Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Nerium oleander

In jos 
+19
Carina
georgy
duduta190578
sicamin
gabriela60
Marga
doina
gabi_gabriella
Vernil
codruta
Rux
Tinkerbell
stefana
bubu
GetaV
doinabacau
penelopa
Mada
Myosotis
23 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeDum Iun 08, 2008 11:00 pm

Nerium oleander - Leandru
Apocynaceae
Tufis sau arbust peren
Flori – iunie-septembrie, alb, roz, somon, galben deschis, usor parfumate
Frunzis – verde inchis, pielos, ascutit lanceolat
Amplasament - plin soare, gradina de iarna, sera, patio
Temperatura minima - pana la -10oC
Inaltime - 2m pana la 6m
Intindere – pana la 3m
Ingrijire - usor, suporta bine atat seceta cat si udarile dese. Ingrasamant lichid pentru plante cu flori, in vegetatie, la doua saptamani. Tunderea la sfarsitul toamnei ajuta la mentinerea tinutei plantei si inflorirea bogata.
Inmultire – seminte-dificil, vegetativ – butasire, vara


Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum Iun 08, 2008 11:03 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectare)
Sus In jos
Mada




Numarul mesajelor : 27
Localizare : Deva
Stare de spirit : nashpa
Data de inscriere : 07/06/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeDum Iun 08, 2008 11:05 pm

Subiectul asta imi place! sa va enervez putin cu cei 2 leandrii rosii ai mei?
https://2img.net/h/i11.photobucket.com/albums/a177/mateuca/Leandrii/DSC03580.jpg?t=1212955395
Ma tot plangeam ca dau rateuri repetate cu toti lastarii de leandrii rosii carati din Grecia; Hertha, tii minte ca mi-ai luat un leandru presupus rosu de la Baneasa? ei bine, e rosu! Si eu, toanta, mi-am mai luat unul din baumax, cand m-am intors de la Slanic. Acum am 2!!!!
Si cel cu frunze bicolore se pregateste sa infloreasca (e roz).
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeSam Iun 28, 2008 12:44 am

Nerium oleander Nerium10

Nerium oleander Nerium11

Nerium oleander Nerium12
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeMar Mar 08, 2011 10:20 am

Arbustul asta (ca-i un arbust, nu-i asa? ) m-a fascinat intotdeauna!
Am vrut sa am din toate soiurile care rezista prin casele si gradinile noastre, vara sa fac un mic palc din ei. Ce nu-mi place la Nerium este faptul ca are o crestere dezordonata ( ce-i drept, n-am stiut ca trebuie tuns toamna ), crengile devin fleexibile imprastiindu-se in toate partile. Am fost nevoita sa infig in ghivece cate un bat zdravan si sa priponesc plantele . Asta vara, chiar am dat exemplarele cele mai mari unei prietene, deoarece devenisera prea mari, prea imprastiati, prea ca la tara.
Vreau sa incep acum o noua "era" a Leandrilor :) concomitent cu o noua "viziune" asupra socializarii in ale plantelor. Razz
Pentru inceput, as vrea sa stiu, de ce se ingalbenesc frunzele Leandrilor, mai ales vara cand au de toate:lumina si caldura de afara, apa de ploaie si ingrasamant ? ... oare, ar trebui schimbat pamantul din ghivece in fiecare primavara?!! :
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeMar Mar 08, 2011 10:32 pm

Depinde de ghiveci, cred. Eu n-am schimbat pamantul vreo 4 ani la ai mei, cei mari. Le mai dadeam peste vara cate putin ingrasamantsi puneam putin pamant proaspat in ghiveci.Dar asta vara a trebuit sa-i mut si sa inlocuiesc parte din pamant fiindca chelisera si nici cu florile nu prea stateau bine.. De fapt, a trebuit sa tai cam 1/3 din balotul de radacini ca pamant nu prea mai aveau in ghivece. Acum am o gramada de copaci in ghivece de 40cm diametru No pe care tre sa le car inainte si-napoi.
De taiat, stiam ca se taie 1/3 din toate ramurile care au inflorit,in luna octombrie-noiembrie.
Nu stiu de ce s-au ingalbenit frunzele la tine. Poate de prea multa apa ? Cred ca nici ingrasamant nu le trebuie prea mult. Ca in Grecia, numai pamant bogat nu cred ca e.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeMar Mar 08, 2011 11:54 pm

Nerium oleander 1070322242
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeDum Mar 20, 2011 1:57 pm

Bine v-am gasit!Sunt si eu o admiratoare a leandrului si,desi am pierdut cativa,(doar trei),am reusit sa mai adun altii si,daca-mi permiteti,eu stiu ca leandrul iubeste apa calcaroasa si nu se supara de loc,ba chiar ii place sa fie plina si farfurioara,E destul de stoic si suporta si lipsa ei,chiar in plina vara,pana la deshidratare,dar isi revine repede daca bea pe saturate.Caderea frunzelor bazale e ceva firesc,la cei care au cativa ani.Cred ca foarfeca e strict necesara,chiar si pentru inlaturarea de la baza,a lastarilor care ne deranjeaza,lasand loc celor tineri,stiut fiind ca florile apar pe acestia. Se multumeste cu un pamant greu,dar ,as zice ca agreaza unul bogat si bine drenat.Este printre putinele plante care nu are nevoie de acomodare pentru a sta in soarele arzator. Iarna poate fi pastrat la temperaturi sub 15 gr.,fie la lumina,fie la intuneric.Daca optati pentru ultima alternativa,solul nu necesita udari,la fel si in cazul in care temperaturile sunt negative. Inmultirea se face, de regula, prin inradacinarea butasilor in apa,dar si prin semintele ce se formeaza dupa fanarea florilor,daca acestea nu sunt indepartate.Eu am un puiut obtinut din seminte,de acum aproape doi ani,si sper sa infloreasca anul asta. Paduchele cu scut e dusmanul cel mai aprig,dar prin spalare cu un tampon imbibat in spirt medicinal diluat cu putina apa,scapa nevatamat.De cele mai multe ori,florile sunt si parfumate. E un arbust frumos ,care innobileaza orice colt insorit!
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeDum Mar 20, 2011 2:58 pm

Bine ai venit Nerium oleander 1239631719 Frumoasa prezentare ! Am si eu cativa pui din seminte, iesiti din proprie initiativa. N-au prea crescut fiindca sunt ingramaditi toti in ghivece mici. Sper sa-i trec cat de curand in ghivece proprii.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeDum Mar 20, 2011 6:55 pm

Eu am cumparat de la cineva niste flori si am primit o pastaie,drept bonus.Din ea am impartit catorva persoane si eu am pus cateva seminte,nefiind convinsa ca vor incolti.Au iesit trei plantute firave si a rezistat doar una.Poate ca daca le raream ,( erau unele langa altele),as fi putut darui, se pare ca provin dintr-un leandru galben. Cred ca fac seminte doar leandri cu floarea simpla,e doar o supozitie,dar eu rup inflorescenta uscata,sa nu consume planta rezerve ce ar contribui la formarea altor flori.
Penelopa,te va surprinde reteaua deasa de radacini,dupa doar doi ani,asa ca ar fi cazul sa intervii si sa le ajustezi,daca imi permiti,te rog,desigur,cand se va imblanzi vremea.
Va doresc flori cat mai frumoase!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeDum Mar 20, 2011 11:28 pm

Multumesc Doina pentru tot! Nerium oleander 2480021943
Da, cred ca li s-a cam incalcit radacinile ca au si ei ceva ani (3-4 ani) dar am evitat sa-i sin tund, ceea ce a grabit chelirea la baza. Acum nu ma mai indur sa tai scurt crengile si sa las doar niste bete goale, insa voi incerca sa fac ceva cu radacinile lor, mai ales ca intentionez sa-i mut in vase mai mari.
Ar mai fi fost varianta cu pusul lor direct in gradina, dar ce chin va fi toamna cand va trebui sa-i trec, din nou, in ghivece.
Asa ca, am ales sa le schimb ghivecele.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeDum Mar 20, 2011 11:34 pm

Am sa va arat Leandrul somon .... ca e mai rar Rolling Eyes
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/ENDPIOQEYAKHYAIAOSO
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeLun Mar 21, 2011 8:39 am

Este superb,Penelopa,sa tot infloreasca! Imi place sa cred ca printre cei cativa puiuti ai mei este unul la fel,voi vedea cand va inflori.
Si,ai dreptate,e mai simplu cu ghivecele,se pot deplasa acolo unde consideram ca trebuie sa fie la un moment dat!
In alta ordine de idei, Mada,desigur,leandrii sunt la superlativ,dar mie mi-a atras atentia heliotropiumul,te rog ,daca il mai ai,si exista probabilitatea sa facem un schimb,mi-as dori un lastar inradacinat. Multumesc1

http://doinabacau.sunphoto.ro/
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeLun Mar 21, 2011 1:30 pm

In gradina am plantat anii trecuti 4 leandri mari. Toamna cand a trebuit sa-i scot, am scos numai unul. Avea niste radacini.... mari si adanci... nu cred ca merita efortul. Ceilalti trei i-am infofolit si i-am lasat acolo peste iarna, fiindca ii aveam in dublu exemplar. Acum mai am numai rezervele, sa zic asa fiindca cei de afara au murit, chiar daca se spune ca rezista pana la -15grd.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeLun Mar 21, 2011 1:42 pm

Pene, cred ca leandrul tau somon se cheama "Alsace"
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeLun Mar 21, 2011 3:05 pm

Nu ştiu cum se cheamă, ştiu doar că l-am luat destul de mare de la magazinul fito Ciolpani,într-un ghiveci pe care-l împarte cu un frate alb simplu. Nu mi-am propus să-i despart că au rădăcinile îmbârligate. Se înţeleg între ei şi chiar arată bine 2 culori în acelaşi ghiveci.
Sus In jos
GetaV




Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Flori
Stare de spirit : Happy
Data de inscriere : 07/03/2011

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeLun Mar 21, 2011 7:22 pm

Leandrului i se ingalbenesc frunzele de la lipsa de apa ,atat vara cat si iarna.Se tunde vara tarziu ,isi formeaza bobocii toamna pt. anul urmator .Daca se tund primavara intarzie florile
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeLun Mar 21, 2011 8:51 pm

Eu chiar vroiam sa-i plantez anul asta in gradina ca in ghiveci nu prea infloresc. Dar ai mei sunt mici si i-am scos azi si sunt si plini de paduchi testosi. Imi vine sa mor de nervi.
Sus In jos
GetaV




Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Flori
Stare de spirit : Happy
Data de inscriere : 07/03/2011

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeLun Mar 21, 2011 9:00 pm

Si ai mei au testosi ,i-am tot stropit ,dar erau prea inghesuiti si nu i-am starpit in totalitate ,acum astept vertimecul sa vad ce rezultate am
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeMar Mar 22, 2011 12:16 am

Fericire mare cu testosii, trebuie sa-i curatati manual, ca altfel nu prea scapati de ei.
Geta, confunzi leandrul cu Camelia ? leandrul nu face boboci de toamna. Ai mei au inceput sa formeze bobocii de la sfarsitul lui ianuarie. Acum deja deschid florile.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeMar Mar 22, 2011 11:24 am

Mio,daca puteau fi protejati,astfel incat sa nu ajunga umezeala ,leandrii si-ar fi pastrat radacina sanatoasa.

Cat despre plante de culori diferite,cred ca se practica. Am citit ca si abutilonii se preteaza la asa ceva,formand contraste interesante.
Sus In jos
GetaV




Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Flori
Stare de spirit : Happy
Data de inscriere : 07/03/2011

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeMar Mar 22, 2011 9:48 pm

Nu Myo nu am confundat nimic ,asa fac leandri bobocii de toamna ,de aceea iti infloresc acum ,daca ii tunzi acum vor inflori vara tarziu
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeMar Mar 22, 2011 10:02 pm

Cred ca dupa tratamentul cu Vertimec scapi de tot si de musculitele alea nesuferite, Geta Nerium oleander 1982394566
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeMier Mar 23, 2011 2:42 pm

Si de unde l-ai luat ? Ca pe langa testosi am si musculite si ce nu am. Nu stiu ce s-a intamplat anul asta de sunt asa "bogata".
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeDum Apr 03, 2011 6:25 pm

Bubu,eu as incerca sa sterg cu un tampon imbibat in spirt medicinal,putin diluat,fiecare frunza,,pe partea inferioara, mai ales ca plantele sunt mici,iar a doua zi as face un dus caldut plantelor. Chiar daca vor cadea frunzele,nu e nici un pericol,leandrul isi revine repede,cu ajutorul udarilor abundente,dar si al soarelui ,multa bafta!
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitimeDum Apr 03, 2011 8:47 pm

Hehee, testosii rezista (precum coafura din reclama Very Happy).
Vertimecul este o fiola cu insecticid, destul de scumpa. Doina de la Oltenita a achizitionat-o cu cel mai mic pret de care am auzit, 13 lei (unde am intrebat nu avea, dar imi spunea de vre-o 20 de lei Shocked ).
Sus In jos
Continut sponsorizat





Nerium oleander Empty
MesajSubiect: Re: Nerium oleander   Nerium oleander Icon_minitime

Sus In jos
 
Nerium oleander
Sus 
Pagina 1 din 13Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Apocynaceae-
Mergi direct la: