Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Sarbatoritii zilei

In jos 
+43
Cora-Maria
Raluca G.
Asriana
Luminita81
andruta
Dana Caras
Lian
laurabv
ella06
simonaelena
Paulyna
aura
poxicuta
bunica
ghana
Doini
popescugp
Attila
Rux
sini
gabriela60
Johana
sicamin
Myosotis
GetaV
georgy
leonor
vickylucia
MYRELA
doinabacau
penelopa
geodezia
costieanuconstantin
doina
Carina
Marga
duduta190578
georgiana
stefana
Karla
bubu
Vernil
Tinkerbell
47 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 28 ... 44  Urmatorul
AutorMesaj
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 12:03 pm

La Multi Ani Carina ! Sa fii sanatoasa, sa-ti creasca mari copiii, sa-ti faci noua gradina asa cum iti doresti !
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 1:31 pm

Carina ,
LA MULTI ANI, multa sanatate si o gradina asa cum iti doresti!
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 2:37 pm

La multi ani sarbatoritilor de azi!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 2:58 pm

La multi ani tuturor sagetatoarelor! Sa fiti fericite si iubite ! Puteti sa faceti un club, ca sunteti multe si zilele voastre una dupa alta. Clubul arceaselor! O puneti pe Cloanta in fruntea listei Sarbatoritii zilei - Pagina 12 2422189467
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 9:06 pm

La multi ani Carina Sarbatoritii zilei - Pagina 12 1059784619 iti urez si eu sa ai parte de sanatate si multe bucurii alaturi de cei dragi.
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 6:27 am

Multumesc frumos de urari, fetelor Sarbatoritii zilei - Pagina 12 1059784619 Chiar ne-am adunat foarte multe sagetatoare pe forum, cred ca urmeaza in curand si Georgiana la uraturi si tras de urechi Very Happy

La multi ani si din partea mea, d-na Doina si tot ce e mai bun in viata va doresc Sarbatoritii zilei - Pagina 12 1059784619
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 11:42 am

La multi ani, Carina si sa-ti iasa gradina cea noua asa cum o visezi Very Happy
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 1:09 pm

Multumesc Karla Sarbatoritii zilei - Pagina 12 1059784619 dar tare mi-e ca o sa iasa un kitch sau o amestecatura (adica un fel de varza)
Tot timpul i-am invidiat pe cei care au gradini mari si pot sa se desfasoare, iar acum ca am un teren gol golut sa-l planific nu stiu de unde sa-l apuc si ce sa fac cu el Rolling Eyes . Mai ales ca vreau sa plantez si ce n-am putut aici, adica multi copaci, tei, salcii, mesteceni, ceva conifere
Bine ca a venit iarna si am timp de gandeala si razgandeala pana in aprilie Very Happy
Sus In jos
Johana

Johana


Numarul mesajelor : 13
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/06/2008

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 1:16 pm

La Multi Ani Carina!
Multa sanatate, fericire si inspiratie!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 2:57 pm

Eu acuma daca as lua-o de la zero, as face o gradina mai mult formala... in fine, un formalism adaptat, ca cica cea mai reusita gradina e aia in care te abati de la cateva reguli Very Happy

E frumoasa conceptia à l'anglaise, insa cere prea multa munca. De altfel, mi-am modificat planurile, vreau sa introduc mai multa simetrie si in general mai multe forme de sculptura vegetala, mult mai usor de intretinut...si unde mai pui ca au mare valoare estetica si asta timp de 4 anotimpuri...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 3:09 pm

Ce inseamna gradina formala ? Prin gradina englezeasca eu inteleg o mare de flori, perene arbusti si trandafiri, plantate intr-o dezordine aparenta, dar de fapt foarte bine gandita.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 3:48 pm

gradina formala=gradina frantzuzeasca,cu forme bine definite
Se stabilesc aleile
alee principala,aleile secundare,si intre alei spatiile ramase sunt alcatuite geometric
o gradina geometrican ar fi gradina formala
dupa parerea mea e cea mai grea gradina,orice asimetrie se vede si e greu de corectat
Carina ,La multi ani@ sa te bucuri de familie si de gradini
Doina are dreptate,ai putea planta salcami drept gard
Ai putea gandi gradina pe inaltimi,in spate copacii,pe o latura conifere,pe alta foioasele.la mijloc arbusti si in partea joasa,trandafiri ,perene,vase cu anuale,arbusti pitici
In ansamblu gradina ar putea arata ca o gradena de stadion, asa vazuta de sus
Ai acoperi toate etajele si chiar daca nu le plantezi de la inceput pe toate ,le ai locul pastrat
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 3:49 pm

La multi ani, Carina,
Traisca-ti gradina!
Trandafiri sa ti'nfloreasca,
Tarlaua sa ti se mareasca Sarbatoritii zilei - Pagina 12 2480021943
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 6:17 pm

Karla,iti multumesc,urari de bine!

La multi ani,Carina,zile frumoase!
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 8:55 pm

La multi ani Carina sanatate multa multe bucurii si floricele frumoase .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 1:11 pm

Cateva imagini de gradini formale diferite, Bubu...

Un exemplu clasic (un colt de masiv) insa e usor de imaginat restul: masivele se repeta cu strictete, geometric, intretaiate de alei desenate precis, cum a explicat Tinkerbell...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Bineinteles, nu poti face asta à la lettre daca nu ai castelul care merge cu decorul, insa poti adapta masivul (au as pune hortensii Anabelle in locul euforbelor si trandafiri+perene in rest).

Insa poti interpreta stilul formal dupa cum iti place, astfel incat sa uiti putin rigoarea si strictetea, sa-i dai o fatza mai umana, ca nu poti face Versailles in curtea de la tara. Si atunci (cum recomanda majoritatea arhitectilor de peisaj) "uiti" una sau doua reguli:


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Cum vezi in imagine, simetria nu e perfecta, desenul schioapata, insa gradina arata splendid si perspectiva la fel.

Alt exemplu:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Aici geometria e perfecta, careurile sunt perfect trasate in lungul unei axe de simetrie care te duce direct la punctul de interes din fundul gradinii. Insa nu e niciun buxus sau forma vegetala sculpatata pe nicaieri.

Insa poti sa pui numai forma sculptate in lungul unei axe si onbtii tot o gradina formala (si aici aleea nici macar nu e delimitata cu precizie, dalele sunt invadate de muschi..)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Asta seamana putin cu ce vreau sa fac intr-un punct al gradinii mele...

Voilà...

Cat despre gradinile campagnarde (à propos de sugestiile pentru gradina Carinei) eu cred ca cele mai reusite sunt cele care adopta un formalism rectiliniu asemanator in apropierea casei, apoi un aspect mai natural, mai curbiliniu pe masura ce te indepartezi. Oricum gradinile de aromatice sau legume necesita careuri stricte (si e mai practic sa fie aproape de bucatarie), insa poti face asta si pentru un rozarium, (daca ai chef sa sari intre trandafiri indata ce iesi pe usa), idem pentru gazon sau terasa.

Insa pe masura ce te indepartezi de locuinta, liniile trebuie sa devina din ce in ce mai curbe, mai naturale iar la marginea gradinii sa confunde cu peisajul inconjurator.

O sa caut cateva exemple ca sa ilustrez, am asta intr-un manual de peisagism...


Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 1:46 pm

Multumesc de lamuriri Karla. Trebuie sa recunosc ca desi pozele sunt splendide nu sunt pe gustul meu gradinile formale, prea multa stictete si simetrie.

Dar si in tipul de gradina pe care o prefer eu, cea englezeasca cred ca n-ar stica putina simetrie.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 3:41 pm

Asa ziceam si eu la inceput, prea mare bataie de cap, prea multa simetrie, insa intre timp mi-am schimbat punctul de vedere. Arata splendid gradinile astea in realitate, ocupa spatiul cu mare eleganta si chiar daca sunt mai greu de trasat, sunt mult mai usor de intretinut. Imi zicea un gradinar ca munca se reduce la jumatate...

Am uitat sa pun o gradina formala contemporana, exista si asa ceva, insa astea, dimpotriva, nu prea sunt pe gustul meu... Desi imi plac gramineele, n-as pune peste tot. Raman traditionalista, desi gradinile de graminee sunt in mare voga.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]









Ultima editare efectuata de catre Karla in Joi Dec 13, 2012 3:58 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 3:50 pm


Si cateva planuri de structuri geometrice pentru proximitatea unei casei la tara... Mie mi se par mortale.
O sa-mi fac si eu un spatiu de genul acesta in spatele casei, am o suprafata plana destul de mare, pe care pot sa organizez cateva careuri. Insa asta cand o sa fiu la pensie, ca cine are timp...

Francezii numesc conceptul asta de gradina campagnarda "jardin de curé", gradina ecleziala Very Happy

Trebuie sa ai tot: flori pentru facut buchete pentru decorat casa, fructe, legume, aromatice, fructiferi, adica tot ce trebuie in bucatarie... Insa nimic nu impiedica sa pui doar trandafiri si perene...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]





Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 3:56 pm


In realitate dau peisaje foarte rustice si pline de sarm zic eu... trebuie vizitate, vazut cu proprii ochi, eu una gasesc atmosfera superba...


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]





Si o imagine à propos de ce spuneam despre integrarea progresiva in spatiu...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]





Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:26 am

La multi ani draga Georgiana pentru ieri,multa sanatate,bucurii,impliniri si tot ce va doriti in familie!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:56 am

La multi ani, Georgiana!
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 11:32 am

La multi ani Georgiana si Elena,sanatate si tot ce va doriti!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Dec 27, 2012 9:11 am

La multi ani, Stefana!!!
Sa fii sanatoasa, cu mai mult elan si optimism!
Totul se poate rezolva in viata asta, daca vrem si daca facem ceva in acest sens Wink
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Dec 27, 2012 10:24 am

La multi ani Stefana sanatate si multe bucurii .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Sarbatoritii zilei   Sarbatoritii zilei - Pagina 12 Icon_minitime

Sus In jos
 
Sarbatoritii zilei
Sus 
Pagina 12 din 44Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 28 ... 44  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Cine stie ... raspunde ... cine nu, sa-ntrebe, daaa ???-
Mergi direct la: