Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Langa Neajlov

In jos 
+22
Dana Caras
costieanuconstantin
aura
leonor
laurabv
gabriela60
doinabacau
geodezia
popescugp
Tinkerbell
bubu
georgiana
Marga
doina
Carina
penelopa
Doini
Karla
stefana
sicamin
Vernil
Myosotis
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
popescugp




Numarul mesajelor : 503
Localizare : Medgidia
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 29/03/2013

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Aug 22, 2013 5:44 pm

Fiind vorba de sofran( vorba ceia:moldoveanul stie ce-i sofranul!) va povestesc o patanie cu o ruda ca denumire sofronel.In Dobrogea acum cam 7 ani au venit cu ideea de a se inlocui floarea soarelui cu sofronel din 3motive: nu este consumat de animale avand tepi ,doi nu are colesterol si trei este f rezistent la uscaciune( seamana cu un cactus);Fabrica de uleri de la Slobozia a facut contracte cu cultivatorii ,siei s-au pus pe treaba si toamna la recolatre fabrica nu a mai vrut sa ridice materia prima Eu am gasit la selgros ulei de sofronel si era exceptional,nu pret mare si sanatos,dar a disparut f. repede.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeVin Aug 23, 2013 12:43 am

Karla a scris:
Da' Myo, articolul spune asta, insa nu precizeaza care sunt taxele si impozitele pe care le plateste o intreprindere in Franta (enorme fata de Romania, 45%), plus care e salariul minim pe economie, 1240 euro...
Franta e una din tarile cu cea mai slaba competitivitate din cauza sistemului supra-incarcat si centralizat.

problema e sa gasesti cumparatorul, cum te gandesti sa faci?
Nu prea stiu ce sa fac.  Aici, de orice te apuci, e foarte greu cu desfacerea din cauza dezorganizarii.Nici nu sunt sigura ca rezista bulbii. Cred ca trebuie sapate santuri de drenaj. Si daca da zapada in octombrie, cum s-a mai intamplat, nu stiu daca mai infloresc.

Un articol interesant despre sofranel
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeVin Aug 23, 2013 9:43 am

Si eu si sotul ne-am stors creierii cam ce afacere sa incepem,cu bani putini,am citit pe net diverse si pana acum am ramas doar cu cititul....
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeVin Aug 23, 2013 11:07 am

Sad Sad Sad 
Pai voi ce credeti eu nu tot asa ca m-am abonat la 1000 de publicatii online de cluburi pentru gradinari agricultura al afacerilor si cind incercam ceva pe fonduri ne loveam de fitece ba virsta ba teren ba cotizatii  ..etc
foarte naspa   multe ziduri de dat cu capatina parca nu vor domnule sa dam innainte ..trebuie sa fii tare in partea de jos barbateasca care incepe cu c
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeVin Aug 23, 2013 12:07 pm

[quote="Myosotis"]
Karla a scris:
Da' Myo, articolul spune asta, insa nu precizeaza care sunt taxele si
Un articol interesant despre sofranel
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Citind acest articol, mi-a crescut dorinta de a avea sofranel in gradina.
Prin urmare, imi reinnoiesc cererea de seminte. Deci, care aveti, sariti cu ele la interval !!!drunken 
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeVin Aug 23, 2013 12:37 pm

Am vazut Pene pe un sait acuma nu am timp sa caut ca vine baiatul dupa unitate dar cind imi aduce iti spun si poate impartim semintele .Ai dreptate la noi acasa cind mama mea facea cozonac si nu avea oua il ingalbenea cu sofran sa fie cozonacul galben ca si cu oua de casa .Se gasea aceasta planta prin toate gradinile . Dar noua daca ni se pune pata trebuie so avem cu orce pret .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeVin Aug 23, 2013 1:16 pm

Pai, nu e vorba de acceasi planta, daca am inteles eu bine.

Sofranelul e o planta herbacee, ori crocusul acela e o bulboasa.

Saranul de crocus e acela pretios...

Iata aici un link interesant, am gasit facand cautarea in limba româna, si-au mai pus si altii problema...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Cat despre preturi, 1000 de bulbi de calibrul 8/9 costa 130 de euro in Olanda si 115 euro in calibru mai mic..

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeVin Aug 23, 2013 1:21 pm

Da, Karla, stim ca nu e vorba de crocus, insa pe noi ne intereseaza sofranul Very Happy  Mie imi place planta asta (sofranul) si ca planta decorativa.
Am avut-o vreo 3 ani, apoi mi-am cam batut joc de ea, cultivand-o aiurea, pierzand, astfel, semintele.
Marga, multumesc din toate cele, pentru cateva seminte de sofran!!!Langa Neajlov - Pagina 5 1059784619 
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeVin Aug 23, 2013 10:08 pm

Uitandu-ma pe oferta de toamna de la Anthesis am gasit ceva ce seamana, ultima planta din pagina :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeSam Aug 24, 2013 3:16 am

Da, aia sunt , dar sunt foarte scumpi. Cu 2lei bulbul la 1000buc platesti 20milioane vechi pale   La bulbi.nl , 1000 bulbi costa 130euro plus 20euro transportul.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2013 11:34 am

Se spune ca daca iti doresti cu adevarat ceva, acel ceva va veni la tine Very Happy 
Asa ca am hotarat - (din nou) doresc o gradina de trandafiri. Scriu fiindca se zice ca dorintele scrise au putere mai mare (in a se implini) decat numai gandite. 
 
Iau la rand plantele aduse cu noi si ramase in caldari, ladite, ghivece, ... peste vara. 
Am plantat ieri unul din trandafirii donati de Bubu (Old Port) Cred totusi ca l-am pus mult prea aproape (vreo 50cm) de un Rose de Rescht (momentan pitic) pe care am reusit sa-l aduc in bagaje. Uitandu-ma la poze, nu stiu nici daca am brodit-o cu culorile. Oricum in rand cu ei mai am un trandafir care nu stiu ce este si doi pitici care fac flori simple mov inchis cu ochi alb. 
Tot ieri am lucrat la o margine in care am reusit sa plantez irisii din doua ladite, parte din plantele de la Bubu si Tricyrtisii de la Morvan. Habar nu am ce culori sunt irisii. 
Am mai infiintat un rond mic-mic in centrul caruia am pus un liliac (syringa patula - cred), langa el o clematita suferinda si la picioarele lor cativa irisi (90% bleu) si un Hemerocalis (de la Pene) mov-lila. 
Azi infiintez un loc mov cu Novalis si o tufa de aster pe care o am tot in lada. M-a inspirat o imagine gasita pe HMF

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2013 1:07 pm

Sa ai spor in toate iar dorintele sa-ti fie implinite! Langa Neajlov - Pagina 5 1059784619 
Si eu imi scriu dorintele Wink si mare-mi este bucuria atunci cand realizez ca s-au implinit.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2013 1:37 pm

Si eu cred ca daca-ti doresti ceva foarte mult, pana la urma se implineste.

Bravo Myo, si spor la treaba. Sa vezi ce gradina de trandafiri faci in 2-3 ani.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 10, 2013 8:30 pm

Poate in 5-6 Very Happy  Numai sa apuc sa mai fac cate ceva in gradina. Astazi n-am pus mana pe cazma. A trebuit sa "ordonam" in garaj, sa facem loc. Nu aveam pe unde calca. Avem acolo lemnarie (stalpi, grinzi, scanduri....) aruncata pe jos de la mutare. Pe langa asta, fa mancare, spala vase..... Evil or Very Mad
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 14, 2013 11:12 am

Lasa, mai Myo, ca esti la tara si gradinile adecvate locatiei sunt cele rustice, cu flori multivolore!!! Asa ca, mai da-le'n colo de colturi monocromatice monkey  Asa am facut eu un colt alb si, zau, ca tare plictisitor mi s-a parut!!! Deja, lucrez la coloratura coltului alb Very Happy 
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 14, 2013 12:44 pm

Pai nu ma apuc sa fac "colturi monocromatice" . Si o gradina rustica trebuie sa aiba "planul" ei. 
Nu vreau sa mai plantez tot ce-mi pica in mana, oriunde, cum am facut dincolo (acum nici nu mai pot cumpara tot ce vad). 
Iar imi amintesc ........... si nu mai vreau.....
Sa trecem la lucruri mai vesele. Am terminat si ardeii si muraturile. Ardeii - super. Daca ai avut in gradina sa-mi dai si mie seminte.
Cu muraturile m-am straduit numai eu. Noi nu mancam de-astea in otet, in general, dar le-am dovedit. Foarte bune. Cand vin olandezii sa-mi atragi atentia sa-ti aduc crinul si niste violete de curte. Si ce mai vrei.
Completez - n-am pus in pamant nici trandafirul, nici asterul, nici nimic. Tot mut catrafuse, rafturi, troace, si nu reusesc sa mai termin cu ele. Oricum le intorc, tot imi raman unele pe care nu am unde sa le pun. Incet-incet ma lasa nervii si o sa le scot la drum (oare ???) Mai trebuie sa adapostesc si granele cumparate pentru pasari, sa-mi ajunga toata iarna. De nervi ca nu termin cu "aranjamentele" nici nu ma pot concentra. 
Singura realizare din ultimul timp - am reusit sa golim o magazie si s-o transformam in adapost pentru pasari. Le-am facut o curticica gen voliera unde se pot aerisi. Cu astea macar nu mai am griji ca da frigul peste ele.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 14, 2013 2:06 pm

Ardeii iuti nu s-au facut, anul acesta, in gradina pale  Cei murati sunt cumparati de un coleg de la piata Crangasi. Nici eu nu ma omor dupa muraturi la otet, dar Florin nu are voie muraturi in saramura (trebuie sa manance mai nesarat), asa ca si le-a pus in otet dulce (cu zahar).
Mai am de facut salata de sfecla rosie (din pacate, tot cu ote se face), dar n-am scos, inca, sfecla.
Stiu ce inseamna sa pui lucrurile la punct cand te muti, mai ales ca eu, nici dupa 10 ani, nu sunt gata cu aranjatul pirat Si acum am cartile in niste cutii (... cineva, pe care l-am primit cu tot dragul in casa, spunea  despre mine ca eu nu citesc decat ziarele, fiindca n-a vazut carti la mine monkey ).
In alta ordine de idei, chiar sunt curioasa sa vad cum sunt violetele de curte Shocked
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 14, 2013 3:35 pm

he he he nici eu nu stiu cum sunrt alea ...
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 10:24 am

Ai de mine, 10 ani, ma ia cu fiori......... sper sa termin macar "grosul" de aranjat pana da iarna. Eu cartile le-am cam intins pe rafturi. In schimb am hainele in cutii (am ingrozitor de multe fata de cate dulapuri mai am acum) .
Uite asa ma fac folositoare Very Happy Geo iti trimit si tie un manunchi de violete, cu trandafirii. La mine vad ca s-au mutat (intins) in zone usor umbrite. Initial am vazut manunchiuri din ele pe sub vita, intr-un strat unde mai sunt si alte flori de vara.
Nu am poze, dar cred ca astea sunt :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 11:54 am

Da, interesante si foarte simpatice!!! Cred ca am vazut si la mine o tufa, in primavara, dar nu sunt sigura. Daca le place la umbra, e si mai bine!!!!
Sus In jos
aura

aura


Numarul mesajelor : 1196
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : cultivare flori -/
Stare de spirit : generos
Data de inscriere : 27/07/2013

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 6:22 pm

toporasi!!asa le zice la mine ..sunt si albi cu ochi negri..si la mine s-a umplut gradina de ei.. Very Happy 
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeVin Oct 25, 2013 10:57 pm

Cam asa mi-a iesit un rond de vreo 3mp
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 26, 2013 12:12 am

Sa-ti dea Dumnezeu putere si tot ce iti doresti sa devina realitate!!!! Langa Neajlov - Pagina 5 1059784619 Langa Neajlov - Pagina 5 1059784619 Langa Neajlov - Pagina 5 1059784619 
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 26, 2013 9:06 am

Imi place Myo chiar am si eu idei dar nu am loc .
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 26, 2013 9:11 am

Multumesc frumos !
Culorile nu prea le-am nimerit. Dar o sa perseverez. Asa macar nu voi uita ce/unde am plantat. Desenul l-am facut in Paint. Merge destul de usor. Mai am doua de facut cu ce am mai pus in urma.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Langa Neajlov - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Langa Neajlov   Langa Neajlov - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Langa Neajlov
Sus 
Pagina 5 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: