Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Scrisori de la Abatie...

In jos 
+2
Vernil
Karla
6 participanți
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeVin Feb 03, 2012 4:20 pm

Cum am promis, iata continutul intreg al ultimei scrisori primite de la Abatia de la Valsaintes. E datata 30 ianuarie 2012.
Am tradus rapid, fara prea mare accent pe stil, insa banuiesc ca se vede amestecul de neologisme si arhaisme caracteristic...
Va las sa va faceti o idee singuri... e o alta lume, un alt univers, alti gradinari insa Stef are dreptate: merita cunoasterea, fie si numai pentru a privi gradinaritul din alt unghi Very Happy

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Scrisoare de informare: februarie 2012

In sumar:
-editorial
-gradinarii abatiei pe firul anotimpurilor
-intalnirile ce vor veni
-stagiile de gradinarit
-sfaturile lui Jean -Yves Meignen (gradinar sef al Abatiei, cronicar la Radio Vaucluse)



1. Edito:

Dupa cum stiti, in fiecare luna va propunem o rubrica intitulata "gradinarii abatiei pe firul anotimpurilor" astfel incat sa puteti urmari lucrarile din gradinile Abatiei. E modul nostru de a va asocia vointei noastre de a oferi o gradina in care frumusetea, serenitatea si instructia sunt compatibile cu respectul si onorarea naturii.

Tinem din toata inima sa va impartasim actiunile noastre de prezervare a patrimoniului nostru natural, caci, dupa scriptura, "acest pamant nu ne apartine, ci noi apartinem lui".

Ati observat, probabil, in antetul acestui buletin informativ cateva noi logo-uri alaturi de cel pentru "gradina remarcabila-(jardin remarcable)"

Logo-ul intitulat "1% for the planet" (1% pentru planeta) ne-a fost acordat ca o recunoastere a muncii noastre pentru protejarea planetei de catre o miscare filantropica (o asociatie de mai multe intreprinderi, consumatori si organisme), la care am aderat si noi.
Incepand cu 2002, aceasta organizatie filantropica incita oamenii de afaceri sa verse 1% din vanzarile lor organismelor de protectia mediului de peste tot din lume.
Pentru a consulta site-ul lor: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Labelul "Arbre Remarquable de France" ne-a fost acordat de catre asociatia "A.R.B.R.E.S" (Arbres Remarquables, Bilan, Recherches, Études et Sauvegarde) ca recunostinta pentru caracterul exceptional al stejarului nostru alb trisecular de pe Stanca Dragonului.
Sunt recunoscuti drept arbori remarcabili copacii de o anumita varsta, dimensiuni, forma, trecut, legenda si a caror apartenenta la patrimoniul nostru natural si cultural trebuie consemnata.
Pentru a consulta site-ul lor: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


2.Gradinarii abatiei pe firul anotimpurilor

De 15 ani restauram peretii de piatra seaca lasati in abandon de mai mai multe decenii: o munca care necesita timp pentru a reda forma vechilor terase de cultura traditionala si regionala.
Aici, Guilhaume, tânar ucenic al Abatiei termina restaurarea unui perete din rosarium. Pietrele din varf sunt sigilate cu un amestec de var, mortier si nisip pentru a evita orice alunecare, in cazul in care copiii vizitatorilor nostri s-ar cocota ori juca pe pereti.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



"Careul plantelor magice" va putea fi plantat in curând pe 20 metri patrati intre acest perete si stejarul nostru recent clasat "Arbore Remarcabil al Frantei".
Jean-Yves Meignen tinea mortis sa realizeze acest proiect, intrucat e mai mult decat necesara gruparea intr-un singur loc a plantelor ale caror secrete sunt pastrate in lacasurile de cult.

Iarna aceasta ne dedicam aducerii unui suflu nou in gradina. Aici, un gard viu de Eleagnus si Cotoneaster plantat acum 15 ani a fost in parte suprimat. Cei doi arbusti pe care i-am pastrat vor putea creste pastrandu-si portul natural fara a mai fi supusi taierilor repetate.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Spatiul a fost astfel modificat pentru a crea un masiv larg. Trandafirii prezenti de mai multi ani au fost deplasati pentru a le da mai mult spatiu si mai multa lumina. O colectie de hortensia a fost plantata la umbra castanului (?) alb care domina acest loc racoros, foarte apreciat vara de catre vizitatori. Acesti hortensia arbustivi varateci vor oferi un spectacol grandios cand vor atinge inaltimea lor medie de 1,5 m in mai putin de 5 ani. Varietatile plantate sunt: Hydrangea 'Annabelle' ; Hydrangea 'Vanille fraise' ; Hydrangea serrata 'blue bird' ; hydrangea 'Zorro' et Buddleia 'Marbled white'.

3. Intalnirile ce vor veni:

3 martie - la Pepiniera Côté Sud din Pernes les Fontaines : de la 14h la 15h30, Jean-Yves Meignen va crea un masiv de plante dupa criteriul adaptarii la mediu, al asocierilor benefice, a bunelor tehnici de plantare si intretinere.

16-17-18 martie, salonul "Nature et Jardin" la Parcul expozitional de la Avignon : il veti putea gasi pe Jean-Yves Meignen pentru conferinte, demonstratii si raspunsuri le intrebarile dvs. Rosariumul abatiei va fi prezent cu butasi de trandafiri si produse de intretinere naturale fabricate la abatie, dar si homeopatice sau aromoterapice.

1 aprilie: redeschiderea gradinii Abatiei de la Valsaintes cu o zi a portilor deschise de la 10h30 à 18h00. Intrarea gratuita.

7- 13 aprilie : a doua editie a Saptamanii Bulbilor -vizita comentata a gradinii la 14.30 ale fiecarei zile.

14 aprilie: la Pepiniera Côté Sud din Pernes les Fontaines : intre 14h si 17h, Jean-Yves Meignen va impartasi viziunea sa despre o gradina de legume fara constrangeri, in intregime natural si mai ales estetic. Va face demonstratii de plantare, semanat, acoperire de sol etc.

14-15 la Sérignan du Comtat : Rosariumul abatiei va fi prezent cu butasi de trandafiri si produse de intretinere naturale fabricate la abatie, homeopatice sau aromoterapice.


4. Stagii de gradinarit
Jean-Yves Meignen propune mai multe date de stagii de gradinarit pe diverse teme. Stagiile se vor derula in salile abatiei dar si in exteriorul acesteia.
Incepând cu al doilea stagiu, puteti beneficia de o reducere de 10%:

Taierea trandafirilor
Arbusti, tufe, vechi, grimpanti, liane, tije, acoperitori de sol: toti au ritmuri de crestere diferite si nevoie de taiere specifice. Acest stagiu va initia in taierea trandafirilor asa cum e ea practicata la abatie, prin observatie, discernamant si respect al plantelor.

Sambata 18 februarie, à l'UESS - Manastirea Cordelierilor din Forcalquier
orar : de 13h30 à 16h30
pret: 30€

Miercuri 22 februarie, la castelul rosariumului din Grignan
Orar : 10h-12h / 14h-17h
Pret : 100€ - cu masa inclusa, pregatita in bucataria castelului

Sambata 25 et duminica 26 fevrier la Abatia Valsaintes
Orar : de 10h à 13h
Pret : 30€

Taierea pomilor fructiferi
Fructele cu sâmburi necesita interventii de taiere diferite pentru a da in fiecare an o buna productie. Diferentierea mugurilor cu flori de cei cu frunze si dirijarea vigorii copacilor vor fi axele principale ale acestui stagiu.

Sambata 11 februarie la Abatie
Orar : de 10h à 13h
Pret : 30€

Miercuri 15 februarie la Castelul rosariumului din Grignan
Orar : 10h-12h / 14h-17h
Pret : 100€ - masa de pranz inclusa la castel


Taierea maslinilor
Acest arbore emblematic provensal necesita interventii de taiere pentru a produce regulat fructe. Multe greseli trebuie evitate pentru a mentine sanatatea arborelui de maslin. Stagiile vor fi deci efectuate pe maslinii centenari regasiti dupa defrisarea gradinii abatiei in 1996 si pe unicul si majestuosul Maslin al parcului Cosmos.

Sambata 10 martie, Parcul Cosmos - Les Angles - Gard
orar : 14h - 17h
Pret : 30€

Miercuri 21 et sambata 24 martie la Abatie
orar : 10h - 13h
Pret: 30€


Multiplicari de plante
O zi de initiere completa in tehnicile multiplicarii plantelor, pentru a va ajuta sa le producti singuri. Buturaj, grefaj, insamantare, cu o parte teoretica in sala si cu exemple practice care vor permite oricarui stangaci neindemanatec sa foloseasca greffoir si secator.

Sambata 31 martie la Abatie
orar : 10h-12h / 13h30-16h30
Masa se serveste la abatie
Pret : 50€

5. Sfaturile lui Jean-Yves Meignen

La ora la care va scriu, temperaturile sunt mai inalte decat ar fi normal, insa iarna nu si-a spus ultimul cuvant.
Fiti vigilenti: frigul ne ameninta gradinile. Rabdare mare, nu iesiti la munca in gradina, oricat de mult ati fi tentat de vremea de afara.
Nu uitati ca iarna gradinarul se odihneste, la fel ca plantele sale.
Insa la caldura, profitati sa verificati materialele, sa ungeti mecanismele masinariilor de gradinarit, ascutiti-va uneltele si incepeti semanatul la adapost.
Faceti pe hartie planul organizarii gradinii de legume.
Primele zile dupa plecarea iernii, abia acelea vor fi rezervate taierilor fructiferilor si a trandafirilor.

In curand va fi ora efectuarii semanatului mazarei si a fèvelor (o leguma care nu exista la noi) profitati de prima perioada fara precipitatii pentru a pregati solul. Va sfatuiesc sa nu puneti deloc compost pe aceste legume, intrucat ele fixeaza azotul din aer pe radacinile lor.
Sub adapost incalzit, puteti semana rosiile, dovleceii si pepenii pentru plantarile din aprilie si mai.

Trandafirii se vor taia incepand cu 15 februarie in zonele protejate. In celelalte zone, asteptati luna martie. Dictonul ne spune: taiati devreme sau tarziu, dar sa fie in martie neaparat. Anul acesta va sfatuiesc sa taiati moderat, cat sa intineriti trandafirii. Nu taiati scurt ca in ceilalti ani.

Plantele sensibile la frig sa ramana la adapost. Nu uitati sa va aerisiti serele si verandele in fiecare zi cu soare. Daca observati insecte (pureci, acarieni, cochenille) folositi preparate cu uleiuri esentiale pentru a-i combate. Gasiti la abatie produsul preparat de noi, numit Biobalance.

Plantele in ghiveci nu por fi rempotate in perioada aceasta de repaus vegetativ. Doar daca sunt prea stramtorate, puneti-le intr-un ghiveci mai mare si completati cu pamant de frunze.
Nu uitati ca radacinile unei plante sunt in perpetua crestere; ele invadeaza intotdeauna spatiul restrans al unui container. Noi trebuie sa veghem astfel incat sa existe un echilibru intre radacini si partile aeriene. Trebuie deci sa taiem radacinile, care adesea formeaza un nod in fundul ghiveciului. Aceasta taiere se aplica nu numai plantelor de interior, dar si celor de exterior, inclusiv trandafirilor.

La fiecare 5 ani, plantele vor fi scoase din ghiveciul lor, radacinile puse la nud, apoi replantate cu un amestec complet nou de pamant si 20% elemente drenante.


Bun gradinarit tuturor!


PS. Nu uitati ca e deja posibil sa organizati vizite ghidate in gradina noastra: pentru 2012, rezervati pentru grupuri de minim 10 persoane. Fie ca sunteti particulari sau asociatie, Abatia isi va face o placere sa va primeasca si sa va faca sa descoperiti bogatia botanica si istoria acestui loc de exceptie.

Puteti sustine asociatia ATHRE pentru proiectele Abatiei, devenind astfel Membru Binefacator si beneficiind astfel de un an de intrare gratuita in gradinile noastre. Ne puteti ajuta difuzand aceasta scrisoare. Multumim.

Boutique : doar cu rendez-vous
Pépinière : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Pentru intrebari : 04.92.75.94.19 ou [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]





Ultima editare efectuata de catre Karla in Vin Feb 03, 2012 7:56 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeVin Feb 03, 2012 4:23 pm

Si un link catre celebritatea locala daca e cineva curios sa vada ce fatza are gradinarul sef Very Happy

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Karla in Sam Feb 04, 2012 11:53 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeVin Feb 03, 2012 7:25 pm

Nu arata rau, e un om muncit!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeVin Feb 03, 2012 7:39 pm

De muncit, asta e sigur...
Sunt unii oameni (am cunoscut destui) de te intrebi de unde mai au energie...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeVin Feb 03, 2012 8:09 pm

Am intrat pe situl lor de trandafiri si mi-am clatit ochii
au niste trandafiri..
Ciudat ca putini dintre trandafiri erau epuizati
aveau varianta cu ghiveci mare si mic si asta mi-a placut
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeVin Feb 03, 2012 9:38 pm

Gradinarul-Sef are mutra de paysan stilat, cu usoare urme de origine algeriana pirat , destul de tanar pentru asa sfaturi de gradinarit Scrisori de la Abatie... 2945718842
Invita-l la Club, Karla, pentru schimb de experienta Scrisori de la Abatie... 2945718842
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeVin Feb 03, 2012 10:08 pm

Nu cred ca este chiar tanar, scrie pe acolo ca dupa experienta profesionala acumulata in alte gradini, prin 1996, s-a asociat in restaurarea abatiei si crearea unei pepiniere de trandafiri. 15 ani in restaurarea unei gradini vechi de sute de ani nu-i de colea king
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeVin Feb 03, 2012 11:05 pm

Pai, da, Stef, daca avea pe atunci vreo 20 ani, acum tot tanar ar fi la 35 ani Wink
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeSam Feb 04, 2012 11:26 am

penelopa a scris:

Invita-l la Club, Karla, pentru schimb de experienta Scrisori de la Abatie... 2945718842

Nu zi, Penelopa, ca la cat e de amabil si de saritor... Very Happy Very Happy Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeSam Feb 04, 2012 11:30 am

N-am nicio idee ce varsta are... da' la frantuzii astia nu te poti orienta, ca majoritatea par mai tineri decat sunt in realitate (de barbati vorbesc).
habar n-am care le e secretul Very Happy
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeSam Feb 04, 2012 11:54 am

... secretul e ... dragostea necontenita pentru "frumos'!!! queen
Nu ca barbatii nostri scratch ... dupa ce te prind in cursa, devin foarte pragmatici drunken ... si nesimtiti affraid Scrisori de la Abatie... 2945718842
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeSam Feb 04, 2012 12:32 pm

Probabil ca da...
Am observat si eu ca nu dau importanta lucrurilor dezagreabile, trec peste fara sa se complice, nu pierd timpul cu asta.

Max de exemplu, nici nu se complica cu aia care il sapa pe la spate la serviciu, nicio rautate nu-l atinge... il doare undeva de tot ce e naspa, nu-l intereseaza decat ce e frumos, agreabil, placut.

Si pe undeva raman si copii, da-i incolo... cand ii vezi ce pasionati sunt de benzile desenate... Scrisori de la Abatie... 2945718842
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeSam Feb 04, 2012 1:58 pm

Karla ba e foarte bine ca raman tineri sufleteste
Decat sa se betivaneasca la crasma ,sa injure la meciuri ,sa se incaiere ca derbedei sau faca propuneri scabroase oricarei femei pe care o intalnesc mai bine sa colectioneze benzi desenate
Al meu cand nu are de lucru se joaca cu catei sau construieste diverse modele de avioane sau corabii sau are puzzelsuri
Se minuneaza ca oameni in toata fira se pot agita pt fotbal in asa hal incat sa se omoare
Acu de cand s-a molipsit cu plantele sta si cerceteaza ce se gaseste,ce e pe siteuri
Daca il scapi la magazin sigur vine cu orhidee,azaleemai nou cu niscai amarilisi
Acu ca incepe sezonul de gradinarit vine si cu seminte
A pus vreo 3-4 soiuri de ardei iuzi la rasadit,si-a reasezat ierburile in jardiniere si ghivece suspendate
Azi a pus ierburile intr-un vas cu buzunare(unul cu ceramica pe care l-am cumparat eu in toamna si e asa de mandru de realizare de zici ca e un pusti de 5 ani care a decupat ceva prima data singur
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeSam Feb 04, 2012 2:49 pm

Asa zic si eu, Tinkerbell Very Happy
daca vezi colectia de benzi desenate din casa, te apuca durerea de cap Very Happy
Da' nu zic nimic, ca si eu am pasiunile mele... cred ca scorul trandafiri: benzi desenate e in favoarea mea Scrisori de la Abatie... 2945718842
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeMar Feb 14, 2012 11:00 am

Domnul Gradinar sef seamna cu Novak Djokovici e simpatic . si cred ca e si haios .. imi imaginez cind vin cuconeturile cu rochicioare inflorate si isi plimba fizicurile admirind floricelele si miinile muncite ale gradinarului .,. eee va descriu vise erotice .. cu gradinari ... dar imi imaginez el cum se uita la ele cind e rupt de oboseala .. mai ales ca si platesc cuconeturile ca sa invete gradinarit ..

imi placu new imagine si cel mov violet parfume ..

da asta new imagine este super frumos
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeMar Feb 14, 2012 11:53 am

Ce ganduri frumoase te chinuie, Geodezio, tocmai azi, de Sf. Valentin cel de Import!!! Laughing
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeMar Feb 14, 2012 12:57 pm

pai Pene tocmai de asta .. labele gradinarului pline de pamint pe rochitele infoiate ale cuconeturile
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 11:54 am

Noua scrisoare de la Abatie. Trec peste orarul activitatilor si al stagiilor, peste programul expozitiilor prevazute pentru luna martie, cat si peste prezentarea lucrarilor de amenajare gradinii de plante de sol sec, etc...

Iata sfaturile lui Jean-Yves Meignen:



Februarie a fost foarte friguros. In perioadele acestea de temperaturi negative, frigul patrunde in sol si devine fatal pentru unele plante neadaptate climatului nostru. Va aduc aminte ca nu trebuie facut exces de plante venind din climaturi mai blande: e pacat sa le ucideti astfel, oricat de mare ar fi placerea de a introduce exotismul in gradina Dvs.

Incepe taierea trandafirilor: puteti taia trandafirii remontanti incepand cu 2 martie pentru a profita de faza lunara descendenta, pâna la 12 martie, insa evitand nodul lunar din data de 10. Aceasta perioada e favorabila taierii si altor arbusti cu inflorire varatica, cum sunt buddleia si liliacul de India. Acestia infloresc pe ramurile nou-nascute...
Din contra, arbustii cu inflorire primavarateca (forsythia, liliac, care infloresc pe ramurile de anul trecut) vor fi taiati dupa ce si-au dat obolul de flori.

Privilegiati taierile blande, care doar sa ilumineze arbustul, conservand forma spontana a acestuia.

Gramineele de gradina trebuie abatute in aceasta perioada, pentru a forma un nou frunzis.

Concasati crengile uscate si raspanditi pulberea pe solul masivelor.

Plantarile se pot relua fara ezitare pentru a crea sau completa masivele: favorizati plantele in ghiveci, controlati-le radacinile inainte de a le cumpara: acestea trebuie sa aiba un aspect frumos, insa fara a fi excesiv dezvoltate. Evitati plantele crescute prea devreme in sere. nu uitati sa udati din abundenta dupa plantare, confectionand santuri in jurul plantelor.

In gradina de legume, efectuati primele semanari indata ce solul se incalzeste: morcovi, mazare, salata, ridichi. Un voal de hivernaj poate fi util pentru a proteja tinerele plantute.
Un film de plastic intins pe sol cu 8 zile inaintea semanarii permite incalzirea mai rapida a solului si favorizeaza germinatia.

Curatati masivele de primele buruieni. Va propun ca anul acesta sa experimentati selectionarea catorva anuale salbatice oferite de natura, care vor aduce o nota de prospetime: incercati sa recunoasteti si sa pastrati platutele de maci, viperina, nigele, intre altele. In acelasi spirit, alegeti cativa metri patrati din gradina in care veti lasa sa creasca liber (semanati chiar) cateva plante salbatice care sa gazduiasca insectele utile.

Fie ca primavara sa va aduca innoire si multa fericire.

Bon jardinage à tous.

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 1:59 pm

Eu ştiam de modul în care se tund arbuştii, dar în liliac (syringa vulgaris) tot am să bag puţin cleştele, fiindcă trebuie să îndepărtez inflorescenţele de anul trecut, uscate. Twisted Evil
O idee bună este şmecheria cu folia de plastic peste semănăturile cu legume pentru a grăbi germinarea lor.
Deocamdată, mai am zăpadă de 40-50 cm prin grădina de legume! Rolling Eyes
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 2:27 pm

Eu le indepartasem de anul trecut, insa in primavara asta am scos liliacul de tot... nu-mi placea culoarea, inflorea slab...
o sa pun un trandafir arbustiv prolific in loc.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 2:30 pm

Karla, poti sa-i intrebi pe cei de la Abatie de ce spun de faza lunara in descrestere? Am verificat acum, iar dupa 22 feb pana pe 8 martie luna este in crestere Neutral
Nu de alta, dar eu am uitat sa tai hibiscusii la mijlocul lui februarie (tot trandafiri, deh Very Happy ) si as putea sa ii tai abia dupa 8 martie (cand iar e luna in descrestere).
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 4:31 pm

M-ai facut sa ma uit daca nu cumva am tradus prost, insa nu, am tradus bine.
Ce-o mai fi si asta?
Sigur, incerc sa vad...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 4:37 pm

Am gasit deocamdata cateva explicatii pe net; o sa traduc...

"Le cycle de la lune

Tous les 29,5 jours environ, la lune effectue un cycle complet appelé la lunaison.

Au cours de ce cycle de 29 jours, 12 heures et 44 minutes, le satellite naturel de la Terre passe par huit phases différentes :
- Nouvelle lune
- Premier croissant
- Premier quartier
- Gibbeuse ascendante
- Pleine lune
- Gibbeuse descendant
- Dernier quartier
- Dernier croissant.

Pendant les quatre premières phases de ce cycle, on dit que la lune est croissante.
Pendant les quatre dernières phases, elle est décroissante.


Ne pas confondre:

Attention à ne pas confondre la notion de Lune croissante ou décroissante (liée aux phases de la lune) avec la notion de lune ascendante ou "montante" et lune descendante.
Cette deuxième notion décrit le changement de trajectoire de la Lune dans le ciel.
En effet, pendant le cycle lunaire, la lune monte ou descend par rapport à l'horizon : elle est ascendante pendant environ 13 jours et descendante pendant 13 jours. "




Ultima editare efectuata de catre Karla in Mier Feb 29, 2012 4:50 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeVin Iun 01, 2012 5:40 pm

Abatia de la Valsaintes pune in linie scrisoarea lunara de informare...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu ezitati sa accesati linkul, pozele cu gradina inflorita sunt superbe.

Am tradus doar sfaturile lui Jean-Yves Meignen pentru luna iunie:


"Conform credintelor populare europene de la inceputurile Evului mediu, Sfintii de gheata se situeaza intre 11-12 si 13 mai. Astrofizicienii explica originea acestei legende prin faptul ca spre jumatatea lunii martie, orbita Pamântului traverseaza o zona din univers incarcata de praf cosmic (constituita din reziduuri de planete) care reprezinta un obstacol pentru razele soarelui. Efectele solare pe pamant sunt astfel diminuate, ceea ce conduce la o scadere semnificativa a temperaturilor.

In zilele noastre, s-ar parea ca aceasta perioada ar fi avansat cu o luna, mai degraba in luna martie. De 40 de ani incoace, numaroase proverbe si dictonuri despre aceasta perioada climatica s-au confirmat.

Anul acesta, gerul ne-a pedepsit aspru in 16 si 17 mai, deci Sfintii de gheata au fost in intarziere. Nici Sfantul Urban n-a fost prea grabit ("Mamert, Pancratie si Servais sunt cei trei Sfinti de Gheata, insa Saint Urbain e cel care ii tine pe toti in mâna").

A fost de-ajuns pentru ca sa ne inghete rosiile abia plantate in numeroase gradini. LA ora aceasta, gradinarii Abatiei inca isi mai atintesc ochii pe cer si pe termometru, multumind norilor care ne-au servit cu ploaie in acest sfarsit de mai si Soarelui pentru ca ne-a reîncalzit plantele.

Instalatiile de udare trebuie deja reglate in functie de nevoile plantelor. E mai bine sa udam din abundenta odata pe saptamana decat in fiecare zi si in niciun caz de 3 ori pe zi. Chiar si plantele de balcon nu trebuie sa suporte udari cotidiene, cu exceptia plantelor bautoare de apa expuse in plin soare si a surfiniilor.

Supravegheati crinii si inseparabilele lor insecte: criocerele, ale caror larve ingurgiteaza frunzele. Solutia: "bacilus thurengis", o bacterie care ucide larvele. Optati pentru solutia noastra, Biobalance, pe baza de uleiuri esentiale care actioneaza asupra insectelor fitofage.

Extrasul de urzici si symphytum stimuleaza cresterea si rezistenta tomatelor. Nu taiati frunzele rosiilor. Mai multe frunze inseamna o planta mai rezistenta si fructe delicioase din abundenta.

In livada, lipiti benzile de glu in jurul trunchiurilor si capcanele cu feromoni in jurul maslinilor. Eliminati din fructele prea abundente pe unii arbori fructiferi, ca perii de exemplu.

Florile de trandafir ofilite trebuie eliminate sistematic de pe plantele remontante. Taiati la a 3-a frunza sub floare pentru a produce un nou lastar florifer.
Trandafiri vechi neremontanti isi pot pastra florile ofilite, care vor produce fructe decorative ce vor hrani pasarile cerului in timpul iernii.

Oidiumul si patarea neagra pot fi evitate prin pulverizarea in asociere a celor doua produse ale Abatiei, Homeocult si Aromacult (uleiuri esentiale)

Acoperiti masivele pentru a pastra prospetimea solului si pentru a stimula viata organica in sol. Utilizati orice reziduu vegetal la indemâna: iarba de gazon uscata, resturi de la taiat gardul viu, frunze etc). Paiajul realizeaza miracole in orice gradina de legume sau ornamentala.

Bun gradinarit tuturor..."

Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitimeJoi Iun 20, 2013 5:07 pm

Un articol interesant, eu citesc tot ce primesc pe email de la Oreste. Stiti a a terminat Institutul teologic ? Ma rog, cred ca a studiat mai mult decat vrea sa se stie. Dar e f. interesant ce spune. Eu sunt de principiu ca un om informat, e un om care se poate proteja singur. Si in viata e bine sa intelegi cat mai multe si sa cuprinzi cu mintea tot ce poti.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Continut sponsorizat





Scrisori de la Abatie... Empty
MesajSubiect: Re: Scrisori de la Abatie...   Scrisori de la Abatie... Icon_minitime

Sus In jos
 
Scrisori de la Abatie...
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Cine stie ... raspunde ... cine nu, sa-ntrebe, daaa ???-
Mergi direct la: