Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Bazin cu plante

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeJoi Mar 15, 2012 11:37 am

Exista diverse tehnici de a realiza astfel de bazine artificiale.
Cea mai noua moda sunt baltile de inotat. Cei care activeaza pe musuroi stiu ca Es are o astfel de balta.
In aceste balti filtrarea apei este facuta de un sistem combinat. Se foloseste o pompa de apa si plante.
Balta in sine e compusa din doua zone. Una in care nu sunt plante si poti inota. Una in care sunt plante si prin care se filtreaza apa.In principiu pompa trage apa din zona de innot impingand-o catre zona cu plante. Din zona cu plante apa "curatata" se varsa in zona de innot.
Sistemele de filtrare cu plante sunt folosite in unele tari chiar la filtrarea apelor industriale, adica pe scara larga.
Pentru Marga
eu nu-mi fac probleme de tantari. In apa se pot pune anumite substante, dar eu nu pun nimic. N-am plante in piscina fiindca e ... piscina. Nu mai facem baie in ea pentru ca s-a stricat instalatia de filtrare si n-am bani s-o repar. Dar ... fac baie ratele acolo. Apa nu miroase. Primavara sunt foarte multe broaste, sau mai bine zis erau anii trecuti cand nu aveam ratele. Poate ca broastele halesc tantarii/larvele pentru ca eu nu am avut tantari mai multi decat normal niciodata.
Daca sistemul este echilibrat nu apar probleme. Sunt anumite conditii care trebuie respectate cand faci balta.
Din ce-mi amintesc de ex.
- sa nu bata soarele ziua-ntreaga pe suprafata apei. Sau daca ai soare toata ziua, suprafata apei sa fie cam 60% acoperita de frunzele nuferilor astfel incat apa nu se incalzeste foarte tare.
- sa nu cada frunzele copacilor toamna in ea - se acopera cu un soi de plasa.


Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeVin Mar 16, 2012 12:21 pm

Ti-am adus balta de la Giverny, insa acolo apa circula prin canale de la si inspre raul Epte, dupa cum vezi in poza:

Bazin cu plante Dsc07553f



si turul baltii (pentru delectare):

Bazin cu plante Dsc07543m



Bazin cu plante Dsc07552j



Bazin cu plante Dsc07556l



Bazin cu plante Dsc07575ck



Bazin cu plante Dsc07576k



Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeVin Mar 16, 2012 9:10 pm

Pentru ca in balta sa traiasca nuferi, apa trebuie sa fie statatoare. Probabil ca circulatia in/dinspre rau prin canale, se face doar cand este nevoie.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeVin Mar 16, 2012 9:43 pm


Iata planul gradinii de la Giverny:

Bazin cu plante Planjard



E o chestie de debit: apa care provine de la rau (partea dreapta, primul pod) circula cu debit foarte incetinit in bazinul larg si cu debit rapid in canalul inconjurator, care colecteaza apa de la iesirea din marele bazin. Acesta din urma are o forma speciala, din ce in ce mai restransa, mai ingusta, astfel incat la podul japonez (acela mare acoperit de glicine, in stanga) debitul sa devina mediu, iar apa sa regaseasca acel canal conturnant care duce inapoi la râu...
Ma gandesc ca trebuie sa exista ingropata pe undeva trapa aia de lemn, clasica, aceea care regleaza fluxul in bazinele din vechime... o sa ma interesez.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 8:59 am

Trapa - pe aici i se spune zagaz- ar trebui sa fie la intrare.
Iaca-ta bazinul ratelor - pe asta l-am clocit mai demult - nu e Giverny da' eu n-am rau Laughing
Si nici plante nu are ca nu cred ca rezista, doar sa ma interesez ce nu mananca ratele ca mi-au terminat ceva suprafata din gazon.

Bazin cu plante Img_4111
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 9:01 am

PS Cand privesti pagina asta de sus in jos se vede clar diferenta - intre restul lumii si noi Cool
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 9:43 am

Bai, Myo, noi suntem niste bieti intelectuali romani care traiesc la tara Razz , iar "restul lumii" (cu care nu te poti compara), reprezinta o "clasa" cu sange nobil si bani multi. Wink
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 9:48 am

Lasa Myo, ca cei care-si fac bazin pentru ratuste nu sunt departe de ce ai facut tu, cu mijloacele de bord.

Cat despre sangele nobil, asta e o utopie... e tara lui egalité-fraternité, doar ca branza e pe bani (cum zicea un prieten de-al meu Very Happy)
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 9:56 am

imi placeti cu umorul vostru de dimineata !!! Very Happy Bazin cu plante 1059784619
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 6:32 pm

ce-mi plac Myo ce frumoase sunt si-mi place piscina ratelor tale o sa incerc sa caut un vas potrivit sa le fac si eu una,acum pentru urmatorul proiect(cand va fi vara) si ele-s inca mici am un lighean metalic mic si o sa-l ingrop in pamant.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeJoi Apr 12, 2012 8:04 am

Ai grija ce faci cu ele ca distrug toata verdeata care le place. Pana sa am ratele, in curtea pasarilor a fost iarba. La cateva luni dupa ce au crescut, a disparut iarba. Acum e pamant gol care se face namol de cate ori ploua. Sunt periculoase pentru ca sunt mai dragalase decat gainile si te atasezi rau de ele. Ca sa nu mai spun ce placut e sa le vezi plimbandu-se pe o suprafata mai mare de apa (in piscina mea), cum se scufunda, isi spala penele si bat apa cu aripile.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeJoi Apr 12, 2012 11:40 am

Eu, una, prefer sa admir "scena placerii" cu ratele la altii Bazin cu plante 2945718842
Stiam din copilarie ca ratele strica in jurul lor si fac mizerie Bazin cu plante 57490470
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitimeJoi Apr 12, 2012 6:37 pm

la mine in curtea pasarilor nu e pic de iarba din cauza gainilor eu am zis ca mai rele ca gainile nu-s nici unele.Cred ca am inebunit dar azi mi-am luat si 5 curcanei de 7 zile.Nici din astia asa de mici nu am mai avut de cand eram eu copil si ii omoram(de drag) cand mergeam la bunici.Dar ai dreptate ca de rate te atasezi si va fi o problema taiatul.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bazin cu plante Empty
MesajSubiect: Re: Bazin cu plante   Bazin cu plante Icon_minitime

Sus In jos
 
Bazin cu plante
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce plante putem creste in balcon ?
» Daunatori plante
» caut urmatoarele plante
» Plante foarte parfumate
» Despre plante suculente in general

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: