Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Arbusti decorativi si compacti

In jos 
+9
popescugp
bunica
sicamin
Karla
Carina
Myosotis
Tinkerbell
penelopa
bubu
13 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 17, 2012 1:30 pm

Cum pe aici sunt destule iubitoare de arbusti, iar experienta mea e aproape zero in domeniu, am nevoie de parerea voastra.

Caut un arbust cat mai decorativ prin frunze, daca se poate variegat care sa poata fi mentinut intr-o forma compacta. De exemplu eu am Budleja si imi place ca nu depaseste spatiul alocat, o tund primavara si in fiecare an se mentine in aceleasi dimensiuni. As vrea sa nu depaseasca 1,5 m in inaltime si cam 1m in grosime. Vreau sa-l pun aproape de intrare, in locul unde am acum Keria ( pentru cine a fost la mine). Am pus Keria acolo in ideea de a fi un obstacol vizual, ca o perdea vegetala, sa nu se vada toata gradina (care e foarte mare Very Happy ) din prima, sa trebuiasca sa faci cativa pasi pe alee ca sa vezi si restul.

Asta e locatia

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Si poza din partea opusa

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 17, 2012 2:23 pm

Tu ai, Bubu, vreo magnolie in curte?
Daca nu, eu cred ca ar merge in locul kerriei o magnolie pe care s-o dirijezi sub forma de tufa sau de copac.
Daca vrei un arbust variegat, eu ti-as recomanda o weigella care, pe langa frunzisul decorativ, mai si infloreste: o data abundent la inceputul verii si sporadic, in timpul verii. Desi nu e prea "compacta", poate fi tinuta din scurt prin tunsori. Oricum, nu se face prea mare si oricum se taie ramurile vechi, deoarece infloreste abundent pe ramurile noi.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 17, 2012 5:32 pm

Bubu merge si hebe si berberis si spireea
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 17, 2012 8:38 pm

Multumesc, ii studiez si va zic concluzia. Magnolie n-am curaj sa pun, tot copac ajunge in timp, iar berberis am pe lista de viitoare achizitii, dar vreau sa iau unul mic, care sa ramana la 40/50 cm.

Dupa ce ani de zile m-am ferit de arbusti, acum parca am luat-o razna. Mi-am luat un Caryopteris si nu va zic ca ma invart sa gasesc loc si la o lagerstroemia (nu stiu daca am scris corect Embarassed ). Stiu ca amandoi sunt sensibili la frig, dar am de gand sa-i protejez. Ii adimir de cel putin 3 ani in 2 gradini din Bucuresti, deci cu putina grija trec iarna.






Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeMier Sept 19, 2012 12:51 pm

io am capatat un Hebe si ami am 3 varietati de prunus de pus
unul e cu frunze rosii
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeJoi Sept 20, 2012 9:15 am

Eu as pune acolo un artar japonez. Acer palmatum ... care isi schimba culoarea la frunze. Sunt multe modele care nu depasesc 1,5m. Chiar daca e mai scund, atrage privirile astfel incat "vizitatorul" se va propti cu ochii in el. Creste incet si nu face probleme de nici un fel.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeVin Sept 21, 2012 9:06 pm

Grea decizie, imi place si acerul (mai ales cei cu frunze rosii) imi place si weigella variegata. Trebuie sa cumpanesc bine sa nu plantez acum si in 3 ani sa-l scot, cum vreau sa fac cu keria. Parca i-as vrea pe amandoi, dar trebuie sa renunt la un loc de trandafir.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 10:29 am

Renunta la un loc de trandafir, Bubu, ca o gradina cu multi trandafiri (in detrimentul altor plante), nu are aerul unei gradini de ... curte +casa What a Face
O gradina adevarata, oricat ar fi de mica, trebuie sa aiba si 2-3 arbusti si macar un arbore decorativ, care sa tina umbra casei pe caldurile alea mari.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 10:33 am

In drumul meu spre serviciu, pe DN1, trec pe langa o casa foarte sofisticata, cu o bucata de pamant intre betoane, plina de trandafiri Shocked ... in rest, nimic!!! Este o imagine (cel putin, pentru mine) sinistra Embarassed
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 11:20 am

Da Pene, stiu asta, d-aia am inceput cautarile de arbusti. E complicat, ca vreau prea multe pentru un spatiu asa mic. Trebuie sa planific foarte bine totul ca mi s-a urat sa tot mut plantele.

De unde ai luat Weigela variegata ?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 11:59 am

Nu mai stiu exact, dar sigur de la o gardenia de pe DN1. Si, nici n-a costat prea mult,
Am vazut in vara asta chiar si la Hornbach Corbeanca.
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 2:39 pm

Si eu zic ca Pene, o gradina numai cu trandafiri e urata, trebuie neaparat combinati cu perene si arbusti ca sa arate bine. Eu am multi arbusti si ma confrunt cu aceeasi problema a spatiului, cand ma gandesc ca la un moment dat vor creste mari si va trebui sa renunt la o parte din trandafiri ma cam ia cu frisoane affraid dar nici la ei nu pot sa renunt pentru ca-mi plac gradinile gen parc, nu cele cu flori pana la genunchi ....
Daca vrei weigela variegata pot sa-ti trimiti eu una, ca am doua. E frumoasa si cand se umple de flori si in restul anului prin frunzis, dar mie nu mi se pare prea compacta, arunca ramuri in toate partile. Poate prin tundere sa-i dai o forma mai adunata, dar eu n-am incercat
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 3:27 pm

Asa e, Carina, weugela arunca ramurile in jurul ei, dar eu am de gand s-o pun la punct, punandu-i un tutore ornamental (am vazut din fier la Hornbach) de care sa-i leg ramurile rebele.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 3:35 pm

Multumesc Carina, dar s-a rezolvat deja. am gasit la Diana Very Happy .

Perene am pus, acum ma dau pe brazda si cu arbustii, ca nici mie nu-mi plac gradinile numai cu trandafiri.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 4:25 pm

Da, am vazut si eu la Diana oferta de arbusti si am extras de vreo cateva ori lista cu preferinte, numai ca am zis ca, poate, e mai bine la primavara, fiindca plantele sunt destul de micute si nu stiu cum vor trece peste iarna. In plus, am tampitele astea de cateluse mici, care mi-au zapacit plantele din gradina. Pana la primavara mai cresc si ele si se vor mai potoli.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Sept 24, 2012 6:36 pm

O sa o protejez putin. Deja am experienta cu leandrul supravietuitor, plus ca am plantat si un caryopteris despre care am citit ca ar fi sensibil la frig, deci ma apuc si ii musuroiesc si imbrac pe toti 3.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 4:33 pm

Dupa multe cautari pe net m-am hotarat ca pe langa weigella variegata vreau si o abelia Confetti, tot variegata si ea. Arata super, dar pare putin sensibila la frig, deci o sa o plantez primavara.


Vedeti ca ma dau pe brazda Very Happy .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeJoi Sept 27, 2012 9:07 am

Eu am luat Abelia grandiflora, dar n-am plantat-o, fiindca nu sunt sigura ca rezista iarna afara Rolling Eyes
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeJoi Sept 27, 2012 11:53 am

Eu zic ca rezista, dar protejata. Musuroi de pamant, niste paie in jurul ei, un sac ceva. Pune si tu o poza cu ea.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeDum Sept 30, 2012 5:17 pm

Alina o varianta la ce vrei tu ar fi si Ilexul variegat
Asa ai si iarna culoare in gradina,funzele colorate si fructele rosii
Singurul impediment e ca trebuie sa ai 2 tufe
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeDum Sept 30, 2012 5:20 pm

Caryopteris am si eu si a supravietuit iernii trecute neprotejat(la mine e cu vreo 5 grade mai frig ca in gradinutza ta
As zice ca i-a priit iarna,s-a facut tufis si in toamna asta implineste 2 ani de cand e in gradina
Acum e inflorit si e un mic colt albastru
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Oct 01, 2012 12:30 pm

Eu mi-am luat caryopteris variegat, Summer Sorbet, si din ce am citit pe net e mai friguros decat rudele lui. Asa ca o sa-l protejez putin, mai ales ca l-am plantat acum 2 saptamani.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeMier Oct 03, 2012 3:09 pm

bubu a scris:
Eu zic ca rezista, dar protejata. Musuroi de pamant, niste paie in jurul ei, un sac ceva. Pune si tu o poza cu ea.
Uite si poza:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeMier Oct 03, 2012 3:16 pm

Ce frumusica e, sa-ti traiasca.

Ma gandesc ca cea variegata e si ea super. Din ce am gasit pe net se intind mai mult pe latime decat pe inaltime, deci trebuie prevazut un loc generos.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitimeLun Mar 25, 2013 9:57 am

Stie careva cum se cheama arbustul acela cu frunze aurii?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Mi se pare o idee grozava asociatia asta si nici nu trebuie sa fie scump sa o realizezi (am o bucata de camp al primariei pe care vreau sa plantez arbusti). As pune totusi o budleia mai violet decat acela fucsia-pourpre...

Si mai am o intrebare: are cineva vreo idee cum o fi realizat nenea asta fatada asta, fara ca glicina si arborele acela sa-i faca praf structura casei? Care-i spilul?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Sus In jos
Continut sponsorizat





Arbusti decorativi si compacti Empty
MesajSubiect: Re: Arbusti decorativi si compacti   Arbusti decorativi si compacti Icon_minitime

Sus In jos
 
Arbusti decorativi si compacti
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi :: Arbusti, tufe-
Mergi direct la: