Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina mea!

In jos 
+21
Doini
Karla
Carina
bubu
georgy
Vernil
duduta190578
sicamin
simonaelena
stefana
Tinkerbell
anasstasia
georgiana
doinabacau
Mariabt
doina
gabriela60
costieanuconstantin
penelopa
Myosotis
Marga
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 07, 2012 10:31 pm

Mama ce transee
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeMar Mai 08, 2012 9:03 am

Este foarte bine cu santurile acestea dau drumul la apa pe furtun si udam foarte bine o data la saptamina.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mai 09, 2012 4:35 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] un frumos iris primit De la Doina Bacau.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mai 09, 2012 8:56 pm

Marga fiecare are stilul lui de a pune rosiile
Eu de exemplu nu le mai pun de cativa ani in canp,doar in sera sau solar sau oricum acoperite cu folie(puse intre copaci)
Afara in camp pun vinetele,ardei si niste rosii cherry,un model perenSa stii ca apreciez munca ta si faptul ca ai rosii mari,viguroase si deja puse pe haraci
Irisul e cu frunzele mai late sau mai inguste
Eu la irisi galveni am ambele modele
Cel cu frunzele mai suntiri e unul care nu infloreste decat la umbra si la mai multa umezeala,e un soi de mlastina si e din flora autohtona a zonei(intreb pt ca la floare seamna cu al meu,dar nu-i vad frunzele)
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mai 09, 2012 9:03 pm

Eu intre straturile de rosii am santuri de udare si fiind si in solar,ud tot asa la o saptamana
Am deja primele fructe de rosii la vreo5 plantute,celelalte au doar flori
Au dat si castravetii primele flori(desi cred ca vor fi seci)
a aparut mazarea in livada,spanacul,dovlecei
Am pus porumbul si cel de 90 de zile,floarea soarelui,dovelecii placintari de vreo 6-7 soiuri
Cartofii sunt marisor si incep sa infloreasca
Am pus si vreo 20 de fire de varza de vara,sfecla,telina praz,gulii,varza rosie si conopida
Varza de toamna e pusa la rasarit
Conform cu imperecherea culturilor am pus cele 2 tipuri de dovlecei cu fire de busuioc pe margine
Am pus si cimbru(si rasadit si din samanta)
La capitoul aromatice cred ca am luat-o razna anul asta
Am pus vreo 4 tipuri de busuic verde s 2 tipuri de busuioc rosu si alte aromatite de fel si chip

Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mai 09, 2012 9:06 pm

La capitolul morcovi,pastarnac si patrunjel stau prost ca si la capitolul ladiite de dalii si gladiole
Cele de anul asta le-am pus in ghivece si urmeaza sa le pun in gradina cat de curand,dar daliile ,gladiolele si cannele din pivnita nu m-am invrednicit sa loe scot
Dupa ploile astea ar fi cazul sa pe pun
N-a aflat nimeni cum ne putem trage vreo 5-6 clone?(io cam de atatea as avea nevoie)
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mai 09, 2012 9:30 pm

Foarte frumos irisul Marga. Eu n-am decat din cei cu bulb, m-am ferit de astia cu rizom ca se fac tufa prea mare si n-am loc Shocked , dar daca mai vad multe poze ma lansez si la ei si vad eu cum ii stapanesc.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mai 09, 2012 9:56 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Ce ziceti de asta il am de la mama mea cind traia il avea si nu l-am vazut inflorit dar ea mi-a spus sa iau tot ce este in gradina sa am amintire ca ii placeau foarte mult si ei florile iar tatal meu a fost gradinar din tata-n fiu cum se zice.Bubu care sint cei cu bulb? si daca se imultesc uite astazi a venit cineva si la vazut si dar din dar se face rai .
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mai 09, 2012 10:05 pm

Tink eu ma multumesc numai cu una .In privinta morcovului am pus saminta drajata si am pus destul de rar sa nu va spun ce frumos este morcovul. Iar patrunjelul nu a iesit asa de bine l-am resemanat. Cimbru am pus pentru tot cartierul alta data imi iesea cite un fir acum a iesit ca nu stiu ce fac cu el .Daliile si gladiolele sint deja marisoare .Irisul galben are frunze mai late deci este iris germanica nu din cel de mlastina .Tink eu am putin teren si din cit am avut mi-au mai luat vecinii acum ca l-am recuperat am adus pamint negru si vreau sa pun pe el porumb dulce pina in toamna cind o sa aducem gunoi si o sa-mi pun capsuni pe el .
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mai 09, 2012 11:21 pm

Irisi albastii sunt unii care fac florile mai mici ,dar foarte multe si-s parfumati?
Am vazut candva la o sera un camp
Am si eu nunii luati pe vremuri de la Agronomie,dar nu au suficient soare si nu cresc camp cu mi-as dori eu
Marga cei cu bulbi sunt olandezi si scrie ca-s de sera,la mine de cand cu iernile grele n-au rezistat afara
au iesit firavi primavara si apoi n-au mai iesit deloc
De cand ii pun iarna in sera s-au salvaT
Arata ca irisi obisnuiti,sunt parfumati si sunt cei ce ii vezi tu la florarii ca flori taiate(cel putin eu din aia am avut si am mai luat)
Eu ii prefer pe cei cu rizom
Bubu poti sa alegi varietati pitice,mai varatice si sa umpli locurile unde nu poti pune trandafiri,sau intre ei
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 10, 2012 11:33 am

Da, irisii cu bulb se cheama iris hollandica si sunt numai cateva culori alb, galben, albastru, bleo. Eu din astia am si nu au inghetat.

O sa incep sa caut varietati pitice din cei cu rizom, daca stiti vre-un soi care nu se face tufa asa mare ziceti-mi si mie.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 10, 2012 5:50 pm

In timp toti se fac tufe mari. Din ce am eu, numai cei comuni albastri cresc cel mai mult si in latime si in inaltime. Cred ca au vreun metru inaltime. Bubu, eu nu prea as vedea irisii germanica asortati la gradina ta. Mi se par prea "germani" si gradina ta parca trage mai spre "italieni" .

Irisii Margai au o culoare super, dar 'germanica' nu sunt si parca nici 'holandica' (aia cu bulb).
Poate ne lamureste Marga ce au in pamant, bulbi sau rizomi.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 10, 2012 6:28 pm

Sunt unii "pumila" ,daca-mi amintesc eu bine denumirea
Hollandica de care zice BubU ,eu am citit chiar pe ei ca sunt de sera
Am avut albi,galbeni,violet,galben cu violet ,bleu cu alb si galben cu un soi de roz si violet
Ultimi parcva se numeau Van Gogh
Nu stiu daca au fost si prin romania,eu ii adusesem de la mama lor
E drept ca la Bubu e mai cald decat la mine si in anul ala a fost o iarna grea si n-au fost protejati
Bubu irisi pitici de care zic eu sunt cu rizon si nu depasesc 20cm ,marea majoritate sunt cam la 10cm
In varianta taraneasca eu am vazut galben cu maro si violet cu ceva alb si cresc ca niste tapsane
Merg bine la radacinile copacilor
Nu stiu varianta de nume latinesc
Infloresc foarte devreme,acu sunt trecuti cam de o luna
Am avut ,dar mi-au disparut
Trebuie sa plec cu cersitul prin sat,cand fac rost iti dau si tie
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 10, 2012 7:13 pm

Irisii hollandica rezista la frig, eu am de vreo 5 ani si nu numai ca n-au disparut, dar s-au si inmultit. Cred ca de aceea sunt si asa de ieftini bulbii prin magazine, se inmultesc repede
Irisii aia albastri de la Marga, cu frunze subtiri, seamana cu iris sibirica. Am si eu o tufa, dar deocamdata e mica si n-a facut decat 2 flori anul trecut. Sa te uiti putin Marga sa vezi daca-ti seamana
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Florile sunt mai mici decat la germanica, dar sunt foarte fine si delicate
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 10, 2012 7:19 pm

Nu nu seamana Carina sint altfel si nici nu am mai vazut asa .Myo drept sa-ti spun nu stiu ce are in pamint dar cred ca bulb eu ziceam de cel galben de la Doina ca este Germanica.Iar irisi pitici am dar infloresc foarte devreme si se trec foarte repede. Eu cred ca incerc sa le tai frunzele poate stimulez mai o inflorire. Cei pitici au culoare albasta .
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 10, 2012 10:48 pm

Marga ,ai dreptate tin foarte putin,de obicei infloreau in martie,inceputul lui aprilie pe racoare si tineau cam 2 saptamani
Carina ,sibirica si spuria sunt altceva decat are Marga in gradina
Marga ce ai tu creste ca un soi de tufa,au niste rizomi subtirei si din aia tot dau noi si noi plante
Inca nu i-am gasit cu denumire
Am gresit eu,pumila sunt piticotii
Marga la pitici degeaba incerci,am facut=o si eu si i-am pierdutr
Am avut galbeni si albeastrii
Acu am promisiune de galbeni,sa vad de unde fac rost si de albastrii
Au nevoie de spatiu si aer
In zona mea oamenii ii pun in fata portii in strada si se formeaza grupuri mari de plante
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 10, 2012 10:50 pm

Albastri am eu pitici si pot sa-ti dau.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 10, 2012 10:51 pm

Marga multumesc
O sa te rog spre toamna,daca nu reusesc sa fac rost de ei de aici
Nu vreau sa te chinui cu pachete ,stiu ce dificil e
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 10, 2012 10:54 pm

Nici o problema posta este aproape m-am obisnuit.Ma cunosc fetele la inceput paream o ciudata acum cind este lume las pachetele si ele le opereaza cind au timp.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mai 10, 2012 11:07 pm

Esti o fericita,eu trebuie sa merg la un oficiu postal in Bucuresti si alea au un bat in fund
Aici la tara inca n-am descoperit oficiu postal,cred ca e in satul vecin
E inca unul din motivele pt care nu le am cu pachetele
Arf trebui sa o pun pe mama pe drumuri si ma ia la jumulit
Oricum am CI-ul expirat si pana ajung eu sa-l schimb mai dureaza,mai ales ca trebuie sa-mi fac si mutatie
E ca la balamuc cu zeci de mii de formulare
Apropo voi aveti carti de alegator?
Cica si alea se schimba,eu nu-mi aduc aminte sa fi avut asa ceva,eu am votat(cand m-am sinchisit) pe CI
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 11, 2012 7:28 am

Eu am carte de alegator primita odata cu ci .Daca nu ai iti dau ei .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 11, 2012 11:47 am

Marga a scris:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Ce ziceti de asta il am de la mama mea cind traia il avea si nu l-am vazut inflorit dar ea mi-a spus sa iau tot ce este in gradina sa am amintire ca ii placeau foarte mult si ei florile iar tatal meu a fost gradinar din tata-n fiu cum se zice.Bubu care sint cei cu bulb? si daca se imultesc uite astazi a venit cineva si la vazut si dar din dar se face rai .

Eu cred ca tufa Margai este o corcitura de Iris germanica+hemerocallis Twisted Evil
Deci, dupa frunze este hemerocallis, dupa floare este iris, iar radacina este sigur rizom cyclops
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 11, 2012 1:20 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]A inflorit acest frumos trandafir astazi . Nu stiu ce sa spun Pene dar astita mii de drag ca nu am mai vazut asa ceva.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 11, 2012 2:25 pm

Cred ca e Double delight
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 11, 2012 4:23 pm

Nostalgie !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina mea! - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina mea!   Gradina mea! - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina mea!
Sus 
Pagina 7 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina lui Popescugp
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina Codrutei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: