Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Clerodendron (Clerodendrum)

In jos 
+7
gabriela60
doinabacau
vickylucia
poxicuta
Vernil
GetaV
penelopa
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeVin Mai 06, 2011 10:19 am

Familia Verbenaceae.
Cele mai multe specii sunt native in Africa tropicala sudul Asiei, dar apar cateva si in regiunile tropicale ale Americii de Nord si in Australia.
Sunt catalogate intre 150 si 450 specii. Numarul se schimba in functie de clasificarile botanistilor.
Multe specii de clerodendrum cresc sub forma de arbusti/tufe atingand inaltimi de pana la 3m, dar exista si specii urcatoare.
Unele specii au flori parfumate si atrag fluturii si diverse insecte.
Majoritatea speciilor pe care le stim noi sunt plante de apartament. Aveti mai jos un link cu denumirile corecte si imagini pentru speciile introduse ca ornamentale prin gradini.
Specii ornamentale de clerodendron

Clerodendronul thompsoniae a înflorit din nou, dar are cam multe frunze îngălbenite. Neutral
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_interior_2011/36382228

Spunea o bună prietenă a noastră de pe TM (Myrela din Bistriţa Năsăud) că această plantă se numeşte popular "Planta norocului" şi că preferă un sol uşor acid, umiditate în aer, vara ferită de soare, iarna la repaus la 10-12*C.
Nu ştiu ce nu i-a plăcut iarna asta la mine de i s-au îngălbenit atâtea frunze.
Poate, faptul că nu are sol uşor acid şi că peste iarnă o ţin în acelaşi loc ca peste vară?!!!
Până acum s-a confirmat că e planta norocului flower la cât uit de ea (doar udatul nu mă lasă să i-l uit, că imdediat i se pleoştesc frunzele), îmi face flori în fiecare an.

ps. Cine ştie ceva de Myrela so- aducă aici???
Sus In jos
GetaV




Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Flori
Stare de spirit : Happy
Data de inscriere : 07/03/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeVin Mai 06, 2011 10:01 pm

Myrela este prietena mea de multi ani ,vorbesc frecvent cu ea ,asa cum a zis Stefana ,lucreaza departe de casa si nu are acces la net decat ocazional Daca in vara asta ajunge la mine va anunt sa o cunoasteti
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeSam Mai 07, 2011 6:24 pm

Pene, ce ziceai de clerodendron ? Ca este planta norocului ? Sper ca vorbim de aceeasi planta, aia cu care m-ai cadorisit si care creste voiniceste.

Profit de ocazie sa intreb daca nu vrea cineva sa facem schimb C.Thompsoniae contra C. Philipinum. Sa am mai multe noroace Very Happy
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeSam Mai 07, 2011 10:21 pm

Nu stiu cum se cheama dar am si clerodendron cu flori albastre. Daca vrei, iti dau flower
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeSam Mai 07, 2011 11:22 pm

Clero cu flori albastre cred ca este Ugandese, are florile ca fluturasii. Nu te refuz, Pene, ca nu e frumos. sunny Hai ca poate gasim si Philipinum, asta e parfumat.
Sus In jos
GetaV




Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Flori
Stare de spirit : Happy
Data de inscriere : 07/03/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 8:30 am

Philipinum am si eu ,dar inca nu a inflorit ,cand mai vii iti dau, Vernil
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 12:56 pm

GetaV a scris:
Philipinum am si eu ,dar inca nu a inflorit ,cand mai vii iti dau, Vernil

Multumesc mult, Geta! Sigur vin si am sa-ti aduc schlumbi galbena si daca te tenteaza am si ripsi portocaliu.
Sus In jos
poxicuta

poxicuta


Numarul mesajelor : 109
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : timida
Data de inscriere : 15/05/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 10:11 pm

si eu as vrea sa schimb un lastar de clero(speciosum ,wallichi, thomsoniae,ugandese contra un lastar de phillipinum , l-am pierdut in iarna aceasta si as vrea sa umplu golul
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeMier Mai 25, 2011 11:27 pm

poxicuta a scris:
si eu as vrea sa schimb un lastar de clero(speciosum ,wallichi, thomsoniae,ugandese contra un lastar de phillipinum , l-am pierdut in iarna aceasta si as vrea sa umplu golul

Daca cumva, din intamplare, fac rost de 2 lastari, sigur unul dintre ei va fi al tau. Si eu sunt lovita de frumusetea clerodendrumului. Ce-ti fac lastarii de hoya ? Stiu ca ai achizitionat cativa.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 9:03 am


Să revenim la florile noastre! ❤
Poxi, aş putea să te ajut şi eu cu ceva clerodendron. Am pus la prins butaşi de clero alb şi albastru (eu nu le am cu denumirile astea ... ştiiţifice Very Happy )
Sus In jos
poxicuta

poxicuta


Numarul mesajelor : 109
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : timida
Data de inscriere : 15/05/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 9:32 am

Vernil a scris:
poxicuta a scris:
si eu as vrea sa schimb un lastar de clero(speciosum ,wallichi, thomsoniae,ugandese contra un lastar de phillipinum , l-am pierdut in iarna aceasta si as vrea sa umplu golul

Daca cumva, din intamplare, fac rost de 2 lastari, sigur unul dintre ei va fi al tau. Si eu sunt lovita de frumusetea clerodendrumului. Ce-ti fac lastarii de hoya ? Stiu ca ai achizitionat cativa.


Laughing bounce Multumesc mult , lastarii mei de hoya de la Alex s-au prins toti cu exceptia dischidia si lacunosa palidflora , am ajuns la 40 butasi! bounce bounce
Sus In jos
poxicuta

poxicuta


Numarul mesajelor : 109
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit
Stare de spirit : timida
Data de inscriere : 15/05/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 9:34 am

penelopa a scris:


Să revenim la florile noastre! ❤
Poxi, aş putea să te ajut şi eu cu ceva clerodendron. Am pus la prins butaşi de clero alb şi albastru (eu nu le am cu denumirile astea ... ştiiţifice Very Happy )

multumesc mult, pot sa-ti dau ceva la schimb?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeJoi Mai 26, 2011 1:02 pm

Nu, draga mea, eu ofer - necondiţionat - orice plantă îmi prisoseşte. Iar când îmi doresc ceva de la voi, cer cu tupeu. Twisted Evil
Sus In jos
vickylucia




Numarul mesajelor : 229
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : gradinaritul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 13/07/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeDum Iul 17, 2011 6:32 pm

As dori si eu un pui ( lastar ) de clero philiphinum; bineinteles ca voi da la schimb alta planta la fel de valoroasa!

P.S. Eu cred ca viata este prea scurta ca sa ne-o irosim in certuri inutile!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeDum Iul 17, 2011 8:09 pm

Vicky, iti trimit eu lastari de clero, dar la toamna, ca acum nu se prind. Tot atunci iti trimit si un lastar de hoya Lacunosa.
Sus In jos
vickylucia




Numarul mesajelor : 229
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : gradinaritul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 13/07/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 12:25 am

Vernil a scris:
Vicky, iti trimit eu lastari de clero, dar la toamna, ca acum nu se prind. Tot atunci iti trimit si un lastar de hoya Lacunosa.

Multumesc! : Embarassed
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeDum Sept 11, 2011 5:13 pm

http://doinabacau.sunphoto.ro/vara_2011_balcon_si_gradina/47192558

Am cateva promisiuni de onorat,dar raman pe receptie!
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeDum Sept 11, 2011 8:33 pm

ooau .... ce frumusete applause
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeLun Sept 12, 2011 11:04 am

doinabacau a scris:
http://doinabacau.sunphoto.ro/vara_2011_balcon_si_gradina/47192558

Am cateva promisiuni de onorat,dar raman pe receptie!

C. Phillipinum mi se pare una din cele mai pretentioase plante. Mereu face musculite albe, i se usuca din lastari imediat ce nu-i convine ceva. Cred ca si al tau are ceva probleme ca se vad niste punctisoare mici, mici pe frunze. Pote de la paianjeni.
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeLun Sept 12, 2011 12:22 pm

Ai dreptate,Myo,doar e langa acnistusi! Nu l-am ocolit,cand am pulverizat vecinii,ca de altfel,pe nici una dintre plante.Geamurile sunt,deschise mereu,dar sunt cam dese si ...asta e,ma bucur ca vin noptile racoroase!
Sus In jos
vickylucia




Numarul mesajelor : 229
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : gradinaritul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 13/07/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeSam Sept 24, 2011 3:01 pm

Mie imi place enorm aceasta specie, dar din pacate nu am decat thomsonii( multumesc Pene), ugadense nu s-a prins si le duc dorul si la celelalte specii! Sleep
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeSam Sept 24, 2011 3:23 pm

Eu am tuns la inceputul lunii thompsonii, era imens, avea vreo 10 tije lungi de aprox. 1 metru ,,, Flori a facut in primavara ... eu stian ca face vara ... Am pus butasi la prins, cine vrea, am de unde oferi. Doar sa ziceti.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeJoi Oct 13, 2011 8:40 pm

IO IO!
Asa ca la scoala
Daca m-ati tentat io cedez si vreau Razz
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeSam Noi 12, 2011 11:25 am

Nu stiu sigur,cum e corect,am vazut la noi "ugandese" si "ugandense",iar pe siturile externe,doar "ugandense",dar va arat ,cu bucurie ca,pe langa purici,clerodendronul meu,are si bobocei,multumesc,Penelopa!

http://doinabacau.sunphoto.ro/E_toamna_iar/51463055
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitimeDum Noi 13, 2011 8:19 am

Doina draga din Bacau, sa stii ca eu purici n-am prea avut la plante Very Happy , dar paduchi, din belsug pirat
De purici scapi mai usor, cu paduchii e mai greu... mai ales, cu lanosii affraid

Mai fetelor, nu stiu de ce nu se prind la voi plantele astea, ca la mine fac radacini si in apa.... cel putin clero cu flori alb+rosu
Viky, spune-mi din care sa-ti pun eu la prins din cei 2 pe care stii ca-i am!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Clerodendron (Clerodendrum) Empty
MesajSubiect: Re: Clerodendron (Clerodendrum)   Clerodendron (Clerodendrum) Icon_minitime

Sus In jos
 
Clerodendron (Clerodendrum)
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Terasa si balcon :: Arbustive-
Mergi direct la: