Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaInregistrareConectare

Ce plante putem creste in balcon ?

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
gabriela60

gabriela60

Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeLun 18 Iun - 17:37

Eu ma gandeam si la genul acesta de plante pentru un balcon inflorit. Arata bine si sunt usor de ingrijit.
Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 7394308388_4e909704ca_zCe plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 7394306306_40f0e2a790_z
Eu am imbracat cu ele o scara de intrare
Sus In jos
gabriela60

gabriela60

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeSam 14 Iul - 11:47

ura am reusit sa gasesc la Dedeman seminte de begonii din astea
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell

Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeMar 17 Iul - 14:02

Foarte frumoase begoniile alea de gradina,merg la borduri ,in jardiniere sau piramide
Am avut anul trecut in piramide unele black si batute,erau superbe
Mi-au tinut cam plana la Craciun la ceva adapost
Sus In jos
gabriela60

gabriela60

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 19 Iul - 7:45

daca le tii in casa poti sa le ai si in anul urmator.Batute nu am vazut.
Sus In jos
doinabacau

Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeLun 30 Iul - 13:42

Gabriela,o poza nereusita cu semperflorens:

http://doinabacau.sunphoto.ro/Din_florile_mele/17120479

Cred ca astea batute sunt mai sensibile decat cele simple si s-ar dezvolta mult mai bine afara,intr-o zona insorita.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeLun 30 Iul - 16:29

sunt tare frumoase
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeLun 30 Iul - 19:06

Si mie imi plac,dar mereu se intampla cate ceva si raman cu un firicel,salvat in ultima clipa. Am o vecina care are planta la tara ,la mama ei si acolo se dezvolta mult mai frumos. Pentru ca e balconul aglomerat,nu are loc langa geam,astfel ca primeste lumina indirecta si cand infloreste e mai mult un roz,dar la soare,florile devin aproape rosii,trebuie sa-i acord mai multa atentie.
Sus In jos
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeVin 25 Ian - 13:44

Ghetisoara se acomodeaza usor, oriunde. Pe scara blocului meu e plin de ghetisoara si sanseviera, muscate curgatoare. Fiindca nu e prea multa lumina, ghetisoara e in largul ei, a prosperat peste masura Very Happy
Sus In jos
penelopa

penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeSam 26 Ian - 17:00

Nici la mine n-a prea "prosperat" ghetisoara asta rosie cherry
Dar, nici prea tare nu m-am ocupat de ea. monkey Am pus intr-o galetusa de iaurt, un smoculet firav cu radacini de la o colega si, saracu', se chinue acolo de vreo 3 ani What a Face
Promit, insa, ca din primavara, ii maresc ograda si-l rasfir intr-o jardiniera. cherry
Sus In jos
Karla

Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeDum 27 Ian - 10:43

Mie cel mai mult imi place cand chiar aduci gradina in balcon, adica faci ca si cum ai avea un petec de gradina pe care cultivi plantele care-ti plac.

Muscatele si plantele de genul acesta sunt frumoase pe marginea ferestrelor, insa in balcon ar trebuie reprodusa ambianta gradinii ca sa te simti ca-n rai:

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Image1zuu

Deci, trebuie investit in cateva ghivece mai mari si asortate intre ele, in care sa plantezi ce creste in gradina: trandafiri, clematite, lavanda, delphinium, garofite... in plus, imaginati-va efluviile de parfum cad stai pe scaun...

O alta ilustratie, pentru un spatiu mai mic si pentru cei care prefera trandafirii si atmosfera de gradina romantica:

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Image2ziq

Exista si trandafiri grimpanti care rezista in ghiveci mai multi ani, Goldmarie (Kordes) de exemplu...

Sus In jos
bubu

Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeDum 27 Ian - 12:27

Ca de obicei pui niste poze absolut superbe. Eu pe terasa am umbra, trebuie sa gasesc altceva de pus in ghivece.
Sus In jos
Karla

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeDum 27 Ian - 14:46

Hortensii si daphné pentru miros... Very Happy
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeDum 27 Ian - 15:42

Si, in general, romanii nostri au inchis balcoanele, asa ca mai degeraba sera, decat gradina in balcon Very Happy
In cazul acesta, ma gandesc caefectul de gradina ar putea fi obtinut daca ar lasa posibilitatea mai multor geamuri sa se deschida.
Eu tin balconul pentru iernatul la rece al plantelor, iar peste vara e o dezordine totala acolo. pirat
Cred ca-mi voi reorienta orienta Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 3839168801 rea Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 143494439
Sus In jos
Karla

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeDum 27 Ian - 18:22

Pai, daca balconul e inchis, se poate face o gradina de iarna, "jardin d'hiver" cum spun frantuzii.

Adicatelea, o "gradina mediteraneeana", cu maslini, citrice si lavanda (miros asigurat) si ghivece in culori ca bleu Provence, oranj, teracotta...

Se pot pune si plante tropicale, depinde de stilul "gradinii" pe care o doresti. Ideea e sa faci un spatiu agreabil de locuit si o gradina in acelasi timp. Adaugi obiectele de decor ca lampi, colivii, goblenuri, eprubete, oglinzi, stropitori, cosulete, etc (daca unele sunt fabricate de tine sau de un membru al familiei e si mai sic)

Exemple:

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 5w641h478

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 14w641h478

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 13w641h478

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 16w641h478

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 2w641h478

Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 3w641h478

Mai stiti melodia aceea a lui Henri Salvador, "Dans mon jardin d'hiver"? Very Happy Very Happy
Sus In jos
Marga

Marga

Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Data de inscriere : 16/07/2011

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeDum 27 Ian - 19:52

Da foarte frumos dar la noi balcoanele sint ca niste cutii de chibrite .
Sus In jos
Karla

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeDum 27 Ian - 20:09

Pai, asa e si al meu de la Brasov, Marga, dar tot am gasit loc pentru o masuta si doua scaune de bistro (de baut cafeaua), un dulap de unelte si e loc si de plante si agatat obiecte de decor...

Dar la mine balconul nu l-am inchis, doar in lateral, ca sa am intimitate fata de vecini...
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeLun 28 Ian - 9:02

Frumos, Karla!
Deocamdată, iarna, balconul meu este arhiînghesuit cu toate plantele care ierneayă la rece: muscate, leandri, brugmansii, passiflore, bougainville, camelii, lamai, fuchsii, cactusi, agave si tot felul de arbuşti care nu rezista iana afară.
În schimb, am de gând să reorganizez jungla din acvariu Very Happy , adică să fac un fel de grădină de iarnă în living
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/LZBRVTXFZBNRHMPUKBF
De aceea spuneam eu că aş vrea să mă limitez la mai puţine plante de interior, astfel încât să pot aranja un interior verde plăcut, unde să apară şi alte elemente de decorare, nu numai plante înghesuite.
Sus In jos
Karla

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeLun 28 Ian - 9:32

Oh, pai ai spatiu sa faci ceva splendid...

Eu am doar o mica veranda lipita in spatele casei care tine loc de intrare... cam 5metri patrati in care-mi adapostesc plantele... sper sa-mi amenajez un spatiu mai acatarii in acelasi gen... cand o sa pot. Very Happy
Sus In jos
stefana

stefana

Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeLun 28 Ian - 14:50

Ei, chiar as vrea sa vad la ce plante din acvariu o sa poti renunta Laughing
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeMar 29 Ian - 14:13

Păiii, momentan, nici eu nu ştiu Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 57490470 Dar, la vară, mă voi decide.
Sus In jos
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeMar 29 Ian - 16:55

Pene, arata excelent plantele, nu sunt inghesuite, doar stau la geam. Ce mi-as dori sa beneficiez si eu de un astfel de spatiu ....
Un vecin de-al meu si-a ridicat langa Bucuresti o casa in care a prevazut expres o sera. A construit-o ca un spatiu de trecere intre living si dormitoare. Este ca un hol inalt, spatios, mai mult lung decat lat, luminat din toate partile, inclusiv prin acoperis, care este prevazut cu gemulete ce se deschid printr-un mecanism actionat de jos. Extrem de laborios si eficient. Cred ca mai mult l-a costat sera decat dormitoarele (2) Very Happy
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeMier 30 Ian - 15:34

Si eu ma tot gandesc la un astfel de spatiu, luminat din toate partile... eventual, o extindere a balconului, dar, vorba ta, s-ar putea sa ma coste mai mult decat casa monkey
Sus In jos
gabriela60

gabriela60

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeMier 6 Feb - 7:26

Buna dimineata.De ce-mi faceti pofta?Atata mi-as dori si eu un spatiu din acela cu multe geamuri,lumina multe plante si o masuta unde sa-ti bei cafeaua,sa lucrezi.....si pot visa linistita.Fetele au dreptate la noi balcoanele sunt minuscule si le mai foloseam si la uscat rufe.Masuta nu-mi incapea pe el dar era coltul meu de relaxare.Acele ghetisoare l-au facut sa arate spectaculos apoi am inceput sa-mi schimb forile in fiecare an.Intr-un am am avut petunii cu floare mare si tot asa.Ma simteam foarte bine cand veneam de la serviciu si ma asezam pe o pernuta pe pragul camerei unde era balconul si nu ma mai saturam sa-mi privesc toate florile.Eu nu salvam ghetisoara iarna si nici acum nu o fac cumpar rasaduri primavara iar anul acesta am gasit seminte.
Sus In jos
doinabacau

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeDum 10 Feb - 10:03

Imagini superbe...
Lacomia de-a avea ceea ce vedem,ne impiedica sa pastram proportiile si sa asiguram catorva,conditii optime...

http://doinabacau.sunphoto.ro/Splendorile_iernii/86203153
Sus In jos
penelopa

penelopa

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitimeDum 10 Feb - 13:11

Pai, tocmai de aceea am renunta eu la aglomeratie si voi incerc sa pastrez ... proportiile Wink
Am cateva obiecte decorative de gradina de la Bakker si, urmeaza sa-mi vina si-o moara de vant olandeza, cu leduri, astfel incat, voi trage o amenajare peisagistica interioaraaaa.... Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 57490470 Am vreo 2 roabe, o fantana, un gratar mic (adevarat), o altfel de fantana si o statueta.
Dupa cum v-am spus, la vara trec la amenajari interioare. drunken
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce plante putem creste in balcon ?   Ce plante putem creste in balcon ? - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos

Ce plante putem creste in balcon ?
Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: