Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Masive/straturi in gradina

In jos 
+6
stefana
bubu
penelopa
Myosotis
Karla
Tinkerbell
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 02, 2012 7:12 pm

Am si eu vreo 2 de taiat gardul,dar nu mi se par de finete
In materie de clesti cred ca mai am un pic si deschid magazin
cum mai ochesc un cleste il iau si p-ala sa nucumva sa-mi trebuiasca si sa-mi lipseasca
M-am asezat sa ascult relatatrile despre gradina
Azi am umblat creanga dupa mancare la animale,am avut si niste intalniri si n-am reusit sa-mi fac schita colorata a diverselor colturi
Cand m-a vazut al meu cu caiete de schite,culori,pensule acuarele s-a luat cu mainile de cap
Cum inca n-a apucat sa vada cartoanele,panzele si uleiurile inca nu m-a declarat nebuna
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMar Apr 10, 2012 3:45 pm

Cum evolueaza masivul in primavara asta, cu primele lalele si myosotisul abia incepe sa se deschida:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMar Apr 10, 2012 6:31 pm

la voi e primavara dea binelea ,ne place in masiv la tine !!! Very Happy Masive/straturi in gradina - Pagina 3 1059784619
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMar Apr 10, 2012 7:19 pm

Doamne, cand oi apuca sa fac si eu asa o lucrare pe-ndelete in gradina mea, nu stiu.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMar Apr 10, 2012 7:26 pm

Curata primavara, ce sa mai vorbim.

Eh, Myo, eu asta am invatat-o in timp, in frantuzime. Astia nu fac niciodata dupa improvizatii, dupa cum ii taie capul sau dupa cum le vine pe moment Very Happy cum faceam eu.
De la ei am invatat ca orice lucrare reusita, daca nu-i migalita in detalii, nu-ti iese pe masura asteptarilor.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMar Apr 10, 2012 9:24 pm

Karla foarte frumos evolueaza masivele, si asta si cel pus la tine in gradina.

Myo ce dreptate ai, si eu ma intreb cand oi face ceva ca lumea cap-coada, desi zau ca ma straduiesc Very Happy .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 9:32 am

Eee, eu voi ramane fidela .... spontaneitatii Masive/straturi in gradina - Pagina 3 2945718842
De si imi place ordinea, simetria, nu sport "organizarea" planificata pana la detalii pirat
Si, in plus, niciodata nu sunt multumita de rezultate, asa ca trec repede la modificari.
Daca nu schimb ceva la inceputul primaverii, nu ma simt bine monkey
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMier Apr 11, 2012 9:52 am

Pai, schimbarea e una din conditii, Penelopa. Ca doar n-o sa lasi masivele la fel in fiecare an. Important e sa creezi structura de baza, apoi schimbi look-ul in fiecare an, adaugand si schimband plantele anuale. Decorul se schimba teribil...
Sus In jos
anasstasia

anasstasia


Numarul mesajelor : 124
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit, lucrez goblenuri
Stare de spirit : incerta
Data de inscriere : 11/02/2012

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 15, 2012 9:38 pm

Karla, cita ordine si curatenie...foarte frumos.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 29, 2012 11:41 am

Si dupa ce au trecut toate lalelele si narcisele, asteptând inflorirea trandafirilor:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Ieri s-au deschis si primii boboci la trandafiri (Zéphirine Drouin pe obelisc). Primul iris Black Suited intre alium:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 29, 2012 11:46 am

Cat de bleo e totul, parca ar fi o mare albastra. E myozotis, nu ?
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 29, 2012 12:01 pm

Da, da, Bubu, e myosotis. Nu stiu cat mai tine, incepe sa se scuture...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 29, 2012 12:04 pm

Al meu s-a scuturat deja si arata cam naspa acum.

Stau ca la cinema sa-ti vad pozele daca s-a deschis sezonul si la tine. De cand asteptam...
Zephirine a fost primul si la mine ( ma refer la veterani in gradina, nu la ce am in ghivece).
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 29, 2012 12:06 pm

Pai, am pus doua serii de poze la mine in gradina.

Am inceput sa colind gradinile, am fost ieri la Bagatelle si alaltaieri la Versailles. Fac o selectie de poze si pun la "gradinile lumii"
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 29, 2012 12:10 pm

Le-am vazut si pe cele de la tine din gradina Very Happy .
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 29, 2012 1:41 pm

bubu a scris:
Stau ca la cinema sa-ti vad pozele daca s-a deschis sezonul si la tine. De cand asteptam...
Deci, da Very Happy si eu vin la home-cinema cheers
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 08, 2012 1:22 pm

Incep sa infloreasca si trandafirii in masiv...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Primul dupa Zéphirine Drouin a fost Mystérieuse (semnat François Dorieux):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 08, 2012 1:46 pm

Imi place "misteriosu" l-as pune pe lista vrerilor
La mine masivul de bourboni inca e in asteptare,azi s-a deschis primul dintre burboni
Am reusit sa mai gasesc niste bouboni vechi si i-am pus la prins
Ploile insa mi-a scurtat timpul de inflorire la alba.Chloris
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 05, 2012 2:53 pm

A propos de masive si straturi, pentru a raspunde la dilema lui Bubu despre plantarea unui masiv, cea mai inteligenta solutie e cea a Gertrudei Jeckyll. Principiile de baza sunt simple:

-daca platbanda contine arbusti, acestia trebuie dispusi de maniera neregulata, pentru a crea senzatia de spatiu mai vast.

-daca platbanda contine plante perene, efectul de masa e preferabil. Trebuie deci favorizata plantarea in grup, care are in plus avantajul de a da o semnificatie gradinii: prea multe texturi si culori ucid ansamblul...

-plantarile se fac in biais, adica oblic fata de axa aleii, astfel incat efectul de consistenta a masei vegetale e garantat.

Iata o schita desenata de Miss Jeckyll, pentru exemplificare:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Si iata rezultatul, pe viu:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 05, 2012 2:58 pm

Si tehnica de plantare obisnuita, de comparatie (stiind ca in cazul acesta efectul cautat e tocmai cel de dezordine aparenta):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Si cateva idei, à propos de spaliere pe care se pot agata tot soiul de obiecte de efect...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 05, 2012 4:23 pm

Foarte faina ideea cu obiectele agatate de spaliere.

Schita cu organizarea masivului e clara, de altfel am mai vazut schite si tot asa am zis, ca e simplu, dar cand ajung la concret nu-mi iese.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 05, 2012 4:35 pm

Pai, poti intai sa desenezi pe pamant cu nisip sau faina... direct in masiv adica (se poate pe hartie, bineinteles).

In general, instinctiv stii cam ce volum ocupa o planta (daca nu, gasesti informatia pe net).

De exemplu, o achillea medie ocupa 40 cm , deci trasezi pe pamant un oval oblic cam de 40 cm latime si vezi cam cate plante ai nevoie (doua trei, poate una singura daca mai incolo ai vreun trandafir inalt). Poti sa plantezi strans, ca sa ai un efect imediat, ori mai aproape de bordura, daca vrei ca planta sa invadeze putin aleea...

Dupa ce termini, treci la urmatoarea, in ordinea crescatoare (sau descrescatoare a inaltimii)...

Daca semeni anuale e si mai simplu... umpli spatiile cu seminte pe care le raresti pe masura ce cresc (sau cu bulbi daca plantezi dalii sau canna, crocosmia etc).

Ideea e insa sa plantezi totul o data, nu pe bucati.. adica intai sa strangi plantele, si cand te apuci de plantat, faci totul odata...
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 08, 2012 9:33 am

Karla multumim pentru invataturi. De la tine mai invat si eu una-alta, altfel nu prea mai apuc sa ma ocup de cultura proprie nici macar in ale gradinilor. Acum fac curat in doua straturi cu Th si apoi cand fac curat in plicurile cu seminte (Dumnezeu stie cand, dar sper sa fie pana da frigul) o sa aplic tehnica cu diagonalele. Am observat ca anumite flori rasar din semintele cazute in pamant de la un an la altul.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 08, 2012 3:09 pm

Frumos si reusit "rezultatul" schitei, Karla! Este, exact, ceea ce-mi place mie mai mult la o gradina. Shocked Numai ca, asa cum zice si Myo, iti trebuie toate plantele o data si ... multe Wink Deci, multi bani, ceea ce la noi lipsesc cu desavarsire Laughing
Dar, cu putina pricepere si multe alternative de plante anuale, din seminte, se poate face ceva. Rolling Eyes
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitimeSam Sept 08, 2012 6:34 pm

Pentru putin...

Si la mine rasar plantele de la un an la altul din seminte... sunt unele care rasar si in alte colturi, probabil ca le duce vantul aiurea Very Happy

Ei, intotdeauna e greu cu banii, Pene. Eu am noroc cu veranda ca le tin acolo pâna reusesc sa le strang pe toate. Daca da frigul, stiu ca nu-mi mor. Apoi am observat ca obtii plante gratis prin divizare. Normal, dupa vreo doi-trei ani ar trebui toate divizate primavara sau toamna. Achemilla am cumparat odata si apoi am avut doar diviziuni...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Masive/straturi in gradina   Masive/straturi in gradina - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Masive/straturi in gradina
Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Codrutei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: