Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaGalerieCautareInregistrareConectare

Distribuiți | 

Gommer III

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
georgiana

Numarul mesajelor : 2072
Varsta : 41
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

MesajSubiect: Re: Gommer III   Mier Dec 07, 2011 6:02 pm

geodezia a scris:
http://geodezia.sunphoto.ro/austria_2011/53716652
nu mai stiu denumirea l-am luat anul trecut pe primavara

ce frumos este! abia il astept si eu pe al meu sa infloreasca
Sus In jos
geodezia

Numarul mesajelor : 3468
Varsta : 53
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Data de inscriere : 07/06/2011

MesajSubiect: Re: Gommer III   Joi Dec 08, 2011 8:22 am

si a facut o ditamai floarea sa stii .. a venit o nepoata si m-a innebunit ca sa ii dau o frunza ca a auzit ea ca se prinde din frunze .. ati auzit de asa ceva hibi prinsi din frunze .. ?
si Georgiana sa stii ca si-a dat drumul frumos si ca copacel adica nu lincezeste nu a stagnat cia crescut frumos cu 2 creci si vad ca ii da si un lastarel acum.. . imi e mila sa ii tai vriful ca e plin de bulbi pentru flori
Sus In jos
Myosotis
Admin

Numarul mesajelor : 4820
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Gommer III   Joi Dec 08, 2011 9:27 am

Nu se prind ei nici din butasi, dara-mite din frunze.
Sus In jos
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Varsta : 90
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

MesajSubiect: Re: Gommer III   Joi Dec 08, 2011 3:44 pm

Geo, ce spatiu ai tu acolo ! Si ce bine "mobilat" este! Parca esti in sera! Felicitari, ai niste minunatii de plante!
Sus In jos
geodezia

MesajSubiect: Re: Gommer III   Vin Dec 09, 2011 3:44 am

asa i-am zis si eu ca nu se prind din frunza si a facut botic ca nu vreau sa ii dau .asa e Vernil este ditamai sala de 13m lungime pe 2 m latime si mai este inca 5m pe 1m sub forma de l in continuarea ei . eu am putina mobila prin casa data fiind claustrofobia mea si am multe plente . asa ma simt afara. cam greu cu ele ca sunt mai rau decit copii cu mizeria dar asta e . sper sa treaca cu bine si iarna asta mai ales ca acum am pus centrala pe gaze si o sa aiba parte de caldura constanta nu in hopuri cum aveam la cea pe lemne . sa nu rideti de mine ca scriu la ora asta da nu am somn ma culc seara cu gainile la 7 si ma scol pe la 11 noaptea si pe urma ciuciu somn asa ca googalesc .si ma apuca somnul pe la 6 dimineta cind sa plec la servici .. sunt de coma
Sus In jos
georgiana

MesajSubiect: Re: Gommer III   Vin Dec 09, 2011 6:51 am

Eu am pus toti lastarii rupti din hibi de la gommer la prins, dar sunt in stand by

Geo, eu dupa asa spatiu pentru flori tanjesc, esti o fericita
Sus In jos
geodezia

MesajSubiect: Re: Gommer III   Vin Dec 09, 2011 8:10 am

asa este eu am fotoliile puse in spate de acolo de unde fotografiez si cind sunt suparata sau lucrez la goblene ma asez in fotolii si am privelistea asta in fata ... e si e foarte frumos .. acdolo nu are voie nimeni sa miste ceva fara incuvintarea mea asa ca va dati seama .ace foarfece sticle cu rasaduri peturile cu trandafiri .. e o nebunie fermecatoare ...
Sus In jos
stefana

Numarul mesajelor : 1443
Varsta : 63
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Gommer III   Vin Dec 09, 2011 8:58 am

geodezia a scris:
... sa nu rideti de mine ca scriu la ora asta da nu am somn ...
Scrie la ce ora ai chef, numa' scrie, ca taare imi place cum povestesti toate alea
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Gommer III   Vin Dec 09, 2011 10:05 am

geodezia a scris:
asa este eu am fotoliile puse in spate de acolo de unde fotografiez si cind sunt suparata sau lucrez la goblene ma asez in fotolii si am privelistea asta in fata ... e si e foarte frumos .. acdolo nu are voie nimeni sa miste ceva fara incuvintarea mea asa ca va dati seama .ace foarfece sticle cu rasaduri peturile cu trandafiri .. e o nebunie fermecatoare ...

Acolo e oaza ta de liniste. Mi-ar place sa am si eu un astfel de loc. Stii ce planta lipseste de acolo, Geo ? O Hoya Carnosa sau o Hoya Motoskei. Eu vad deja cum florile lor imbraca tavanul ... Ar fi ca in rai, acolo, in sera ta.
La primavara iti trimit un butas de H.Motoskei. Este o varietate care infloreste non-stop si rezista la temperaturi cuprinse intre 5 si 30 grade Celsius. Tijele ei le vei dirija sa urce pe tavan sau pe un perete, in 3 ani vor plati bilet la intrare ca sa vina in sera ta, doar ca sa vada splendorile. Te rog sa accepti butasul de la mine, imi vei multumi peste 2-3 ani, asa cum au facut-o alti prieteni de-ai mei care nu stiau de hoya, insa dupa ce plantele au inflorit, nu au contenit cu laudele la adresa ei.
Sus In jos
Myosotis
Admin

MesajSubiect: Re: Gommer III   Vin Dec 09, 2011 10:58 am

Ma dispera Gommer asta dureri de cap a scos ieri sau alaltaieri, sau nu stiu cand naiba, la vanzare, numai hibi din aia misto care au si devenit indisponibili ....
Sus In jos
doina

Numarul mesajelor : 648
Varsta : 54
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: Gommer III   Vin Dec 09, 2011 12:21 pm

Myo , a scris cineva pe un alt forum ca a vorbit personal cu Gommer si acesta i-a spus ca de multe ori pune la vanzare niste varietati deosebite care sunt ca si date. Aidca are clienti fideli pe care-i anunta cand are soiuri deosebite sau ceva in sensul asta si ca unele souiri sunt tare sensibile si prefera sa le dea persoanelor care stie ca se vor descurca cu ei.
Sus In jos
georgiana

MesajSubiect: Re: Gommer III   Vin Dec 09, 2011 1:01 pm

Eu nu am mai intrat pe acolo din lipsa de timp
Ochisem unul pentru urmatoarea comanda si am vazut ca a disparut saptamana trecuta
Sus In jos
Myosotis
Admin

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 10:37 am

Probabil ca are clienti fideli cu care colaboreaza. Dar povestea cu "sunt ca si date" nu o cred. Ar putea sa-i anunte pe cei interesati direct si sa primeasca comanda pe mail, daca ar fi asa. Nu le-ar mai face publice. Cred ca sunt soiuri (Gator Magic, Fracoise Levavasseur, Tahitian Princess, etc.) care sunt foarte cerute si din cauza asta dispar repede.
Sus In jos
geodezia

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 2:59 pm

Draga Vernil . multumesc pentru oferta .nu am fost interesarta de hoya deoarece am avut din cea clasica adica facea flori alb cu roz si plingea asa ceva ca mierea ... am lasat-o de izbeliste si dusa a fost . acum am mai primit un puiut de nu mai stiu unde am pus in turba vad ca a facut mustati si acum am mutat in ghiveci . nu stiu de care este dar nu prea cred ca ii place la mine ca stagneaza are frunzele cam moi tot verzi da moi .. acum oi vedea la primavara daca vrea sa traiasca .. sunt cam suparata ca am tot cumparat hibi si au decedat fac mentiunea ca nu cei de la gommer .. am incercat da vad ca imi rezista ..am vazut la aia mei ai mari ca rezista mai mult cind nu ii ud si uit de ei .. cam am narav mai ales daca primesc ceva sa il tot bibilicesc sa pun apa si e posibil sa-i fi innecat .. asa ca ce sa zic din vreo 20 cred ca mai am 5-6 maxim si pe cei de la Johanna ultimi .. dar mi-a murit tocmai baptistul si sunt tare amarita .. asa ca acum am necaz pe flori la ora actuala nu mai vreau sa le vad o sa le las de izbeliste sa stagneze ca m-am suparat amar .. camelia batrina facuse ceva bumbi si acum au cazut .. una din cele luate asta iarna vad ca are o floricia si ma va face fericita in iarna asta . ma bucur ca am reusit sa le prind ruda. prietenul la Vas mi-a facut cadou pe vara o azalee si vad ca 2 din ghiveci ca sunt 3 plante s-au uscat cea de-a 3 -a mai are in virf niste smocuri verzi da tare mie ca decedeaza .. inca nu am mutat-o din ghiveciul ei si am primit-o in august .. nu am muta-o ca am mai avut si cum le mutam cum mureau da vad ca si daca le las in ghiveciul lor mor .. mi-e rusine de copil cind o veni si o vedea ca a murit planta sa nu se supere . dar curios este altceva ca prin sept am taiat citeva crecute si am infipt in turba din 6 vad ca 1 este verde celelate au murit ..oare o face radacini ca inca nu se vad din turba si ca sa trag de ea in sus imi e frica . brr s-a lasat frigul
Gommer asta vrea sa ne manince ficatii va zic eu ca am mai vazut si eu 1 -ul care e super si mi-ar place .. olandez afurisit ...
Sus In jos
Myosotis
Admin

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 3:37 pm

Geo, deschid un subiect cu ingrijirea hibilor sa povestim acolo ce si cum facem. Pana la urma trebuie sa fie undeva o greseala.
Sus In jos
stefana

Numarul mesajelor : 1443
Varsta : 63
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 3:49 pm

Myo, m-ar interesa si pe mine un subiect cu ingrijirea hibiscusilor.
Nu de alta dar tocmai mi-a murit unul foarte harnicut la care ii ziceam roz-matase. N-a avut parte de vreo schimbare de tratament sau alte conditii decat ceilalti si numai ce am observat cum se inmoaie frunzele. Am pus butasi din el la prins, dar din experienta stiu ca rareori se mai poate salva ceva Neutral
Tre'sa spun ca am hibi diversi de vreo 5 ani, deci nu-s o incepatoare drunken
Sus In jos
georgiana

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 4:01 pm

la mine inca nu a murit niciunul, dar nu e timpul trecut....
Sus In jos
Carina

Numarul mesajelor : 397
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 4:16 pm

Nici la mine nu a murit inca nici un hibi dar am mai multi cam pleostiti ... Iar unii au un fel de musculite negre, nu albe. Sunt periculoasa? Sa stropesc cu ceva??
Sus In jos
Myosotis
Admin

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 4:44 pm

Solutie de apa cu sapun lichid, detergent lichid de vase. Parca era o lingura la 2 litri, dar nu sunt sigura. Sau solutie de spirt medicinal cu apa, jumi/juma.
Sus In jos
Myosotis
Admin

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 4:46 pm

stef a scris:
Myo, m-ar interesa si pe mine un subiect cu ingrijirea hibiscusilor.
Nu de alta dar tocmai mi-a murit unul foarte harnicut la care ii ziceam roz-matase. N-a avut parte de vreo schimbare de tratament sau alte conditii decat ceilalti si numai ce am observat cum se inmoaie frunzele. Am pus butasi din el la prins, dar din experienta stiu ca rareori se mai poate salva ceva Neutral
Tre'sa spun ca am hibi diversi de vreo 5 ani, deci nu-s o incepatoare drunken

Maaaama, pai eu am avut primul hibiscus inainte de revolutie Basketball Sunt veteran de razboi geek Un copac cat mine de inalt, cu flori rosii batute. L-am salvat de la ghena, dar uite ca nu mai tin minte ce s-a intamplat cu el.
Sus In jos
doina

Numarul mesajelor : 648
Varsta : 54
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 5:32 pm

Myosotis a scris:
Probabil ca are clienti fideli cu care colaboreaza. Dar povestea cu "sunt ca si date" nu o cred.
Myo , am scris din amintiri , n-am mai avut timp sa caut si a foarte posibil sa fie cum spui tu.
Primul meu hibi l-am avut tot dinainte de 89 si l-am omorat incercand sa-l scap de afide dandu-l cu "flit' spray de tantari Rolling Eyes
Sus In jos
georgiana

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 5:47 pm

eu am avut primul hibi in 1996, era piersicuta si am umplut tot neamul apoi de hibiscusi
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 8:13 pm

Geo, esti mortala! Camelia si azaleea vor la temp. de 10-15 grade, deci nu le tine in camera hibiscusilor! Daca frunzele de la hoya sunt moi, sigur ai inecat-o, si daca sta in turba acida, poti sa-ti iei adio de la ea. Hoya e o planta pentru oameni care nu au timp de bibilit flori. Si eu am omorat cateva plante pana am aflat ca intre doua udari, hoya vrea sa aibe pamantul uscat.

Eu nu mai zic nimic de cei doi hibi banali care au dat coltul cu ceva timp in urma, cand m-am hotarat ca vreau epiphyllum ... In schimb, rezista eroic altii, la care nu speram. Dar aceia au substrat foarte bun, cred ca au si cocopeat in el.

Sunteti de pus la gazeta de perete cumparati hibi pretiosi si pretentiosi, chiar cu riscul de a-i pierde. Pai cum sa nu va admire omul pe voi ? Tot zic astia ca trebuie relansata economia si sa facem cat mai multe cumparaturi. mai bine v-ati lua un bilet de autobuz si ati merge pana la Gommer, la primavara. Sa-i admirati toata sera si sa va alegeti de la fata locului. Very Happy
Sus In jos
georgiana

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 8:34 pm

Vernil a scris:
? Tot zic astia ca trebuie relansata economia si sa facem cat mai multe cumparaturi. mai bine v-ati lua un bilet de autobuz si ati merge pana la Gommer, la primavara. Sa-i admirati toata sera si sa va alegeti de la fata locului. Very Happy

pe mine ma batea gandul, ca sotul meu vroia sa plece in Olanda sa aduca o rulota si ma si vedeam cum vin cu ea plina de hibi, dar cand a auzit s-a sucit, cica daca pleaca, pleaca SINGUR
Sus In jos
Vernil

MesajSubiect: Re: Gommer III   Sam Dec 10, 2011 8:38 pm

Mai incearca o data, Georgiana, insa cu alta abordare. Eventual ii zici ca vrei un cadou de ziua ta o minivacanta in Olanda Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Gommer III   

Sus In jos

Gommer III
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Comenzi comune :: Vechi-
Mergi direct la: