constanta
Joburi/Distractii : Gradinar la mine acasa
Stare de spirit : De la bine in sus!
Data de inscriere : 10/07/2013

Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitimeLun Aug 19, 2013 4:38 pm

Multumesc Karla,si eu visez trandafirii tai,ai o gradina perfecta,mereu dau o raita sa-ti admir rozele!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei   Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinita(nu de copii,de flori)Paulynei
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita Danei Caras
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita lu` Doinita :))
» Gradinita protestanta :)))

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: