Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Clematite

In jos 
+25
geodezia
anasstasia
Marga
doinabacau
gabriela60
gabi_gabriella
Carina
happy
Doini
gomez99
Karla
GetaV
Tinkerbell
Rux
stefana
penelopa
fefe03
HERMYNNA
Vernil
bubu
Mirela
Mada
Myosotis
miha
Hertha
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeVin Apr 08, 2011 6:16 pm

Si elfi indiferent unde se afla isi pastreaza aceleasi pareri,simpatii si antipatii,mai ales pe cele din urma
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeVin Apr 08, 2011 7:37 pm

Viata este atat de scurta ca e pacat sa pastram antipatiile. Este ca si cum am cultiva dinadins pirul in gradina.
Dar fiecare decide pentru ce pastreaza in viata si gradina lui (nu moralizez cum mi s-a spus de atatea ori, este doar experienta mea).
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeVin Apr 08, 2011 8:50 pm

Tinkerbell a scris:
Si elfi indiferent unde se afla isi pastreaza aceleasi pareri,simpatii si antipatii,mai ales pe cele din urma

Nu-i nici o problema! Sincer! este alegerea ta si o repsect atata timp cat nu sunt jigniri! Inca o data, fii binevenita! cheers
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeVin Apr 08, 2011 9:38 pm

[quote="stef"]Viata este atat de scurta ca e pacat sa pastram antipatiile. Este ca si cum am cultiva dinadins pirul in gradina.
[quote]
Pot fi de acord cu tine in multe cazuri ,dar sunt cazuri in care persoana care m-a jignit si mi-a facut rau nu mai exista pt mine si nu-mi schimb parerea
cum mi-am expus odata parerea si mi-am spus pasul, nu revin
Oricum ma bucur sa intalnesc marea majoritatea a persoanelor de aici
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeVin Apr 08, 2011 10:58 pm

Pana una-alta, Eflfuto, nu vrei sa facem schimb de "copilasi" de clematite?
Ce dai la schimb pentru puiul de Avant Garde? Clematite - Pagina 4 1922459146
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeSam Apr 09, 2011 9:12 pm

O Ville de lyon sau o Cardinal rouge?
Da sa stii Avangarde-ul junior mai trebe tinut un an ca sa fie sigur ca se prinde
Nici un pui marcotat nu se muta in primul an
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 12:50 pm

Prea târziu !
După cum ţi-am sous, am marcotat o tulpină într-o jardinieră. Ieri mi-a trebuit jardiniera, aşa că am transplantat "copilaşul" într-o găletuşă de smântână.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 1:38 pm

Acu ce sa zic?
Ma rog ca junioarea sa nu se sclifoseasca si sa ii priasca mutarea
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 8:54 pm

Ati reusit sa-mi suciti mintile cu clematitele astea. Drept este ca si succesul neasteptat ar revenirii celor doua din antichitate ,parca mi-a dat aripi . Azi am oprit la un centru local de profil . Avea muuuulte ... la 50 lei. Cu nume cu tot. Trebuie sa studiez sa vad daca mai unde si daca dau banii . Sau astept o comanda .... ce va sa vina ?
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 9:12 pm

Cam scumpe scratch
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 9:43 pm

Da ,asa este. Sint cu boboci mari ,toate si deja crescute bine , bine. Nu am si zis ca iau. Very Happy
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 9:53 pm

Rux, acum se gasesc multe varietati de clematite la preturi rezonabile - intre 15 si 25 ron. Am gasit Ville de Lyon, Multi Blue, Nelly Thompson, Dr. Ruppel si Jackamnni la Obi. Pamantul este foarte important, trebuie sa fie foarte hranitor. Daca ai de unde sa cumperi pamant marca Compo Sana sau Potground - sunt ceva mai scumpe, dar sunt foarte bune.

Eu caut Warshawska Nike, este una din preferatele mele, datorita culorii intense, ca de catifea (este grena). Am si cateva fitzoase - Mr. President - infloreste foarte greu, si doar una/doua flori.


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Lun Apr 11, 2011 10:06 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 10:00 pm

Hertha a scris:
Ce va fac schwaboicele? La mine au dat toate 7 lastari noi, sanatosi si frumosi. Nu va spun ce am patit cu una... I-am taiat din greseala, o tija intreaga si am lasat-o in 2 frunze. Am vrut sa-i tai o tija uscata! A ramas cu una singura, saraca. Vad ca este in viata si se lupta sa traiasca. Sper sa avem bafta cu ele.
Scrieti si voi ceva ca vorbesc ca nebunii cu mine insami. Tre sa facem rost de Vernila ca ne umple in doi timpi tot forumul.

Very Happy Ce dor imi e de Hertha! Trebuie sa trec pe la ea, neaparat. Sa umplem impreuna forumul Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Lun Apr 11, 2011 10:18 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 11, 2011 10:12 pm

Rux sunt mai mult decat scumpe
Vernil are dreptate,se gasesc pe aici la preturi mult mai bune si daca ai rabdare ,toamna poti gasi si la 10ron
Daca nu e un efort prea mare,poti sa copii numele clematitelor ca sa vedem si noi daca sunt atat de deosebite ca sa merite?
Ca de exemplu o varza ca a mea sau o Joshefine merita
Adica cu flori batute
Altfel mai bine vii tu acilea si te plimbam sa-ti iei 3 de banii aia
Oricum clematitele poti sa le pui pe langa garduri ,sau sa faci bolti(cred ca sotul tau ca fi incantat sa-ti cedeze un petecut din gazon pt astfel de minuni
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 12, 2011 6:09 am

M-ai convins. Gata . Capitol incheiat. Dar am sa ma duc sa vad ,ca parca una era dubla.Si parca era alba.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 12, 2011 3:07 pm

Azi am trecut prin Brico Orhideea. Aveau clematite montana si alte cateva clasice . N-am retinut numele uneia mai deosebite, dar am remarcat-o ca avea (in fotografie) flori in nuante de oranj. Destul de zdravene plantele, nu pipernicite, la vreo 15 lei.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 12, 2011 6:42 pm

Unde e foto?
ca vreau si eu una
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 12, 2011 6:43 pm

Rux am si eu una alba,cu 2 randuri de petale si e destul de infloricioasa
sa vad daca o pot marcota
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 12, 2011 6:48 pm

Foto era pe eticheta originala atasata la ghiveciul ala lunguiet, iar denumirea era acoperita de eticheta autohtona (ca poate retineam si eu mai usor cum o cheama).
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 12, 2011 8:01 pm

stef a scris:
Azi am trecut prin Brico Orhideea. Aveau clematite montana si alte cateva clasice . N-am retinut numele uneia mai deosebite, dar am remarcat-o ca avea (in fotografie) flori in nuante de oranj. Destul de zdravene plantele, nu pipernicite, la vreo 15 lei.

Aoleu, Stef, ce ne faci ? Nu vezi ca suntem bolnave cu clematitele astea ? Dupa mutarile de acum cateva zile, am pierdut 3 clematite, sper sa rasara din nou, la anul. Am mai patit asa, deci nu ma impacientez prea tare. Dar asa imi vine sa umplu gardurile cu ele ... Nu ma mai fac bine cu florile astea ... si anul asta e planificat sa fac economii, musai sa merg la copii - mai ales la Andreea - si speram sa strang bani de avion pana in octombrie ... ca tot vorbeste "lumea buna" ca nu mai suntem in criza. Eu sunt, totusi, in criza de nervi, de cate ori vad fluturasul de salariu ...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 13, 2011 2:12 pm

N-am vazut la Brico-Militari oranje
Iar tangutica erau uscate
Inca n-am reusit sa ajungem si la Orhideea
Cred ca toti facem crize la fluturasi sau facturi
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 13, 2011 2:15 pm

Anul asta marcotez toate clematitele ce la am. Sunt hotarata sa ridic zid de flori in jurul ferestrelor mele.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 13, 2011 2:16 pm

Succes!
O sa fie o mare bucurie
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 13, 2011 2:22 pm

Merci, stiu ca am ceva de asteptat pana se catara peste tot. Dar si asta poate fi un motiv bun sa mergi mai departe in jungla vietii asteia. Zic si eu asa, ca un om obosit Cool
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 13, 2011 2:37 pm

Las ca la cat le iubesti si le cauti in coarne,o sa se simta si ele sa devina invazive
O cardinal sau o WN in 2 ani iti umplu gardul
Sus In jos
Continut sponsorizat





Clematite - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clematite   Clematite - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Clematite
Sus 
Pagina 4 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi-
Mergi direct la: